martinečka
28.03.07,09:33
Dobrý deň!
Chcem Vás poprosiť o radu, čo mám robiť, keď ma môj bývaly zamestnávateľ /právnik/ obviňuje, že som mu ukradla dôležité dokumenty zo spisov, ktoré mu mali slúžiť na vymáhanie dlžných peňazí /300.000,-/od druhej strany? Pracovala som istý čas u neho ako asistentka a od vtedy nemám od neho pokoj.
Chcem ma zažalovať, stale si vymýšľa, že čo všetko som mu ukradla, pobrala a že porušila mlčanlivosť a podobne - čo nie je pravda. Ako sa mám brániť?, môže ma len tak obviňovať? Chce ma zažalovať, ak tie dokumenty mu nevrátim, nenájdem - ale ja ich nemám. Protokol o odovzdaní spisov je podpísaný, no on tvrdí že spisy neboli odovzdané v poriadku, stále ma z niečoho obviňuje. Prosím poradte.
Monika Kováčová
28.03.07,07:42
.... hm, musíš si nájsť právnika - iného, ak ťa zažaluje.
martinečka
28.03.07,07:46
Nemám dostatok peňazí na právnikov a on keď je sám právnik, tak má kontakty na súdoch a všade - súdiť sa nechcem, obávam sa nespravodlivého procesu.
Chobot
28.03.07,12:56
Nemám dostatok peňazí na právnikov a on keď je sám právnik, tak má kontakty na súdoch a všade - súdiť sa nechcem, obávam sa nespravodlivého procesu.

Tak Ti zostáva len ignorovať jeho výhražky. Veď keby Ťa chcel zažalovať, tak by to musel riadne preukázať, že si to Ty zobrala. A keď máš podpísaný prebverací protokol, kde to nebolo uvedené, tak Ti to snáď nemá ako dokázať.
Leontin
28.03.07,13:11
Tak Ti zostáva len ignorovať jeho výhražky. Veď keby Ťa chcel zažalovať, tak by to musel riadne preukázať, že si to Ty zobrala. A keď máš podpísaný prebverací protokol, kde to nebolo uvedené, tak Ti to snáď nemá ako dokázať.

No myslim, zeby si mala rychlo konat. Kde je napisane, ze sa nepokusi zlikvidovat aj tie preberacie protokoly?!?
Ale na strane druhej, ak si nie si ista, skus ist do ineho mesta, navstiv nejakeho advokata, pravnika a spytaj sa na modelovu situaciu. Nehovor, o kom je rec a ani odkial si. Povedz len, ze chces vediet, ci ma minuly zamestnavatel na taku zalobu pravo a co Ti moze hrozit. Ja si myslim, ze on by mal dokazovat, ze si spisy stratila, ci podobne a nie Ty, ze si ich nestratila. Stale plati prezumcia neviny.
Treba hlavne zistit, na akom dôkaze chce postavit svoje obvinenie. To ze si len tak vymysli, ze si mu nieco stratila a ze to chce spät, tak to je chaby dôkaz. Je to slovo, proti slovu. To by skutocne Ta musel nakamerovat alebo najst nejakeho svedka, co by povedal,ze si sa s tym chvalila, ze si znicilia niecie dokumenty. Myslim, ze ten tvoj byvaly zamestnavatel-pravnik ma nejake problemy, nevie, kde sa mu stratili dokumenty a skusa, ci sa nechytis. A hlavne ma argument, pre nejaku tretiu stranu, co ponom pozaduje dokumenty, ze ich nema a ze sa snazi ich ziskat od teba. Pravdepodobne ide pravnikovi o "kejhak"
martinečka
29.03.07,06:53
Ďakujem všetkým!
Kópiu preberacieho protokolu mám aj ja u seba, takže mám ako taký doklad.
No súdu s ním sa obávam, stačilo mi, keď som od neho chcela odísť do iného zamestnania - dala som okamžité skončenie prac. pomeru /z dôvodu nevyplatenia mzdy do 15. dní/ a on mi hrozil, že výpoveď je neplatná, že ma zažaluje za to že som nechodlia do práce a on chudák, že prišiel týmto o peniaze, že proti nemu nič nezmôžem. Nakoniec som musela podpísať dohodu o skončení prac. pomeru ale aj: protokol o tom, že som zodpovedná aj do budúcnosti za chyby "mnou" spôsobené, ináč by som mala smolu. Netuším, čo všetko si na mňa nájde, navymýšľa na tom súde, na to je on macher.
Ešte raz Vám ďakujem - idem hľadať právnika.
Chobot
29.03.07,07:31
: protokol o tom, že som zodpovedná aj do budúcnosti za chyby "mnou" spôsobené, .

:D

Tak toto je dobré. On právnik a takéto niečo dáva podpisovať. Myslím, že Ti chcel ten odchod čo najviac znepríjemniť. Som si istý, že takým potvrdením by asi nikde nepochodil. Veď pokiaľ by Tvojou vinou bola spôsobená škoda, najprv by to muselo byť preukázané. Niečo iné je hmotná zodpovednosť, ale toto nie je dohoda o hmotnej zodpovednosti.
martinečka
29.03.07,07:38
Dozvedela som sa, že má spor s istou firmou - je obvinený, že jej spreneveril 5 melónov - chcela by som vedieť, či tie "mnou" stratené dokumenty sa netýkajú tej firmy - či nechce zvaliť vinu na mňa, že on nič....Musim to zistiť!
j.s
29.03.07,19:50
Ako pravnik urcite vie, ze dokazne bremeno je na nom a nie na tebe. Ja by som ho ignoroval. Alebo mozes na neho podat zalobu za vyhrazanie
martinečka
30.03.07,06:52
Veď som ho do teraz ignorovala, lebo chcel, že ak som mu tie dokmumenty naukradla, tak mám ich prísť k nemu do kanclu hľadať /po roku, čo u neho nepracujem/. Neprišla som, tak mi poslal doporučene poslednú výzvu, v ktorej má ešte obvinil, že som mu ukradla diskety, na ktorých mal tajné informácie - a tým že som ich "ukradla"som porušila sľub mlčanlivosti. Mám tie dokumenty isť k nemu teraz hľadať ?
Chobot
30.03.07,07:32
Veď som ho do teraz ignorovala, lebo chcel, že ak som mu tie dokmumenty naukradla, tak mám ich prísť k nemu do kanclu hľadať /po roku, čo u neho nepracujem/. Neprišla som, tak mi poslal doporučene poslednú výzvu, v ktorej má ešte obvinil, že som mu ukradla diskety, na ktorých mal tajné informácie - a tým že som ich "ukradla"som porušila sľub mlčanlivosti. Mám tie dokumenty isť k nemu teraz hľadať ?

:eek: Po roku?!? Čo to je za človeka? Prečo Ti takto znepríjemňuje život?

Pokiaľ nechceš z Tvojej iniciatívy podniknúť právne kroky (nejaká žaloba za obťažovanie, vyhrážanie,..), tak by som na Tvojom mieste naďalej hral mŕtveho chrobáka a vôbec na jeho listy alebo telefonáty nereagoval .Raz ho tom snď prejde. Lebo ak zareaguješ, stále bude do Teba vyrývať.
Leontin
30.03.07,10:33
Veď som ho do teraz ignorovala, lebo chcel, že ak som mu tie dokmumenty naukradla, tak mám ich prísť k nemu do kanclu hľadať /po roku, čo u neho nepracujem/. Neprišla som, tak mi poslal doporučene poslednú výzvu, v ktorej má ešte obvinil, že som mu ukradla diskety, na ktorých mal tajné informácie - a tým že som ich "ukradla"som porušila sľub mlčanlivosti. Mám tie dokumenty isť k nemu teraz hľadať ?

Prosim Ta, nikam nechod. Nakoniec Ti da podpisat protokol, ze si u neho nieco hladala a nieco mu dodatocne ukradla. Ked si s nim bez pracovneho pomeru, tak k nemu do kanclu prosim ta nelez!!! Proste nemas s nim uz nic a ani tym padom sa mu nemotaj do dokumentov a toboz nieco hladaj. Ved on to uz pomaly na teba sije. V tomto pripade je najlepsie nereagovat alebo ked, tak maximalne nejakymi listami.

Inak, troska som zaskoceny, ze ked odchadzas z prac.pomeru, tak si podpisala nejaky protokol o tom, že som zodpovedná aj do budúcnosti za chyby "mnou" spôsobené. To by som nepodpisal, ani keby ma ukrizovali.

No nic, zda, ze nemas inej moznosti, ako navstivit konkurencneho pravnika a prebrat to s nim!!!
Monika Kováčová
30.03.07,14:04
Tvoj bývalý zamestnávateľ - právnik, pokiaľ má podozrenie, že si spáchala trestný čin sprenevery, niečo ukradla alebo mu inak poškodila je povinný uvedené nahlásiť na polícii. Ďalší postup ide podľa Trestného zákona: vyšetrovanie, zápisnice, dôkazy, konfrontácie.

Ak zamestnávateľ nedodržal uvedený postup, predpokladám, že nemá nič "v rukách". Ako právnik to dobre vie.

Ja by som mu rovno do telefónu povedala, aby postupoval podľa zákona a podal teda trestné oznámenie za spreneveru alebo podvod alebo čo si myslí, že si urobila....
Myslím, že by sa viac neozval...
j.s
30.03.07,20:09
To je dobre, ze ti poslal vyzvu. Mas cierne na bielom, ze sa ti vyhraza, ohovara alebo ako to nazvat. Skus sa poradit s nejakym pravnikom. Ale ako som spomenul, dokazne bremeno je na nom a tazko ti dokaze nieco, co si nespravila. Neboj sa, hlavu hore