baretka
28.03.07,20:23
FO kúpila v decembri auto na leasing, časť kúpnej ceny zaplatila v decembri - prvá splátka leasingu bola v januári. V januári sa ale FO stala platcom DPH (vyšší obrat ako 1 500 000,-). Leasingová zmluva nemá vyčíslenú DPH a ja neviem, čo ďalej. Robím daňové priznanie za rok 2006 - podľa tu uverejnenej tabuľky má FO nárok na odpis za december 2006. Ale ako teraz budem účtovať leasingové splátky? Bez DPH??? - v apríli potrebujem urobiť DPH-áčku za prvý štvrťrok a neviem si rady. Ďakujem za skoré rady.
Zoltán Kovács
28.03.07,18:26
FO kúpila v decembri auto na leasing, časť kúpnej ceny zaplatila v decembri - prvá splátka leasingu bola v januári. V januári sa ale FO stala platcom DPH (vyšší obrat ako 1 500 000,-). Leasingová zmluva nemá vyčíslenú DPH a ja neviem, čo ďalej. Robím daňové priznanie za rok 2006 - podľa tu uverejnenej tabuľky má FO nárok na odpis za december 2006. Ale ako teraz budem účtovať leasingové splátky? Bez DPH??? - v apríli potrebujem urobiť DPH-áčku za prvý štvrťrok a neviem si rady. Ďakujem za skoré rady.

Fo mal navštíviť leas.spoločnosť a požiadať o prepracovanie splátkového kalendára z dôvodu dph.
tinaM
28.03.07,18:26
FO kúpila v decembri auto na leasing, časť kúpnej ceny zaplatila v decembri - prvá splátka leasingu bola v januári. V januári sa ale FO stala platcom DPH (vyšší obrat ako 1 500 000,-). Leasingová zmluva nemá vyčíslenú DPH a ja neviem, čo ďalej. Robím daňové priznanie za rok 2006 - podľa tu uverejnenej tabuľky má FO nárok na odpis za december 2006. Ale ako teraz budem účtovať leasingové splátky? Bez DPH??? - v apríli potrebujem urobiť DPH-áčku za prvý štvrťrok a neviem si rady. Ďakujem za skoré rady.
Jedná sa o úžitkové vozidlo?
baretka
28.03.07,18:29
nie, je to osobné vozidlo. a to, že je platcom som mu povedala včera, lebo predvčerom som prvý krát videla jeho papiere k daňovému
Zoltán Kovács
28.03.07,18:31
nie, je to osobné vozidlo. a to, že je platcom som mu povedala včera, lebo predvčerom som prvý krát videla jeho papiere k daňovému

Takže správne je, že od 01.01. by mal byť plátcom dph, ale nie je lebo nevedel o povinnosti registrovať sa.

Takže ešte nie je ani na DU prihlásený ako platiteľ dph?
vikinka
28.03.07,18:34
Pri osobnom voz.nie je nárok na odpočet DPH.DPH sa účtuje do réžie.
baretka
28.03.07,18:35
áno už je - od dnes a našili mu aj pokutu
tinaM
28.03.07,18:36
No ale aj tak mi je to veľmi čudné, že lízingovka ak je platiteľom DPH, vystavila doklady bez DPH.

Alebo lízingovka nie je platiteľom DPH?
Ak nie, tak je to jedno, či ste platiteľmi Vy, alebo nie.
baretka
28.03.07,18:38
ahááá, takže mi tie leasingové splátky neovplyvnia vyrovnávku DPH, ak to dobre chápem? teda v konečnom dôsledku, ak by aj nebola vyčíslená DPH v leas. splátkach, tak sa to zhrnie do odpisu, ktorý budem zarátavať na konci roka??
baretka
28.03.07,18:39
.. leasingovka je platiteľom DPH
tinaM
28.03.07,18:40
Pri osobnom voz.nie je nárok na odpočet DPH.DPH sa účtuje do réžie.
Síce nie je nárok, ale DPH z prvej zvýšenej splátky sa účtuje priamo do réžie.
Takže, ak lízingovka je platiteľom DPH, tak mala vystaviť doklady s daňou bez ohľadu na to, či odberateľ je alebo nie je platiteľom.
baretka
28.03.07,18:55
A ešte otázka, ak je leasing na 24 mesiacov - od 12.1.07 - do 12.12.08 ako odpisujem? Dva roky??
Zoltán Kovács
28.03.07,18:56
A ešte otázka, ak je leasing na 24 mesiacov - od 12.1.07 - do 12.12.08 ako odpisujem? Dva roky??

Podľa definície leasingu nemal by trvať viac ako 1/2 doby odpisovania?
tinaM
28.03.07,19:01
Treba si dobre pozrieť zmluvu, či sa naozaj jedná o finančný lízing....
baretka
28.03.07,19:01
Takže som znova na začiatku - je zmluva o spotrebnom úvere na auto leasing?
baretka
28.03.07,19:03
Už mi pomaly dochádza - takže asi nie je, a teraz ako to celé zaúčtovať? Máte s tým niekto skúsenosti? Ja som to ešte nerobila ...
Zoltán Kovács
28.03.07,19:05
Už mi pomaly dochádza - takže asi nie je, a teraz ako to celé zaúčtovať? Máte s tým niekto skúsenosti? Ja som to ešte nerobila ...

Spotrebný úver je spotrebný úver.

To znamená, že auto kupil na spotrebný úver, ako občan (asi, lebo ako szčo ťažko dostane spotrebný úver). Potom auto zaradil do majetku firmy. Budeš klasicky odpisovať. Splátky úveru budú nedaňové výdavky.

P.S. Klasický prípad toho, že zadanie nie je úplné. Už sme pri 17 príspevku, a až teraz vlastne prichádzame ku koreňu veci. A nehovorím o zmarenom čase. :mee:
tinaM
28.03.07,19:07
Už mi pomaly dochádza - takže asi nie je, a teraz ako to celé zaúčtovať? Máte s tým niekto skúsenosti? Ja som to ešte nerobila ...
To som nemala ani ja, ale asi to je klasicky auto kúpené na úver, ktorý budete splácať.

V zmluve by malo byť uvedené kto je vlastníkom.
Ak ste vlastníkom vy, potom sa vystaví karta DHM a bude sa odpisovať.
Splátky sa budú účtovať do výdajov NZD.
baretka
28.03.07,19:16
ospravedlňujem sa, že som vás obrala o čas. Zmluvu o spotrebnom úvere vystavila Leasingová spoločnosť a je tu uvedené IČO klienta, tak ako?
Zoltán Kovács
28.03.07,19:21
ospravedlňujem sa, že som vás obrala o čas. Zmluvu o spotrebnom úvere vystavila Leasingová spoločnosť a je tu uvedené IČO klienta, tak ako?

Pozri sa, že kto je majiteľom auta. Ak szčo tak zaradíš a odpisuješ. Splátka istiny z úveru je nedaňový náklad. Úrok z úveru je daňovo uznaný náklad.
tinaM
28.03.07,19:22
ospravedlňujem sa, že som vás obrala o čas. Zmluvu o spotrebnom úvere vystavila Leasingová spoločnosť a je tu uvedené IČO klienta, tak ako?
Je to auto kúpené na firmu formou spotrebného úveru.
Vystaviť kartu DHM dňom prevzatia auta.
Ak bolo v majetku firmy 31.12.2006, uplatniť odpisy.
baretka
28.03.07,19:32
Všetkým vám srdečne ďakujem. Poraďáci nesklamali..... Vďaka, vďaka, vďaka