henika
25.01.05,20:24
..prosim o radu,,ked som kupila HIM v decembri, tak odpisujem len 1/12 z rocneho odpisu?
macko
25.01.05,20:21
Uplatníš celoročný daňový odpis, účtovný odpis pomerom mesiacov 1/12.
Paula
25.01.05,20:27
macko, nie všetci poradcovia s tebou budú súhlasiť....reakcia príde (už tu bola veľká debata na túto tému nie raz) :)
henika
25.01.05,20:27
cize...odpisem len ten jeden mesiac:-)..vdaka...
henika
25.01.05,20:28
..takze ako to ma vlastne byt?:-)
Paula
25.01.05,20:49
henika, zákon povoľuje "dopočítať" ročný odpis mimoúčtovne na farebnom tlačive (ktoré dávaš ako DP)...lenže názor na to dopočítanie je rôzny. Ide o skutočnú opotrebovanosť majetku. Ak ho vlastníš 1 mesiac, potom by účtovný a daňový odpis mal byť asi rovnaký, teda len 1/12-tina za rok. Počkaj si do zajtra na príspevky, alebo si teraz klikni hore "Hľadať" a potom zadaj slovo "odpis" alebo "odpisy" :)
Daska
25.01.05,21:25
§22 zákona o dani z prijmov odsek(11) hovorí:
Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.

pričom §26 (6) Ročný odpis otvárok nových lomov, pieskovní, hlinísk a technickej rekultivácie....
(7) Pri formách, modeloch a šablónach zatriedených do kódov Klasifikácie produkcie 28.62.5, 29.52.4 ...
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu ...
(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace ...

§ 27
Rovnomerné odpisovanie hmotného majetku
(1) Pri rovnomernom odpisovaní sa ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny hmotného majetku a doby odpisovania ustanovenej pre príslušnú odpisovú skupinu v § 26 ods. 1 takto:
Odpisová skupina Ročný odpis
1 1/4
2 1/6
3 1/12
4 1/20.
(2) Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
a § 28
Zrýchlené odpisovanie hmotného majetku
(1) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa odpisovým skupinám priraďujú tieto koeficienty pre zrýchlené odpisovanie:...

§6 (11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý
možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.


z toho podľa mojho nazoru vyplyva, ze danovy odpis sa zarata cely bez ohladu na to, ci bol majetok kupeny v januari alebo v decembri.
Nike
26.01.05,06:46
Odpis je ročný aj keď je HIM kúpený v decembri. Daska pouzila presné § ZDP.
Zaujímali by ma argumenty prečo len 1/12.
TOKY
26.01.05,16:57
chcem sa spýtať, čo keď na základe §22 ods.9 sa neuplatní odpis na HIM kúpený v decembri? s.r.o. teraz začala svoju činnosť. náklady sú aj tak vyššie ako výnosy, načo zvyšovať stratu
Daska
26.01.05,18:37
chcem sa spýtať, čo keď na základe §22 ods.9 sa neuplatní odpis na HIM kúpený v decembri? s.r.o. teraz začala svoju činnosť. náklady sú aj tak vyššie ako výnosy, načo zvyšovať stratu
tak samozrejme prerusit odpisy a pokracovat az v dalsom obdobi aj ked by to malo byt za dva roky, aj prvy rok moze byt preruseny
Danka Kosibová
27.01.05,09:28
dobry den vazení diskutujuci, mam nasledovny problem. v roku 2004 sme kupili auto na leasing,auto som zaradila podla noveho sposobu uctovania leasingu, do majetku firmy. Teda by som ho mala odpisovat. Je mozne urobit to, ze si tento rok neuplatním odpisy na toto auto...a co s tym dalej, mozem si ich presunut do dalsieho roka? prosim o radu....alebo tip, kde sa o tom viac dozviem. dakujem za kazdy podnet.