DanyLeDu
28.03.07,12:42
Ahojte, chcem sa spýtať na prípad, keĎ:
SZČO-PLATCA DPH si chce uplatniť stravné na základe dokladu z registrač. pokladnice vystaveného strav. zariadením. Na doklade je uvedená suma napr. 89,-Sk vrátane DPH. Môžem si uplatniť do nákladov celú sumu vrátane DPH alebo len sumu bez DPH, tj. 74,80 Sk.
Ďakujem veľmi pekne, ušetríte mi nervy...
ZuzkaT
17.04.07,07:43
Nenájde sa nikto kto by poradil. Aj mňa by to zaujímalo.
Ďakujem
Tweety
17.04.07,07:45
Ahojte, chcem sa spýtať na prípad, keĎ:
SZČO-PLATCA DPH si chce uplatniť stravné na základe dokladu z registrač. pokladnice vystaveného strav. zariadením. Na doklade je uvedená suma napr. 89,-Sk vrátane DPH. Môžem si uplatniť do nákladov celú sumu vrátane DPH alebo len sumu bez DPH, tj. 74,80 Sk.
Ďakujem veľmi pekne, ušetríte mi nervy...
Nákladom na stravovanie je 74,8O.- Dph si uplatní na odpočte.
ZuzkaT
17.04.07,08:05
Ešte raz ďakujem
zuzanask
17.04.07,08:48
to znamena ze stravne listky su vhodnejsie pre neplatcov DPH, a pre platcov DPH je lepsie faktura a doklad z ERP?
ci ak mam fakturu o nakupe stravnych listkov bez DPH, tak si mozem uplatnit DPH ked som platitel?
Tweety
17.04.07,08:50
to znamena ze stravne listky su vhodnejsie pre neplatcov DPH, a pre platcov DPH je lepsie faktura a doklad z ERP?
ci ak mam fakturu o nakupe stravnych listkov bez DPH, tak si mozem uplatnit DPH ked som platitel?
Ak máš fa bez dph, tak si nemáš čo uplatniť. DPh si uplatníš iba vtedy, ak ju niekto uplatnil voči tebe, ako platcovi dph.
zuzanask
17.04.07,09:06
a mozem to kombinovat?
napriklad kupila som 200 kuponov na fa za 18000 Sk, ale z tychto kuponov pouzijem na podnikanie len 50 a tie dam ako VOZD. Okrem toho si zauctujem aj blocky z ERP na stravu. mozem? samozrejme aby som splnila limit.
Tweety
17.04.07,09:10
a mozem to kombinovat?
napriklad kupila som 200 kuponov na fa za 18000 Sk, ale z tychto kuponov pouzijem na podnikanie len 50 a tie dam ako VOZD. Okrem toho si zauctujem aj blocky z ERP na stravu. mozem? samozrejme aby som splnila limit.
Kombinovať sa to dá, ale,čo potom urobíš s tými 150 lístkami?
zuzanask
17.04.07,09:12
no kupim si za ne potraviny
ale nepojde to do vydavkov uznatelnych
mne ide hlavne o odpis DPH a ked budem mat listok s DPH tak si radsej dam ten ako stravny listok
duficek
17.04.07,09:14
Kombinovať sa to dá, ale,čo potom urobíš s tými 150 lístkami?
usula si z nich cigarety :)
Tweety
17.04.07,09:16
usula si z nich cigarety :)
Na to je ich škoda, preškoda.:cool:
Paula
17.04.07,09:17
Zuzana, zváž si (prepočítaj), či je pre teba v konečnom dôsledku finančne výhodnejšie to, že si dáš do výdavkov istú sumu (pri nákupe lístkov bez DPH), alebo to, že ti štát ešte DPH vráti (pri nákupe s DPH).
zuzanask
17.04.07,09:25
a ked ide o tie blocky z ERP musia to byt len z restauracie, ci to mozem dat aj nakup potravin normalne z obchodu? :)
Tweety
17.04.07,09:26
a ked ide o tie blocky z ERP musia to byt len z restauracie, ci to mozem dat aj nakup potravin normalne z obchodu? :)
Nie, toto nie je možné- to nie je preukázanie stravovania..
zuzanask
17.04.07,09:33
a ci sa to oplati?
ved fa za 18000 dam medzi vydavky neovplyvnujuce ZD nie,
ovplyvnujuce su listky pouzite v danom roku a ked z nich pouzijem 50 to je v sume cca. 4500. a ten rozdiel medzi 18000 a 4500 = 13500 nebude pre mna strata, ked si za to kupim jedlo v obchode.....nie
Viera 2
19.04.07,15:22
Mám otázku veľmi podobnú pôvodnej. Čo s bločkom z ERP stravovacieho zariadenia, ktorý je vystavený na sumu vyššiu ako 89 Sk? Vtedy si SZČO - platca DPH tiež môže uplatniť iba 74,80 do nákladov a alikvótnu časť DPH uplatniť na odpočte?
duficek
19.04.07,17:41
do nakladov by som dal 89 sk, zbytok ceny bez DPH ako nedanovy vydaj, DPH by som ale tiez rozdelil a to pomerom danovy/nedanovy vydaj.
teda
cena bez DPH je 178 sk + 33,80 (DPH) = 211,80 sk to je cena na ucte
89 danovy vydaj, 89 nedanovy - danovy vydaj je 50% z ceny bez DPH, DPH teda tiez kratim 50% a narok na odpocet teda bude 16,90 sk
japis
09.07.07,11:17
Nákladom na stravovanie je 74,8O.- Dph si uplatní na odpočte.
DR SR v spolupráci s MF zaujalo naledujúce stanovisko:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákon o DPH za náklady za tovary a služby, ktoré FO prijala na účely svojho podnikania, a teda FO, platiteľovi dane v zmysle par.49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a poukážok na os.spotrebu nevzniká právo na odpočet DPH. Napriek tomu, že zákon o dani z príjmov umožňuje FO zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie.
japis
Tweety
09.07.07,11:22
Áno, súhlas, teraz už je to jasné, DR vydalo usmernenie k uplatneniu dph.
Steffi
09.07.07,12:18
Môžem si ako SZČO kúpiť gastrolístky a tieto si dať do nákladov? Samozrejme v hodnote 89,- SK.

Steffi
Tweety
09.07.07,12:21
Áno, za každý odpracovaný deň máš nárok , tak ako zamestnanec podľa PZ.
Steffi
09.07.07,12:26
Áno, za každý odpracovaný deň máš nárok , tak ako zamestnanec podľa PZ.

Asi sa nebudú dať spätne dokúpiť. však?

Steffi
Tweety
09.07.07,12:27
No, už vyšlo usmernenie z DR , že tak nie je možné urobiť spätne.
Steffi
09.07.07,12:28
No, už vyšlo usmernenie z DR , že tak nie je možné urobiť spätne.


Ďakujem . Steffi
petovsan
11.07.07,21:20
DR SR v spolupráci s MF zaujalo naledujúce stanovisko:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákon o DPH za náklady za tovary a služby, ktoré FO prijala na účely svojho podnikania, a teda FO, platiteľovi dane v zmysle par.49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a poukážok na os.spotrebu nevzniká právo na odpočet DPH. Napriek tomu, že zákon o dani z príjmov umožňuje FO zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie.
japis
... takže tú neuplatnenú DPH účtujem v JÚ priamo do VOZD ihneď pri nákupe stravných lístkov pre SZČO, áno? Prepočet skutočného nároku SZČO na stravné lístky za celé účt. obdobie robím až na konci roku v rámci UO.
Ale ako postupovať v prípade, že SZČO str. lístky nakúpi pre seba aj pre svojich zamestnancov napr. 30.06.2007 (dátum dodania) a do 25.07.2007 ešte nemôže vedieť, koľko z tých lístkov spotrebuje v 07/2007 on a koľko jeho zamestnanci - tak ako uplatniť odpočet? To by mal potom podávať dodatočné DP k DPH, či ako to "vrchnosť" myslela?
Paula
11.07.07,21:48
V prípade zamestnanca sa spravidla vychádza z dochádzky za predchádzajúci mesiac, resp. z nároku na počet SL za predch. mesiac. Takže na začiatku júla viem podľa dochádzky za jún presný počet SL, ktoré mu dám . Koľko ich skutočne spotrebuje on osobne , to naozaj nikto nemôže vedieť.
petovsan
11.07.07,21:58
V prípade zamestnanca sa spravidla vychádza z dochádzky za predchádzajúci mesiac, resp. z nároku na počet SL za predch. mesiac. Takže na začiatku júla viem podľa dochádzky za jún presný počet SL, ktoré mu dám . Koľko ich skutočne spotrebuje on osobne , to naozaj nikto nemôže vedieť.
... díky Pauli, za reakciu, to bola len taká moja úvaha, že opäť ktosi niečo "perfektné" vymyslel a nedomyslel. Keď by som však zobrala ako príklad takého SZČO, ktorý nakupuje stravné lístky pre svojich zamestnancov aj pre seba po prvýkrát, tak skutočne nemôže vedieť, koľko z čoho uplatniť alebo neuplatniť, pretože nemá k dispozícii predchádzajúci mesiac, z ktorého by mohol vychádzať, je tak?
duficek
11.07.07,22:03
prvy mesiac si uplatni "plny" narok, druhy mesiac si uplatni "plny" narok minus dovolenka, prip. ine volno z predchadzajuceho mesiaca.
petovsan
11.07.07,22:12
prvy mesiac si uplatni "plny" narok, druhy mesiac si uplatni "plny" narok minus dovolenka, prip. ine volno z predchadzajuceho mesiaca.
... nič v zlom, Duficek, len neviem, ci si v obraze ... bavime sa tu o tom, koľko z celej DPH pri nákupe SL (pre seba aj pre svojich zamestnancov) si môže nárokovať SZČO, platiteľ DPH, pretože pri SL zakúpených pre účely stravovania SZČO nie je nárok na odpočet DPH
duficek
11.07.07,22:41
myslel som ze nevies ako zadelit stravne listky, nerozumeli sme sa.

ja mam SZCO + zamestnancov (stravne plne hradene), takze na DPH nemam narok v oboch pripadoch.

ak by som mal, riesil by som to takto : SZCO by som kupil 89 SK SL, zamestnancom by som kupil listky v inej nominalnej hodnote, napr. 60. tam si uz viem odsledovat tu DPH.
Zužu
12.07.07,07:15
DR SR v spolupráci s MF zaujalo naledujúce stanovisko:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákon o DPH za náklady za tovary a služby, ktoré FO prijala na účely svojho podnikania, a teda FO, platiteľovi dane v zmysle par.49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a poukážok na os.spotrebu nevzniká právo na odpočet DPH. Napriek tomu, že zákon o dani z príjmov umožňuje FO zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie.
japis

Chcem sa uistiť, či som to pochopila správne: Keď si nakupuje stravné lístky - šeky SZČO pre seba , to znamená , že nemá nárok na odpočítanie DPH zo služieb podľa zmluvy o dodávke šekov? Má aj zamestnancov, ale vždy je samostatná faktúra na lístky pre zamestnancov a na lístky pre SZČO / iný termín nákupu/. Potrebovala by som vedieť od kedy platí uvedené vyjadrenie, na stránke drsr je uvedené len máj 2007. To znamená ,že keď mi prišla faktúra v máji už nemám nárok na odpočet DPH.
Doteraz som uplatňovala DPH. ďakujem
Zita5
12.07.07,07:20
Chcem sa uistiť, či som to pochopila správne: Keď si nakupuje stravné lístky - šeky SZČO pre seba , to znamená , že nemá nárok na odpočítanie DPH zo služieb podľa zmluvy o dodávke šekov? Má aj zamestnancov, ale vždy je samostatná faktúra na lístky pre zamestnancov a na lístky pre SZČO / iný termín nákupu/. Potrebovala by som vedieť od kedy platí uvedené vyjadrenie, na stránke drsr je uvedené len máj 2007. To znamená ,že keď mi prišla faktúra v máji už nemám nárok na odpočet DPH.
Doteraz som uplatňovala DPH. ďakujem



http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szeo-a-dph--usmernenie-drsr.html
Zužu
12.07.07,07:52
Ďakujem. Ešte otázočka, ako platca DPH účtujem DPH do VNZD? a služba je VOZD?