dr.kuko
25.01.05,16:40
Neviete mi nahodou poradit ohladne umeleckych honorarov a DPH?

Musi mat zivnostnik v umeleckej zmluve aj DPH, ak je platitelom DPH z nejakej inej cinnosti?

Dakujem moc za pomoc.
mudroš
25.01.05,16:51
Áno, je to podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH tiež "podnikanie", t.j. po starom zdaniteľné plnenie. Platí to od 1.5.2004.
dr.kuko
25.01.05,17:35
A nie sú to dva štatúty slobodné povolanie a živnostník?
A v každom nemusí dosiahnuť 1.500.000 za 12 po sebe nasledujúcich mesiacoch, aby bol platcom DPH?
Muška
25.01.05,18:34
Dr. Kuko, Mudroš má pravdu. Od 1. 5. 2004 si už mal vystavovať k zmluvám faktúry s uvedením svojho IČ pre DPH a samozrejme aj DPH.Dokonca aj za hranosť pesničiek, ktoré Ti prídu od SOZA na účet a SOZA pravdepodobne nie je platca DPH a asi ani nebude ?????? si musíš vypočítať DPH a odviesť ho do ŠR.

Je to na nerve, ale je to tak.
rene
25.01.05,18:38
Ako viete, aká suma príde od SOZA a aký dátum dodania uvádzate?
Muška
25.01.05,19:00
Z poradenstva SEPI som dostala odpoveď:
Keď prídu umelcovi peniaze na účet mám to brať ako dátum dodania služby /peňazí/ a v tom mesiaci to priznať do DPH. Sumu od SOZA mám brať ako sumu s DPH.
Ozaj viete,že umelci podľa nového zákona ZP od 1.1.2005 budú musieť platiť aj z príjmov z umeleckej činnosti poistné do ZP?
Iba Soc.poisťovňa im dala možnosť dobrovoľnosti.
rene
25.01.05,19:05
Jasné, má to logiku.
No, to budú nadšení, isto to nevedia, že budú musieť platiť ešte čosi navyše do zdravotnej poisťovne, aj mne to uniklo.
Platia aj vtedy, ak majú aj hlavné zamestnanie?
A z akého vymeriavacieho základu, z predchádzajúceho roka ?
Muška
25.01.05,19:10
Rene, prišlo k paradoxu, že všetci sa boja výšky platieb na SP a umelci sa budú báť platieb na ZP. Platí do ZP aj vtedy ak má aj príjem podľa iného §. Teraz bude jediná výhoda, že ZP bude na konci roka robiť ročné zúčtovanie ZP a ak bude mať uhradené viac ako je maximum, tak mu vraj prelatok vrátia. No uvidíme.
A vymeriavací bude pravdepodobne "klasika" ako u SZČO z predchádzajúceho roka. Ale túto otázku som položila aj na internete VŚZP a odpovedali, že si bude musieť vypočítavať mesačne odvody. Ale to bolo asi myslené, že ak pracuje, tak len do maxima /teda dúfam, že to tak mysleli/, lebo ináč by to bolo nemysliteľné a nenormálne, nakoľko umelec si taktiež viedie účtovníctvo a jeho honorár predsa nie je čistý zisk.
Muška
rene
25.01.05,19:15
Určite , keď im toto oznámim, sa ma opýtajú, či ich pri dvojitej platbe aj dvakrát ošetria a či všetky lieky budú mať zadarmo,atď ...
A čo ten vymeriavací základ, do júla 2005 zo základu v DP za rok 2003 a potom od júla zo základu za rok 2004 ?
Muška
25.01.05,19:24
Vymeriavací som doplnila do predchádzajúcej odpovede. Ale stále čakám na odpoveď od SZP, lebo tá vyúčtovala môjmu umelcovi preventívne už od 7/2004 platbu aj z honorárov a ja sa s ňou stále vadím a zasielam im ich vlastné zákony, aby si ich preštudovali. Ak budem vedieť bližšie, dám vedieť,ale myslím si, že to bude "klasika".

.:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :D :D Však vieš nie?
rene
25.01.05,19:27
Umelci sú vždy umelci, to hovorí za všetko.

Vďaka za informácie.
alica
26.01.05,08:18
Z poradenstva SEPI som dostala odpoveď:
Keď prídu umelcovi peniaze na účet mám to brať ako dátum dodania služby /peňazí/ a v tom mesiaci to priznať do DPH. Sumu od SOZA mám brať ako sumu s DPH.
Ozaj viete,že umelci podľa nového zákona ZP od 1.1.2005 budú musieť platiť aj z príjmov z umeleckej činnosti poistné do ZP?
Iba Soc.poisťovňa im dala možnosť dobrovoľnosti.
Muška nemohla by si trošku obširnejšie popisať čo Ti poradili z poradenstva SEPI, mam podobny pripad
Vďaka
Muška
26.01.05,13:14
Alicka, neviem čo konkrétne potrebuješ. Idem na školenie 29.01.2005-Ing. Minarský-Daň z príjmu FO a 3.2.2005 - Ing. Kováčková-DPH. Ak ideš môžme si navzájom vymeniť vedomosti.:p

Muška
accad
26.01.05,13:16
Alicka, neviem čo konkrétne potrebuješ. Idem na školenie 29.01.2005-Ing. Minarský-Daň z príjmu FO a 3.2.2005 - Ing. Kováčková-DPH. Ak ideš môžme si navzájom vymeniť vedomosti.:p

MuškaNa Minarského v sobotu idem aj ja. Kto sa chystá ešte z PORADY? Mali by sme si dohodnúť poznávacie znamenie, nech sa zoznámime.
alica
26.01.05,13:26
Muška ja idem 8.2. na Faiglovú DPFO, takže sa asi "minieme". Čo sa týka umelcov zdá sa mi divné, že SOZA -neplatca DPH -pošle tantiemy umelcovi a ten si ch okreše o DPH. No asi to tak má byť.
Muška
26.01.05,13:43
Editka ja idem. Poznávacie znamenie: som taka väčšia, ťažšie, ale ešte zachovalá Mucha a budem mať čierne gate a čierny rolák so zoštíhľujúcim /ha-ha/ tigrím či akým vzorom,alebo hnedú fľakatú blúzku - vo výstrihu - šnúrovačka. Uvidím čo ráno po tme nájdem.
Muška
Muška
26.01.05,13:44
Alicka a čo tak DPH 3-2-2005- Ing. Kováčiková - nič?
alica
27.01.05,08:11
Muška asi nič, moji zamestnávatelia majú problém už s tým že idem 8-meho, šetriaci režim - na DPH z tantiém sme poslali dopyt na DÚ, takže potom sa ozvem, keď príde odpoveď.
Zlatica
27.01.05,10:40
Áno, je to podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH tiež "podnikanie", t.j. po starom zdaniteľné plnenie. Platí to od 1.5.2004.
Súhlasím, práve včera jeden podnikateľ , ktorého poznám musel včera doplatiť na DU z tohto dôvodu nekresťanskú sumu.
jessica
14.02.05,09:39
Nechcem pridávať novú tému, hoci moja otázka patrí skôr do Porady o dani z príjmu, ale ide mi o umelcov-hercov. Nemám s tým veľa skúseností a teraz mám hneď 3, ktorí ma uprosili aby som im robila DP. Chcela by som sa s Vami poradiť čo všetko dávate do nákladov. Oni by tam totiž chceli všetko: celé faktúry za mobil, poplatky za domáci internet, auto na leasing+PHM, kozmetiku, toaletné potreby, kaderníčku, pedikúru, manikúru, oblečenie, obuv, šminky, bižutériu.... Všetko potrebujú na kastingy, konkurzy a vyhľadávanie si práce. A ešte som si nie sitá, či idú do nákladov aj dobrovoľné odvody do SP, alebo idú len vtedy ak sú odvody povinné podľa príjmov z predch.obdobia? Prosím prosím ak niekto viete poradiť, skúste, lebo s tým zatiaľ stojím. Ďakujem pekne.
jessica
15.02.05,09:14
:confused: :confused::confused::confused::confused::confused: :confused:
nerobíte nikto umelcov??? veľmi mi to súri...prosím:(
ivetka
02.07.05,18:27
Chcela by som znovu otvoriť tému umelcov. Mám podobné problémy ako predčasom Jessica. Bola som oslovená umelcom na vedenie účta a zatiaľ som sa s tým nestretla. Vie mi niekto poradiť aspoň nejaké základné informácie? Aspoň nejaké záchytné body aby som sa mala od čoho odpichnúť. Ďakujem
Vladimír Ozimý
14.10.07,08:55
ahojte takže po sto rokoch sa vraciam k tejto téme pretože ma to zachytilo a klient mi teraz doniesol vyúčtovacie faktúry od českej firmy ktorá ich vystavuje ide o fotobanku kde on ma umiestnené fotky ak si ich niekto objedná tak oni mu pošlu na základe zmluvy vyučtovaciu faktúru za nejaké obdobie kde je napísané suma ktorá sa zasiela na účet. Podľa všetkého to treba samozdaniť k dátumu ku ktorému je faktúra vystavená. Dalej mám aj vyúčtovací sumár od slovgramu zdaním to až keď mi príde úhrada na účet podľa príspevkov ktoré som tu čítal...zdaňujem aj honoráre ktoré sú zdanené zrážkovou daňou?
Vladimír Ozimý
14.10.07,09:27
V podstate ma trápia len tie honoráre zdanené zrážkovou daňou či ich zahrňovať do zdanenia alebo nie...
Muška
14.10.07,09:39
V podstate ma trápia len tie honoráre zdanené zrážkovou daňou či ich zahrňovať do zdanenia alebo nie...
Vladko, ak máš na mysli zrážkovú daň podľa § 43 zákona o dani z príjmov, tzn. že je to honorár za príspevky do novín , časopisov...atd., tak tento príjem nemusíš uvádzať v DP /ale môžeš/.
Keby si takýto príjem uviedol v DP /už samozrejme v § 6/, tak máš povinnosť tento príjem uviesť aj v RZZP.
Muška
14.10.07,09:43
Teraz pozerám, že je to v téme "DPH", takže ak Ti ide o DPH, tak príjem so zrážkovou daňou podľa h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)], do DPH neuvádzaš
Vladimír Ozimý
14.10.07,09:48
Teraz pozerám, že je to v téme "DPH", takže ak Ti ide o DPH, tak príjem so zrážkovou daňou podľa h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)], do DPH neuvádzaš

trošku mi uniklo to písmenko h) ku ktorému par.? už som si to našiel par 43 díky
Muška
14.10.07,09:50
trošku mi uniklo to písmenko h) ku ktorému par.?
§ 43 písm. h
Muška
14.10.07,09:57
ahojte takže po sto rokoch sa vraciam k tejto téme pretože ma to zachytilo a klient mi teraz doniesol vyúčtovacie faktúry od českej firmy ktorá ich vystavuje ide o fotobanku kde on ma umiestnené fotky ak si ich niekto objedná tak oni mu pošlu na základe zmluvy vyučtovaciu faktúru za nejaké obdobie kde je napísané suma ktorá sa zasiela na účet. Podľa všetkého to treba samozdaniť k dátumu ku ktorému je faktúra vystavená. ak ide o DPH - tak tu má vystaviť daňový doklad bez DPH s odvolávkou na § 15 odst 4 - (4) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích a zábavných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.
Dalej mám aj vyúčtovací sumár od slovgramu zdaním to až keď mi príde úhrada na účet podľa príspevkov ktoré som tu čítal ak je platiteľ DPH , a pýtaš sa na DPH, tak som si vždy vystavila "interný daňový doklad" dňom doručenia vyúčtovania /ale väčšinou vyúčtovanie dodali pár dní pred platbou/ zdaňujem aj honoráre ktoré sú zdanené zrážkovou daňou?
....v texte