Marian
16.06.04,10:44
Vážení kolegovia,

rád by som sa vrátil ku dvom súvisiacim témam, ktoré nám vznikli pred viac ako mesiacom - pri vzniku PORADY. Vtedy sme prezerali tzv. "Zovšeobenené informácie na stránke DRSR". Nepáčil sa mi veľmi výklad použitia ERP vo vzťahu k úhrade pohľadávok.
Viď http://www.porada.sk/showthread.php?t=23&page=2&pp=10&highlight=DRSR ,kde Richard zverejnil výklad DRSR a tiež jeho názor. Samozrejme,
že na môj elektronický dopyt na DRSR nereagoval ani len vrátnik. Preto Vás prosím o radu, pomoc a Vaše skúsenosti pri zodpovedaní nasledovných otázok:

1. Poruším zákon o evidencii tržieb ERP alebo iný predpis, ak vystavím faktúru za predaj tovaru, zaúčtujem ju 311/604 a v ten istý deň prijmem úhradu v hotovosti za vyrovnanie pohľadávky (211/311)?

2. DRSR si určilo časový faktor 1 deň, kedy vlastne by sa nemalo účtovať o pohľadávke, ale o tržbe (604). Bolo toto publikované niekde v záväzných predpisoch ako Zbierka alebo Finančný spravodajca?

3. Ako postupujete Vy, ktorí nevlastníte ERP a hotovosť beriete zriedka? Píšete na príjmovom doklade dátum o deň neskôr alebo si myslíte ako ja, že pohľadávka vznikne vystavením a zaúčtovaním odberateľskej faktúry a s kľudným svedomím prijmete úhradu za ňu hoci aj v deň vystavenia faktúry?

Ďakujem všetkým za Vaše názory.
Viera
16.06.04,09:14
Aj ja som zisťovala niečo v podobnej záležitosti ( úhrada v hotovosti nad 50tis. Sk ) a podarilo sa mi získať neoficiálne informácie z daňového úradu.
Čiže na to aby som neporušila zákon o registračnej pokladnici mám úhradu v hotovosti nad 50 tis. zaevidovať cez registr. pokladnicu a zároveň vystaviť klasickú faktúru - aby som neporušila zákon o DPH.
Mne sa však toto riešenie nepáči z praktického hľadiska, lebo cez registračnú pokladnicu budem mať zaevidované tržby v hotovosti aj úhrady faktúr.
A to znamená rozúčtovávať...
Z tohoto vyjadrenia dedukujem, že by sa mohlo vzťahovať aj na úhrady faktúr, ktoré boli vystavené v rovnaký deň. Čiže malo by to ísť cez registračnú pokladnicu a do účtovníctva by sa to malo rozúčtovať.
Jedine, že by mi v tom pomohol software...
Katty
30.06.04,08:23
ahojte, my nemáme registračku. Predávame tovar a 50% tovaru nám zákazníci platia v hotovosti. Na každú dodávku tovaru vystavujeme faktúry a úhrady účtujeme cez príjmové pokladničné doklady. Vystavením faktúry vznikne pohľadávka, a tá sa predsa (podla par.2 písm.c) vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektr.reg.pokladnice) za úhradu v hotovosti nepovažuje. Takže ak je raz na tovar vystavená faktúra tak je jedno kedy dostanem peniaze, či v ten deň alebo na druhý alebo o týždeň.... čo vy nato?
Tipi
15.07.04,10:01
Žiadny, opakujem žiadny daňový kontrolór nemôže nikomu na svete diktovať, kedy má zaplatiť vystavenú faktúru. Teda ak ju dostanem ráno a večer zaplatím, tak sa môže teda Gita z DÚ Bratislava V aj na hlavu postaviť, aj tak to bude úhrada faktúry a nie predaj v hotovosti. A nech mi niekto povie, kde je stanovený prijateľný rozsah času zaplatenia faktúry. Od rána do večera je to 5 hodín, od rána do obeda 3 hodiny, od rána do rána 5 minút, kde je rozdiel v súvislosti s danou témou?