romana R.
28.03.07,17:57
poradte mi prosim, ci uvazujem spravne:
spol. s r.o. mala v r.2006 prenajate auto od fyz.osoby. dan z motor.vozidiel zaplatila s.r.o., aj si ju dala do nakladov, spolu s PHM,a nakladmi na auto..
auto ma na zaklade najomnej zmluvy od fyz.osoby. tento naklad si dava do vydavkov.
otazka znie:
fyzicka osoba, ktora jej auto prenajima, jej prijem je do vysky 23650 sk oslobodeny od dane z prijmov.
je vsetko vyssie popisane spravne?
dakujem:)
dracica
28.03.07,16:23
podľa mňa je to o.k. a veľa firiem využiva tento spôsob
betka
28.03.07,16:57
Mne sa to nezdá, pretože.
Ak FO, kt. prenajíma auto PO, kt.si účtuje prenájom auta ako náklad mesačne , ak je to pravidelný mesačný náklad, FO by mala mať pravidelný príjem mesačný, a neviem či sa na ňu bude vzťahovať par.8- príležitostný príjem, nepovažujem to za príležitosť .... Toto nechám tak, ale ....
FO- ak má príjem podľa par. 8 odsek 1/a - príležitstný príjem z prenájmu auta, tak sa na túto osobu nevtťahuje oslobodenie vo výške 23650, Sk (toto oslobodenie sa vzťahuje len k par.8 odsek 1 písmeno d-f)
Do ZD FO ide zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie: tu by mohlo ísť v prípade FO: oprava, výmena oleja, pneumatiky zimné, letné.....
romana R.
28.03.07,19:23
Mne sa to nezdá, pretože.
Ak FO, kt. prenajíma auto PO, kt.si účtuje prenájom auta ako náklad mesačne , ak je to pravidelný mesačný náklad, FO by mala mať pravidelný príjem mesačný, a neviem či sa na ňu bude vzťahovať par.8- príležitostný príjem, nepovažujem to za príležitosť .... Toto nechám tak, ale ....
FO- ak má príjem podľa par. 8 odsek 1/a - príležitstný príjem z prenájmu auta, tak sa na túto osobu nevtťahuje oslobodenie vo výške 23650, Sk (toto oslobodenie sa vzťahuje len k par.8 odsek 1 písmeno d-f)
Do ZD FO ide zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie: tu by mohlo ísť v prípade FO: oprava, výmena oleja, pneumatiky zimné, letné.....

ale oni maju najomnu zmluvu, kde je dohodnute platba 1x rocne-na konci, takze sa nejedna o pravidelny mesacny prijem..
FO nie je zivnostnik, iba zamestnanec
naklady na auto si uctuje s.r.o. - lebo ma auto v prenajme a tymto je to povazovane za firemny automobil...??
je to ok?:confused:
Zoltán Kovács
28.03.07,19:26
ale oni maju najomnu zmluvu, kde je dohodnute platba 1x rocne-na konci, takze sa nejedna o pravidelny mesacny prijem..
FO nie je zivnostnik, iba zamestnanec
naklady na auto si uctuje s.r.o. - lebo ma auto v prenajme a tymto je to povazovane za firemny automobil...??
je to ok?:confused:

Je to pravideľný príjem, nakoľko je stanovená mesačná suma za prenájom. To, že to vyplatia až nakonci roka tu nehrá žiadnu úlohu.

mimotemy P.S. A tá nájomná zmluva nie je náhodou tak postavená, že na konci roka vystavená suma sa mení z roka na rok podľa potreby firmy, že koľko potrebuje nákladov.
romana R.
28.03.07,19:29
Je to pravideľný príjem, nakoľko je stanovená mesačná suma za prenájom. To, že to vyplatia až nakonci roka tu nehrá žiadnu úlohu.

mimotemy P.S. A tá nájomná zmluva nie je náhodou tak postavená, že na konci roka vystavená suma sa mení z roka na rok podľa potreby firmy, že koľko potrebuje nákladov.

viacmenej ano... na konci roka, v zmluve je napisane ze plati za rok jednou sumou, nie kazdy mesiac..
Zoltán Kovács
28.03.07,19:33
viacmenej ano... na konci roka, v zmluve je napisane ze plati za rok jednou sumou, nie kazdy mesiac..

To je jedno,že sa platí jednou sumou. Rozdiel medzi príležitostným a pravidelným je to, že to nemáš za celý rok, ale len sporadicky.

To viacmenej áno mám chápať na to moje P.S.? Ak áno potom dávam ti do pozornosti bod 14. Etikety. Je to klasický spôsob utopenia zisku.

Citát z Etikety:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
romana R.
28.03.07,19:38
To je jedno,že sa platí jednou sumou. Rozdiel medzi príležitostným a pravidelným je to, že to nemáš za celý rok, ale len sporadicky.

To viacmenej áno mám chápať na to moje P.S.? Ak áno potom dávam ti do pozornosti bod 14. Etikety. Je to klasický spôsob utopenia zisku.

Citát z Etikety:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

prepac nejde o utopenie zisku..
len som asi zle pochopila prijem z prenajmu, takze ked maju auto cely rok v nakladoch, v prenajme od fyz.osoby-fyz.osoba prijem zdanuje
dakujem za radu
takto nejde o porusenie etiky, lebo ved to musi fyz.osoba zdanit
keby ze mi neporadite,chapem to zle,ze sa jedna o prilezitostny prenajom, ale nie,
uz mi je to jasne..
Zoltán Kovács
28.03.07,19:40
prepac nejde o utopenie zisku..
len som asi zle pochopila prijem z prenajmu, takze ked maju auto cely rok v nakladoch, v prenajme od fyz.osoby-fyz.osoba prijem zdanuje
dakujem za radu
takto nejde o porusenie etiky, lebo ved to musi fyz.osoba zdanit
keby ze mi neporadite,chapem to zle,ze sa jedna o prilezitostny prenajom, ale nie,
uz mi je to jasne..

Ja som vychádzal z toho, že výška prenájmu sa upravuje podľa potreby nákladov.:D
romana R.
28.03.07,19:44
neboj vsetko je v normach zakona a neporusujeme ziadnu etiku:)
Zoltán Kovács
28.03.07,19:47
neboj vsetko je v normach zakona a neporusujeme ziadnu etiku:)

ešte ti odporúčim túto tému:

http://www.porada.sk/t35901-prenajom-auta-na-podnikanie.html
romana R.
28.03.07,20:10
dakujem za radu..
inak niekedy cim viac citam, tym mam vacsi gulas:)
ale myslim ze v tomto pripade to robim dobre
dakujem ze si sa mi venoval smith
inak uz je dost hodin a uz treba aj oddychovat
ahoj
betka
29.03.07,06:28
Záver k prenámu automobilu:
Ekonomickou činnosťou je nájom hmotného majetku za účelo pravidelného príjmu. Podmienky za kt. je HM skutočne využívaný, môžu byť porovnateľné s podmienkami, za kt. je obvykle uskutočňovaná porovnateľná ekonomická činnosť, aj keď samostatný výsledok pre vlastníka nemusí sám o sebe umožniť stanovenie, či je táto činnosť vykonávaná za účelom získavania pravidelného príjmu.
Prenájom HM predstavuje využívanie majetku, kt. musí byť klasifik. ako hospodárska činnosť, ak sa tak činí s cieľom získavania pravidelného príjmu.
Ak sa HM využíva na získavanie pravidelného príjmu a jna súkromné účely, treba porovnávať i faktory: doba počas kt. je majetok prenajímaný, počet zákazníkov, výška príjmov.
Z toho vyplýva, že každé poskytnutie majetku na jeho využitie za odplatu na hospod. činnosť (par.6) alebo takýto majetok možno považovať, že ho možno odlíšiť od súktomnej činnosti (par.8/1/a????

Využívanie HM alebo NM na účely nadobudnutia príjmu z neho na nepretržitom základe sa považuje za hospodársku činnosť
romana R.
30.03.07,14:11
dan z prenajmu automobilu plati aj fyz.osoba-nepodnikate?
plati vsetko vyssie spomenute: najomna zmluva od 1.1. do 31.12, vyplatene na konci roka jednorazovo, suma do 23650 sk
zamestnanec na dan.urade mi povedal, ZE JE TO U FYZ,OSOBY OSLOBODENE OD DANE Z PRIJMU..
tak a potom som z toho uplny jelen:confused:
renča1
30.03.07,14:26
dan z prenajmu automobilu plati aj fyz.osoba-nepodnikate?
plati vsetko vyssie spomenute: najomna zmluva od 1.1. do 31.12, vyplatene na konci roka jednorazovo, suma do 23650 sk
zamestnanec na dan.urade mi povedal, ZE JE TO U FYZ,OSOBY OSLOBODENE OD DANE Z PRIJMU..
tak a potom som z toho uplny jelen:confused:


Príjem za prenájom je oslobodený od dane z príjmov. Príjem patrí do §8 ods.1 písm.a) a vzťahuje sa naň § 9 oslobodenie príjmu:

písm.h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,
romana R.
30.03.07,14:33
dakujem velmi renca
uz som mala z toho gulas:)
renča1
30.03.07,15:02
dakujem velmi renca
uz som mala z toho gulas:)

Ďakujem aj ja. Doporučujem ti aby si sa spýtala na Živnosten.Úrade či je povinnosť si založiť živnosť na prenájom os.auta. Dlho som hľadala a ešte aj budem hľadať kde je napísané, že je povinnosť si založiť živnos.list. Ak sa spýtaš a budeš vedieť, daj prosím ťa vedieť do tejto témy.
romana R.
30.03.07,15:42
Ďakujem aj ja. Doporučujem ti aby si sa spýtala na Živnosten.Úrade či je povinnosť si založiť živnosť na prenájom os.auta. Dlho som hľadala a ešte aj budem hľadať kde je napísané, že je povinnosť si založiť živnos.list. Ak sa spýtaš a budeš vedieť, daj prosím ťa vedieť do tejto témy.

ok renca
po danovom zistim a dam vediet