durovka
29.03.07,06:25
Dobrý deň.Sme firma so sídlom v SR a chceli by sme zamestnať občana českej republiky ktorý tam má aj trvalí pobyt a pracoval by v českej republike.Ako treba pritom postupovať? Ako je to z odvodmi za zamestnanca? Ktorému štátu prislúchajú?Ktorým úradom treba túto skutočnosť oznámiť?
Ďakujem veľmi pekne za odpovede
ebeš
29.03.07,06:26
Ak bude miesto výkonu práce v ČR ( tak som to pochopila) odvádzať za neho odvody budete v ČR. V SR nemáte ohľadom poistenia žiadnu oznamovaciu povinnosť
Slim
29.03.07,08:40
A čo so zamestnancom/občan ČR,trvalý pobyt ČR,prechodný SR, pracujúci na Slovensku.Ako je to s poisteniami??? Vďaka
mazella
29.03.07,09:02
a este pridam ci si moze obcan SR zamestnany na Slovensku uplatnit nezdanitelne minimum a danovy bonus na deti???
dakujem za odpoved
durovka
29.03.07,10:31
chcem sa ešte spýtať ako je to potom so mzdou, v akej mene je vyplácaná a podla zákonou akého štátu zdaňovaná a robia sa odvody.A či musí byť firma registrovaná aj v českej republike.
ebeš
30.03.07,04:09
A čo so zamestnancom/občan ČR,trvalý pobyt ČR,prechodný SR, pracujúci na Slovensku.Ako je to s poisteniami??? VďakaAk má pracovný pomer iba na Slovensku, odvody odvádza na Slovensku


a este pridam ci si moze obcan SR zamestnany na Slovensku uplatnit nezdanitelne minimum a danovy bonus na deti???Pravdepodobne malo ísť o občana ČR pracujúceho na Slovensku. Na nezdaniteľnú časť má nárok, ná daňový bonus iba vtedy, ak by tu mal trvalý pobyt a bol by daňovníkom s neobmedz.daňovou povinnosťou


chcem sa ešte spýtať ako je to potom so mzdou, v akej mene je vyplácaná a podla zákonou akého štátu zdaňovaná a robia sa odvody.A či musí byť firma registrovaná aj v českej republike.
Odvody sa platia do Českých poisťovní - vymeriavaci základ musi byť v českých korunách. Firma sa musí samozrejme do poisťovní najskôr zaregistrovať.
Na ďalšie Tvoje otázky mám tiež svoj názor, ale sú tu aj väčší odborníci ako ja.
durovka
30.03.07,11:31
Ďakujem Ebeš......
aj tak by si mi mal tvoj názor povedať aspoň by som ho mohla s niekým potom konzultovať.Ja totiž nie som účtovníčka,ťažko sa mi hľadá v takom odbore.Dík
ebeš
30.03.07,16:45
Pracovno-právny vzťah zamestnávateľa a zamestnanca sa riadi Zákonníkom práce krajiny
miesta výkonu práce.
Takže by si si mala naštudovať český zákonník práce
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/ (http://http//business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/)
kde sa okrem iného hovorí, že mzda atď sú vyplácané v ich zákonných peniazoch. No a zákonné peniaze sú mince a bankovky vydané ČNB.
K daniam
Ak tam bude zamestnanec pracovať v ČR viac ako 183 dní ročne, musíte si v Čechách nahlásiť stálu prevádzkáreň a dane odvádzať v ČR.
KEJKA
01.06.09,03:40
Dobrý deň,
vhodnejšiu tému som nenašla

Prijali sme zamestnanca- je to občan SR, trvalé bydlisko SR, prácu bude vykonávať v SR, prípadné služobné cesty v rámci EU.
Prihlášku som poslala do SP podľa sídla zamestnávateľa - tu nie je problém.

Lenže zamestnanec doniesol kartičku ZP v Českej republike s tým, že sa nechce odhlásiť z tejto ZP, nakoľko doteraz robil v ČR
a u nás bude v skúšobnej dobe 2 mesiace , resp. je možné, že ho viac ani zamestnávať nebudeme. Ak by skončil PP u nás, bude si zasa hľadať prácu v ČR - pre neho nemá teraz "význam" sa prehlasovať, aj tak nebýva chorý, ZP je pre neho formalita, dnes nastupuje, nepocestuje kvôli tomu do Prahy, atd.atd. ...... má svojím spôsobom pravdu.
Je to jeho výber zdravotnej poisťovne - má na to právo? Môže byť v ZP v Česku, ked tam nemá trvalý pobyt? A ja teda budem odvádzať ZP do českej ZP?
Alebo - ako si ja myslím - kedže jeho rezidencia je v SR, iné zamestnanie v ČR nemá, jje POVINNÝ sa preregistrovať do ZP na Slovensku?
Ďakujem
mzdarka renca
01.06.09,03:51
Kejka, myslím si, že má povinnosť sa registrovať v našej ZP. Veď aj cudzinci, ktorí prídu na Slovensko majú povinnosť sa zaregistrovať v našej ZP a odvádzať do nej preddavky na poistné. Neviem si predstaviť robiť slovenské mzdy a poistné odvádzať do ČR. To mi nesedí a myslím si, že to nie je ani možné. Z toho mi stále vychádza, že sa tak či tak bude musieť prihlásiť tu v SR do ZP.
KEJKA
01.06.09,16:46
ďakujem, naozaj to tak bude.
ata111
07.02.13,22:30
Zamestnávala som v r.2012 na dohodu zamestnanca z HU /10-15 hod. mesačne/, ročný príjem 3600 € za rok 2012. Vydám mu potvrdenie o zd.mzde. Je povinný v HU podať daňové priznanie?
Ak ho chcem opätovne v r.2013 zamestnať na dohodu, ako je to so zdr.poistením? Mení zdr. poisťovňu a prihlasuje sa u nás? - je to len dohoda, dve zdr.poisťovne asi mať nemôže.
Vďaka.
ata111
11.02.13,13:26
Už viem, dohodár cudzinec sa do ZP nehlási.