rems
28.03.07,08:38
Dobrý den a zdravím všechny "chytré hlavičky". Tato porada je fakticky geniální a každý den čerpám informace, aniž bych musela sama zadávat dotaz - děkuji všem. Řeším ale momentálně jednu otázku, na kterou jsem tady na poradě ještě nenarazila: Sro - jedna majitelka a konatelka v jedné osobě se nedávno vdala a změnila příjmení. Je třeba podávat návrh na změnu údajů do Obchodního rejstříku klasickým způsobem, nebo stačí případně jen nějaké ohlášení? Nějak jsem se na tomto problému "zasekla". Může mi někdo poradit, rozum mi říká, že je asi třeba ten návrh podat, jen si nejsem úplně jistá. Děkuji všem za odpověď.
camelfly
28.03.07,07:04
Dobrý den a zdravím všechny "chytré hlavičky". Tato porada je fakticky geniální a každý den čerpám informace, aniž bych musela sama zadávat dotaz - děkuji všem. Řeším ale momentálně jednu otázku, na kterou jsem tady na poradě ještě nenarazila: Sro - jedna majitelka a konatelka v jedné osobě se nedávno vdala a změnila příjmení. Je třeba podávat návrh na změnu údajů do Obchodního rejstříku klasickým způsobem, nebo stačí případně jen nějaké ohlášení? Nějak jsem se na tomto problému "zasekla". Může mi někdo poradit, rozum mi říká, že je asi třeba ten návrh podat, jen si nejsem úplně jistá. Děkuji všem za odpověď.

ano, navrh treba podat

pridavam aj link, kde su vypisane vsetky nalezitosti ;)

Zmena zapísaných údajov o spoločnosti s ručením obmedzeným v obchodnom registr (http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/16143DA6B6FF2B06C1256D820027706A/$FILE/Zdroj.html)i

doklad preukazujúci zmenu priezviska konateľa, ktorým môže byť:
· sobášny list
· právoplatné rozhodnutie o zmene priezviska
· výpis z matriky
podpisový vzor konateľa
kolková známka
josh
28.03.07,08:25
Treba podat navrh, samozrejme. Prilohou navrhu by podla mna malo byt aj rozhodnutie jedineho spolocnika o zmene spolocenskej zmluvy - kedze sa menia udaje o spolocnikovi a samozrejme jej uplne znenie.
Obchodny register (aspon v nitre) neziada okrem navrhu, rozhodnutia a uplneho znenia vobec nic. Odkaz, ktory uviedol camelfly bol navrh vyhlasky, ktora nebola schvalena v tomto zneni, tzn. nic z toho, okrem kolkovej známky, nie je treba prikladat.
camelfly
28.03.07,08:32
praveze my sme v TN museli dokladovat presne tento pripad zmeny priezviska uvedenym dokladom,

aj ked s malymi zmenami, myslim ze ako info v celku posluzi aj ten link, prave preto sa treba este informovat na prislusnom mieste OR co vsetko dokladovat pri zmene
josh
28.03.07,09:44
Ja vychadzam z platnej legislativy:
http://www.justice.gov.sk/kop/or/vyhl25p08.pdf

Tam (na konci) nic take nie je, obchodny register nema pravo pozadovat nic navyse, sudca v namietkach by to urcite zohladnil.

Na druhej strane zas neberiem, ze si nejaky trnavsky obchodny register robi co si zachce, poznam totiz take pripady.
Gabi03
28.03.07,09:45
mimotemy TN je Trenčín. ;)
rems
28.03.07,09:53
Děkuji všem za pomoc a názory, zkusíme si nachystat co nejvíce papírů, zajdem tam osobně a uvidíme. Jinak ten podpisový vzor u konateľa se mi zdá docela logický. V našem případě je to právě Trenčín, takže uvidíme. Pěkný den!
Evanka
28.03.07,09:56
Pri zmene priezviska nová právna úprava smerovala k zjednodušeniu celého postupu v tom zmysle, že v prípade zmien najmä v osobných údajoch napr. nevyžaduje priamo predkladanie osobných dokladov, z ktorých príslušné zmeny priamo vyplývajú, ako sú sobášny list alebo občiansky preukaz (prípadne ich kópie), ale umožňuje tieto doklady „citlivé“ z hľadiska ochrany osobných údajov nahradiť čestným vyhlásením s rovnakým obsahom, za ktorého obsahovú správnosť ponesie v zmysle novokoncipovanej konštrukcie zodpovednosti navrhovateľ.

Bude ale potrebné priložiť nový podpisový vzor.
josh
28.03.07,14:14
mimotemy TN je Trenčín. ;)
sorry :) prepracovanost... :)
varvarusa
08.01.10,09:27
Dobry den, som konatelkou jednoosobovej s.r.o.. Vydala som sa a zmenila priezvisko a momentalne pracujem na listinach, ktore su potrebne k zaregistrovaniu zmeny v ORSR. Narazila som na maly problem, totiz vydavam rozhodnutie jedineho spolocnika spolocnosti o zmene osobnych udajov spolocnika a konatela a neviem, ci mam toto rozhodnutie podpisat starym priezviskom, ktore je dosial registrovane na ORSR, alebo uz novym. Budem vdacna za vase rady.
Economic
08.01.10,13:13
Dobry den, som konatelkou jednoosobovej s.r.o.. Vydala som sa a zmenila priezvisko a momentalne pracujem na listinach, ktore su potrebne k zaregistrovaniu zmeny v ORSR. Narazila som na maly problem, totiz vydavam rozhodnutie jedineho spolocnika spolocnosti o zmene osobnych udajov spolocnika a konatela a neviem, ci mam toto rozhodnutie podpisat starym priezviskom, ktore je dosial registrovane na ORSR, alebo uz novym. Budem vdacna za vase rady.

V takomto prípade dávam najprv nové meno a do zátvorky pre istotu pôvodné. Rozhodnutie podpísať novým menom. Ako konateľka musíš oznámiť zmenu priezviska aj na živnostenský úrad a aj správcovi dane.
varvarusa
17.01.10,10:04
Dakujem Economic.
Economic
17.01.10,10:30
Dakujem Economic.

Rado sa stalo a ešte nezabudni na Vyhlásenie konateľa o zmene toho priezviska. /ktoré sa dokladá do OR v prípade, že zapisovaný údaj nevyplýva zo žiadnej prílohy/
Alenka35
19.01.10,17:59
Je potrebne podat navrh na zmenu mena konatela nielen na Registrovy sud, ale aj na zivnostensky urad. Tam staci ohlasit, ze doslo k zmene mena konatela.
Economic
19.01.10,18:02
Je potrebne podat navrh na zmenu mena konatela nielen na Registrovy sud, ale aj na zivnostensky urad. Tam staci ohlasit, ze doslo k zmene mena konatela.

Áno a pre istotu aj správcovi dane.
Evanka
20.01.10,21:17
Áno a pre istotu aj správcovi dane.
Správcovi dane môže oznámiť živnostenský úrad. Môžeš o to ŽU požiadať, je taká možnosť na tlačive.
Economic
21.01.10,05:03
Správcovi dane môže oznámiť živnostenský úrad. Môžeš o to ŽU požiadať, je taká možnosť na tlačive.

Na spôsobe kto to na DÚ oznámi, nezáleží, dôležité je zmenu ohlásiť aj na DÚ.
Keď robím pre mojich klientov komplet servis, tak aj táto služba ku tomu spadá. Maj tak po starostiach.
StefanBoy
01.03.10,14:46
Dobrý deň,
všimol som si že ste tu písali zaujímave informácie ohľadom zmeny priezviska konateľa. píšem v mene manželky ktorá je konteľom s.r.o. a rada by si zmenila priezvisko a aj zmenu sídla spoločnosti. Poprosil by som ak by ste mi poradili v tom či prišlo k nejakým zmenám na podanie návrhu zmeny priezviska. Hlavne by sme potrebovali zoznam listín ktoré musíme priložiť k návrhu na zmeny údajov.
Za každú radu vopred ďakujeme.
Economic
01.03.10,15:08
Dobrý deň,
všimol som si že ste tu písali zaujímave informácie ohľadom zmeny priezviska konateľa. píšem v mene manželky ktorá je konteľom s.r.o. a rada by si zmenila priezvisko a aj zmenu sídla spoločnosti. Poprosil by som ak by ste mi poradili v tom či prišlo k nejakým zmenám na podanie návrhu zmeny priezviska. Hlavne by sme potrebovali zoznam listín ktoré musíme priložiť k návrhu na zmeny údajov.
Za každú radu vopred ďakujeme.

Takže urobiť VZ, alebo rozhodnutie jediného spoločníka, doložiť nájomnú zmluvu alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti, úplné znenie ZL alebo SZ. K zmene priezviska čestné vyhlásenie v zmysle legislatívy. Viac info v profile.
StefanBoy
02.03.10,08:28
ahoj,
to s úlplným znením spoločenskej zmluvy mi nie je jasné. Nestačilo by spraviť pre ORSR dodatok k spoločenskej zmluve ale hlavne mi ide o to ako ju vypracovať, lebo ostatné podklady na zmenu priezviska a sídla mám, chýba mi už len vypracovanie toho dodatku prípadne celej zmluvy.
Za každú informáciu vopred ďakujem.
Economic
02.03.10,08:34
ahoj,
to s úlplným znením spoločenskej zmluvy mi nie je jasné. Nestačilo by spraviť pre ORSR dodatok k spoločenskej zmluve ale hlavne mi ide o to ako ju vypracovať, lebo ostatné podklady na zmenu priezviska a sídla mám, chýba mi už len vypracovanie toho dodatku prípadne celej zmluvy.
Za každú informáciu vopred ďakujem.

Na dodatky zabudni. Podľa platnej legislatívy musí byť úplné znenie.
StefanBoy
02.03.10,12:30
Už som vypracoval novú SZ. Dúfam že to bude v poriadku.
Ďakujem
Economic
02.03.10,14:00
Už som vypracoval novú SZ. Dúfam že to bude v poriadku.
Ďakujem

Daj vedieť výsledok zápisu, a nezabudni pri podaní akejkoľvek zmeny do OR je možné ušetriť 50 % na súdnom poplatku. Keby bol náhodou nejaký problém, viac info v mojom profile.
berry
30.11.10,08:32
Prepáčte , že otváram túto tému zas, ale moc tomuto nerozumie, čo je vyššie napísane.
Tak ak som to správne pochopila :
Som konateľkou spoločnosti (sme traja konatelia ) A vydajom som zmenila priezvisko, tak musím zas zvolať valné zhromaždenie na vykonanie tejto zmeny. K tomu budem potrebovať:
Návrh na zmenu OR. Zápisnicu z VZ. Dodatok k SZ a novú SZ. A samozrejme sobášny list .
Ďalej budem musieť tuto skutočnosť oznámiť aj na Živ.úrade. Aj keď neviem prečo, lebo živnostenský list je vydaný na firmu a nie na konkrétnu osobu. A ten daňový úrad mi tiež nie je celkom jasný. Nestačilo by na obidva úrady zaniesť novú spoločenskú zmluvu v dôvodu zmeny priezviska konateľa? Aby náhodou nemali napríklad na DÚ problém ,že keď podám DP tak aby im aj podpis resp. meno osoby sedel.
Myslim správne ?
Economic
30.11.10,11:33
Prepáčte , že otváram túto tému zas, ale moc tomuto nerozumie, čo je vyššie napísane.
Tak ak som to správne pochopila :
Som konateľkou spoločnosti (sme traja konatelia ) A vydajom som zmenila priezvisko, tak musím zas zvolať valné zhromaždenie na vykonanie tejto zmeny. K tomu budem potrebovať:
Návrh na zmenu OR. Zápisnicu z VZ. Dodatok k SZ a novú SZ. A samozrejme sobášny list .
Ďalej budem musieť tuto skutočnosť oznámiť aj na Živ.úrade. Aj keď neviem prečo, lebo živnostenský list je vydaný na firmu a nie na konkrétnu osobu. A ten daňový úrad mi tiež nie je celkom jasný. Nestačilo by na obidva úrady zaniesť novú spoločenskú zmluvu v dôvodu zmeny priezviska konateľa? Aby náhodou nemali napríklad na DÚ problém ,že keď podám DP tak aby im aj podpis resp. meno osoby sedel.
Myslim správne ?

Netreba VZ.
Stačí vyhlásenie konateľa, že konateľka zmenila priezvisko a úplné znenie. Zmena priezviska nie je zmena spoločenskej zmluvy, čiže vyhotoviť úplné znenie s aktuálnym priezviskom. Do 15 dní od zmeny mena oznámiť živnostenskému a do OR podať. Platí sa súdny poplatok, no ak využijete elektronické podanie poplatok sa zníži na 50 %. Žiadny dodatok sa nerobí ! Netreba ani sobášny list.
berry
30.11.10,13:49
No a práve mi jeden právnik povedal ,že ten sobášny list je povinnou kópiou. (netreba to overovať ) Tak kde je pravda?
Economic
30.11.10,14:01
No a práve mi jeden právnik povedal ,že ten sobášny list je povinnou kópiou. (netreba to overovať ) Tak kde je pravda?

Ja som to robila už asi u 10 klientov, nikde som nedokladala sobášny list. Nie je to potrebné hovorím, stačí Vyhlásenie, overené..... Pri podaniach do OR platí, ak sa zapisuje údaj, ktorý nevyplýva z príloh, stačí Vyhlásenie... Je to podľa platnej legislatívy a súdy to plne takto akceptujú.
berry
13.12.10,10:22
Dobrý deň
prepáčte , že zas otváram túto tému ,ale mám taký menší problém :-))
Práve vypisujem prílohu č. 8 k vyhláške č. 25/2004 Z.z. (chcem zmeniť priezvisko spoločníka / konateľa )
S prvou stranou som nemala problém. vypisala som obch.meno , miesto podnikania, ....
Ďalej mi kázali vypísať stranu P8/3 štatutárny orgán . A ktoré riadky tam mám konkrétne vypísať? aj tie kde sa zmena neuskutočnila? A sú tam dva stlpce. Zápis a výmaz. Ak som to správne pochopila, tak zápis je už vykonaná zmena (teda nové priezvisko) a výmaz je staré priezvisko. Teda to ktoré mám ako slobodná. Myslím správne?
Potom mi kázali vypísať stranu P8/6 To iste Spoločníci.
A potom mi kázali vypísať stranu p8/16 prílohy k návrhu
A nakoniec stranu P8/17, kde si musím isť overiť podpis. Postačí iba môj podpis, že ? Nemusia isť so mnou aj ostatní konatelia / spoločníci.
Inak má prekvapila cena za túto zmenu 66 eurový kolok . som skoro odpadla. A to chcem iba zmenu priezviska.
berry
13.12.10,10:34
Ja som to robila už asi u 10 klientov, nikde som nedokladala sobášny list. Nie je to potrebné hovorím, stačí Vyhlásenie, overené..... Pri podaniach do OR platí, ak sa zapisuje údaj, ktorý nevyplýva z príloh, stačí Vyhlásenie... Je to podľa platnej legislatívy a súdy to plne takto akceptujú.
No inak bola som sa pýtať na OR u nás v Žiline a tam mi povedali ,že overená fotokópia sobáčného listu musí byť priložená k zápisu. Ešte mi to zdôraznili. (lebo som ich presviedčala ,že nemusí) Takže na každom OR platia iné pravidla :eek: .
Už viem prečo si právnici pýtajú za to také peniaze.:confused:
Economic
13.12.10,11:56
Dobrý deň
prepáčte , že zas otváram túto tému ,ale mám taký menší problém :-))
Práve vypisujem prílohu č. 8 k vyhláške č. 25/2004 Z.z. (chcem zmeniť priezvisko spoločníka / konateľa )
S prvou stranou som nemala problém. vypisala som obch.meno , miesto podnikania, ....
Ďalej mi kázali vypísať stranu P8/3 štatutárny orgán . A ktoré riadky tam mám konkrétne vypísať? aj tie kde sa zmena neuskutočnila? A sú tam dva stlpce. Zápis a výmaz. Ak som to správne pochopila, tak zápis je už vykonaná zmena (teda nové priezvisko) a výmaz je staré priezvisko. Teda to ktoré mám ako slobodná. Myslím správne?
Potom mi kázali vypísať stranu P8/6 To iste Spoločníci.
A potom mi kázali vypísať stranu p8/16 prílohy k návrhu
A nakoniec stranu P8/17, kde si musím isť overiť podpis. Postačí iba môj podpis, že ? Nemusia isť so mnou aj ostatní konatelia / spoločníci.
Inak má prekvapila cena za túto zmenu 66 eurový kolok . som skoro odpadla. A to chcem iba zmenu priezviska.

Na strane konateľa výmaz všetko a zápis po novom všetko bez dátumu vzniku alebo ukončenia funkcie. Áno vymazať staré a dať zapísať nové údaje. To isté platí u spoločníkov. Súdny poplatok môžeš zaplatiť však iba vo výške 33.- Eur pri elektronickom podaní. Môžeš využiť niekoho službu na tento účel dá sa to aj takto urobiť lacnejšie ako 66.- Eur.