gjana
25.01.05,13:53
Ahoj,
mám takýto problémik. Náš zamestnanec - obchodný zástupca si požičal osobné auto zo servisu, kým mu opravia to jeho, aby mohol navštevovať svojich zákazníkov. Môžem si túto DPH za zapožičanie osobného automobilu uplatniť na odpočítanie? Účtujem v PU a naša firma nevykonáva žiadne činnosti od dane oslobodené. Ďakujem.
eha
25.01.05,13:06
Pokiaľ to dobre chápem, ide vlastne o prenajaté auto.Podľa zákona o DPH §49, ods.6, písm. a sa pri a kúpe a nájme osobného automobilu nemôže odpočítať daň. Keby si mala prenajaté úžitkové auto, v tom prípade áno.
gjana
25.01.05,13:10
Tiež som si myslela, že si daň uplatniť nemôžem, len som sa potrebovala uistiť.
Ďakujem.
gjana
26.01.05,13:19
Predstavte si v telefonickej poradni Poradca ponikateľa mi povedali, že si daň môžem uplatniť podľa §49 ods. 2, že ide o službu-zapožičanie a nie nájom osobného autombilu. Čo si o tom myslíte?
saman
26.01.05,13:25
gjana - prosim rozlisme:
- prenajom osobneho auta - DPH odpocitat samozrejme nemozes
- taxik (sadzba Sk za auto na 1 km - je tam PHM aj vsetko zapocitane v cene) - DPH odpocitat mozes, pretoze nejde o prenajom auta.
Podla toho co pises, ide o prenajom. V poradni PP to asi nepochopili.
eha
26.01.05,13:41
A akú máš faktúru zo servisu? Čo ti vlastne fakturujú? Ak je fakturovaný prenájom, tak nie je čo riešiť, DPH si nemôžeš uplatniť.
gjana
26.01.05,14:23
Na faktúre je uvedené:
označenie %DPH NH SK/NH HODNOTA-SK
- náhradné vozidlo 19 1.0000 500.00 500.00
janaGT
26.01.05,14:51
my sme mali v roku 2002 zapožičané auto, DPH som uplatnila. Mali sme aj kontrolu na DzP, aj na DPH a nič nenamietali. Dokonca som uplatňovala aj DPH z PHM, a viedla som aj knihu jázd.
saman
26.01.05,14:53
DPH z PHM je OK. Nemali ste nahodou pozicane N-ko - nákladné auto???
janaGT
27.01.05,04:50
nie, osobné Octavku
Lienočka
28.05.08,06:29
Chcela by som sa vrátiť k téme zapožičanie osobného vozidla. Máme zmluvu s požičovňou automobilov, kde nam fakturuju mesačne ZAPOŽIČANIE vozidla - Octávia, nie prenájom. Sú platcami DPH a aj my. Keďže zákon o DPH hovorí o nájme nie požičaní, ja si uplatnujem odpočet DPH. Súhlasíte so mnou? Ja to potom dalej refakturujem do zahraničia.
Tweety
28.05.08,06:31
Chcela by som sa vrátiť k téme zapožičanie osobného vozidla. Máme zmluvu s požičovňou automobilov, kde nam fakturuju mesačne ZAPOŽIČANIE vozidla - Octávia, nie prenájom. Sú platcami DPH a aj my. Keďže zákon o DPH hovorí o nájme nie požičaní, ja si uplatnujem odpočet DPH. Súhlasíte so mnou? Ja to potom dalej refakturujem do zahraničia.
A čo je zapožičanie? Nesúhlasím, pri kat. M1 nie je nárok na odpočet dph.
Lienočka
28.05.08,07:15
Zapožičanie môže byť aj bezplatné, takže podľa mňa to je ten rozdiel. Nájom je za odplatu. Naša auditorka dávnejšie mi vravela nech používame slovo zapožičanie a nie prenájom, že sa tak vyhneme problémom s DPH. Tak už neviem. Ale ak mi to zapožičanie neprejde tak mam problem a veľký.