AdaG
25.01.05,17:03
Bavili sme sa tu dávnejšie aj o príkazných zmluvách. Prešiel rok a príjmy treba priznať. Aké tlačivo treba vystaviť poberateľovi príjmu z prík. zmluvy a do akého paragrafu v DP to treba uviesť. Ďakujem všetkým znalým!!!
ekin
26.01.05,08:19
podla "duchu" čiže obsahu príkaznej zmluvy, je možné niektoré činnosti zaradiť do par.5 - ako závislá činnosť, ostatné sa dajú zaradiť buď do par.6 - ak sa jednalo o trvalejšiu zmluvu, alebo pri krátkodobej, náhodilej, jednorázovej - do parag.8.
AdaG
26.01.05,18:26
Mala som na mysli aj tu na iných stránkach prediskutovávané Spoločenstvá - ich predsedov, účtovníkov, domovníkov atď. Ale poznám aj iné príkazné zmluvy - napr. v občianskych združeniach pre deti sa takto odvodom a daniam bránia ľudia, čo s nimi pracujú.
Čo sa týka závislej činnosti, tej by som sa radšej vyhla, aby nemali námietky DU a SP, že sa vyhýbame odvodom!
AdaG
21.02.05,19:18
Určite bude zaujímať všetkých "príkazníkov" nový pohľad na vec - § 31 Zákona o správe daní a poplatkov!!! Citujem:
(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikateľskú činnosť alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území SR, je povinná registrovať sa do 30 dní ...
(2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní."
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ nie je poberateľ príjmov živnostník, alebo ináč registrovaný na DÚ, musí sa registrovať ako poberateľ príjmov z príkaznej zmluvy každý človek.
Za neregistráciu je postih 2.000,- Sk.
Ak sa teda dokážete spätne zaregistrovať, hor sa na DÚ a tiež aj v prípade, že hodláte poberať príjmy z Prík. zml. v r. 2005.
A tí, ktorým sa príkazné zmluvy podobajú na § 5 (záv. činnosť), hoci po termíne, odveďte daň, podajte výkaz za IV. Q za zrazené preddavky a do 31.3.2005 podajte celoročné hlásenie .
Uvítam názory všetkých!!!
ekin
22.02.05,08:11
(2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní."
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ nie je poberateľ príjmov živnostník, alebo ináč registrovaný na DÚ, musí sa registrovať ako poberateľ príjmov z príkaznej zmluvy každý človek.
Za neregistráciu je postih 2.000,- Sk.

NOVý POHLAD
wow, wow....nemám skúsenosť, asi by stálo za to si to overiť na DÚ. Ak vezmeme v úvahu zákon o dani z príjmov - do 40 tis r.2004 nie je povinnosť podať DP, tak je povinnosť oznámiť, že budem mať príjem? Asi to bude závisieť od referentov na DU...aj od regiónov...Naozaj neviem k tomu nič povedať, okrem toho...že sa mi to nepáááááči
AdaG
22.02.05,14:49
Evi, na našom Daňovom úrade povedali - musí sa zaregistrovať! Takže teraz nám zostáva iba dumať, čo s tými starými zmluvami za r. 2004!
ekin
22.02.05,19:49
to nemá logiku...nahlasovať vopred, že budem danovníkom, že budem mať príjem, alebo že uz som ho dostal - a pritom to môže byť príjem oslobodený od dane.....
a už vôbec si neviem predstaviť, aby každý, kto uzavrel akúkoľvek zmluvu, z ktorej bude mať príjem, sa vopred udal sám na daňovom úrade (na akom formulári?) - aj zmluva o dielo, aj autorská zmluva... Cítim v kostiach, že tam je nejaký háčik....len nemám čas ani chuť sa dívať do tohto zákona...Pokutovali už niekoho? Má ktosi s tým osobnú skúsenosť? Alebo treba tomu "dať pokoj", aby nezačali dôsledne dodržiavať nelogickú časť zákona? Veď DP je práve o tom, zdaniť príjmy..a nie hlásiť vopred, že príjmy budú....
zuso
23.02.05,06:24
A čo taká sprostredkovateľská zmluva, pri ktorej sa sprostradkovateľ vypláca % z odmeny za dohodených klientov. No a nahlási sa, že bude mať príjmy, nakoniec nedohodí nikoho, tak nebude mať žiadne príjmy. Načo sa bude potom hlásiť? Prikláňam sa k ekin.
AdaG
23.02.05,15:08
Veľmi rada by som vám dala za pravdu, no realita je taká, že u nás už pokutujú aj za 1 deň omeškania sa pri nahlasovaní. Argumentujú tým, že daň z príjmu je jedna vec a Zákon o správe daní a poplatkov druhá. No a od nás chudáčikov chcú dodržiavanie obidvoch. Ani si neviete predstaviť, aká by som bola vďačná každému, kto by niečo múdre vymyslel. Sľúbili mi na DÚ stanovisko po 7.3.2005, takže vyčkám, či nevymyslia niečo aspoň v tom prípade, keď tie príjmy nepresiahnu cca 21.000,- ročne.
Ale čo sa týka sprostredkovateľských zmlúv, dovolím si tvrdiť, že napr. poisťováci nemajú živn. list a musia sa nahlásiť a mať DIČ, takže si myslím, že sa treba nahlásiť.
Horšie je to s tými drobnými ľuďmi, čo dostanú napr. od SVB biednych pár tisícok za rok a namiesto toho, aby sa vyhli odvodom a dani z príjmu, dostanú pokutu 2000,- Sk za nezaregistrovanie sa.
luebchenko
27.02.05,10:24
(2) Ak začne daňovník vykonávať činnosť alebo poberať príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane do tridsiatich dní."

A nedá sa z toho odvodiť, že takýto človek by sa mal prihlásiť, až keď začne "poberať príjmy podliehajúce dani" - t.j. až keď prekročí hranicu cca 40.tisíc? A to samozrejme nedovolíme ako správni účtovníci, aby ju prekročili ľudia pre nás "pracujúci" :D
enad
04.03.05,11:05
A nedá sa z toho odvodiť, že takýto človek by sa mal prihlásiť, až keď začne "poberať príjmy podliehajúce dani" - t.j. až keď prekročí hranicu cca 40.tisíc? A to samozrejme nedovolíme ako správni účtovníci, aby ju prekročili ľudia pre nás "pracujúci" :Dno, to sa mi tiež začína páčiť, že ak budu tie prijmy podliehať dani.:p Lebo aj my sme v minulom roku narobili príkazné zmluvy, ale tak aby nikto nič nemusel priznať. No, ja si fakt neviem predstaviť ako sa každý, kto ma takýto príjem pôjde vopred prihlásiť.

PORADA JE SUPER!!!!:)
Muška
04.03.05,11:15
Minulý rok som podávala daňové priznanie jednému za asistenčné služby, ktoré robil asi 3 mesiace a tiež sa musel dodatočne registrovať, ale našťastie mu nedali pokutu.
bepo
04.03.05,11:18
Muška-to sa mu ako podarilo?
Muška
04.03.05,11:29
Muška-to sa mu ako podarilo?Peťko, hoci som povedala, že už nebudem prispievať, Tebe odpoviem.
To bola taká náhodná činnosť pre jednu mladú ťažko chorú mamičku, a DU bol v menšom meste, tak myslím, že to bol dôvod.
Janca
04.03.05,11:40
Priklanam sa k nazoru AdaG v tom slova zmysle, ze ak to bude prikazna zmluva podha parag. 5 /teda zavisla cinnost s preddavkovou danou/ nie je nutne sa nahlasovat na DU. Ak prik. zmluva bude vyplatena v brutto /nejde o zavislu cinnost/ potom nahlasovanie je nutne, bez ohladu na to, ci dosiahnem, alebo nedosiahnem vysku prijmov, ktora podla zakona o DzP je este v hranici oslobodenia.
Muška
04.03.05,11:53
Priklanam sa k nazoru AdaG v tom slova zmysle, ze ak to bude prikazna zmluva podha parag. 5 /teda zavisla cinnost s preddavkovou danou/ nie je nutne sa nahlasovat na DU. Ak prik. zmluva bude vyplatena v brutto /nejde o zavislu cinnost/ potom nahlasovanie je nutne, bez ohladu na to, ci dosiahnem, alebo nedosiahnem vysku prijmov, ktora podla zakona o DzP je este v hranici oslobodenia.Bohužiaľ, ale súhlasím:mad:
Janca1
15.03.05,13:14
Ahojte, nie je mi jasne nasledovne. Clovek ma u nas prikaznu zmluvu na ktoru ma prijem za r.04 33.600,-. Zároveň mal v inej firme plny pracovny uvazok. Musi podat danove priznanie? Do tých 40 tis. sa pocita cely jeho prijem alebo v mojom pripade len prijem na prik. zmluvu? Ak ano môže mu uctovnicka z tej druhej firmy urobit rocne zuctovanie? Ak nie tak asi sam si poda danove priznanie a prizna zarobok aj z prik.zmluvy hoci nepresiahol 40 tis.
Dakujem.
Janca
15.03.05,15:16
Bola mu preddavkovo zdanovana, alebo ste ju postavili tak, ze neslo o zavisly vztah ?
AdaG
15.03.05,15:57
Do príjmu za rok 2004 sa počítajú všetky príjmy, teda ZČ + príkaz. zmluva. Ak bola formulovaná ako závislá činnosť, vydá príkazník potvrdenie o zrazených preddavkoch... a keďže je po 17.2.2005, musíš si podať DP typu A. Ak príkazná zmluva nebola závislou činnosťou, podáva sa DP typu B - príjmy uvádzam do § 6 riadok 6.
domi2
15.03.05,16:28
Dobrý deň poraďáci, ja pozerám práve § 8 ods.1 atd.príjmy oslobodené od dane myslím si že ak je v zákone o dani z príjmom podľa tohto paragrafu a je to jednorázový príjem ktorý nepresiahne 5 násobok životného minima,tak určite ho nemôžem porovnávať v žiadnom prípade zo závislej činnosti, tá vyberá preddavkovo a preto príjem do 40 tis.sk nemá žiaden súvis z týmto jednorázovým príjmom.Myslím si že sa netreba registrovat na DU
Janca1
16.03.05,08:48
Bola mu preddavkovo zdanovana, alebo ste ju postavili tak, ze neslo o zavisly vztah ?

Neslo o zavisly vztah, dan sme nezrazali.
Asi sa priklonim k nazoru AdaG, ze je to par. 6 odst. 2 pism. b pretoze podla par 8 by to bol prijem z prilezitostnych cinnosti a to nie je kedze mal prik.zmluvu po cely rok a pravidelny prijem.
V roku 2005 to budem riesit asi ako zavislu cinnost a zrazat z prijmu dan. Takze asi aj urazove hm??????????
Dakujem za nazor. Dufam, ze aj ja niekedy prispejem svojou troskou.
marama
17.03.05,07:49
Zák.o sprave dani, § 31, ods. 5 - registračnu povinnosť nemá daňovník, ktorý má len náhodnú alebo jednorazovú daňovú povinnosť ...

Príkazná zmluva - ak bude považovaná za príjem podľa § 8 - je náhodný alebo jednorázový príjem a preto aj daňová povinnosť je náhodná alebo jednorázová. Myslim si, ze autor zákona tie pojmy trochu mätie. Lebo neviem čo je jednorazova daňová povinnosť - snáď viažuca sa na jednorazový príjem???
Vladimír Ozimý
17.03.05,08:43
Súhlasím s Maramou, jednoznačne sa netreba registrovať pokiaľ je to náhodný príjem..., Zákon o správe daní a poplatkov jednoznačne hovorí v paragrafe 31 že kto je povinný sa registrovať. V prípade jednorázového príjmu by vznikla sa registrovať na DU až vtedy ak by výška toho príjmu podliehala dani. Pokiaľ je to oslobodené netreba sa registrovať...
ekin
17.03.05,14:19
fíííha, spektrum odpovedí je pekne široké...my si to už vieme vysvetliť logicky, len či to tak chápe ten najmúdrejší vykladač zákona...myslím referentíka na DÚ...na každý pád treba byť obozretný a poučiť sa z už tuná napísaného, aby sme vedeli obhajovať svoju pravdu ;)
AdaG
17.03.05,15:15
Milá Evka, na základe popudu našich "múdrych hláv z Východu" Daňové riaditeľstvo v Prešove a myslím že aj UDR v B.Bystrici už danú tému riešia, škoda len, že sa zobudia vždy po "funuse". Ja to zatiaľ riešim tak, že OZNAMUJEM na DU v mene ľudí poberajúcich príjmy z Prík. zmlúv, aby tam ten papier mali, kým nejaké opatrenie vydajú. Omeškanú oznamovaciu povinnosť zatiaľ nepokutujú, len neregistrovanie sa. Avšak už teraz na DU tvrdia, že určite je každý príkazník povinný minimálne oznámiť im poberanie príjmov. Trošku logiky to má, lebo závislá činnosť je podchytená výkazmi zamestnávateľa, bonzáky sú až nad 100.000, a oni chcú vedieť o vyplácaných peniazoch, aby sa im nejaký halierik neprešmykol. Bohužiaľ,...
ekin
17.03.05,16:56
Ada, vies čo ma zaujíma? Či je treba oznámiť napr. sám seba, ak som SZČO a poberám aj príjmy na prík.zmluvu. Ved som registrovaná..a tiez, či sa musia tí, čo napr. majú príjmy zo závislej činnosti a podajú DP - príjmy zahrnú do § 5 - cize prečo sa registrovať? To by sa potom registrovať mali všetci, čo budu robiť DP typu A.. Ja viem, zas špekulujem, lebo skutočne som nikoho na to neupozornila, že to treba - ked som to nevedela a nie som si ista ani teraz....Podajú DP a uvidí sa, či budu pokuty...dúfam, že nie
AdaG
19.03.05,16:15
Evi, trochu neskoro, ale odpovedám: Aspoň podľa vysvetlenia na našom DU im ide o to, aby vedeli o všetkých príjmoch. Aj ja som živnostník a poberám príjmu z prík. zml. Moje DIČ majú, nemajú ma prečo 2x registrovať, DP podám. Čo sa týka § 5, vtedy je to O.K. Ale z mojich skúseností sa prík. zmluvy využívajú práve na to, aby sa § 5 a s ním aj výkazy na ZČ a SP obišli. Tam sa asi treba registrovať resp. oznamovať. Viac budem vedieť, keď mi oznámia stanovisko z DU.
mv66
19.03.05,23:30
Prosim konkretne: upratovacie prace - ktory riadok danoveho priznania? Aky je v buducom roku vplyv na odvody?
Aka je hranica, aby nemusel hlasit sa za platitela dane? Hranica 21.050 alebo 40.416? Myslim teda pre tento rok by boli nepatrne vyssie. Neviete mi poradit ake su tie hranice v 2005?
Vopred dakujem
mv66
20.03.05,07:06
A este mam 1 otazku, kde v zakone ma oporu tvrdenie, ze nemusim prikazovanemu zrazit 19%, ak nema ZL?
mv66
20.03.05,13:34
A ked zrazim 19%, aj dake odvody mam zrazit?
Vevey
24.04.05,10:14
Aj sa treba registrovat na DU? Aj v pripade, ze je to napr. do 6xZM?
dara
26.04.05,04:20
Podľa mňa ak to nepresiahne príjem 5-násobku HM t.j. 21050 netreba sa hlásiť.
Vevey
08.06.05,04:14
Podľa mňa ak to nepresiahne príjem 5-násobku HM t.j. 21050 netreba sa hlásiť.
Overila som si, netreba pri neprekroceni hranice 22.900,- za tento rok.
dara
08.06.05,04:40
Overila som si, netreba pri neprekroceni hranice 22.900,- za tento rok.
Vevey a kde si si to overila?
Vevey
08.06.05,05:44
Vevey a kde si si to overila?
Na DU i v zakone, nemam cas to teraz haladat, ale minule sme tu vo firme hladali podla coho sa mali registrovat sprostredkovatelia 2.piliera a je tam, ze ak neprekroci 5xZM, netreba sa registrovat na dan z prijmov. Je to i tu kdesi na Porade odcitovane.
jarkra
06.07.05,13:39
Overila som si, netreba pri neprekroceni hranice 22.900,- za tento rok.

Ja som asi pred troma mesiacmi podala dopyt na Daňové riaditeľstvo ohľadom registrovania sa pri začatí poberania príjmov a dnes mi prišla takáto odpoveď (mailom):

Odpoveď na váš dopyt:

Podľa ustnovenia § 31 ods. 2 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov, ak daňovník začne vykonávať č i n n o s ť podliehajúcu dani alebo p o b e r a ť príjmy podliehajúce dani, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane.
Z uvedeného vyplýva, že daňovník neoznamuje podľa uvedeného ustanovenia p r í j m y resp. výšku príjmov alebo ich oslobodenie, ale oznamuje začatie vykonávania činnosti alebo začatatie poberania príjmov podliehajúcich dani.

Podľa § 31 ods. 9 registrácia alebo oznámenie podľa tohto zákona alebo osobitného zákona sa predkladá správcovi dane na tlačive, ktorého vzor určí Daňové riaditeľstvo po dohode s MFSR.

Váš dopyt: Je potrebné podľa § 31 ods. 2 Zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov oznamovať aj príjmy, ktoré sú od dane oslobodené a príjmy, ktoré nepresiahnu v roku polovicu nezdaniteľnej čiastky na daňovníka a tým pádom mu nevznikne povinnosť podávať daňové priznanie? Stačí si túto oznamovaciu povinnosť splniť listom?
ilona
14.07.05,05:51
Prečítala som si všetky názory,ale aj tak nie je mi celkom jasné,či je potrebné hlásiť na DU príjem z príkaznej zmluvy.AdaG,píšeš,že by ti z DU mali dať písomné vyjadrenie, ak áno napíš jeho obsah.Ďakujem.
mv66
16.07.05,06:46
Je rozdiel polovica nezdanitelnej casti zakladu dane a 5-nasobok zivotneho minima. V tom prvom pripade sa musi hlasit na DU, aj ked sa nepodava danove priznanie (ale DU moze vyzvat na jeho podanie a bude nutne to zdanit). V tom druhom pripade sa netreba registrovat na DU.
AdaG
19.09.05,18:23
Prečítala som si všetky názory,ale aj tak nie je mi celkom jasné,či je potrebné hlásiť na DU príjem z príkaznej zmluvy.AdaG,píšeš,že by ti z DU mali dať písomné vyjadrenie, ak áno napíš jeho obsah.Ďakujem.Aj keď veľmi neskoro, predsa odpovedám:
Príkaznú zmluvu DU zaradilo medzi príjmy zo závislej činnosti (§5 ods.1 písm.a) Zák. o dani z príjmov a SVB je povinné zraziť preddavok na daň zo závislej činnosti a splniť si všetky povinnosti za príkazníka tak, ako za zamestnanca!
T.j. Príkazník (teda ten, čo vykonáva prácu na príkaznú zmluvu) príjmy DU nehlási.
adam
19.09.05,19:04
Prosím Ťa, čo znamená skratka SVB.......:-( ďakujem.......
AdaG
19.09.05,19:07
SVB=Spoločenstvo vlastníkov bytov
torven
21.09.05,18:42
Pozri prilohu. Dufam ze dojde.
Heni
21.09.05,19:20
Pozri prilohu. Dufam ze dojde.torven, to si ty vypracoval, či z nejakeho zdroja?
Vevey
21.09.05,19:34
A uz sa niekto zamyslel nad temou prikazna zmluva a rocne zuctovanie zdravotneho poistenia?
zuzubalu
09.02.07,08:58
Ahojte,

v ziadnom prispevku som nenasla odpoved na zadanu otazku. Vie na nu niekto odpovedat?
Ing.Dana
22.02.07,19:44
Súhlasím so Zuzubalu. Prečítala som celú diskusiu ohľadom Príkazných zmlúv. Nie je mi jasné,1. prečo Príkazné zmluvy daniari kvalifikujú ako závislú činnosť, ked pri závislej činnosti musí pracovník konať podľa pokynov vedúceho a pri niektorých Príkaz. zmluvách nemusí (aký majú dôvod) a 2. akým spôsobom (akou zmluvou) potom môže človek dosiahnuť prijmy podľa §8, ods. 1, písm.a),d) až f)? Aké príjmy potom spadajú do tohoto §? :mad: Mne to pripadá, že ten § je samoúčelný, aby štát mohol povedať, že máme aj príjmy oslobodené od dane, hoci to tak nie je.:mad:
Škoda len, že nie je medzi nami Šalamún, ktorý by nám rozlúskol tento tvrdý oriešok a jednoznačne našiel riešenie, ktoré nedá účtovníkom spávať-oslobodené príjmy.
Majte sa poraďáci!
Johanka
22.02.07,19:50
Prečo si sem zaplietla príjmy podľa § 8 ods.1 písm.d / až f/ ? To som nepochopila ...
§ 8


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov; na účely tohto zákona sa považuje za prevod cenného papiera aj vrátenie (vyplatenie) podielového listu,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
Melnick
22.02.07,19:57
A uz sa niekto zamyslel nad temou prikazna zmluva a rocne zuctovanie zdravotneho poistenia?
Príkazná zmluva = § 8 = príjmy nezahrňované do RZZP.
babyjane11
26.02.07,15:31
Johanka, takze prikazna zmluva je na 100 percent zaradena pod par. 8, pism. a/ prilezitostne prijmy? Zarobena suma - 23 650,- = zaklad dane? Som zaciatocnicka tak sa pytam takto lopatisticky. A ake potvrdenie o prilezitostnej praci je treba prilozit k DP? Vypis z uctu? Osoba s ktorou mam prikaznu zmluvu mi nevyda ziadne potvrdenie. Mam mat vraj iba prichystanu prikaznu zmluvu a vypisy k pripadnej danovej kontrole. To si mozem dat do danoveho priznania sumu bez potvrdenia?
evazili
02.03.07,10:24
Vie niekto poradiť, aké možno uplatniť výdavky, ak zaradím príjmy z príkaznej zmluvy do príjmov podľa § 8? A ešte niečo ohľadom príjmu. Príkazná zmluva bola uzavretá od 1.9.2006 do 31.12.2006 s výškou odmeny 40 000 Sk mesačne. Posledná výplata prišla na účet v januári 2007. Má sa táto zahrnúť do príjmu za rok 2006 alebo 2007?
Andyke
07.03.07,19:42
Odmenu obdržanú v januári 2007 netreba zahrnúť do roku 2006
jana007
09.03.07,06:40
Môžem ako nepodnikateľ uzavrieť príkaznú zmluvu na vedenie účtovníctva so SZČO ? AKé povinnosti pre mňa vyplývajú ?
jana007
13.03.07,07:50
Môžem ako nepodnikateľ uzavrieť príkaznú zmluvu na vedenie účtovníctva so SZČO ? AKé povinnosti pre mňa vyplývajú ?

Nemá s tým nikto skúsenosť ? Prosím poraďte.
sisteron
05.05.07,11:09
Nemá s tým nikto skúsenosť ? Prosím poraďte.

V prípade, že máte nejaký problém týkajúci sa daní, je najlepšie opýtať sa kompetentných osôb. Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je ponuka "podávanie dopytov". (Najskôr si však pozrite, či Váš problém už nebol riešený a to v časti "najčastejšie kladené otázky"). Tu Vám odpovedia na vaše otázky, samozrejme ak svoj problém čo najpodrobnejšie popíšete. A radu máte priamo od metodikov Daňového riaditeľstva SR.
stbe
28.02.11,15:14
Johanka, takze prikazna zmluva je na 100 percent zaradena pod par. 8, pism. a/ prilezitostne prijmy? Zarobena suma - 23 650,- = zaklad dane? Som zaciatocnicka tak sa pytam takto lopatisticky. A ake potvrdenie o prilezitostnej praci je treba prilozit k DP? Vypis z uctu? Osoba s ktorou mam prikaznu zmluvu mi nevyda ziadne potvrdenie. Mam mat vraj iba prichystanu prikaznu zmluvu a vypisy k pripadnej danovej kontrole. To si mozem dat do danoveho priznania sumu bez potvrdenia?


toto by zaujimalo aj mna, tiez mi nedavaju ziadny prijmovy doklad...
btt12
08.03.11,17:45
Dobry den, kamarat ma poziadal o vyplnenie danoveho priznania - vsetko by bolo v poriadku, keby mi ku "klasickemu" potvrdeniu o prijme, ktory plynie z dohody o vykonani prace nepriniesol i doklad o prijme z prikaznej zmluvy. Tento prijem plynul z prilezitostnej jednorazovej cinnosti - roznos propagacneho materialu. Ake danove priznanie ma podat a ake doklady ma k tomu prilozit? Prosim poradte...