Valika
25.01.05,16:07
Príjemný podvečer prajem všetkým a prosím o radu resp. nejaký stručný popis programu. Začínam pracovať v tomto programe -podvojné účtovníctvo a mzdy pod Windows.Ako na to? Budem musieť študovať najprv nápovedu alebo to pôjde aj bez toho?Už vystaviť fa viem len ju zatiaľ neúčtujem. Poradí mi niekto s analytikou na DPH.Musím si najprv doplniť účt.osnovu o analyt.účty.Očakávam akékoľvek dobré rady. Dakujem.
Muška
25.01.05,18:53
Valika, robím pod DOS-om, ale pozrela si si stránku www.mrp.sk (http://www.mrp.sk) sú tam rôzne otázky a odpovede aj s ukážkou - čo máš na monitore. Skús to pozrieť.Muška
Valika
26.01.05,15:06
Ahoj robíš PU? Neporadíš mi s analytikou na DPH??? Dík.
lenkak
26.01.05,15:32
Ahoj, ja robím PU v MRP pod Windowsom. Ja nerada mám analytiku na DPH, ale keď som preberala jednu firmu, oni už mali zadanú analytiku na DPH, 343/019 - DPH z došlých faktúr a výdavkových dokladov (výdavky), 343/119 - DPH z vyšlých faktúr a príjmových pokladničných dokladov (tržby). Potom som mala ešte jeden analytický účet 343/001 a tam som vždy z Daňového priznania robila prevody medzi nimi. 343001/343019, 343119/343001. Ale druhú firmu som už robila len cez účet 343019 a viac som sa s tým nemusela "zabávať".

Analytické účty si môžeš nadefinovať, ak náhodou zabudneš a budeš účtovať na syntetický účet, dá sa to spraviť aj potom pri nahrávaní, a program sa Ťa opýta či ostatné účtovné zápisy má previesť na danú analytiku.

Ináčej MRP má príučku aj na PU, Mzdy, JU. Ja robím so všetkými. Keď budeš chcieť vedieť niečo konkrétnejšie, ozvi sa. Príučky sa dajú stiahnuť aj z ich internetovej stránky.

Prajem Ti veľa statočných chvíľ a nervov, aby sa do toho čo najrýchlejšie dostala.
Danka Kosibová
01.02.05,11:34
ahojte, poradí mi prosim niekto len tak v kocke ako mam zacat s MRP pod windowsom-podvojné účtovníctvo....potrebujem to konkretne....napr.

Vystavím fakturu....vsetko mam odberatela, polozky...no nikde sa ma to nepopýtalo, ci to chcem zauctovat do denníka....ani to neviem najst.

prosím o radu....
lenkak
01.02.05,17:56
Program by sa Ťa mal opýtať na zaúčtovanie faktúry do denníka, keď vyplníš všetky údaje na faktúre, adresu, typ DPH, dátumy, hodnotu fa (ak máš aj DPH tak hodnota bez DPH, DPH, spolu. Raz klikneš na OK a keď je všetko správne vyplnené až vtedy by sa Ťa mal toto opýtať. Ale keď píšeš, že sa nič "nepýta" vieš to spraviť aj takto: keď už máš vystavenú/prijatú faktúru a máš ju zaradenú medzi ostatnými tak si klikneš na ňu, označí sa Ti a potom pôjdeš na funkcie (tretia kolónka vpravo zvrchu), klikneš na ňu, otvorí sa Ti ponuka a tam je názov zaúčtovanie faktúry. Klikneš na ňu a máš to.

Dúfam, že to z týchto viet pochopíš, ťažko je písať a vysvetlovať o niečom, čo je pre niekoho zložité a ja s tým nemám problém. Ak ešte budeš niečo potrebovať vkľude sa ozvy. Lenka
Pavla P
18.02.05,12:39
ahojte, poradí mi prosim niekto len tak v kocke ako mam zacat s MRP pod windowsom-podvojné účtovníctvo....potrebujem to konkretne....napr.

Vystavím fakturu....vsetko mam odberatela, polozky...no nikde sa ma to nepopýtalo, ci to chcem zauctovat do denníka....ani to neviem najst.

prosím o radu....Môžeš si to nastaviť aj "na tvrdo" nech ti zaúčtuje každú faktúru do účtovného denníka v:
Nastavenie - Program - (záložka) Účtovný denník - (a tam vpravo je) - Spôsoby zaúčtovania dokladov.
Tam si každý doklad vieš nastaviť a nemusíš to potom zaúčtovávať cez funkcie.
Veľa šťastia.
lenkak
18.02.05,16:21
Je to iba pri novej verzii. (4.20)
willy
06.03.05,10:17
P R E V Š E T K Ý CH:
K tomu DPH: Ľudia, prečo si komplikujete život zbytočnou analytikou, na DPH JE ANALYTIKA ÚPLNE ZBYTOČNÁ!!! Analytiku si robte napr. na faktúry tuzemské, z čl. štátov EU a zahraničné, tovar podľa prevádzok (nie skladov - to by ste zošaleli). Čím menej pracné, tým prehľadnejšie. Zároveň súhlasím s tým, že sú možnosti zaúčtovania "natvrdo". Čo však, ak budeš chcieť zmeniť niečo v účtovaní? Budeš musieť opravovať ručne. Inak všeobecne platí, ak zlyhajú všetky možnosti, čítaj manuál. Ten v prípade MRP je jednoduchý, ak myslíte, že nie, zožente si niečo od SOFTIP-u, ale k tomu aj kamión niečoho od bolesti hlavy.
Píšte konkrétne otázky, som dílerom MRP a zároveň sa živím ekonomikou, takže snáď budem môcť prispeť troškou do mlyna. ;)
luba3
06.03.05,10:27
Máme MRP PU Dos a WindoWs,máme predplatený upgrade cez internet,ale neviem ako si mám upgrade z internetu presunúť do druhého PC.
lenkak
06.03.05,11:30
Pri stiahnutí súboru z Internetu sa súbor uloží do určitého adresáru. Ak máš v tom prvom PC napaľovačku nahráš si tento súbor na prepisovateľné CD. Súbor si s CD prenesieš do druhého PC prekopírovaním do určitého adresáru spustíš stiahnutý súbor, vytvoria sa Ti nové súbory a cez Setup spustíš inštaláciu. Ak nemáš CD tak na prvom PC si stiahneš súbor z Internetu spusti si ten stiahnutý súbor, vytvoria sa Ti nové súbory a každý jeden si skopíruj na disketu. Takto budeš mať cca 5 diskiet, všetky potom prekopíruj do druhého PC a tam si potom spusti súbor s názvom Setup.
luba3
06.03.05,12:00
Idem na to.Mám aj USB kľúč/to ma syn nauči na čo to je/.Si poklad Lenka.
lenkak
06.03.05,12:03
Nech Ťa syn naučí pracovať s USB kľúčom, je to dobrá vec. Ušetrí Ti kopec času.
lenkak
06.03.05,12:20
Už si si stiahla z Internetu ten súbor (Distr.exe - mohla si si ho uložiť na USB, preniesť na druhý PC) a po spustení (rozbalil sa) spravil Ti tie ďaľšie súbory a medzi nimi Setup? Potom už len spusti Setup (spustí sa Ti klasická inštalácia MRP) a prevedie sa Ti stará verzia aj s údajmi na novú verziu.
anto
17.03.05,18:14
Stiahnút upgrade, uložit niekde do adresára napr UPGRADE, nakopírovať na disketu, vložiť do druhého počítača a vykonať upgrade na druhom počítači.
saska.uct
20.04.05,17:04
Pri spustení PC sa mi zobrazí kolonka "program je už spustený".Je problém v Základe systému" Nerobí mi to žiadny problém, lebo Esc to zruším, ale troška ma tá kolonka znervozňuje. Ďakujem.
lenkak
21.04.05,20:02
Skús si nainštalovať ešte raz základ systému.
hydroplan
10.03.08,11:02
Mohla by si poradiť? ja som teraz tiež začiatočník v MRP!zatiaľ nemám prax takže neviem ako to funguje v praxi...mohla by si mi poradiť s účtovanímPÚ?dakujem
Zoltán Kovács
10.03.08,11:03
Zadaj otázku. ;)
Silvia123
30.09.08,12:57
Ahojte prechádzam z JU na PU. Mala som MRP-DOS, teraz MRP-WIN. Mám pár pre vás jednoduchých otázok, budem rada ak sa nájde dobrý človek čo mi na ne odpovie :
a) Chcem sa spýtať na nastavenie v MRP-PU a to na dátum, ktorý sa bude vpisovať do denníka pri zaúčtovaní vydanej faktúry, mám výber z nasled. možností: 1. dátum vystavenia, 2.dátum daňovej povinnosti, 3. skorší z dátumov. Ktorý si mám nastaviť aby som mala účtovanie správne????? Nechápem prečo program ponúka tri možnosti.
b) pri prijatých faktúrach to bude ako?
c) akú minimálnu analytiku mi doporučujete na 343 a musím ju robiť, veď keď si nastavím typ dokladu, tak mi DPH zaúčtuje do výkazu ako potrebujem.
S DOS programom som nemala dobré skúsenosti, robil mi občas pekné blbosti, hlavne pri výstupných zostavách dúfam že WIN bude lepší.
Silvia123
30.09.08,15:25
pomoze mi niekto?
lenkak
30.09.08,17:11
a) ja mám nastavený dátum podľa vystavenia.
b) nastavenie je len pre vydané fa a ost. pohľ., ale keď pri došlých by mal byť tiež dátum vystavenia.
c) záleží od Teba, ohľadom analytiky na 343 tu bolo na Porade veľa popísané, skús si pohľadať nejakú rozoberanú tému a zariaď sa podľa toho. MRP Ti dokáže spraviť daň.priznanie dph aj bez analytiky.
Silvia123
01.10.08,05:51
Ďakujem Lenka, ešte jedna otázka, keď budem mať zoradené v účtovnom denníku zápisy podľa dátumu vystavenia, tak na konci roka budem mať už účtovné zápisy január 2009 -lebo tak budú vystavené faktúry ale zdaniteľné plnenenie december, len či to nevadí. A v podstate o tej analytike som chcela len vedieť či je niekto kto analytiku nerobí a danová kontrola mu na to nič nepovedala, zdá sa mi to byť zbytočné keď mi program DPH vyráta aj bez analytiky.
Lenka1979
01.10.08,06:07
Ďakujem Lenka, ešte jedna otázka, keď budem mať zoradené v účtovnom denníku zápisy podľa dátumu vystavenia, tak na konci roka budem mať už účtovné zápisy január 2009 -lebo tak budú vystavené faktúry ale zdaniteľné plnenenie december, len či to nevadí. A v podstate o tej analytike som chcela len vedieť či je niekto kto analytiku nerobí a danová kontrola mu na to nič nepovedala, zdá sa mi to byť zbytočné keď mi program DPH vyráta aj bez analytiky.
Ahoj Silvi,
analytika účtu 343 určite nie je zbytočná, nielen z pohľadu výpočtu DPH, ale hlavne z pohľadu účtovníctva. Ako potom budeš vedieť, čo je DPH-vstup, DPH-výstup, DPH-vzťah k štátnemu rozpočtu,nehovoriac - ak máš nejaké plnenie zo zahraničia (čo i len jedinú faktúru)? Určite analytiku odporučujem, nie je to žiadny problém urobiť si ju v programe a potom krásne vidíš čo je čo. Mali sme kontrolu, a práve požadovali aj syntetický účet DPH aj analytiky.
Je pravda, že program Ti výpočet DPH urobí aj bez analytík, ale to je len výpočet DPH-nie účtovníctvo. No je to samozrejme na každej účtovnej jednotke ako sa rozhodne.
Lenka:)
tacasina
22.10.08,07:40
Ahojte, nevie mi niekto poradiť prečo sa mi pri kontrole účt. denníka vyskytuje chyba pri vystavených faktúrach = nie je zaúčtované na kontrolných účtoch. Ostatné chyby som si vedela opraviť, ale v tomto som úplne vedľa. Robím PÚ v MRP len prvý rok a dosť v tom plávam.
Poradí mi prosím niekto ?
Aja75
22.10.08,08:48
Ahojte. Potrebujem poradiť. Doteraz som vykonávala JÚ v programe MRP. Ale vyzerá to, že od nového roka budem musieť účtovať aj DPH. Môžte mi poradiť, či mám pokračovať v JÚ a aký program je najjednoduchší? Ďakujem.
Kazu
22.10.08,17:39
Ahojte. Potrebujem poradiť. Doteraz som vykonávala JÚ v programe MRP. Ale vyzerá to, že od nového roka budem musieť účtovať aj DPH. Môžte mi poradiť, či mám pokračovať v JÚ a aký program je najjednoduchší? Ďakujem.

Ak si už zvyknutá na MRP nekomplikovala by som to prechodom na iný program. A účtovať DPH môžeš aj v JÚ.
zdenus
24.10.08,06:57
Ahojte....
Nie som celkom začiatočník v programe MRP. V predchádzajúcom zamestnaní sme ho používali len na vedenie skladu... Teraz však mám robiť aj faktúry - keď som to pozerala tak to nie je problém. Nepotrebujem však FA účtovať iba ich vytvárať a evidovať. Mojim problémom je že neviem ako si vybrať firmy podľa názvu tzn. chcem vidieť všetky FA ktoré išli jednému odberateľovi....
Ďalej by som chcela vedieť či sa tu dajú nahrávať úhrady z bankových výpisov a kde to sledujem????:confused:
Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.....:)
mysimis
24.10.08,07:00
Sledovať fa ktoré vystžavuješ jednému odberateľovi vieš, keď si klikneš na výstupy - zoznam faktúr - a tam si vieš zadať aj adresu /IČO/ uvedenj firmy.
lenkak
24.10.08,07:03
Ahojte....
Nie som celkom začiatočník v programe MRP. V predchádzajúcom zamestnaní sme ho používali len na vedenie skladu... Teraz však mám robiť aj faktúry - keď som to pozerala tak to nie je problém. Nepotrebujem však FA účtovať iba ich vytvárať a evidovať. Mojim problémom je že neviem ako si vybrať firmy podľa názvu tzn. chcem vidieť všetky FA ktoré išli jednému odberateľovi....

Máš dve možnosti, vidieť aj na papieri, alebo stačí na monitore
1. Výstupy - zoznam faktúr - ukážka - uadáš konkrétne IČO
2. Na monitore - Zobrazenie - Zoradenie fa preklikneš podľa IČA
Ďalej by som chcela vedieť či sa tu dajú nahrávať úhrady z bankových výpisov a kde to sledujem????:confused:

JU, PU?
V denníku - praimo uhradíš fa ty, ak máš internetbanking a robíš úhrady ty, dá sa aj za pomoci exportu.
Vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.....:)

odpovede v citácii
zdenus
24.10.08,08:12
Vééééľmi pekne ďakujem... :)

Nahrávanie výpisov z účtu bude tak že mne šéf dá papier z úhradami ktoré on vykonal a ktoré prišli ku nám....
Ja to potrebujem ručne nahádzať do programu.....:o
lenkak
24.10.08,09:47
tak potom a základe výpisov z banky:
nastavíš sa na faktúru, ktorú chceš uhradiť, klikneš na ikonu Uhradiť.
Máš JU? PU?
tacasina
27.10.08,08:32
Ahojte, nevie mi niekto poradiť prečo sa mi pri kontrole účt. denníka vyskytuje chyba pri vystavených faktúrach = nie je zaúčtované na kontrolných účtoch. Ostatné chyby som si vedela opraviť, ale v tomto som úplne vedľa. Robím PÚ v MRP len prvý rok a dosť v tom plávam.
Poradí mi prosím niekto ?

Ozaj mi nevie nikto poradiť ?
Antonia1
27.10.08,09:14
Pozri si či máš nastavené správne účty. Keď si dáš kontrolu účtovného denníka
- 2 zaúčtovanie vydaných faktúr a ost. pohľadávok , vpravo sú účty, pozri či tam máš všetky účty na ktoré účtuješ vydané faktúry. Ja tam mám účty 311,324,378,324, ak nemáš, tak je tam kolónka výber na ktorú klikneš a vyberieš si účty z účt. osnovy.
tacasina
27.10.08,09:18
Pozri si či máš nastavené správne účty. Keď si dáš kontrolu účtovného denníka
- 2 zaúčtovanie vydaných faktúr a ost. pohľadávok , vpravo sú účty, pozri či tam máš všetky účty na ktoré účtuješ vydané faktúry. Ja tam mám účty 311,324,378,324, ak nemáš, tak je tam kolónka výber na ktorú klikneš a vyberieš si účty z účt. osnovy.

Ďakujem, taká jednoduchá možnosť ma ani nenapadla. Už som to skúsila a je všetko v poriadku.
lenkak
27.10.08,09:25
mrp aj vypíše o akú faktúru sa jedná - číslo fa, treba ísť pozrieť do denníka na akom účte je zaúčtovaná, ak je účet správny potom treba skontrolovať nastavenie kontroly účtov tak ako písala Antonia1.
tacasina
27.10.08,09:28
mrp aj vypíše o akú faktúru sa jedná - číslo fa, treba ísť pozrieť do denníka na akom účte je zaúčtovaná, ak je účet správny potom treba skontrolovať nastavenie kontroly účtov tak ako písala Antonia1.

Veď práve, že som vedela podľa čísiel fa, že sú dobre zaúčtovaná, ale pri kontrole som si nevšimla, že tam nie je číslo účtu, ktorý som chcela skontrolovať.

Ďakujem za poradenie. Ešteže máme poradu.