Isabel
29.03.07,10:42
ahojte, prosim poradte.
chcem si dat do nakladov plyn, elektrinu...atd v sidle podnikania (podla zivnostenskeho listu). avsak dom v ktorom mam sidlo podnikania nie je moj, vlastnik je otec. na otcove meno tak chodia vsetky faktury za plyn a pod. samozrejme si chcem uplatnit iba percentualnu cast vzhladom na rozlohu kancelarie ale neviem ako to urobit. spravim na konci roka interny doklad kde budu prilozene vsetky faktury za plyn a percentualny prepocet celkovej sumy podla rozlohy kancelarie? nevadi ze je na tych fakturach meno otca, ked suhlasi adresa odberneho miesta so sidlom podnikania? alebo to treba robit formou nejakej zmluvy alebo ako?

a este taka podotazka, kedze tu nemam zriadenu prevadzku (zivnost nemam manualnu ale skor na styl sprostredkovatelskej cinnosti), nepotrebujem dielnu a pod. je potrebne zahlasovat na zivnostenskom urade prevadzku ak chcem dat do nakladov plyn a pod.? alebo staci ak mam v zivnostenskom liste sidlo a automaticky si mozem uplatnit naklady?
vikinka
29.03.07,08:48
Náklady za energie refakturovať na základe zmluvy o prenájme.Ak chceš dať do nákladov plyn a elekr.treba prepísať na SZČO u plynárov a elektrikárov aby bola faktúra vystvená na SZČO,na ŽÚ treba zahlásiť prevádzku , ale nemá to nič spoločné s uznanými náklad.na energie.
Isabel
29.03.07,09:11
zmluva o prenajme s vlastnym otcom? ked mi prenajme priestory za symbolicku 1 Sk a do najomnej zmluvy uvediem ze sa zavazujem platit % cast z plynu, ele a pod. tak nebude on musiet takto prijate peniaze zdanit? to by som mu potom mala platit aspon o tu dan navyse, nech na tom neskoduje, ze?
a ak som v minulom roku nezahlasila na ZU prevadzku tak uz si za minuly rok naklady uplatnit nemozem? hoci by som tam mala spatne tu zmluvu o prenajme? alebo sa da zahlasit prevadzka aj dodatocne?
Zita5
29.03.07,09:21
zmluva o prenajme s vlastnym otcom? ked mi prenajme priestory za symbolicku 1 Sk a do najomnej zmluvy uvediem ze sa zavazujem platit % cast z plynu, ele a pod. tak nebude on musiet takto prijate peniaze zdanit? to by som mu potom mala platit aspon o tu dan navyse, nech na tom neskoduje, ze?
a ak som v minulom roku nezahlasila na ZU prevadzku tak uz si za minuly rok naklady uplatnit nemozem? hoci by som tam mala spatne tu zmluvu o prenajme? alebo sa da zahlasit prevadzka aj dodatocne?

Ak by si zašla na oddelenie podnikateľskej činnosti MÚ a na stavebný úrad , tak by si sa divila , čo všetko by si mala spraviť k zriadeniu kancelárie v rodinnom dome .

Najlepšie riešenie ....ako už bolo navrhované ....otec nech prefakturuje spotrebu elektriny ,za tú miestnosť v ktorej je kancelária . Za priestor , kde sa nachádza kancelária , je potrebné platiť vyššiu Daň z nehnuteľnosti , nakoľko sa tam podniká - považuje sa to za podnikateľský priestor .

Ale to ešte nie je isté , či prefakturáciu bude daňová kontrola akceptovať .