dracica
29.03.07,14:24
Občianske združenie vlastní nehnuteľnosť, ak túto nehnuteľnosť využíva na činnosti na ktore bolo toto občianske zdr. zriadené, ktoré má uvedené v stanovách môže si odpisovať takúto nehnuteľnosť ???

Ak by túto nehnuteľnosť zaradili a používali by ju na podnikanie z ktoreho by dosahovali zisk v tom prípade by mohli odpisovať majetok...

odpovie mi niekto na prvú otázku ??
Silvia M.
29.03.07,15:27
Ak OZ vlastní nehnuteľnosť, tak ju aj odpisuje. Odpisuje ju aj vtedy, ak by ju používali na podnikanie.
dracica
29.03.07,15:41
No neviem či je OZ výnimka ale v právnickej osobe, ak mám zaradenú napríklad nehnuteľnosť alebo hnuteľný majetok tak ho musím využivať na podnikanie, inak si nemôžem uplatniť odpisy alebo sa mýlim ???
skvrnka
29.03.07,16:19
V občianskom združení sa tiež odpisuje majetok, aj ak má len
príjmy, ktoré nepodliehajú dani z príjmov.
Ak má príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmov, a tento príjem
konkretne súvisí s určítým majetkom napr. prenajíma budovu resp.
kancelarske priestory v celej budove, tak urobí odpisy a dané
odpisy sú daňovými výdavkami k daňovým príjmom. Ak v budove
má priestory napr. 1/2 na svoju činnosť a 1/2 na podnikanie-prenajíma
ich tak urobí odpis budovy a polovica odpisu je nedaňovým nákladom
a polovica daňovým nákladom. Dúfam, že som dala vyčerpavajúcu
odpoveď. Ak nie čakám otázku.
jana32
14.04.07,14:05
Prosím o radu ohľadom odpisov, sme nezisková organizácia účtujúca v PÚ, moja kolegynka účtovala odpisy majetku raz ročne, v práci sa vyznala a ja nie som ešte celkom v obraze, ale nemali by sa v neziskovke účtovať odpisy taktiež mesačne? Prosím a nemôžete mi poradiť nejakú dobrú literatúru ohľadom účtovania v neziskových O?
victoria
14.04.07,20:44
Ja účtujem odpisy tiez iba raz rocne a co sa tyka literatury mam Uctovnictvo pre neziskove organizacie od EPOS a tiez Suvztaznosti pre neziskove organizacie a parkrat do roka organizujeme skolenie na uctovnictvo neziskoviek.
skvrnka
16.04.07,15:36
Ja účtujem odpisy v neziskovke raz za rok, ak mam majetok
k 31.12. urobím celoročný odpis a ak sme niečo predali tak
to vyradím bez odpisu s tým, že neodpísanu časť zaúčtujem
ako zostatková cena predaného majetku.
Akurát rozlišujem odpisy daňové a nedaňové.