gls-mato
28.03.07,18:57
Ahojte,
chcel by som poradiť s nasledovnými otázkami:

Ak prepravca, talianska spoločnosť registrovaná v Taliansku ako platiteľ DPH, vystaví faktúru za prepravu tovaru zo Slovenska do Talianska slovenskej spoločnosti registrovanej na Slovensku ako platiteľ DPH a táto faktúra je na základe talianskej legislatívy vystavená bez DPH, aká vznikne slovenskej spoločnosti daňová povinnosť? Na základe ktorých ustanovení zákona o DPH?

Ak Slovenská spoločnosť fakturuje vyššie uvedenú prepravu (vykonanú talianskym prepravcom) ďalšej talianskej spoločnosti (odberateľovi), ako má vystaviť faktúru? S DPH alebo bez? Na základe ktorých ustanovení zákona?

Veľmi pekne Vám ďakujem!
emgeton
28.03.07,17:44
Ahojte,
chcel by som poradiť s nasledovnými otázkami:

Ak prepravca, talianska spoločnosť registrovaná v Taliansku ako platiteľ DPH, vystaví faktúru za prepravu tovaru zo Slovenska do Talianska slovenskej spoločnosti registrovanej na Slovensku ako platiteľ DPH a táto faktúra je na základe talianskej legislatívy vystavená bez DPH, aká vznikne slovenskej spoločnosti daňová povinnosť? Na základe ktorých ustanovení zákona o DPH? Podľa §69/2 sa daňová povinnosť prenáša na odberateľa (na vás), ste povinní túto fa samozdaniť.

Ak Slovenská spoločnosť fakturuje vyššie uvedenú prepravu (vykonanú talianskym prepravcom) ďalšej talianskej spoločnosti (odberateľovi), ako má vystaviť faktúru? S DPH alebo bez? Na základe ktorých ustanovení zákona? V zmysle §16/1 ak je ďalšia tal. spoločnosť identifikovaná pre daň, miestom dodania služby bude čl. štát, kt. jej pridelil IC DPH a faktúrujete mimo DPH. Ak však by táto tal. spoločnosť nebola ident. pre DPH, vznikla by vám povinnosť registrovať sa pre DPH v Taliansku a tam odviesť z tejto fakturácie DPH (miesto dodania podľa §15/3).
Veľmi pekne Vám ďakujem!

zvýraznené v texte
gls-mato
28.03.07,18:24
Veľmi pekne ďakujem za promptnú reakciu!

K prvému stanovisku... osobne som túto otázku položil z dôvodu nakoľko mi nebola jasná záverečná formulácia v §69 ods. 2 "zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom." Platiteľ je totiž v ust. §4 ods. 5 definovaný takto: "Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane", z čoho podľa mňa vyplýva, že platiteľom je registrovaná zdaniteľná osoba a nie ten, kto daň zaplatil. Z tohto dôvodu mi záver ust. § 69 ods. 2 nebol jasný, osobne by som citovanú vetu nahradil znením "zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak ju zaplatila zahraničná osoba"... alebo som prehliadol niečo podstatné?

K druhému stanovisku... §16 ods. 1 hovorí o mieste dodania v súlade s uvedeným výkladom, avšak neviem zistiť, na základe akého ustanovenia bude faktúra s predmetným miestom dodania, pokiaľ ide o služby, vystavená bez DPH?

Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď!
emgeton
28.03.07,19:51
Veľmi pekne ďakujem za promptnú reakciu!

K prvému stanovisku... osobne som túto otázku položil z dôvodu nakoľko mi nebola jasná záverečná formulácia v §69 ods. 2 "zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom." Platiteľ je totiž v ust. §4 ods. 5 definovaný takto: "Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane", z čoho podľa mňa vyplýva, že platiteľom je registrovaná zdaniteľná osoba a nie ten, kto daň zaplatil. Z tohto dôvodu mi záver ust. § 69 ods. 2 nebol jasný, osobne by som citovanú vetu nahradil znením "zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak ju zaplatila zahraničná osoba"... alebo som prehliadol niečo podstatné?

K druhému stanovisku... §16 ods. 1 hovorí o mieste dodania v súlade s uvedeným výkladom, avšak neviem zistiť, na základe akého ustanovenia bude faktúra s predmetným miestom dodania, pokiaľ ide o služby, vystavená bez DPH?

Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď!

§ 69 Osoby povinné platiť daň správcovi dane

....
(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
.....

Aby mohla zahraničná osoba zaplatiť túto daň, musela by byť platiteľom. Iná formulácia by zbytočne vnášala zmätok do výkladov daného §.


K 2. otázke:
Vystavenie faktúry v takomto prípade mimo DPH vyplýva z § 2/1 zák o DPH. Jednoducho ak nejaké plnenie nie je predmetom dane na Slovensku, nemôžeme na neho uplatniť slov. DPH.
Miesto dodania služby podľa §16/1 - iný čl. štát = toto plnenie nespĺňa podmienku§2/1 b; - služba nebola dodaná v tuzemsku ... a teda nie je predmetom dane.
ALBO
29.03.07,07:09
zvýraznené v texte

Ak však by táto tal. spoločnosť nebola ident. pre DPH, vznikla by vám povinnosť registrovať sa pre DPH v Taliansku a tam odviesť z tejto fakturácie DPH (miesto dodania podľa §15/3).
Prečo?
podľa § 15/3 je miesto dodania miesto kde sa vykoná s výnimkou 16/1. V 16/1 je kde sa začína a táto ide zo slovenska do talianska, takže začína na slovensku.
emgeton
29.03.07,07:12
Ak však by táto tal. spoločnosť nebola ident. pre DPH, vznikla by vám povinnosť registrovať sa pre DPH v Taliansku a tam odviesť z tejto fakturácie DPH (miesto dodania podľa §15/3).
Prečo?
podľa § 15/3 je miesto dodania miesto kde sa vykoná s výnimkou 16/1. V 16/1 je kde sa začína a táto ide zo slovenska do talianska, takže začína na slovensku.

Súhlasím, prehliadol som začiatok prepravy.
gls-mato
29.03.07,10:08
Veľmi pekne ďakujem za reakcie, zákon o DPH som nemal dôsledne naštudovaný a potreboval som sa zorientovať v niektorých základných ustanoveniach. Veľmi ste mi pomohli, urýchlili a zjednodušili moju prácu. Ešte raz ďakujem.

porada.sk je vynikajúci portál, včera som ho vyskúšal prvý krát a som prekvapený rýchlosťou reakcií a kvalitou informácií. Ak je možné nejakým spôsobom prispieť na jeho fungovanie, rád tak urobím.
kira
28.05.07,06:01
Prosím, chcem sa uistiť. Objednávateľ platca DPH v ČR objedná dopravu u platcu DPH v SR a to z Nemecka do Čiech. FA vystavíme bez dph? Na obejdnávke uviedli ZD+DPH, tak sa radšej poradím. Ja by som FA vystavila bez DPH s odvolaním na §16. Bude to tak správne?
ALBO
28.05.07,06:43
Prosím, chcem sa uistiť. Objednávateľ platca DPH v ČR objedná dopravu u platcu DPH v SR a to z Nemecka do Čiech. FA vystavíme bez dph? Na obejdnávke uviedli ZD+DPH, tak sa radšej poradím. Ja by som FA vystavila bez DPH s odvolaním na §16. Bude to tak správne?

Ano podľa §16/1 bez dane
kira
28.05.07,06:48
Ďakujem Vám
miriza
19.07.07,06:48
Prosím o radu. Naša firma / platca DPH/ zakúpila 15.05.2007 zemný stroj v sume 30000 eur od českej firmy /tiež platca/. Mám zahraničnú fa prvý krát a neviem si rady. Uvažujem správne? Kurzom z NBS zo dňa 15.05.2007 / to bol aj dátum dodania/ si prepočítam cenu na SK a zaúčtujem. Účtujem v Alfe a neviem kde si mám odkliknúť to samozdanenie. Viete niekto poradiť?
miriza
19.07.07,06:50
teraz pozerám, že som to zadala asi trošku mimo témy.
Monika Kováčová
19.07.07,06:51
určite je kurz správny, ohľadne zaúčtovania v Alfe si mohla otázku zaradiť do témy Účtovné softvéry - Alfa... http://www.porada.sk/f50-omega-alfa-olymp.html