maryann
28.03.07,09:26
Ahojte poraďáci,

chcem sa spýtať na jeden prípad, ktorý sa stal môjmu kamarátovi. Dal v práci výpoveď k 31.03.2007 dohodou, ktorú mu podpísal riaditeľ, ale on ani nevedel čo podpisuje, je to taký manták...... Pritom sa mu majitelia firmy, v ktorej pracuje vyhrážali, že mu dohodu nepodpíšu a pod.
Teraz sa bojí, že mu zamestnávateľ nevystaví zápočtový list a dokumenty spojené s odchodom a bude sa to s ním vliecť v budúcnosti.

Čo robiť v tom prípade, že hoci mám dohodu podpísanu od riaditeľa, nechcú mi vystaviť zápočtový list? Je to vôbec možné? Môže to zamestnávateľ naozaj urobiť? A ako v tom prípade postupovať pri nástupe do inej práce?
drobeceva
28.03.07,07:45
Nerozumiem celkom Tvojmu príspevku. Ide tu zrejme o dohodu, nie o výpoveď. Na druhej strane, ak mu R dohodu podpísal, aký je dôvod, že mu nechcú vydať potrebné náležitosti, súvisiace s výstupom? Daj bližšie info
DanielaSL
28.03.07,07:57
Myslím, že sa zadávateľka otázky nesprávne len vyjadrila, viacerí používajú spojenie výpoveď dohodou - aj keď je to nie správne. Ale k problému - ak mu nechcú vo firme vystaviť potrebné doklady, nech sa obráti na Inšpektorát bezpečnosti práce. Napísala by som sťažnosť s tým, že kópiu by som poslala aj zamestnávateľovi.
drobeceva
28.03.07,08:02
V čom je vlastne "zadrhel"? Dohodu podpísanú má, kto a prečo robí problémy pri vystavení potrebných potvrdení?
maryann
28.03.07,08:11
Ospravedlňujem sa, nesprávne som sa vyjadrila.... ide o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, nie o výpoveď.
Zádrhel je v tom, že dohoda je podpísaná riaditeľom a veci okolo skončenia PP zamestnanca zariaďuje majiteľ spolu s účtovníčkou. Ale majiteľ (otec) a riaditeľ (jeho syn) sú asi v takom pomere, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Majiteľ povedal kamarátovi, že ho pustí iba v prípade "klasickej 2-mesačnej" výpovede, ale riaditeľ dohodu podpísal. Teraz sa na to prišlo a chcú mu robiť problémy.
drobeceva
28.03.07,08:14
Tak to vyzerá, že zamestnanec má v ruke podpísanú dohodu , je v práve. Účtovníčka na základe dohody mu musí vydať ZL.
DanielaSL
28.03.07,08:15
Má dohodu podpísanú, môže odísť, nech najprv postraší Inšpektorátom a keď to nezaberie, hneď by som tam aj napísala. V novom zamestnaní by som vysvetlila o čo ide... myslím, že s potvrdením o príjme by nebol problém počkať, a zápočtový list slúži na posúdenie nároku na dovolenku a keď je kamarát ešte mladý a má nárok na 4 týždne, tak by som tiež nesúrila so zápočtovým listom.
DanielaSL
28.03.07,08:16
Tak to vyzerá, že zamestnanec má v ruke podpísanú dohodu , je v práve. Účtovníčka na základe dohody mu musí vydať ZL.

Je to povinnosť zamestnávateľa a tak isto vydať mu potvrdenie o príjme.
Gabi03
28.03.07,08:17
Ospravedlňujem sa, nesprávne som sa vyjadrila.... ide o rozviazanie pracovného pomeru dohodou, nie o výpoveď.
Zádrhel je v tom, že dohoda je podpísaná riaditeľom a veci okolo skončenia PP zamestnanca zariaďuje majiteľ spolu s účtovníčkou. Ale majiteľ (otec) a riaditeľ (jeho syn) sú asi v takom pomere, že ľavá ruka nevie, čo robí pravá. Majiteľ povedal kamarátovi, že ho pustí iba v prípade "klasickej 2-mesačnej" výpovede, ale riaditeľ dohodu podpísal. Teraz sa na to prišlo a chcú mu robiť problémy.

Nooo, ak má riaditeľ právo podpisovať takéto veci, skončenie PP je právoplatné. Samozrejme sa môže stať, že spätne bude takéto práv zrušené. Ale inak sa treba zachovať tak, ako píše DanielaSĽ. Teda ak tam nechce tie dva mesiace ostať. :)
Gabi03
28.03.07,08:21
Prosím o radu. Syn 14.3.07 poslal žiadosť o výpoveď podľa § 67 dohodou k 31.03.07. Dnes dostal od zamestnávateľa odpoveď, v ktorej mu oznámili, že z technických príčin nemôže odísť a jeho výpoveď berú ako návrh na dohodu. Problém je v tom, že syn má nastúpiť 2.4.07 do zamestnania do cudziny. Na túto prácu čakal 6 mesiacov keď teraz odmietne, neviem či sa mu ju ešte podarí dostať. Čo má robiť. Odísť alebo nie. Ďakujem za každý Váš názor. Prajem pekný deň.

Ak synovi nepodpísali dohodu, tak nemôže odísť, proste sa nedohodli na termíne k 31.3.2007. Môže dať výpoveď s výpovednou dobu 2 mesiace, ale to mu skončí PP až 31.5.07.
Iné riešenie podľa mňa nie je podľa zákonov, hoci sa v praktizujú aj iné spôsoby ukončenia PP, ale tieto práve z nesprávnych postupov nebudem rozpisovať.
maryann
28.03.07,08:30
Ďakujem všetkým za rady ;)
martina fafrakova
28.03.07,10:56
Ďakujem, ale ste ma nepotešili.
Eva M
28.03.07,11:02
Dobrý deň,
ja mám opačný prípad, totiž zamestnávateľ chcel dať môjmu známemu výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny, ale dôvod na to zrejme namal, lebo ho nikdy predtým písomne neupozornil na porušenie pracovnej disciplíny - nedodržania pracovnej doby dňa 28.2.2007. Jemu na 1.3. zamestnávateľ nariadil dovolenku a od 2.3. je PN, lekár ho vypísal spätne dňa 5.3. Zamestnávateľ mu navrhol dohodu, že keď nepodpíše, dostane niečo iné. Nič však nepodpísal, ale 5.3.2007 mu bol doručený zápočet, kde bol dôvod skončenia prac. pomeru podľa par. 60 a pracovný pomer trval do 2.3.2007. Čo by ste mu poradili, ako má postupovať. Po ukončení PN nastúpiť riadne do zamestnania, lebo dohodu už spätne určite nepodpíše. Ďakujem.
drobeceva
28.03.07,11:05
Hm...zaujímavé praktiky. Ale v dnešnej dobe je všetko možné.
drobeceva
28.03.07,11:06
Chcela som ešte dodať, že neviem, či tu nejaká rada pomôže. Ak sa ho chce zbaviť, on to dokáže, nájde si spôsob. Chudák, nebude mať šancu tam zotrvať.
Gabi03
28.03.07,11:11
Dobrý deň,
ja mám opačný prípad, totiž zamestnávateľ chcel dať môjmu známemu výpoveď za porušenie pracovnej disciplíny, ale dôvod na to zrejme namal, lebo ho nikdy predtým písomne neupozornil na porušenie pracovnej disciplíny - nedodržania pracovnej doby dňa 28.2.2007. Jemu na 1.3. zamestnávateľ nariadil dovolenku a od 2.3. je PN, lekár ho vypísal spätne dňa 5.3. Zamestnávateľ mu navrhol dohodu, že keď nepodpíše, dostane niečo iné. Nič však nepodpísal, ale 5.3.2007 mu bol doručený zápočet, kde bol dôvod skončenia prac. pomeru podľa par. 60 a pracovný pomer trval do 2.3.2007. Čo by ste mu poradili, ako má postupovať. Po ukončení PN nastúpiť riadne do zamestnania, lebo dohodu už spätne určite nepodpíše. Ďakujem.

Samozrejme nastúpiť do zamestnania. Zápočet ešte nie je skončenie PP. Okrem toho pokiaľ obe strany nepodpísali skončenie PP podľa § 60, žiadne skončenie ani nie je.
Zrejme nastúpiť do takejto práce nie je asi nič príjemné, alebo nebude nič príjemné, možno by stálo za zváženie podpísať skončenie dohodou k nejakému inému dátumu. Ale ak by ZĽ dal výpoveď na základe dôvodov uvedených v ZP s výpovednou lehotou, mohol by v tom prípade ZC požiadať o skončenie PP skôr a dostal by odstupné. Záleží od možnostiach a hlavne ochote oboch strán.
Eva M
28.03.07,11:18
Ďakujem za odpovede, a ešte je možné aj to, že už ho ZĽ odhlásil z poisťovní, čo potom? Alebo si zamestnávateľ zoženie svedkov, že mu chcel dať podpísať porušenie pracovnej disciplíny, ale on to odmietol. Vďaka
drobeceva
28.03.07,11:21
Keď to myslel vážne, tak určite ho odhlásil, veď najneskôr nasled. deň po výstupe je povinný ho odhlásiť. Ak sa to náhodou zmení v prospech z-ca, tak jedine storno odhlášky.
Gabi03
28.03.07,11:22
Ja myslím, že ho nemohol odhlásiť. Ak by náhodou tak spravil, a ZC by nesúhlasil s tým skončením k 5.3.07, môže si len narobiť ak nie problémy, tak minimálne starosti a prácu navyše.
Eva M
28.03.07,11:31
Ďakujem všetkým za odpovede, aj ja väčšinou zastupujem záujmy zamestnávateľa, ale vidím, že sa veľmi ľahko dá dostať na tú druhú stranu.
drobeceva
28.03.07,11:33
Ojoj, veľmi ľahko. Daj vedieť, ako to dopadlo.
Eva M
28.03.07,11:36
Dám vedieť, ja som mu radila, že je v práve a nech sa nedá.