ZuzanaP
07.04.11,16:47
SZČO sa stala platcom DPH k 01.02.2011. Dostal faktúru za internet na obdobie 01-03/2011 v januári 2011, úhrady sú uhrádzané postupne v 01,02,03/2011. Ako zaúčtujem úhradu za 02/2011? Sumu celkom bez členenia na DPH, keďže nemá nárok na odpočet DPH? Ďakujem:)
rodina1
07.04.11,14:57
SZČO sa stala platcom DPH k 01.02.2011. Dostal faktúru za internet na obdobie 01-03/2011 v januári 2011, úhrady sú uhrádzané postupne v 01,02,03/2011. Ako zaúčtujem úhradu za 02/2011? Sumu celkom bez členenia na DPH, keďže nemá nárok na odpočet DPH? Ďakujem:)

Podľa mňa, ak sa stal platiteľom od 1. 2., tak úhradu za 02 už členíš na základ a DPH (teda máš možnosť uplatnenia odpočtu DPH).
Teda, ak úhradu fyzicky vykonal vo februári, uplatňuje si odpočet DPH)
ZuzanaP
08.04.11,03:39
Podľa mňa, ak sa stal platiteľom od 1. 2., tak úhradu za 02 už členíš na základ a DPH (teda máš možnosť uplatnenia odpočtu DPH).
Teda, ak úhradu fyzicky vykonal vo februári, uplatňuje si odpočet DPH)

Len dátum dodania na fa je 16.01.2011 a vtedy ešte nebol platcom DPH:confused:. Mne skôr vychádza, že úhrada bude celá vrátane DPH výdavkom OZD. Som na vážkach :confused:
katarina.j
08.04.11,07:06
SZČO sa stala platcom DPH k 01.02.2011. Dostal faktúru za internet na obdobie 01-03/2011 v januári 2011, úhrady sú uhrádzané postupne v 01,02,03/2011. Ako zaúčtujem úhradu za 02/2011? Sumu celkom bez členenia na DPH, keďže nemá nárok na odpočet DPH? Ďakujem:)
Ak je szčo platcom dph, tak uhradu za internet za obdobie 02/2011 si uplatnuje dph (ako aj 3.mesiac)-v januari mu v platbe neuplatniš dph, ale od februara ano. píšeš, že platby sú uhrádzané postupne 01,02,03/2011...aj ked fa mu dosla v januari vlastne za I.Q./2011 ( každý poskytovatel internet.služieb si učtuje služby vrátane dph).
nikulik
09.04.11,17:37
ahojte, poradite mi prosim? ked zapnem alfu tak mi naskoci nieco ako: je nastaveny nespravny format datumu-mam to zmenit v miestnych a jazykovych nastaveniach.
poradite mi kde to je? nejako to neviem najst. a viete mi poradit preco mi to tak pise, lebo ked otvorim celu alfu tak mi dole vpravom rohu pise aktualny datum dnesny. moze to byt ze mi ta tabulkaze nespravny datum pise preto ze som spracovavala r.2010 a este nie je uzavrety?

nevie mi naozaj nikto poradit? :confused:
nikolia
10.04.11,18:31
prosím Vás čo s tým:prevod českých peňazí z českého podnikateľského účtu na eurový podnik.účet v rámci jednej banky...cez priebežné položky: výber z účtu CZK príjem na priebežné, kurz banky, sumu si prepočíta a zaokrúhli nadol(matematicky by mala nahor)ale soft zaokrúhli matermaticky, príjem na EUR účet z priebežných je zaokrúhlený softom matematicky a nesedí so sumou na EUR účte, kde je zaokrúhlený bankou, ak prepíšem sumu na výdaj priebežné tak sa mi nebudú rovnať, čo s tým?mám to vyrovnať uzávierkovými ID?
nikolia
11.04.11,09:23
neviete nik?
Príroda
11.04.11,16:58
Nikolia, čo sa týka alfy, môže robiť problém ten rok 2010, neviem,čo si konkrétne robila. Ak ešte účtuješ rok 2010 a nie je uzavretý a urobený prechod do ďalšieho roka, malo by to fungovať. Ak na to neprídeš, napíš si do krosu do porady- tam určite budú vedieť.
nikolia
13.04.11,07:27
robím 2011, takže skúsim ten kros....dík
ema_ema
14.04.11,09:28
prosím kto mi poradí asi som spravila hluposť
písala som tu už že sme minulý rok v 8/10 mot. vozidlo na zmluvu cez fin. služby bez dph, a na 70% je v majetku firmy a 30% ako súkromne.
vstupná cena bola 10045 aj s poplatkom a celú zmluvu kde sú splátky som zadala do záväzkov a pri mesačných úhradách som o istinu znižovala splátky a dávala ich ako VNOZD nákup DM a úrok aby sme neboli v mínuse som dala do VNOZD iné.
tým že to nieje na leasing môžeme odpisovať za celý rok a dali sme že DO=UO.
aby sme neboli v strate za rok 2010 teda hned prvý sme neodpisovali tak som v alfe zaškrtla že odpis rovnomerný v tomto roku neodpisovať a že ked UO=DO tak je tam aj možnosť že UO=DO s prerušením tak som to zaškrtla a tak ani účtovné odpisy za ten prvý rok nemáme.
ide o JU platcu dph ale v tomto prípade dph aj tak nie je.
hodnota majetku teda zostala na sume 10045 a túto istú sumu mi dalo aj do výkazu o majetku.

V JU sa o UO neúčtuje ani ak by bol rozdiel medzi DO a UO a vedú sa len na karte. Pýtala som sa na to na daňovom úrade a že to mám dobre. ale ked čítam niektoré príspevky tak teraz neviem.
od tohto roka sa už bude auto odpisovať každý rok teda 4r a aj zároveň účtovné čo mi zobrazuje na karte majetku.
čo s tým??
Ajuška
14.04.11,11:01
ahojte, poradite mi prosim? ked zapnem alfu tak mi naskoci nieco ako: je nastaveny nespravny format datumu-mam to zmenit v miestnych a jazykovych nastaveniach.
poradite mi kde to je? nejako to neviem najst. a viete mi poradit preco mi to tak pise, lebo ked otvorim celu alfu tak mi dole vpravom rohu pise aktualny datum dnesny. moze to byt ze mi ta tabulkaze nespravny datum pise preto ze som spracovavala r.2010 a este nie je uzavrety?
...neviem, či si už problém odstránila (našla som tento príspevok až dnes)... to hlásenie sa netýka alfy ale nastavenia Tvojho počítača...

...mam to zmenit v miestnych a jazykovych nastaveniach.poradite mi kde to je?
...cez štart = ovládací panel = miestne a jazykové nastavenia... si skontroluj, aký tam máš nastavený aktuálny formát... a podľa potreby prestav...

... moze to byt ze mi ta tabulkaze nespravny datum pise preto ze som spracovavala r.2010 a este nie je uzavrety?
...nie, s tým to nesúvisí... ;):rolleyes:...
ini
16.04.11,14:15
Dobrý deň,

prosím o pomoc. Dnes som prvýkrát účtovala v Alfe, ktorá je dostupná zdarma. Mám však problém, že mi nejde vybrať na akú analytiku chcem účtovať. V roletke Účel - stĺpec peňažného denníka mi pri príjme ponúka iba dve položky a to iný zdaniteľný príjem a iný nezdaniteľný príjem. Podobne je to aj vo výdaji. Roletku členenie mám neaktívnu a nemôžem si tým pádom nikde vybrať kam chcem účtovať. Ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď.
Zita5
16.04.11,16:50
Dobrý deň,

prosím o pomoc. Dnes som prvýkrát účtovala v Alfe, ktorá je dostupná zdarma. Mám však problém, že mi nejde vybrať na akú analytiku chcem účtovať. V roletke Účel - stĺpec peňažného denníka mi pri príjme ponúka iba dve položky a to iný zdaniteľný príjem a iný nezdaniteľný príjem. Podobne je to aj vo výdaji. Roletku členenie mám neaktívnu a nemôžem si tým pádom nikde vybrať kam chcem účtovať. Ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Pravdepodobne bude treba vypnúť Daňovú evidenciu -Číselník -Režim účtovania - po Pravej strane je Daňová evidencia .

P.S.Ak si to dobre pamätám, lebo doma ALFU nemám ;), ale vo firme .
nikulik
16.04.11,17:12
...neviem, či si už problém odstránila (našla som tento príspevok až dnes)... to hlásenie sa netýka alfy ale nastavenia Tvojho počítača...

...cez štart = ovládací panel = miestne a jazykové nastavenia... si skontroluj, aký tam máš nastavený aktuálny formát... a podľa potreby prestav...

...nie, s tým to nesúvisí... ;):rolleyes:...

dakujem veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi pekne :))
alicacka
18.04.11,12:02
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť, či mi v softe - Alfa, správne ukazuje v tabuľke - Jazdy, v stĺpci cena za 1 l phm, cenu za liter PHM ?
Kedy sa tá suma má zmen iť ? Vždy keď kúpim ďalšie PHM? Lebo mne to ukazuje cenu za liter PHM aj po treťom nákupe tú istú ako pri prvom, aj keď sa medzitým zadala iná cena. Evidencia jázd je v poriadku, tam predpokladám dobre prepočítava, lebo počíta novú cenu pri ceste, ktorá za nákupom nasleduje. Len táto tabuľka mi nejako nesedí. Alebo áno ? Je to OK?
mondes
31.05.11,20:45
Zdravím Vás. Kúpila som si ešte minulý rok (2010) program alfa, ale som ho nainštalovala až teraz, pretože som ho nepotrebovala. Teraz mám DPH 19%. Dá sa to nejako zmeniť na 20%, alebo musím si zaplatiť aktualizáciu programu? Vďaka.
linko1
16.06.11,14:38
účtujem v alfe,
doteraz som na skladovej karte evidovala len kusy a ceny,
teraz by som potrebovala ku každému kusu, cenu aj váhu
je takéto niečo možné v nastavení? ďakujem
linko1
17.06.11,08:09
aktualizujem...
jedná sa mi o to ako viesť evidenciu obalov, podľa zákona o obaloch a odpadoch... ako to vediete vy?
tinkas
17.06.11,20:08
ahojte poradaci..uz som v koncoch...nahodila som BV za cely rok 2010 a nesedi mi zostatok....uz som dala aj zoradit podla datumu a precislovat a stale nic....ked som si to kontrolovala rucne..zistila som, ze ked som niekde dodatocne dohodila nejaky pohyb, ktory som zabudla zauctovat tak mam v tom dni zostatok nie spravny ale zostatok z obdobia, ked som nahadzovala ten pohyb a neviem co mam spravit aby to alfa prepocitala ....
veronikasad
17.06.11,20:14
ahojte poradaci..uz som v koncoch...nahodila som BV za cely rok 2010 a nesedi mi zostatok....uz som dala aj zoradit podla datumu a precislovat a stale nic....ked som si to kontrolovala rucne..zistila som, ze ked som niekde dodatocne dohodila nejaky pohyb, ktory som zabudla zauctovat tak mam v tom dni zostatok nie spravny ale zostatok z obdobia, ked som nahadzovala ten pohyb a neviem co mam spravit aby to alfa prepocitala ....,Pod peňažným denníkom máš úpravy - daj si zotriediť denník podla dátumu a prepočítať zostatky
tinkas
19.06.11,18:04
len to skúšam uz tretí den a stále mi to neprepočíta správne...:(
veronikasad
19.06.11,18:07
len to skúšam uz tretí den a stále mi to neprepočíta správne...:(
dala si zotriedeiť denník podla dátumu a prepočítať zostatky ? Odkontroluj si ešte raz bankové výpisy, možno niektorú položku nemáš nahratú. Položku ktorú si dohrávala, ti zaradí až na koniec dňa. Ak máš viac položiek v tento deň, je problém ju vsunúť do poradia ako ich máš na výpise, lebo ich zoraďuje podla času účtovania.
tinkas
19.06.11,18:21
tak napr. 12.03.2010 mám výdaj 60eur a zostatok 1076,82 eur a hned další účtovný prípad mám vzdaj 150 a zostatok 2028,29.....neviem preco mi to neprepočíta...:(
veronikasad
19.06.11,18:23
tak napr. 12.03.2010 mám výdaj 60eur a zostatok 1076,82 eur a hned další účtovný prípad mám vzdaj 150 a zostatok 2028,29.....neviem preco mi to neprepočíta...:(
skontroluj si ešte podla čoho máš nastavené triedenie v hornej časti peňažného denníka. Daj si podla poradového čísla
tinkas
19.06.11,18:30
a ak mám nejakú položku, ktorú som vsunula a alfa ju dala na koniec toho dňa, ako to mám spravne nahrať aby sa mi tie zostatkz prepočítalo podňa čísla dokladu?? lebo tých 150eur som dohravala a čislo dokladu je spravne len mi stale berie zostatok ako keby to bol pobyb v ten den posledny....
veronikasad
19.06.11,18:32
a ak mám nejakú položku, ktorú som vsunula a alfa ju dala na koniec toho dňa, ako to mám spravne nahrať aby sa mi tie zostatkz prepočítalo podňa čísla dokladu?? lebo tých 150eur som dohravala a čislo dokladu je spravne len mi stale berie zostatok ako keby to bol pobyb v ten den posledny....
veď to som ti práve napísala. Zoraďuje ich podla dátumu a času zaúčtovania. To by si v celom výpise musela vymazať čas účtovania. Nechaj to tak, lebo si "dobabreš" účto, ak s tým nemáš skúsenosti.

Ak máš triedenie podla poradového čísla, konečný zostatok za deň ti musí sedieť.
tinkas
19.06.11,19:32
tak uz to mam ok...musela som sa pohrat aj s tými časovým údajom....nikdy viac...:( ďakujem veronikasad za typ....:)
mondes
25.06.11,07:17
Ahojte, prosím Vás, ako v Alfe zaúčtujem 20% PHM? (80% viem) Ďakujem.
rodina1
25.06.11,07:35
Ahojte, prosím Vás, ako v Alfe zaúčtujem 20% PHM? (80% viem) Ďakujem.
Odpoveď je tu:
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000053868/Pau%B9%E1lne%20v%FDdavky%20PHL_2011.pdf
mondes
25.06.11,07:39
mondes
30.06.11,13:24
Prosím Vás, ak na výpise z banky mám zaplatenú DPH, tak ju mám najprv zaevidovať do záväzkov? Ak áno, čo napísať do konkrétnych riadkov a aký dátum uviesť? Ďakujem veľmi pekne.
mondes
30.06.11,19:52
Pekne prosím.
Katka22
30.06.11,20:11
Prosím Vás, ak na výpise z banky mám zaplatenú DPH, tak ju mám najprv zaevidovať do záväzkov? - áno :)Ak áno, čo napísať do konkrétnych riadkov a aký dátum uviesť? Ďakujem veľmi pekne.

Napríklad bola povinnosť za 01.Q. 2011 zaplatiť DPH v celkovej sume 100 €
V záväzkoch si to ja nahadzujem :
Partner : DÚ /5
Predmet fakturácie :Vlastná daňová poinnosť za 01.Q.2011.
Stĺpec PD : zaplatená DPH .
Číslo daňového dokladu : DPH/01.Q.2011
Interné číslo : DPH/01.Q.2011
Dátum vystavenia : 31.03.2011
Došlo dňa : 31.03.2011
Dátum splatnosti : 25.04.2011
Typ dokladu : Nepriama daň
mondes
01.07.11,11:55
Napríklad bola povinnosť za 01.Q. 2011 zaplatiť DPH v celkovej sume 100 €
V záväzkoch si to ja nahadzujem :
Partner : DÚ /5
Predmet fakturácie :Vlastná daňová poinnosť za 01.Q.2011.
Stĺpec PD : zaplatená DPH .
Číslo daňového dokladu : DPH/01.Q.2011
Interné číslo : DPH/01.Q.2011
Dátum vystavenia : 31.03.2011
Došlo dňa : 31.03.2011
Dátum splatnosti : 25.04.2011
Typ dokladu : Nepriama daň

Ďakujem Ti veľmi pekne Katka, aj za príspevok v sekcii JU.
mondes
11.07.11,19:08
Dobrý večer, prosím Vás účtujem bankový výpis a nesedia mi zostatky na BÚ a to preto, lebo som nezadala počiatočný stav. A tu je môj problém. Prebrala som účto a teraz neviem ako mám zaúčtovať konečný stav k 31.12.2010, čiže počiat. stav k 1.1.2011. V číselníku sú len začiatočné zostatky v pokladni. Mám dať počiatočný stav k 1.1.2011 ako osobný vklad podnikateľa? Alebo ako sa to robí v alfe? Vďaka.
mondes
11.07.11,19:26
Prosím Vás o odpoveď.
Manual
11.07.11,19:30
Zadaj stav BU podľa skutočnosti aký bol k 31.12.2010 na bank. výpise. Tam vklad podnikateľa nemôže byť len tak ako sa mi zachce...

Choď do Číselník
Bankové účty
Oprav
Vyplň tabuľku a zadaj stav aký bol k31.12.2010 napr.
veronikasad
11.07.11,19:36
Dobrý večer, prosím Vás účtujem bankový výpis a nesedia mi zostatky na BÚ a to preto, lebo som nezadala počiatočný stav. A tu je môj problém. Prebrala som účto a teraz neviem ako mám zaúčtovať konečný stav k 31.12.2010, čiže počiat. stav k 1.1.2011. V číselníku sú len začiatočné zostatky v pokladni. Mám dať počiatočný stav k 1.1.2011 ako osobný vklad podnikateľa? Alebo ako sa to robí v alfe? Vďaka.
Máš demoverziu alebo ostrú ? Poč.zostatok zadávaš v bankových účtoch.
mondes
11.07.11,19:59
Ďakujem pekne, ja som pozerala do bank. účtov, ale nevedela som, že mám vojsť do "Oprav". Už to mám. Áno mám "ostrú" Alfu.

Prosím Vás prišla nám faktúra od T-Comu v sume 61,- Eur. Meškali sme s platbou, no keď sme ju uhradili, hneď nato nám prišla upomienka o neuhradených faktúrach vo výške 187,90 Eur. T.j. 126,90 (fa z min. roku) a 61,- Eur, ktorú sme už uhradili. Klient však pozabudol, že uhradil tých 61,- a uhradil celú upomienku vo výške 187,90. To znamená, že faktúru v sume 61 ako by zaplatil 2x. Na bank. výpise mám 21.2. -61,- a 25.2. -187,90. Ako zaúčtujem tých 187,90? Ako to rozdelím? Bude mi tam "visieť" tých zvyšných 61,- Prosím Vás, ak rozumiete, o čo mi ide poraďte mi. Vďaka.
mondes
12.07.11,11:07
Posúvam.
dara
12.07.11,11:31
Ďakujem pekne, ja som pozerala do bank. účtov, ale nevedela som, že mám vojsť do "Oprav". Už to mám. Áno mám "ostrú" Alfu.

Prosím Vás prišla nám faktúra od T-Comu v sume 61,- Eur. Meškali sme s platbou, no keď sme ju uhradili, hneď nato nám prišla upomienka o neuhradených faktúrach vo výške 187,90 Eur. T.j. 126,90 (fa z min. roku) a 61,- Eur, ktorú sme už uhradili. Klient však pozabudol, že uhradil tých 61,- a uhradil celú upomienku vo výške 187,90. To znamená, že faktúru v sume 61 ako by zaplatil 2x. Na bank. výpise mám 21.2. -61,- a 25.2. -187,90. Ako zaúčtujem tých 187,90? Ako to rozdelím? Bude mi tam "visieť" tých zvyšných 61,- Prosím Vás, ak rozumiete, o čo mi ide poraďte mi. Vďaka.

Podľa toho čo som pochopila ste 2 krát uhradili tú istú faktúru. Môžete zaúčtovať ako úhradu dodávateľskej faktúry aj ju pripárovať k správnej faktúre s tým, že Vám v knihe záväzkov pekne ukáže, že tam máte preplatok, prípadne platbu môžete zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci zákad dane, ako omylom 2 x uhradenú platbu ak budete požadovať, aby Vám ju dodávateľ navrátil na účet, tak príjem zaúčtujete ako príjem neovplyvňujúci základ dane, prípadne nedoriešené platby aj cez priebežné položky, keďže tuto najrýchlejšie zistíte, že Vám niečo nesedí a ešte by ste mali vysporiadať.

Ja by som postupovala tak, že by som pripárovala k správnej platbe, a upozornila na to dodávateľa, prípadne môžete preplatok vysporiadať s nasledujúcou faktúrou, toto si dajte potvrdiť aj dodávateľskou stranou.
janaGT
13.07.11,10:30
prosím vás, viete mi niekto poradiť:
potrebujem, aby mi na OF vypisovalo cena za jednotku bez DPH na 4 desatinné miesta, po uložení fa mi to automaticky zmení na 2 des.miesta.
gcm
13.07.11,11:22
vypíšeš fa., zvolíš tlač, na ľavel dolnej časti kolonky nájdeš tlačítko nastavenia, zvolíš formát čísel pri tlači, dáš nový, nastavíš počet miest podľa vlastného výberu a uložíš
janaGT
13.07.11,12:50
ja myslím asi niečo iné, potrebujem na 2 des. miesta hneď pri vystavení fa, pretože mi potom vznikajú problémy pri zaokrúhľovaní
gcm
13.07.11,13:12
Aha! Tak Čísleník - Nastavenia (Režim účtovania) - Fakturácia - Zaokrúhlovania faktúr/ Zaokrúhovanie pred.cien.
Dúfam, že ti to pomôže.
mondes
18.07.11,10:29
Prosím Vás, v pohľadávkach mám faktúru na 3000 eur s rozpisom na základ a DPH. Keď som si vytlačila zdaniteľné obchody, tak tú faktúru som tam nenašla. Dala som cez pohľadávky opravu, a opäť som dala zápis do DPH. Program ma upozornil, že v evidencii DPH už je fa s takýmto čislom, či to chcem mať tam 2x. Dala som že nie, ale v evidencii DPH tú pohľadávku nemám. Kde môžem mať chybu? Vďaka.
mondes
18.07.11,11:20
Prosím, poradí niekto? Dik.
rodina1
18.07.11,11:28
Prosím Vás, v pohľadávkach mám faktúru na 3000 eur s rozpisom na základ a DPH. Keď som si vytlačila zdaniteľné obchody, tak tú faktúru som tam nenašla. Dala som cez pohľadávky opravu, a opäť som dala zápis do DPH. Program ma upozornil, že v evidencii DPH už je fa s takýmto čislom, či to chcem mať tam 2x. Dala som že nie, ale v evidencii DPH tú pohľadávku nemám. Kde môžem mať chybu? Vďaka.

Dátum zdaniteľného plnenia máš vo fa aký?
gcm
18.07.11,11:29
Skús skontrolovať dátum vzn.dp.
Laguna13
18.07.11,11:31
Skús zavolať priamo do KROSu na č. 041-7071015. Vedia pekne navigovať, až sa zistí kde sa stala chyba. Je to často najrýchlejšie riešenie. Oni už poznajú všetky záludnosti programu i chyby, ktoré zákazníci programu robia.
mondes
18.07.11,11:36
Skús skontrolovať dátum vzn.dp.
Dátum vzniku zd.p. je 13.4.2011

Dala som pri pohľadávkach opäť zápis do evidencie DPH aj napriek tomu, že ma to upozornilo, že to budem mať 2x a už to mám v DPH, ale len 1x. Nechápem kde to program eviduje, keď to v evidencii nevidím.
mondes
19.07.11,12:47
Prosím Vás, niektoré došlé faktúry na nákup materiálu mám z Čiech. Musela som robiť samozdanenie. Keď si dám v alfe vytlačiť zdaniteľné obchody a odpočet dane, tak mi to tlačí všetko spolu. Nemá sa to nejako rozdeliť? V niektorých softoch sa to rozdelí. Vďaka.
mondes
19.07.11,19:30
Asi nechápete, čo od Vás žiadam. Takže potrebujem urobiť DPH. Už som ho aj spravila, len mi treba vytlačiť a k tomu potrebujem vytlačiť zdaniteľné obchody a odpočítanie dane. (program alfa). Pri zdaniteľných obchodoch mám aj 2 došlé faktúry z Čiech, kde som robila samozdanenie. Chcem sa spýtať, či sa to nema nejak oddeliť, že ide o DPH zo zahraničia, alebo môže to byť spolu. Ďakujem ešte raz.
veronikasad
19.07.11,20:42
Asi nechápete, čo od Vás žiadam. Takže potrebujem urobiť DPH. Už som ho aj spravila, len mi treba vytlačiť a k tomu potrebujem vytlačiť zdaniteľné obchody a odpočítanie dane. (program alfa). Pri zdaniteľných obchodoch mám aj 2 došlé faktúry z Čiech, kde som robila samozdanenie. Chcem sa spýtať, či sa to nema nejak oddeliť, že ide o DPH zo zahraničia, alebo môže to byť spolu. Ďakujem ešte raz.
ale veď to máš pri zdanitelných obchodoch oddelené (ak si správne nahrala faktúry do záväzkov) - máš tam iný kod.

V odpočítaní dane je to spolu.
mondes
19.07.11,21:34
Prosím Vás a aký kód a kde mám dať pri nahrávaní záväzkov pri samozdanení? Neviem sa veľmi orientovať v alfe. Ale myslím, že k odovzdaniu DPH to nie je veľká chyba, keď to mám spolu pri zdaniteľných obchodoch. Či? Poznačila som si, že ide o samozdanenie. Vďaka.
mondes
19.07.11,21:41
Ešte jedna otázočka. Dá sa v alfe vytlačiť potvrdenie o podaní DPH? Nemôžem to nájsť. Dik.
veronikasad
20.07.11,05:00
Ešte jedna otázočka. Dá sa v alfe vytlačiť potvrdenie o podaní DPH? Nemôžem to nájsť. Dik.
nedá, vypisujem ho ručne.

KROS má teraz zlavu na príručku k obsluhe účt.SW ALFA - doporučujem objednať.
mondes
20.07.11,05:10
VĎaka. A je to veľká chyba, keď nemám zdaniteľné obchody rozdelené? Veď v konečnom dôsledku vyjde to isté.
Manual
20.07.11,05:11
Ako že nedá ? Dá sa, však to tlačím :)
Manual
20.07.11,05:14
... Výkazy - Daňové priznanie DPH - Tlač - a vyber druh zostavy ja to tam mám :)
rodina1
20.07.11,06:34
Prosím Vás a aký kód a kde mám dať pri nahrávaní záväzkov pri samozdanení? Neviem sa veľmi orientovať v alfe. Ale myslím, že k odovzdaniu DPH to nie je veľká chyba, keď to mám spolu pri zdaniteľných obchodoch. Či? Poznačila som si, že ide o samozdanenie. Vďaka.
Pri nahrávaní záväzkoch pri samozdanení, musíš zadať "faktúra EÚ - tovar".
mimotemyOspravedlňujem sa, ak som presne nezadala "výber", už dávno som v Alfe nepracovala.
mondes
15.08.11,07:09
Zdravím Vás. Kúpila som si notebook a chcela by som si preinštalovať Alfu z PC do notebooku. Ako to urobiť, aby mi účtovníctvo v programe zostalo? Viem, že odinštalujem program s PC a následne ho nainštalujem do notebooku.Ale ide mi o to, či sa mi nevymaže všetko, čo mám v programe. Poradíte mi?
rodina1
15.08.11,07:12
Zdravím Vás. Kúpila som si notebook a chcela by som si preinštalovať Alfu z PC do notebooku. Ako to urobiť, aby mi účtovníctvo v programe zostalo? Viem, že odinštalujem program s PC a následne ho nainštalujem do notebooku.Ale ide mi o to, či sa mi nevymaže všetko, čo mám v programe. Poradíte mi?
Než vymažeš program z PC (ja by som si ho ešte nevymazávala, pre istotu), treba si urobiť zálohu na USB kľúč.
Potom si nainštaluješ program do NTB a dáš obnoviť zo zálohy (z USB) a máš aj v NTB údaje, ktoré máš v PC.
mondes
15.08.11,07:37
Než vymažeš program z PC (ja by som si ho ešte nevymazávala, pre istotu), treba si urobiť zálohu na USB kľúč.
Potom si nainštaluješ program do NTB a dáš obnoviť zo zálohy (z USB) a máš aj v NTB údaje, ktoré máš v PC.


Ďakujem, ale dá sa program nainštalovať aj bez toho, aby som ho musela odinštalovať z PC? Myslela som si, že program sa dá nainštalovať len do jedného počítača. V tom prípade je jasné, že nebudem to z PC vymazovať, kým si nebudem istá, že to mám aj v notebooku. Ale aj tak sa mi nezdá, žeby som mohla mať program aj tu, aj tu. Vďaka.
rodina1
15.08.11,07:59
Ďakujem, ale dá sa program nainštalovať aj bez toho, aby som ho musela odinštalovať z PC? Myslela som si, že program sa dá nainštalovať len do jedného počítača. V tom prípade je jasné, že nebudem to z PC vymazovať, kým si nebudem istá, že to mám aj v notebooku. Ale aj tak sa mi nezdá, žeby som mohla mať program aj tu, aj tu. Vďaka.
Máš inštalačné CD? Program je možné nainštalovať aj do viacerých počítačov.
mondes
15.08.11,08:37
Máš inštalačné CD? Program je možné nainštalovať aj do viacerých počítačov.

Veľmi pekne ďakujem, neviem, prečo som si myslela, že z inštalačného CD môžem nainštalovať len do jedného PC.
mondes
13.09.11,20:27
Zdravím Vás. Prvýkrát som robila Daňové priznanie k DPH za 2Q. Teraz som zistila nejakú skutočnosť, pre ktorú musím robiť dodatočné daňové priznanie. V riadnom DP mi vyšiel nadmerný odpočet 120,- Eur, teraz pri dodatočnom DP sa mi zníži NO o 30,- Eur, čiže 90,- Eur. Chcem sa spýtať, či ten rozdiel sa má ukázať aj na riadku 36 v DDP., pretože mne sa tam neukáže. Ešte raz, robím v Alfe. Na riadku 30 sa mi ten NO zníži, ale rozdiel mi nenaskočí v r. 36. Ako to má byť správne? Ďakujem moc krásne.
mondes
14.09.11,06:45
Zdravím Vás. Prvýkrát som robila Daňové priznanie k DPH za 2Q. Teraz som zistila nejakú skutočnosť, pre ktorú musím robiť dodatočné daňové priznanie. V riadnom DP mi vyšiel nadmerný odpočet 120,- Eur, teraz pri dodatočnom DP sa mi zníži NO o 30,- Eur, čiže 90,- Eur. Chcem sa spýtať, či ten rozdiel sa má ukázať aj na riadku 36 v DDP., pretože mne sa tam neukáže. Ešte raz, robím v Alfe. Na riadku 30 sa mi ten NO zníži, ale rozdiel mi nenaskočí v r. 36. Ako to má byť správne? Ďakujem moc krásne.

Posúvam.
mondes
14.09.11,08:20
Posúvam.
Prosím Vás, neviete mi poradiť, prečo mi do riadku 36 dodatočného DP k DPH nevyčísli rozdiel? Vďaka.
ivako
14.09.11,09:37
Zdravím Vás. Prvýkrát som robila Daňové priznanie k DPH za 2Q. Teraz som zistila nejakú skutočnosť, pre ktorú musím robiť dodatočné daňové priznanie. V riadnom DP mi vyšiel nadmerný odpočet 120,- Eur, teraz pri dodatočnom DP sa mi zníži NO o 30,- Eur, čiže 90,- Eur. Chcem sa spýtať, či ten rozdiel sa má ukázať aj na riadku 36 v DDP., pretože mne sa tam neukáže. Ešte raz, robím v Alfe. Na riadku 30 sa mi ten NO zníži, ale rozdiel mi nenaskočí v r. 36. Ako to má byť správne? Ďakujem moc krásne.
Musíš mať DP k DPH uložené v "histórií DP" a ked si vyberieš pri tlači DP,že podávaš dodatočné, tak si v histórii vyberieš ku ktorému DP k DPH to je. U teba 2Q. Rozdiel ti automaticky da do r.36.
Prima73
04.10.11,08:59
Dobry den, uctujem v Alfe a mam otazku:

Nakupili sme pristroj na uverovu zmluvu HomeCredit. Prvu splatku postovou poukazkou sme uhradili 22.9.2011, splatka sa skladala z:
1. splatka pristroja - vydavok za material
2. splatka uroku - prevadzkova rezia/uroky
3. poplatok za postovu poukazku - prevadzkova rezia/postove poplatky

Vsetko by som chcela mat na jednom VPD, kedze mam len jeden ustrizok. Ak aj prepisujem cislo VPD na to iste, tak mi vychadzaju tri VPD, kazde s inym poradovym cislom v penaznom denniku. Neda sa to dostat na jeden VPD?
Zita5
04.10.11,09:01
Dobry den, uctujem v Alfe a mam otazku:

Nakupili sme pristroj na uverovu zmluvu HomeCredit. Prvu splatku postovou poukazkou sme uhradili 22.9.2011, splatka sa skladala z:
1. splatka pristroja - vydavok za material
2. splatka uroku - prevadzkova rezia/uroky
3. poplatok za postovu poukazku - prevadzkova rezia/postove poplatky

Vsetko by som chcela mat na jednom VPD, kedze mam len jeden ustrizok. Ak aj prepisujem cislo VPD na to iste, tak mi vychadzaju tri VPD, kazde s inym poradovym cislom v penaznom denniku. Neda sa to dostat na jeden VPD?

V ALFE sa to nedá zaúčtovať cez jeden VPD .
rodina1
04.10.11,09:02
Dobry den, uctujem v Alfe a mam otazku:

Nakupili sme pristroj na uverovu zmluvu HomeCredit. Prvu splatku postovou poukazkou sme uhradili 22.9.2011, splatka sa skladala z:
1. splatka pristroja - vydavok za material
2. splatka uroku - prevadzkova rezia/uroky
3. poplatok za postovu poukazku - prevadzkova rezia/postove poplatky

Vsetko by som chcela mat na jednom VPD, kedze mam len jeden ustrizok. Ak aj prepisujem cislo VPD na to iste, tak mi vychadzaju tri VPD, kazde s inym poradovym cislom v penaznom denniku. Neda sa to dostat na jeden VPD?

musíš si "ručne" opraviť číslo dokladu, pri uložení sa ťa Alfa opýta, že takýto doklad s tým istým číslom už exisuje, či chceš uložiť, dáš áno a máš v PD pod sebou tri rovnaké čísla VPD (len potom pozor, ak by si si náhodou v budúcnosti dala "prečíslovať" VPD, tak aj tieto by ti potom prečíslovalo do poradia).
00flash00
05.12.11,15:36
Dobry den,

Mam otazku. Chcel by som prejst s MRP MS-DOS na alfu ale zaujima ma jedna podstatná vec, ak ma tiez niekto skusenosti s mrp pre ms-dos daju sa tam spatne upravovat pohyby, mazat faktury, upravovat spatne polozky na fakture bez toho aby som nejako komplikovane musel tlacit vydajku a nieco koli tej uprave zdlhavo robit. Takze sa chcem opytat ci je toto mozne aj v Alfe. Iste ste niekto riesili podobnu dilemu.
Dakujem za rady
LILIEZ
23.05.12,08:41
Dobrý deň,
chcela by som si overiť, či sa aj v roku 2012 sa v programe Alfa a z účtovného hľadiska účtuje prijatá preddavková faktúra nasledovne pre platcu DPH:
1. príde preddavková FA - zaúčtujem do záväzkov, označím ako preddavková faktúra
2. úhrada - cez Banka/Pokladňa a VNZD v plnej výške bez členia na ZD a DPH
3. príde ostrá faktúra - zaevidujem do záväzkov
4. ID - výdavok s mínusom zaúčtujem celú sumu bez členenia ZD a DPH ako VNZD
5. ID - výdavok s plusom v členení ZD a DPH a do príslušného stĺpca napr. réžia, nákup IM a podobne a týmto tiež vyrovnám záväzok, ktorým je ostrá FA.

Je to tak, alebo sa niečo zmenilo? Ak áno, poprosím o postup. Za odpoveď ďakujem.
veronikasad
23.05.12,08:44
Dobrý deň,
chcela by som si overiť, či sa aj v roku 2012 sa v programe Alfa a z účtovného hľadiska účtuje prijatá preddavková faktúra nasledovne pre platcu DPH:
1. príde preddavková FA - zaúčtujem do záväzkov, označím ako preddavková faktúra
2. úhrada - cez Banka/Pokladňa a VNZD v plnej výške bez členia na ZD a DPH
3. príde ostrá faktúra - zaevidujem do záväzkov
4. ID - výdavok s mínusom zaúčtujem celú sumu bez členenia ZD a DPH ako VNZD
5. ID - výdavok s plusom v členení ZD a DPH a do príslušného stĺpca napr. réžia, nákup IM a podobne a týmto tiež vyrovnám záväzok, ktorým je ostrá FA.

Je to tak, alebo sa niečo zmenilo? Ak áno, poprosím o postup. Za odpoveď ďakujem.
Nechceš si to overiť na bezplatných školeniach KROSu ?

http://www.kros.sk/31718
LILIEZ
23.05.12,08:52
Nechceš si to overiť na bezplatných školeniach KROSu ?

http://www.kros.sk/31718

:-) určite áno, ale potvrdenie či vyvrátenie informácie, by mi TERAZ prišlo vhod. Už sa idem aj prihlásiť, dlho som s tým otáľala.
mak
20.06.12,13:29
Dobrý deň prajem, potrebujem poradiť.. mám SZČO - jednoduché účtovníctvo v Alfe. Kúpil si auto na leasing v roku 2010 v hodnote celkom 23 131,60 €. V tejto cene som auto zaradila a zároveň odpisovala. leasing je evidovaný v záväzkoch ale je to NDV - nedaňový výdavok, nakolko sa auto odpisuje. Dotyčný SZČO nebol plátcom DPH. Až od 1. 6. 2012 sa stal dobrovoľných platcom DPH. Doniesol mi na spracovanie splátkový kalendár, kde je rozpísaná hodnota auta základ dane 19 3578 €, DPH 3 774,60 € a suma celkom 23 131,60 €. Jeho splátky sú štvrťročné a platí ich v hodnote 967,85 € základ dane, DPH 183,89 € a spolu 1 151,73 €. najblišžia splátka je v septembri, ale teraz mám z toho chaos, keď mu budem dávať do nákladov splátku tak
čo odpisy.. ako to mám vlastne urobiť, aby to bolo účtovne a aj s DPH správne.. prosím poradte mi.. ďakujem
SilMar Group
20.06.12,14:19
a z akého dôvodu chceš dávať splátku do daňových nákladov? Neviem, ako je stanovený splátkový kalendár, ale úhrada splátky istiny bude nedaňovým výdavkom tak, ako doteraz, len budeš mať nárok na odpočet DPH. A odpisy pokračujú ako doteraz. Auto malo byť zaradené v majetku a odpisované bez DPH - §25/6 zákona o dani z príjmov - pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou OC u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
Doteraz tá platená DPH v splátkovom kalendári mala byť režijným nákladom a od 1.6. je nárok na odpočet.
Má niekto iný názor?
mak
21.06.12,10:47
Ďakujem SilMar Group za odpoveď. Pri zaraďovaní auta do používania klient nebol platcom DPH a ja som cenu dostala celkovu od leasingovej spoločnosti - teda nebola rozpísana na základ a DPH... bola cena celkova a havarijné poistenie a potom bola daná splátka, ktorá sa platí každý štvrťrok. Rozpísali to klientovi až teraz od 1.6. nakoľko je platcom DPH, tak som nakázala, že nech mu prepracujú splát. kalendár...
A teraz keď som urobila chybu tak ako to mám opraviť, aby to bolo OK...?
SilMar Group
21.06.12,12:18
Ďakujem SilMar Group za odpoveď. Pri zaraďovaní auta do používania klient nebol platcom DPH a ja som cenu dostala celkovu od leasingovej spoločnosti - teda nebola rozpísana na základ a DPH... bola cena celkova a havarijné poistenie a potom bola daná splátka, ktorá sa platí každý štvrťrok. Rozpísali to klientovi až teraz od 1.6. nakoľko je platcom DPH, tak som nakázala, že nech mu prepracujú splát. kalendár...
A teraz keď som urobila chybu tak ako to mám opraviť, aby to bolo OK...?

No, tu je každá rada drahá. Podľa tohoto ste mali zle vypočítanú výšku daňových odpisov a tým pádom aj celkové daňové náklady (resp. výdavky). Takže treba asi spätne pozrieť, či ste dávali do daňových výdavkov viac alebo menej, ako malo byť a podľa toho sa rozhodnúť, či je treba podať DDP alebo nie. A tento rok už postupovať správne.

Môj názor.
Ivenka
28.06.12,10:02
Ahojte, nemáte niekto skúsenosti s Fakturáciu? Potrebovala by som uviesť "Zádržne", ale nejako tam takú položku nevidím. Ďakujem.
Zita5
28.06.12,10:42
Ahojte, nemáte niekto skúsenosti s Fakturáciu? Potrebovala by som uviesť "Zádržne", ale nejako tam takú položku nevidím. Ďakujem.

Akože nachádza sa v ALFE a neviete kde ? Ja mám skúsenosť s ALFOU, ale o takejto vymoženosti neviem .
veronikasad
28.06.12,10:45
Akože nachádza sa v ALFE a neviete kde ? Ja mám skúsenosť s ALFOU, ale o takejto vymoženosti neviem .
ja zase neviem čo podľa Ivenky je zádržné. Fakturáciu zo skladu síce nerobím, ale pri klasickej fakturácii nie je problém pridať ďalšiu položku s názvom Zádržné.
Zita5
28.06.12,10:48
ja zase neviem čo podľa Ivenky je zádržné. Fakturáciu zo skladu síce nerobím, ale pri klasickej fakturácii nie je problém pridať ďalšiu položku s názvom Zádržné.

Však práve , čo si nenapíšeš, tak to nemáš.


P.S. Však riadne vpísať do položky faktúry predsa , tak ako aj tovar resp.službu.
Ivenka
28.06.12,11:08
Ďakujem dievčatá, poriešila som to ako ste písali ďalšou položkou.
Zádržné musí písať na faktúru lebo proti strana si sama nevypočíta, že mi ma zaplatiť o 10% menej tak to musím napísať ako mínusovú položku.
Ďakujem. Písala som aj do Krosu, zatiaľ nič.
veronikasad
28.06.12,11:34
Ďakujem dievčatá, poriešila som to ako ste písali ďalšou položkou.
Zádržné musí písať na faktúru lebo proti strana si sama nevypočíta, že mi ma zaplatiť o 10% menej tak to musím napísať ako mínusovú položku.
Ďakujem. Písala som aj do Krosu, zatiaľ nič.
a čo je to to Zádržné, akosi som tomu ani teraz nerozumela. (nejaká forma zľavy za predčasnú úhradu faktúry ?)
Ivana Š
28.06.12,11:53
zádržné je že ti časť sumy zadržia, na nejakú dobu, až po tej dobe ti ich vyplatia

klient tak musel fakturovať jednej firme za prevedené práce, 95% vyplatila firma v dátume splatnosti, 5% po 6 mesiacoch
veronikasad
28.06.12,11:56
zádržné je že ti časť sumy zadržia, na nejakú dobu, až po tej dobe ti ich vyplatia

klient tak musel fakturovať jednej firme za prevedené práce, 95% vyplatila firma v dátume splatnosti, 5% po 6 mesiacoch
To je v poriadku, že ti 5 % sumy uhradia neskôr. Ale Ivenka píše o samostatnej položke, dokonca mínusom.

V praxi som sa stretla s prípadom, že práve naopak, ak firma uhradila faktúru pred termínom splatnosti, nemusela ju uhradiť celú - boli tam presné % o ktoré si mohla úhradu znížiť. A v JU som mala problém vypárovať ten neuhradený zvyšok.
Ivana Š
28.06.12,12:06
tých 5% tam mal mínusom uvedené, ja mu faktúry nevystavujem, lebo si to neželá, sám si ich píše, len mi ich štvrťročne prinesie k DPH

vyzerali takto - suma za prácu - toľko a toľko
na to DPH , a mínusom 5 % zádržné
suma na úhradu tých 95 %
takto mu to firma kázala vystavovať

ja keď mu účtujem, dám do pohľadávok celú sumu, celá DPH ide do DP z DPH a potom úhrady dám podľa dátumov
veronikasad
28.06.12,12:09
Nerozumiem tomu - nevadí. Stavebné firmy neúčtujem.
Ivenka
28.06.12,13:38
Presne ako píše Ivana, tak to treba rozpísať, hold stavebníci majú zádržné...kdyby neco.
mirka134
11.07.12,16:36
Ahojte mám k Vám prosbu začínam učtovať szčo predaj cez eschop a má faktury s čiech bez dph za služby /zaregistrovaný podla §7a/ teraz musím tu fakturu zaučtovať ako záväzok a aj uhradu no neviem čo s dph,
Síce mám program alfa ale bez DPH tak teraz neviem či to môžem robiť aj v nej myslela som si že urobím suhrný výkaz, ktorý chce odo mna danový urad ručne. Ale zistila som ze suhrny výkaz sa na to nedá urobiť .
Ako to vlastne zaučtovať alebo uhradiť dph?
dakujem velmi pekne
veronikasad
11.07.12,19:28
Ahojte mám k Vám prosbu začínam učtovať szčo predaj cez eschop a má faktury s čiech bez dph za služby /zaregistrovaný podla §7a/ teraz musím tu fakturu zaučtovať ako záväzok a aj uhradu no neviem čo s dph,
Síce mám program alfa ale bez DPH tak teraz neviem či to môžem robiť aj v nej myslela som si že urobím suhrný výkaz, ktorý chce odo mna danový urad ručne. Ale zistila som ze suhrny výkaz sa na to nedá urobiť .
Ako to vlastne zaučtovať alebo uhradiť dph?
dakujem velmi pekne
SV nemusíš vystavovať ručne, dá sa vystaviť v ALFE - prepneš sa ako platitel DPH len pri účtovaní faktúry za služby. Pri účtovaní ostatných dokladov účtuješ ako neplatitel.
mirka134
12.07.12,06:26
veronikasad ´dakujem veľmi pekne. Prepáč ale v dph som úplný začiatočník ale ja tu fakturu v alfe zaevidujem ako záväzok a dph dám aké členenie do akého riadku? ked ju mám mimo dph, a potom podávam SV alebo štvrťročne DP.
ďakujem veľmi pekne
otázka
12.07.12,06:29
Ahojte mám k Vám prosbu začínam učtovať szčo predaj cez eschop a má faktury s čiech bez dph za služby /zaregistrovaný podla §7a/ teraz musím tu fakturu zaučtovať ako záväzok a aj uhradu no neviem čo s dph,
Síce mám program alfa ale bez DPH tak teraz neviem či to môžem robiť aj v nej myslela som si že urobím suhrný výkaz, ktorý chce odo mna danový urad ručne. Ale zistila som ze suhrny výkaz sa na to nedá urobiť .
Ako to vlastne zaučtovať alebo uhradiť dph?
dakujem velmi pekne
Fa za služby je vystavená s DPH v 0 hodnote ( keď sa vystavuje samotná Fa ) a keď chceš, aby sa preniesla do súhrnného výkazu musíš v pohľadávkach v kolonke typ dokladu zadať faktúra EÚ ( služby ).
veronikasad
12.07.12,06:31
veronikasad ´dakujem veľmi pekne. Prepáč ale v dph som úplný začiatočník ale ja tu fakturu v alfe zaevidujem ako záväzok a dph dám aké členenie do akého riadku? ked ju mám mimo dph, a potom podávam SV alebo štvrťročne DP.
ďakujem veľmi pekne
Ak máš platenú podporu, zavolaj si do KROSu, robím SV pri registrácii podľa § 7a - presne ma navigovali. Ale ja mám vystavenú faktúru za služby ...
veronikasad
12.07.12,06:32
Fa za služby je vystavená s DPH v 0 hodnote ( keď sa vystavuje samotná Fa ) a keď chceš, aby sa preniesla do súhrnného výkazu musíš v pohľadávkach v kolonke typ dokladu zadať faktúra EÚ ( služby ).
Mirka ale píše o došlej faktúre za služby .
mirka134
12.07.12,06:50
áno mne prišla fa zo zahraničia z čieh za prenájom webu (služba) ale na fa je písaná mimo DPH dakujem
SilMar Group
12.07.12,07:17
áno mne prišla fa zo zahraničia z čieh za prenájom webu (služba) ale na fa je písaná mimo DPH dakujem

Tu treba urobiť samozdanenie a odviesť DPH ale keďže ste registrovaní len podľa §7a, nie je nárok na odpočet - takže len odvedieš daň a uvedieš základ dane na r. 11 (hodnota faktúry) a daň na r. 12 (20% zhodnoty faktúry)
mirka134
12.07.12,07:40
nie mne prišla fa mimo DPH zo zahraničia - môj záväzok
mirka134
12.07.12,10:08
Takže z krosu mi napísali a ak by to niekomu ešte pomohlo tak to aj prikladám


re: ako zaučtovať a zaradiť dph


Text:
Dobrý deň,
ak máte zakúpenú verziu programu Alfa s modulom DPH, pred zaevidovaním došlého záväzku aktivujte voľbu Platiteľ DPH, cez Číselník/Nastavenia(Režim účtovania)/DPH/Platiteľ DPH. Faktúru následne zaevidujte do evidencie záväzkov s Typom dokladu Faktúra EÚ - Len daň. Do evidencie DPH bude suma zaevidovaná do riadku 11/12. Pri tomto zaúčtovaní faktúry súhrnný výkaz nevystavujete. Výkaz DPH vygenerujete cez Tlač/Export/Výkazy/Daňové priznanie k DPH.
Ak modul DPH v programe nemáte zakúpený výkaz DPH je potrebné vyplniť ručne, na základe prijatých faktúr za službu.



ďakujem všetkým za pomoc
mirka134
16.07.12,08:01
Dobrý den

ja by som sa chcela tiež na toto spýtať chcem robiť známemu ucto a on má predajnu aj eschop a ked som chcela nahadzovať všetky položky tak mi povedal že to netreba. a aj inej uctovníčky som sa pýtala tak povedala, že ona skladové hospodárstvo firmám nevedie, že oni si to vedu v registračnej pokladnici a ja si mám viesť len ako nákup tovaru a položky osobitne nezadávať. Tak prosím Vás poradte ako to má byt správne lebo potom je tých položiek strašne veľa.

2. A ešte jedna vec ked má na fakture tovar a aj prepravné náklady a uhrada je na dobierku jednou sumou musím to rozúčtovať na dve sumy? a rodeliť výdavok alebo ako?
Ďakujem vám veľmi pekne
mondes
20.07.12,16:20
Dobrý deň, prosím Vás, je možné v Alfe prečíslovať došlé faktúry? Napr. tak, ako sa dajú prečíslovať VPD, PPD, bankové položky a interné doklady.

Totižto musím robiť dodatočné DP a potrebujem doúčtovať došlé faktúry. Ako môžem vložiť došlú faktúru, aby sedelo ako poradové číslo, tak aj dátum vystavenia faktúry. Alebo to musím ručne prečíslovať? Ďakujem.
Ivana Š
20.07.12,17:00
Dobrý deň, prosím Vás, je možné v Alfe prečíslovať došlé faktúry? Napr. tak, ako sa dajú prečíslovať VPD, PPD, bankové položky a interné doklady.

Totižto musím robiť dodatočné DP a potrebujem doúčtovať došlé faktúry. Ako môžem vložiť došlú faktúru, aby sedelo ako poradové číslo, tak aj dátum vystavenia faktúry. Alebo to musím ručne prečíslovať? Ďakujem.


dá sa prečíslovať
v evidencii záväzkov, vpravo dole je tlačítko prečíslovanie
vieš si nastaviť automatické číslovanie, alebo svoje podľa toho ako chceš
mondes
20.07.12,17:38
Ďakujem krásne.
Zita5
20.07.12,17:42
Ďakujem krásne.

V ALFE prečíslovanie je možné , horšie sa bude opravovať na originálnom účtovnom doklade(došlej FA a ostatné), lebo napr. ja osobne tam píšem pridelené číslo DF .....t.j.2012001 atď .....
mondes
20.07.12,17:48
No áno, ale ja našťastie to píšem ceruzou, takže budem gumovať. :)
Zita5
20.07.12,18:04
No áno, ale ja našťastie to píšem ceruzou, takže budem gumovať. :)

Dúfam,že "ceruzkou" tam nenecháte naveky :)
mondes
20.07.12,18:17
Dúfam,že "ceruzkou" tam nenecháte naveky :)
??? A to by vadilo? Veď to je len pre moju potrebu, aby som sa vedela lepšie orientovať. Či?
Zita5
21.07.12,04:15
??? A to by vadilo? Veď to je len pre moju potrebu, aby som sa vedela lepšie orientovať. Či?

To nemôže byť len pre Vašu potrebu a Vašu orientáciu.....

Zákon o účtovníctve

§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.


Spôsob číslovania účtovných dokladov, obeh a zakladanie dokladov by ste mali mať stanovené v Internej smernici účtovnej jednotky.

§ 8
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

Takže ceruzkou nezaručíte trvalosť účtovných záznamov .Za porušenie ZoÚ sú sankcie .


P.S.- dokladám link
http://www.pp.sk/main/ArticleShow.aspx?ArtID=43149&print=1
mondes
22.07.12,15:14
Dobrý deň, prosím Vás mám pred sebou faktúru za tlač vizitiek + reklamný stojan. Tlač vizitiek dávam do prevádzkovej réžie, ale myslím si, že rekl. stojan by mal ísť do materiálu v čl. nákup režij. materiálu. Ak áno, tak neviem, ako mám tú faktúru rozdeliť. To ju musím zaevidovať 2x? Raz do PR a raz ako nákup materiálu? Alebo môžem celú fa. dať do PR?

P.S. Ten rekl. stojan stojí len 1,50 Eur s DPH. Vďaka.
veronikasad
22.07.12,15:25
Dobrý deň, prosím Vás mám pred sebou faktúru za tlač vizitiek + reklamný stojan. Tlač vizitiek dávam do prevádzkovej réžie, ale myslím si, že rekl. stojan by mal ísť do materiálu v čl. nákup režij. materiálu. Ak áno, tak neviem, ako mám tú faktúru rozdeliť. To ju musím zaevidovať 2x? Raz do PR a raz ako nákup materiálu? Alebo môžem celú fa. dať do PR?

P.S. Ten rekl. stojan stojí len 1,50 Eur s DPH. Vďaka.
Ak máš ALFu plus, tam sa už dá rozdeliť účtovanie v jednom doklade. V tomto prípade by som ale dala do materiálu aj vizitky aj stojan.
mondes
22.07.12,18:01
Ak máš ALFu plus, tam sa už dá rozdeliť účtovanie v jednom doklade. V tomto prípade by som ale dala do materiálu aj vizitky aj stojan.

Ďakujem veľmi pekne. Dám to ako výdavok za materiál. Alfa plus nemám. Ak by som však mala taký prípad, tak ako to v alfe urobím. Jednu faktúru rozdelím na dva, časť faktúry bude mať č. napr. DF120001 a druhá časť DF120002 alebo ako. Vďaka.
veronikasad
22.07.12,18:41
Ďakujem veľmi pekne. Dám to ako výdavok za materiál. Alfa plus nemám. Ak by som však mala taký prípad, tak ako to v alfe urobím. Jednu faktúru rozdelím na dva, časť faktúry bude mať č. napr. DF120001 a druhá časť DF120002 alebo ako. Vďaka.
Nedelíš faktúru v knihe záväzkov,ale úhrady v peňažnom denníku (tie budeš mať dvoma dokladmi)
mondes
22.07.12,18:56
Nedelíš faktúru v knihe záväzkov,ale úhrady v peňažnom denníku (tie budeš mať dvoma dokladmi)

Ďakujem, ale veď aj v záväzkoch určujem stlpec PD, či ide o výdavok za materiál, alebo PR atď. Takže ak mám na faktúre napr. kopírovanie a nákup kancel. potrieb, tak aký stlpec v PD to bude ak kopírovanie je PR ale nákup kanc. potrieb je výdavok za materiál?
veronikasad
22.07.12,19:02
Ďakujem, ale veď aj v záväzkoch určujem stlpec PD, či ide o výdavok za materiál, alebo PR atď. Takže ak mám na faktúre napr. kopírovanie a nákup kancel. potrieb, tak aký stlpec v PD to bude ak kopírovanie je PR ale nákup kanc. potrieb je výdavok za materiál?
v záväzkoch si dáš hocijaký typ. Pri úhrade si rozdelíš sumu ktorú chceš do materiálu alebo réžie. V ALFE sa to inak nedá, v ALFE plus je to už vyriešené.
mondes
22.07.12,19:13
Ďakujem pekne.
marta bodonova
26.07.12,10:45
Alfa plus sa da stiahnuť alebo zakúpiť?
Nepočula som ešte o ALFE PLUS.
veronikasad
26.07.12,10:58
Alfa plus sa da stiahnuť alebo zakúpiť?
Nepočula som ešte o ALFE PLUS.
Dá sa stiahnuť bezplatná demoverzia ALFA plus.

Alebo ak máš ostrú ALFu, za poplatok môžeš prejsť na ALFU plus.
Končil mi balík podpory, tak som si ju k 1.7. kúpila. Zatial ju testujem len na svojej firme, ide mi veľmi pomaly. Neviem či to nie je náhodou tým, že v tom istom PC mám nainštalovanú aj ostrú ALFU s viacerými firmami.
marta bodonova
17.08.12,08:28
Dá sa v ALFE PLUS zadať v knihe jázd pri súkromnom vozidle nezaradenom cena PL bez DPH?
balunka
04.10.12,13:42
v krose je presne rozpísané,ako zaúčtovať prijatú dotáciu do program alfa http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000062906/Dot%E1cia%20z%20%DAradu%20pr%E1ce.pdf
robila som všetko tak ako je napísané ,ale prečo mi do príjmu berie len príjem za služby,príjem by sa mi mal navýšiť aj o výšku čerpanej dotácie,platím si z nej odvody
mám niečo zle nastavené,alebo to mám potom dopočítať ručne?
veronikasad
04.10.12,14:37
v krose je presne rozpísané,ako zaúčtovať prijatú dotáciu do program alfa http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000062906/Dot%E1cia%20z%20%DAradu%20pr%E1ce.pdf
robila som všetko tak ako je napísané ,ale prečo mi do príjmu berie len príjem za služby,príjem by sa mi mal navýšiť aj o výšku čerpanej dotácie,platím si z nej odvody
mám niečo zle nastavené,alebo to mám potom dopočítať ručne?
Urobila si aj tento druhý interný doklad ?

Druhým dokladom preúctujte sumu zaplatených odvodov do zdanitelných príjmov:
 v casti Interný doklad zvolte Príjem,
 vyplnte dátum, úcel – stlpec penažného denníka zvolte Iný zdanitelný príjem,
 zadajte sumu 207,- Eur bez rozpisu na základ a DPH v 0 % sadzbe DPH,
 do popisu penažnej operácie doplnte Dotácia – odvody SZCO,
 doklad uložte tlacidlom Ok,
 otázku, ci uložit doklad ako uzávierkový, potvrdte tlacidlom Áno.
balunka
04.10.12,15:03
áno,všetko som urobila a aj tak to nemám pripočítané k príjmu
balunka
04.10.12,15:36
už som si našla chybu,blondína !!!!!!!!!!!!!!!!:confused: úplne banálnu,dík za snahu
veronikasad
04.10.12,15:55
už som si našla chybu,blondína !!!!!!!!!!!!!!!!:confused: úplne banálnu,dík za snahu
Prezraď akú ...
Lenka2409
11.10.12,06:21
Ahojte. Môžte mi poradiť, čo patrí medzi iný odpočítateľný od základu dane výdavok/Príjem?? Ďakujem.. :)
mondes
17.10.12,16:33
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu.
1. Za prvý Q mám urobiť DDP k DPH, nakoľko medzi dokladmi som až teraz našla faktúry z PL, takže ide o došlé faktúry z EU. Ak dám typ faktúry "faktúra z EU", tak mi program urobí klasické samozdanenie. Ale ja by som to chcela tak, že v marci odvediem tú DPH na vstupe a odpočet by som urobila teraz v tomto Q. Ako to správne urobiť v Alfe?

2. Úhrada faktúry z PL v hotovosti v zlotych. Môžem previesť eurá z pokladne SK do pokladne PL, čiže urobiť dotáciu PL pokladne a urobiť úhradu v PL? Ďakujem pekne.
mondes
17.10.12,18:45
Posúvam.
Ivenka
18.10.12,17:30
Ahojte....poprosím Vás ako sa da nastaviť vo fakturácii aby mi nezaokruhľovalo desatinné miesto - počet /kg/ ?
Zadám 0,993 a zaokruhli mi to do FA na 1,00 ?
Ďakujem
mondes
18.10.12,18:22
počet desatinných miest na výstupnej zostave faktúry zmeníte cez Fakturácia/Faktúry/Tlač/Nastavenia/Formát čísel pri tlači. V zobrazenom formulári potvrďte Nový formát. V časti Nastavenie formátu - Číselné položky výstupu si nastavte počet desatinných miest. Nastavenie uložte potvrdením tlačidla Ulož.
Podrobný návod ohľadom nastavenia počtu desatinných miest nájdete aj priamo vo Fakturácii/Faktúry, v ľavom dolnom rohu, po potvrdení tlačidla viac.
Ivenka
18.10.12,18:25
Si poklad ......funguje to. Srdečná vďaka.
mondes
18.10.12,19:13
Prosím Vás, aký typ dokladu zadávate pri zaevidovaní odvodov za zamestnanca a zamestnávateľa do záväzkov? Ďakujem pekne.
Ivenka
18.10.12,19:22
Ja zadávam mzdový záväzok ale pre členenie je dôležitý stĺpec peňažneho denníka
mondes
18.10.12,19:28
Takže ak chcem dať do záväzkov odvody do SP a ZP, daň a čistú mzdu, tak to všetko dám ako mzdový záväzok? Až pri úhrade v PD to rozčleňujem? Nečlením to v záväzkoch na poistné a mzdový záväzok? Ďakujem pekne.
mondes
18.10.12,19:43
Prosím Vás, neviem, či ak dávam odvody do záväzkov, tak ich mám členiť na odvody za zamestnávateľa a odvody za zamestnanca a ďalej ak zadávam do záväzkov čistú mzdu, tak to dávam ako mzdový záväzok? Ďakujem pekne.

Mám chaos v tom, či sa to rozdeľuje pri záväzkoch aj úhradách, alebo len pri úhradách a či ak to rozdelím aj tu aj tu či to je to isté ak by som to rozdelila len pri úhradách. Dúfam, že ste pochopili, čo tým myslím. Vďaka.
msa
19.10.12,05:00
import z olympu do alfy do záväzkov, už delí odvody na odvody za zamestnanca a zamestnávateľa , a to si spáruješ s úhradou z banky na dvakrát, a takisto výplata čistej mzdy ako mzdový záväzok, páruješ, či už z pokladne alebo účtu. Ja si všetko zadávam priamo do záväzkov a z pokladne a banky už len párujem konkrétny záväzok.
mondes
19.10.12,05:08
Ďakujem veľmi pekne. Aj ja to tak budem robiť. Len som nevedela, či to mám deliť v záväzkoch, alebo až pri úhradách. Je to trošku pracné, jednu mzdu deliť na odvody do SP za zamestnávateľa a zamestnanca, taktiež aj do ZP, aj preddavok na daň a ešte čistú mzdu. Ale čo už. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem.

P.S. Mzdy v Olympe zatiaľ nerobím.
mondes
20.10.12,17:26
Dobrý večer, ešte by som Vás chcela poprosiť o radu. V banke mám položky očíslované takto: Januárový výpis, BV/01/001,002,003 atď. február - BV/02/001,002,003 atď. Teraz potrebujem do každého mesiaca vložiť ešte jednu položku (resp. jednu úhradu rozdeliť na dva), takže potrebujem vložiť číslovanie. Dá sa to? Ako to prečíslujem? Ďakujem pekne.
Ivana Š
20.10.12,17:51
doklady je možné prečíslovať v peňažnom denníku - cez úpravy, tam sa ti rozbalí ponuka, ktoré doklady chceš prečíslovať
len je dobré pred prečíslovaním spraviť zälohu účtovníctva, a potom zvoľ aj aktualizovanie prepojenia BÚ - Evidencie
mondes
21.10.12,11:47
Zdravím Vás, ešte stále ma máta to, či správne účtujem odvody do SP a ZP. Takže podľa sumarizácie poistného si v záväzkoch rozdelím odvody do SP za zamestnávateľa a zamestnanca a taktiež aj v ZP. Pri úhrade v banke však sú odvody uhradené jednou sumou (za zamestnanca aj zamestnávateľa spolu), takže ja si tú jednu položku rozdelím na dva. Správne? Ak je to správne prosím Vás o odsúhlasenie. Ďakujem pekne.
Mila123
21.10.12,12:21
Zdravím Vás, ešte stále ma máta to, či správne účtujem odvody do SP a ZP. Takže podľa sumarizácie poistného si v záväzkoch rozdelím odvody do SP za zamestnávateľa a zamestnanca a taktiež aj v ZP. Pri úhrade v banke však sú odvody uhradené jednou sumou (za zamestnanca aj zamestnávateľa spolu), takže ja si tú jednu položku rozdelím na dva. Správne? Ak je to správne prosím Vás o odsúhlasenie. Ďakujem pekne.
presne rovnako i ja účtujem......myslím si, že správne.....
mondes
21.10.12,12:37
presne rovnako i ja účtujem......myslím si, že správne.....

Ďakujem veľmi pekne. To som potrebovala počuť.:)
Silkov
24.10.12,16:34
Potrebujem inf. ako zaúčtovať úhradu. Som platca DPH. vyplatil som prev. réžiu cez terminál (účet) dňa 29.9.2012. Firma mi dala dodací list a doklad o zaplatení. Suma sa zobrazila na účte až 2.10.2012. Ako zaúčtovať v ALFE. Hlavne DPH. Ďakujem
Ivana Š
24.10.12,16:39
doklad z terminálu dať vo záväzkov, s dátumom 29.9. - rozčleniť základ dane a dph
pri účtovaní výpisu z banky cez pokladničný denník - úhrada záväzku - dátum 2.10.
Silkov
24.10.12,17:33
Doklad z terminálu v záväzkoch bude vystupovať ako FA alebo ?. Kros - Alfa
Silkov
25.10.12,16:17
Viete poradiť?
Ivana Š
25.10.12,16:49
Evidencia - záväzky - pridaj

ide o typ dokladu?
nemáš faktúru, len doklad o zaplatení a dodací list - daj - typ dokladu - iný
mondes
29.10.12,07:11
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Potrebujem do pohľadávok zaevidovať dotáciu z UP na mzdy pre zamestnanca v chránenej dielni. Takže v pohľadávkach si dám stlpec PD "Iný zdaniteľný príjem" a typ dám "Iný". Sumu dám do 0% DPH, avšak keď sa mi objaví okienko DPH, tak tú sumu mám v r. 15 oslobodené príjmy podľa § 28 - 41. Viem, že tá suma tam nemá čo robiť, ale ako potom mám zaevidovať tú pohľadávku voči UP, aby mi program nedával tú sumu do DPH r. 15? Ďakujem pekne.
mondes
29.10.12,07:30
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Potrebujem do pohľadávok zaevidovať dotáciu z UP na mzdy pre zamestnanca v chránenej dielni. Takže v pohľadávkach si dám stlpec PD "Iný zdaniteľný príjem" a typ dám "Iný". Sumu dám do 0% DPH, avšak keď sa mi objaví okienko DPH, tak tú sumu mám v r. 15 oslobodené príjmy podľa § 28 - 41. Viem, že tá suma tam nemá čo robiť, ale ako potom mám zaevidovať tú pohľadávku voči UP, aby mi program nedával tú sumu do DPH r. 15? Ďakujem pekne.

...posúvam
veronikasad
29.10.12,07:45
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Potrebujem do pohľadávok zaevidovať dotáciu z UP na mzdy pre zamestnanca v chránenej dielni. Takže v pohľadávkach si dám stlpec PD "Iný zdaniteľný príjem" a typ dám "Iný". Sumu dám do 0% DPH, avšak keď sa mi objaví okienko DPH, tak tú sumu mám v r. 15 oslobodené príjmy podľa § 28 - 41. Viem, že tá suma tam nemá čo robiť, ale ako potom mám zaevidovať tú pohľadávku voči UP, aby mi program nedával tú sumu do DPH r. 15? Ďakujem pekne.
Vymaž si ju z evidencie DPH
mondes
29.10.12,07:51
Ďakujem, aj som to takto urobila. Len som chcela vedieť, či na to v Alfe nie je nejaký iný postup. Ešte šťastie, že som si to všimla a neodklikla to raz - dva.
mirka134
12.11.12,13:17
Dobrý den

chcela by som vás poprosiť ako zaučtovať v alfe a či sa musia členiť položky:
1 prípad platca dph :
predaj cez internet
na fakture je tovar a poštovné musí sa rozučtovať položka na tovar a služby?

2. prípad

autoservis
faktura za nahradné diely a oprava auta či musím členiť príjmy za tovar a služby?

dakujem velmi pekne
mirka134
15.11.12,07:43
Dobrý den

chcela by som vás poprosiť ako zaučtovať v alfe a či sa musia členiť položky:
1 prípad platca dph :
predaj cez internet
na fakture je tovar a poštovné musí sa rozučtovať položka na tovar a služby?

2. prípad

autoservis
faktura za nahradné diely a oprava auta či musím členiť príjmy za tovar a služby?

dakujem velmi pekne
poradi niekto?
mondes
15.11.12,08:16
Dobrý den

chcela by som vás poprosiť ako zaučtovať v alfe a či sa musia členiť položky:
1 prípad platca dph :
predaj cez internet
na fakture je tovar a poštovné musí sa rozučtovať položka na tovar a služby?

2. prípad

autoservis
faktura za nahradné diely a oprava auta či musím členiť príjmy za tovar a služby?

dakujem velmi pekne

V 1. prípade to účtuješ ako nákup tovaru v celej výške (poštovné do DPH nevstupuje)
v 2. prípade, keďže sa jedná o službu, tak účtuješ ako prevádzková réžia, kde si rozčleníš, že ide o opravu auta (to, že si autoservis kúpil náhradné diely, aby ti mohol opraviť auto, to ťa nemusí zaujímať) ty účtuje celkovú sumu.
veronikasad
11.12.12,05:17
Informácia z KROS-u :

Zmeny v peňažnom denníku - nová legislatíva

Od 1.1.2013 budete podľa novej legislatívy výdavky v peňažnom denníku účtovať do nových stĺpcov. Doterajšie stĺpce peňažného denníka "Materiál" a "Tovar" sa zlúčili do jedného stĺpca "Zásoby", zrušil sa stĺpec "Prevádzková réžia" a zaviedli sa dva nové stĺpce "Služby" a "Ostatné".
stormcatcher
11.12.12,06:31
Pekné ráno.
Kôli jednej drobnosti nechcem novú tému tak som to dal sem. Minulí rok som si chcel stiahnuť z krosu program na vypísanie DP, ktoré je len pre typ A, B a pre daň na mot. vozidlá. Asi som sa pozeral do "" a omylom som stiahol alfu JU. Nie som účtovník, a tak som ju využil len na vypísanie DP.
Moje otázky:
1. položky, ktoré sa každoročne alebo priebežne menia sa aktualizujú alebo ich treba prepísať v nastaveniach?
2. ak by som si stiahol znovu len na to DP, bude sa to aktualizovať, upraviť v nastaveniach, alebo každý rok nanovo stiahnuť?

Ďakujem
veronikasad
11.12.12,06:35
Pekné ráno.
Kôli jednej drobnosti nechcem novú tému tak som to dal sem. Minulí rok som si chcel stiahnuť z krosu program na vypísanie DP, ktoré je len pre typ A, B a pre daň na mot. vozidlá. Asi som sa pozeral do "" a omylom som stiahol alfu JU. Nie som účtovník, a tak som ju využil len na vypísanie DP.
Moje otázky:
1. položky, ktoré sa každoročne alebo priebežne menia sa aktualizujú alebo ich treba prepísať v nastaveniach?
2. ak by som si stiahol znovu len na to DP, bude sa to aktualizovať, upraviť v nastaveniach, alebo každý rok nanovo stiahnuť?

Ďakujem
Pre rok 2012 boli vydané nové tlačivá DP. Preto si pre vyplnenie musíš stiahnuť bezplatný formulár na ich vyplnenie nanovo. V KROS-e bude aktuálny niekedy koncom januára - vzhľadom na množstvo iných legisl.zmien.
kukučka
11.12.12,06:37
Tlačivá sa často menia. Stiahni si novú verziu a budeš mať istotu, že je všetko v poriadku. Tvoje firemné údaje ostanú nezmenené.
mzdarka renca
16.12.12,10:20
Zvažujem prejsť z Alfy na Alfu plus. kto máte skúsenosti s oboma modulmi, viete mi poradiť, či to mám spraviť? v čom je lepšia Alfa+?
Mila123
16.12.12,10:45
Zvažujem prejsť z Alfy na Alfu plus. kto máte skúsenosti s oboma modulmi, viete mi poradiť, či to mám spraviť? v čom je lepšia Alfa+?
pre mňa je najvýznamnejšia zmena a to: prechod z roka do roka aj spätne....
máme mes. plat. DPH a keď mu uzatvárame daň. priznanie je problém v tom, že už sme prešli do nového roka kvôli DPH.....musíme opravovať ručne zmeny,,,,,,preto prechádzame teraz.....
vraj je bezproblémová, telefonovala som s pobočkou Krosu.....
mzdarka renca
16.12.12,10:48
ďakujem veľmi pekne :)
mirka134
18.12.12,17:28
Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť ako účtovať Fakturu v JU platca DPH v alfe , keď vystavím fa za tovar, ktorý mi na druhý deň uhradí odberateľ v hotovosti a ja mu vystavím blok z registračnej pokladne.
Neviem či mám pohľadávku zaevidovať a aj DPH
ako potom učtovať uhradu cez RP? aby som to spárovala

dakujem
mirka134
19.12.12,14:12
Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť ako účtovať Fakturu v JU platca DPH v alfe , keď vystavím fa za tovar, ktorý mi na druhý deň uhradí odberateľ v hotovosti a ja mu vystavím blok z registračnej pokladne.
Neviem či mám pohľadávku zaevidovať a aj DPH
ako potom učtovať uhradu cez RP? aby som to spárovala


dakujem

prosím poradí niekto?
otázka
11.04.13,18:38
Ahojte, chcem sa spýtať niekoho kto má alfu..... Ešte 10/2012 mi vypršal balík podpory na aktualizácie a chcem sa spýtať, že keď si teraz kúpim balík na 1 rok, tak sa mi v alfe udejú zmeny v súvislosti so zmenami postupov účtovania k 01.01.2013 - napr. zrušenie prevádzkovej réžie? A ak áno, ako mám potom riešiť subjekty, ktoré majú odklad DP? Alebo tie zmeny po 1 aktualizácii nastanú až účtovaním r.2013? Alfa + je momentálne pre mňa cenovo nedostupná, takže budem vďačná za každý ohlas ďakujem....
mondes
11.04.13,18:46
Ahojte, chcem sa spýtať niekoho kto má alfu..... Ešte 10/2012 mi vypršal balík podpory na aktualizácie a chcem sa spýtať, že keď si teraz kúpim balík na 1 rok, tak sa mi v alfe udejú zmeny v súvislosti so zmenami postupov účtovania k 01.01.2013 - napr. zrušenie prevádzkovej réžie? A ak áno, ako mám potom riešiť subjekty, ktoré majú odklad DP? Alebo tie zmeny po 1 aktualizácii nastanú až účtovaním r.2013? Alfa + je momentálne pre mňa cenovo nedostupná, takže budem vďačná za každý ohlas ďakujem....
SAmozrejme, balík podpory je práve na to, že si zakomponuješ do programu všetky legislatívne zmeny. A áno, tie zmeny budú až od 1.1.2013, takže starý rok dokončíš po starom. Prosím ťa, balík podpory stojí 20% z ceny programu, však? A prechod z Alfy do Alfy + stojí cca. 130 Eur, aspoň ja som toľko platila. Takže finančne to nie je až taký veľký rozdiel.
otázka
11.04.13,19:04
Momentálne som to ešte nezisťovala ale keď dali do obehu Alfu+ tak to bol nehorázny rozdiel....Takže sa dá aj prechod z Alfy na Alfa+? Myslela som, že ten sa musí kupovať ako nový soft...Ak by si mala podrobnejšie info hoď to sem prosím Ťa, lebo to musím akútne vyriešiť nakoľko ma čaká DPH-čka, dky...
mondes
11.04.13,19:16
ALFA plus - jednoduché účtovníctvo - Prechod z ALFA na ... - KROS as (http://www.kros.sk/prechod)
...nech sa páči:)
otázka
11.04.13,19:26
No totálny chaos....vôbec si z toho neviem vyvodiť cenu, ktorá by sa ma týkala...Mám multiverziu Alfy ( aj valutové pokladne, DPH, sklad ). Koľko to vyjde na prechod Alfy+ s ročným balíkom prosím Ťa?
mondes
11.04.13,19:44
Akciový cenník prechodu zo zľavou 50% (http://www.kros.sk/39771)

Tu si nájdi, akú presnú verziu alfy máš a pri prechode na alfu plus ťa to bude stáť 10% z ceny Alfy a balík podpory k tomu 20% z ceny Alfy, akú máš. Ale ak presne nevieš posúdiť, akú verziu Alfy využívaš, zavolaj do Krosu a opýtaj sa ich koľko by ťa to vyšlo pri takej alebo takej verzii. Ja som to takto riešila.
otázka
11.04.13,19:49
Tú tabuľku som už pozerala, z tej mám guláš, ale najlepšie ozaj bude, ak si to telefonicky pooverujem a zároveň aj objednám...Ďakujem pekne za pomoc....
veronikasad
11.04.13,21:17
Ahojte, chcem sa spýtať niekoho kto má alfu..... Ešte 10/2012 mi vypršal balík podpory na aktualizácie a chcem sa spýtať, že keď si teraz kúpim balík na 1 rok, tak sa mi v alfe udejú zmeny v súvislosti so zmenami postupov účtovania k 01.01.2013 - napr. zrušenie prevádzkovej réžie? A ak áno, ako mám potom riešiť subjekty, ktoré majú odklad DP? Alebo tie zmeny po 1 aktualizácii nastanú až účtovaním r.2013? Alfa + je momentálne pre mňa cenovo nedostupná, takže budem vďačná za každý ohlas ďakujem....
Ak nechceš riešiť prechod na ALFA+, môžeš si pre rok 2013 zakúpiť ešte aktualizáciu na ALFu. Zmeny v peňažnom denníku sa prejavia až uzatvorením roku 2012.
nikulik
15.04.13,07:56
Ja som pred par dnami volala do krosu a tam mi bolo povedane, ze aj ked si stahujem aktualizacie v priebehu roka napr. 2012 ale su to zmeny do r.2013 tak sa mi tie aktualizácie prejavia az ked uzatvorim r.2012 a budem učtovat rok 2013. Takze sa netreba bat.
gcubby
23.07.13,14:40
Dobry den,
prosila by som Vas o radu. SZCO, platca DPH, OA v podnikani uplatnovane 80% PHL bez knihy jazd. Nakup PHL teraz realizuje dobijaciou platobnou kartou, kedy na konci mesiaca pride suhrnna FA na vsetky tankovania..na karte zostava na konci mesiaca zostatok penazi...Este som sa s tym nestretla, a nikde nemozem na tuto temu nic najst...Uctovat len FA, a co s tokom penazi?...Dakujem velmi pekne za kazdu radu
Antea
23.02.14,18:22
Prosím, skúšali ste už niekto tlačiť v Alfe 20.20 daňové a výkazy. Stále mi píše, že sa nenašli. Mám stiahnutú aj Alfu plus, kvôli A-čkam a tam ide v pohode.
nikulik
24.03.14,06:21
Poprosím Vás keby mi niekto napisal ako sa učtuje preddavkova faktura s uhradou vs.ostra faktura ktora pride nasledne na to o par dni. Lebo v r.2012 som zaučtovala uhradu preddavk.faktury ako iny PRIJEM neovplyvn. ale nenasla som k nej suvis kedy som to dala do prijmu ovyplyvnujucemu ZD.