andy22
29.03.07,12:28
Môže mi niekto poskytnúť rýchlu radu? Ak vychádza FO (živnosť + záv.činnosť), daň.prizn.typ.B daň k úhrade 5,- Sk, má sa zaplatiť aj tých 5,- Sk? Vopred ďakujem.
Tweety
29.03.07,10:29
Môže mi niekto poskytnúť rýchlu radu? Ak vychádza FO (živnosť + záv.činnosť), daň.prizn.typ.B daň k úhrade 5,- Sk, má sa zaplatiť aj tých 5,- Sk? Vopred ďakujem.
Nie, nemá.
Zoltán Kovács
29.03.07,10:30
Môže mi niekto poskytnúť rýchlu radu? Ak vychádza FO (živnosť + záv.činnosť), daň.prizn.typ.B daň k úhrade 5,- Sk, má sa zaplatiť aj tých 5,- Sk? Vopred ďakujem.

Zrejme áno, ak jeho celková daňová povinnosť bola vyššia ako 500,- Sk ( a zrejme bola, ak mal príjmy aj zo závislej činnosti).
evina
29.03.07,10:30
Môže mi niekto poskytnúť rýchlu radu? Ak vychádza FO (živnosť + záv.činnosť), daň.prizn.typ.B daň k úhrade 5,- Sk, má sa zaplatiť aj tých 5,- Sk? Vopred ďakujem.

Ak je daňová povinnosť vyššia ako 500 SK a daň na úhradu je 5 SK tak áno musí zaplatiť aj tých 5 SK.
drobeceva
29.03.07,10:30
Ak sa jedná o doplatenie DB ,alebo chce venovať 2 % z daní tak musí uhradiť aj tých 5.- Sk.
andy22
29.03.07,10:44
Zo živnosti má stratu a závislá činnosť ZD 224.558 (r.69), daň 25.410 (r.78),
daň.povinnosť 25.410 (r.91), preddavok 25.405 (r.99)...DAŇ NA ÚHR:5,- Sk
Asi to dám na úhradu.
evina
29.03.07,10:48
Zo živnosti má stratu a závislá činnosť ZD 224.558 (r.69), daň 25.410 (r.78),
daň.povinnosť 25.410 (r.91), preddavok 25.405 (r.99)...DAŇ NA ÚHR:5,- Sk
Asi to dám na úhradu.

Aj musíš...
andy22
29.03.07,10:55
Už sa na tom pracuje. Ešte raz ďakujem za rýchle rady.
Timcsi
29.03.07,12:17
Aj musíš...

Podľa mňa nemusí. Ja som mala takú skúsenosť, že po podaní daňového priznania daňovníčke vyšiel preplatok v sume 10 Sk, a aj žiadala o vrátenie tejto "obrovskej" sumy, ale DÚ jej nič nevrátil.

Veď poplatky za úhradu, a to jedno či cez bankový prevod alebo poštou, by boli väčšie ako samotný nedoplatok.

A keď podľa §38 ods.7:
"Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ .....", tak by som "riskla" pri podávaní daň.priznania, a nezaplatila by som 5 Sk nedoplatok.
evina
29.03.07,12:34
Podľa mňa nemusí. Ja som mala takú skúsenosť, že po podaní daňového priznania daňovníčke vyšiel preplatok v sume 10 Sk, a aj žiadala o vrátenie tejto "obrovskej" sumy, ale DÚ jej nič nevrátil.

Veď poplatky za úhradu, a to jedno či cez bankový prevod alebo poštou, by boli väčšie ako samotný nedoplatok.

A keď podľa §38 ods.7:
"Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ .....", tak by som "riskla" pri podávaní daň.priznania, a nezaplatila by som 5 Sk nedoplatok.

Jedna vec je čo musí zo zákona a jedna vec je čo si myslíme...Iste z 5 SK nedostane nikdy pokutu, ktorá by niekoho zruinovala , ale:

Preplatok Tebou uvedenej daňovníčky: zákon o správe daní a poplatkov 511/92:
§ 63
4/ Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100

§46 zákona o dani z príjomov:

Daň alebo daň vrátane jej zvýšenia sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).

§ 38 sa týka zamestnanca a zamestnávateľa, takže...
Timcsi
29.03.07,12:43
Aj ja viem, že zákon píše takto.
Ale trošku je to čudné, ak zamestnávateľ robí ročné zúčtovanie, tak nedoplatok do 100 Sk nezráža, ale keď chúda zamestnanec robí sám daňové priznanie z pracovného pomeru (lebo napr. neskoro chcel žiadať o ročné zúčtovanie a zamestnávateľ to odmietol robiť), tak nech to preplatí aj poplatkami.
evina
29.03.07,12:45
Aj ja viem, že zákon píše takto.
Ale trošku je to čudné, ak zamestnávateľ robí ročné zúčtovanie, tak nedoplatok do 100 Sk nezráža, ale keď chúda zamestnanec robí sám daňové priznanie z pracovného pomeru (lebo napr. neskoro chcel žiadať o ročné zúčtovanie a zamestnávateľ to odmietol robiť), tak nech to preplatí aj poplatkami.

Nuž zákony nepíšeme my a takýchto pikošiek v zákonoch je viac než dosť:)...