sisli
29.03.07,14:28
Prosím Vás , nevedel by mi niekto poradiť, kde nájsť vzor na Návrh na vklad do katastra rozostavanej stavby ( rodinného domu ). Potrebujeme to kvôli hypotekarnemu úveru, ktorý chceme založiť rozostavaným domom. Ďakujem
Zoltán Kovács
29.03.07,12:29
Prosím Vás , nevedel by mi niekto poradiť, kde nájsť vzor na Návrh na vklad do katastra rozostavanej stavby ( rodinného domu ). Potrebujeme to kvôli hypotekarnemu úveru, ktorý chceme založiť rozostavaným domom. Ďakujem

Mne ten návrh spravila banka spolu so zmluvou o hypoúvere, a vecného bremena na stavu RD.
sisli
29.03.07,12:34
Môžem sa spýtať, ak ste čerpali úver postupne, aké s tým máte skúsenosti ?
Zoltán Kovács
29.03.07,12:37
Môžem sa spýtať, ak ste čarpali úver postupne, aké s tým máte skúsenosti ?

Čerpal a ešte čerpám postupne. Mal som podmienku, že čerpanie môže byť maximálne 6x. Takže vždy som nahromaždil bločky a dal na preplatenie banke. Banka do 10 dní poukázala sumu na môj účet. ale niečo som dal uhradiť aj priamo dodávateľovi. To záleží na tom či máte nejaké vlastné financie na priebežné platenie. Hotovostné nákupy banka uhrádza iba spätne do 12 mesiacov, ak sa nemýlim (nákupy som mal aj z 05/05 a úver som dostal 05/06, takže preplatili bloky od 05/05).
sisli
29.03.07,12:40
My chceme ísť cez banku, ktorá nevyžaduje dokladovanie (faktúry ani bločky). Dokumentuje sa fotkami a posudkom.
Zoltán Kovács
29.03.07,12:41
My chceme ísť cez banku, ktorá nevyžaduje dokladovanie (faktúry ani bločky). Dokumentuje sa fotkami a posudkom.

Ten posudok bude kto robiť? Stavebný dozor, alebo má na to banka znalca? Tie posudky môžu vyjsť dosť draho.
Ak nepožadujú bloky je to klasická hypotéka alebo americká?
sisli
29.03.07,12:44
...to vieme, ale aj tak sa nám to oplatí. Plánujeme čerpať asi v 3 etapách, nakoľko staviame dosť malý domček a ani úver nebude nejak závratný. znalecké posudky bude robiť znalec banky.
Zoltán Kovács
29.03.07,12:45
...to vieme, ale aj tak sa nám to oplatí. Plánujeme čerpať asi v 3 etapách, nakoľko staviame dosť malý domček a ani úver nebude nejak závratný. znalecké posudky bude robiť znalec banky.

Ak sa môžem spýtať, ten dosť malý domček má aký rozpočet?
sisli
29.03.07,12:48
V minulom roku okolo do 1 300 000 na kľúč. (zverejnený na internete v r.2006) My staviame svojpomocou.
sisli
29.03.07,12:49
Pre upresnenie je to naozaj malý domček ( v rámci našich možností ). 8,5x 6,5
Zoltán Kovács
29.03.07,12:50
Pre upresnenie je to naozaj malý domček ( v rámci našich možností ). 8,5x 6,5

Ja tiež staviam svojpomocne. Mám 8 x 14,7 m. Rozpočet na klúč bol 1,6 mil.
sisli
29.03.07,12:59
To je dosť málo na tak veľký dom, nie ?
Zoltán Kovács
29.03.07,13:00
To je dosť málo na tak veľký dom, nie ?

Ale je to bungalov, bez podkrovia. 4 izby + veľká obývačka spojená s kuchyňou.
sisli
29.03.07,13:03
U nás ( DT ) je bungalov "tabu" už takto nám vybavenie povolenia trvalo skoro rok. Aj to s odretými ušami. Na povolení je asi 15 podmienok ako má dom vyzerať akú má mať omietku, že musí mať červenú škribľu a podobne... :(
Zoltán Kovács
29.03.07,13:06
U nás ( DT ) je bungalov "tabu" už takto nám vybavenie povolenia trvalo skoro rok. Aj to s odretými ušami. Na povolení je asi 15 podmienok ako má dom vyzerať akú má mať omietku, že musí mať červenú škribľu a podobne... :(

Zrejme je schválený územný plán a urbanistická štúdia mesta, ktorý sa musí dodržiavať aj pri novostavbách. Hlavne čo sa týka vonkajšieho výzoru. Ja na dedinke, neďaleko od BA (asi 20 km) som si mohol postaviť hoci čo, totiž nemajú ten plán schválený. A priznám sa, že som stavbu začal 05/05 a povolenie vydali až v 11/05. Takže hrubá stavba už stála, keď som mal v ruke papiere.
sisli
29.03.07,13:09
My máme povolenie od včera a múry už stoja... hups :)
Zoltán Kovács
29.03.07,13:11
My máme povolenie od včera a múry už stoja... hups :)

KeĎ susedia sú v pohode, tak sa dá aj takto s časovým sklzom. Inak riskovali sme pokutu s tým, že sme začali bez povolenia.
sisli
29.03.07,13:14
My ju aj dostaneme. Ale radšej zaplatím nejakých trápnych 5 000 ,ako čakať, kým sa na úrade rozmyslia.
Zoltán Kovács
29.03.07,13:16
Predbežný plán stahovania je 06/2007. Síce nebude úplne hotový ale obývateľný.
sisli
29.03.07,13:18
Môj muž ma presviedča, že silvestra oslavujeme v dome :)) Ale prečo mu brať ilúzie ...
Zoltán Kovács
29.03.07,13:23
Novnstavbu je lepšie nechať jednu zimu vymrznúť bez omietok. Inak neskôr sa môže objaviť praskanie omietky, práve preto, že stavba ešte sadá a príliš rýchlo sa naniesla omietka.
sisli
29.03.07,13:28
To vieme,vnútorné omietky hodíme na sieťku a keďže ideme zateplovať s vonkajšími možno počkáme do budúceho roku. Ale na výber bohužiaľ nemáme. Stavba nás dosť súri, lebo bývame v dočasne prenajatom byte a nechceme sa s deťmi často sťahovať. :(
Zoltán Kovács
29.03.07,13:34
Ja namiesto omietok dávam sadrokartón.
sisli
29.03.07,13:36
Kôli čomu, ak sa môžem opýtať ? My budeme mať sadrokartón v podkroví.
Zoltán Kovács
29.03.07,13:42
Kôli čomu, ak sa môžem opýtať ? My budeme mať sadrokartón v podkroví.

Omietky so sieťkou by ma stáli asi 65 tisíc. Sadrokartón na celý dom do 25 tisíc, a viem to urobiť sám, kým omietať neviem.
sisli
29.03.07,13:51
Keď ste brali úver, mali ste už celú hrubú stavbu, alebo...? Máme trochu dilemu, či bude stačiť prvé podlažie a veniec. Neviem si ani predstaviť, nakoľko to ohodnotí znalec, no dúfam že to čo nám banka uvolní bude stačiť aspoň na strechu. Pozemok je totiž zatiaľ bez IS.
Zoltán Kovács
29.03.07,13:54
Keď ste brali úver, mali ste už celú hrubú stavbu, alebo...? Máme trochu dilemu, či bude stačiť prvé podlažie a veniec. Neviem si ani predstaviť, nakoľko to ohodnotí znalec, no dúfam že to čo nám banka uvolní bude stačiť aspoň na strechu. Pozemok je totiž zatiaľ bez IS.

Mal som hrubú stavbu pod strechou, bez okien.
sisli
10.04.07,09:20
V TB mi povedali, že si ten návrh na vklad musíme urobiť sami. Nemohli by ste mi prosím niekto poradiť, ako to má vyzerať ? Už sme si jeden robili, ale tento bude dosť špecifický. Mal by to byť návrh na vklad do katastra rozostavanej stavby. Ešte raz ďakujem .
mamuša
12.04.07,15:07
Však už konečne začalo aj pekné počasie, len aby ťa neprekvapil skôr ten tvoj manžel. Môžeš byť rada, že staviate, lebo môj manžel pred 2 rokmi povedal, že budeme stavať a do 5 rokov mám vyčkať, kým sa situácia okolo pozemku vykryštalizuje a roky pribúdajú. Len aby som aj ja vládala potom robiť!
peeter676
12.04.07,17:51
V zmysle §13 vyhlášky 79/1996 musí návrh na vklad OKREM INÉHO obsahovať pri rozostavaných stavbách údaje: parcelné číslo pozemku, na ktorom bude stavba postavená, čísla listov vlastníctva, prípadne ďalšie číselné a popisné identifikačné údaje + musí byť hotové prvé nadzemné podlažie v zmysle stavebno technickej dokumentácie + musí byť preukázané vlastnícke právo k stavbe (verejnou listinou, zmluvou o dielo/kúpnou zmluvou apod.) a právo k pozemku
sisli
13.04.07,09:31
Dnes som bola na katastri, kde ma informovali nasledovne : Nakoľko sa jedná o pozemok, ktorý máme v osobnom vlastníctve a nejedná sa o zmenu majiteľa ani nič podobné, robí sa zápis rozostavanej stavby len na základe Žiadosti o zápis rozostavanej stavby do katastra. Prílohy k tejto žiadosti sú : geometrický plán na zameranie rozostavanej stvaby a zápis do KN , znalecký posudok ( na dôkaz rozostavnosti ,tj. že nemáme len základy a pod.) a právoplatné stavebné povolenie. Tak asi tak. Tú žiadosť si máme napísať sami, vraj len tak jednoducho... tak som zvedavá...:rolleyes:
Voglein
18.04.07,15:35
Presne tak stači napísať úplne jednoduchu žiadosť:
Meno, adresa, rodne číslo

adresa spravy ktorej to adresujete

Vec: Žiadosť o zápis rozostavanej stavby
Týmto žiadam o zápis rozostavanej stavby na parc. č. ...., parcela je evidovaná na liste vlastníctva č. ..... v katastrálnom území........ K žiadosti prikladam geometrický plán, právoplatné stavebné povolenie a znalecký posudok.

podpis


P.S. nezabudnite že všetky prílohy musia byť originály alebo overené fotokópie pričom na stavebnom povolení nesmie chýbať pečiatka právoplatnosti.
tinkertrain
29.05.07,08:31
K tomuto by ma zaujimalo, kto sa stava majitelom zapisovanej nehnutelnosti, kedze v navrhu to uvedene nie je. Neviete to niekto?

Dik.
Voglein
29.05.07,14:02
Majitelom a vlastnikom rozostavanej stavby sa stane stavebník (osoba na ktorú znie stavebné povolenie)
podobne sa dava zapisat aj už postavená stvaba s tym rozdielom ze sa priklada rozhodnutie o pridelení sup. č. a ako vlastník sa zapíše osoba na ktoru znie toto rozhodnutie
deha
15.01.08,08:54
Je potrebný aj znalecký posudok, pri vklade do katastra rozost. stavby, keď to nepotrebujem na účely úveru, len zapísať pre prípad predaja a dani z príjmu???
deha
05.01.11,10:15
Opakujem otázku, snáď niekto zbehlý bude vedieť:
Je potrebný aj znalecký posudok, pri vklade do katastra rozost. stavby, /ide o rozostavanú chatu/keďže to nepotrebujem na účely úveru, len z rodinných dôvodov aby to bolo zapísané ako stavba na katastri?
petosc
05.01.11,10:58
Opakujem otázku, snáď niekto zbehlý bude vedieť:
Je potrebný aj znalecký posudok, pri vklade do katastra rozost. stavby, /ide o rozostavanú chatu/keďže to nepotrebujem na účely úveru, len z rodinných dôvodov aby to bolo zapísané ako stavba na katastri?
Ja som teraz zapisoval rozostavaný dom, a potreboval som aj znalecký posudok.
deha
05.01.11,13:06
Potrebovali ste to na hypotéku? Lebo ja nie. Kolko ste platili za ten znalecký posudok? A za ten zápis/nie vklad/ do katastra?Ďakujem
aksas2
05.01.11,13:21
Opakujem otázku, snáď niekto zbehlý bude vedieť:
Je potrebný aj znalecký posudok, pri vklade do katastra rozost. stavby, /ide o rozostavanú chatu/keďže to nepotrebujem na účely úveru, len z rodinných dôvodov aby to bolo zapísané ako stavba na katastri?
Je potrebný, lebo tým znaleckým posudkom preukazuješ, že stupeň rozostavanosti stavby je dostatočný na to, aby bola stavba sposobilá na zápis do katastra.
petosc
05.01.11,13:30
Potrebovali ste to na hypotéku? Lebo ja nie. Kolko ste platili za ten znalecký posudok? A za ten zápis/nie vklad/ do katastra?Ďakujem
no ja som to potreboval nato aby som mohol preniesť ťarchu na dom, ale potrebujete to aj na zápis do katastra určite. a čo to stálo ani neviem presne, cca 150-200€ /neviem presne/ten pán je z PK
geodet123
05.01.11,18:14
§ 3, ods 15) zák 162/1995 (http://katasternehnutelnosti.sk/1085-zakon-1621995-zb-z-katastralny-zakon-ucinny-od-1-5-2010/) (katastrálny zákon)

(15) Rozostavaná stavba na evidovanie v katastri je stavba, na ktorú nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie a pridelené súpisné číslo a je aspoň v takom stupni rozostavanosti, že už z predloženého znaleckého posudku je zrejmé stavebnotechnické a funkčné usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia.

Čiže áno, na zápis rozostavanej stavby do katastra potrebuješ znalecký posudok.