mirianka
28.03.07,23:15
Ahojte,prosim,skuste poradit aj v tejto nocnej hodine: keď nám spoločnosť,platiteľ DPH daruje zásoby-materiál,vznikne nám povinnosť odviezť DPH a ak áno z akého základu dane,keď v zmluve je špecifikovaný iba dar,nie hodnota? V sume,ktorú si zaúčtujeme?My sme rovnako platitelia DPH.Vďaka
Zoltán Kovács
28.03.07,21:16
Ahojte,prosim,skuste poradit aj v tejto nocnej hodine: keď na spoločnosť,platiteľ DPH daruje zásoby-materiál,vznikne nám povinnosť odviezť DPH a ak áno z akého základu dane,keď v zmluve je špecifikovaný iba dar,nie hodnota? V sume,ktorú si zaúčtujeme? Vďaka

V tomto prípade minimálne z obstarávacej ceny.
mirianka
28.03.07,21:32
No dobre,tak inak:prevzali sme od nich dlh,ktory sme za nich aj uhradili,v sume 70 tis. a oni nam za to daruju material v ich účtovnej hodnote 900 tis.My si ten material aj v hodnote 900 tis.zauctujeme ako prijem na sklad.Treba zdanit 900 tis.? Pripadne ako inak dostat na sklad tento material,keď sa potrebujeme vyhnúť zdaneniu? Znamenalo by to totiž dodatočné DP.
Zoltán Kovács
28.03.07,21:34
No dobre,tak inak:prevzali sme od nich dlh,ktory sme za nich aj uhradili,v sume 70 tis. a oni nam za to daruju material v ich účtovnej hodnote 900 tis.My si ten material aj v hodnote 900 tis.zauctujeme ako prijem na sklad.Treba zdanit 900 tis.? Pripadne ako inak dostat na sklad tento material,keď sa potrebujeme vyhnúť zdaneniu? Znamenalo by to totiž dodatočné DP.

Tak toto by som neriešil cez darovanie, ale skôr cez prevzatie dlhu za protihodnotu. Skús cez hladanie. Vlastne to ani nie je darovanie. Ide o to, že niečo za niečo. Kým základným princípom darovania je bezodplatnosť.
mirianka
28.03.07,21:43
Ano,takto to je myslené,ale aj to treba dodaniť,nie? Len stále si nie som istá,či účtovnú hodnotu mat. alebo hodnotu toho prevzatého dlhu,za ktorý nám ten mat.dali...
mirianka
28.03.07,21:47
Stále mi ale nejde do hlavy,prečo sa dar má zdaňovať? Veď zdaňuje sa dodanie tovaru za protihodnotu.Čo je pri dare protihodnota?
emgeton
29.03.07,07:10
Stále mi ale nejde do hlavy,prečo sa dar má zdaňovať? Veď zdaňuje sa dodanie tovaru za protihodnotu.Čo je pri dare protihodnota?

Pozri §8/3 zák o DPH.
ALBO
29.03.07,07:18
Ahojte,prosim,skuste poradit aj v tejto nocnej hodine: keď nám spoločnosť,platiteľ DPH daruje zásoby-materiál,vznikne nám povinnosť odviezť DPH a ak áno z akého základu dane,keď v zmluve je špecifikovaný iba dar,nie hodnota? V sume,ktorú si zaúčtujeme?My sme rovnako platitelia DPH.Vďaka
Vám nevznikne ale tej spoločnosti čo to predáva alebo daruje. Ona si musí najprv ujasniť čo vlasne robí a potom buď z tej predajnej ceny alebo ak to bude darovať tak § 22/5
mirianka
29.03.07,20:46
Jednoducho potrebujeme dostat na sklad material,je to komplikovanejsie,tak uvazujeme ako,ale pravdepodobne to urobim cez inventarizacne rozdiely,zda sa mi to najcistejsie,aj ked je to dost vysoka suma. Vdaka,poradaci..:)