AndreaO
25.01.05,22:13
Podnikateľ - fyz.osoba si požičia (asi prenajme na základe zmluvy o prenájme) vozidlo od nepodnikateľa na 3 týždne. Musí zaplatiť cestnú daň? Musí si robiť cesťáky s náhradou a tie idú do výdavkov alebo mu idú do výdavkov benzínové bločky, ktoré potom prepočíta podľa spotreby uvedenej v techničáku? Alebo keby si auto prenajal od FO-podnikateľa, ktorý má dve autá zaradené v majetku, tým zaplatil cestnú daň, potom čo? Môže byť zmluva bezodplatná, čiže si auto požičia zadarmo? Ďakujem za prípadné rady.
carduelis
25.01.05,21:33
Ja som mala v r.2004 (na celý rok) tiež auto prenajaté od nepodnikateľa a na začiatku roka, keď som sa pýtala na DÚ, mi povedali, že na auto nepodnikateľa sa nemusí platiť cestná daň. Robila som si knihu jázd, odkladala bločky a podľa najazdených km a priemernej spotreby z TP si vypočítam sumu, ktorú si dám do nákladov. Dúfam, že sa ešte niekto ozve a prípadne nám poradí.
AndreaO
25.01.05,21:38
Ďakujem, že si sa ozvala. Niekde som teraz čítala, že syn-podnikateľ mal požičané auto od otca-nepodnikateľa a že otec musí zaplatiť cestnú daň ale syn si ju nemôže dať do výdavkov. Mne tiež povedali na DÚ, že nemusí platiť daň, takže teraz som z toho v rozpakoch...
ebeš
26.01.05,04:55
Uz sme túto tému na porade riešili - volalo sa to prenájom motoroveho vozidla od súkr.osoby ( neviem, ako sa pridáva ten link ). No a vtedy to vychádzalo tak, že tu cestnú daň zaplatiť niekto musí.
Mňa by to tiež veľmi zaujímalo, lebo mám takého podnikateľa, čo mi len prinesie hŕbu bločkov od benzínu a cestnú daň nie a nie zaplatiť.
Doteraz som to riešila tak, že som to napísala vždy na nejakého zamestnanca, s ktorým sa akože spísala zmluva o používaní motorov. vozidla zamestnanca (cez sumu základnej náhrady).
Lenže minulý rok žiadneho takého zamestnanca nemal, tak teraz neviem, čo s tým urobiť.
Krtko
03.02.06,12:46
Do konca roka 2005 za súkromné motorové vozidlo /vlastné alebo prenajaté/ používané na podnikateľské účely musel zaplatiť daň z motor. vozidiel majiteľ auta (teda ten, kto je zapísaný v TP). Od začiatku roka 2006 platí túto daň ten, kto motorové vozidlo používa na podnikateľské účely.
Toto mi je jasné. Mňa by zaujímalo, ako si auto prenajať - požičať, aby to nemusela byť nájomná zmluva.
To znamená hľadám nejakú zmluvu, dohodu alebo niečo podobné, z ktorej by vyplývalo, že môžem používať motorové vozidlo pána XY a on za to nič nechce a ja nemusím nič platiť.
atramka
27.03.06,21:18
... urob dohodu o nájme za 1,- Sk.... alebo bez odplaty za prenájom...
Vari nepotrebuješ výdavky?????
fizzy
19.05.06,05:45
Takze ked budem mat auto v najme od oca, dajme tomu za tu korunu, tak co si mozem dat do nakladov? Dan za motorove vozidlo a PHM alebo naklad na km (6,40sk ci kolko to presne je)?
Huta
19.05.06,06:14
Ak máš prenajaté auto od otca,dala by som aspon nejakú sumu,napr.500,-sk,lebo mohli byˇmať k tomu výhrady daňovníci.Potom si môžeš uplatniť do nákladov spotrebu podľa technického preukazu a vykazovania ciest,musíš zaplatiť cestnú daň,alebo otec,ak ho používa na podnikanie,t.j.stačí jeden z Vás.Opravy a ostatné do nákladov podľa toho ako uzatvoríte zmluvu.
Krtko
21.05.06,07:59
Ak máš prenajaté auto od otca,dala by som aspon nejakú sumu,napr.500,-sk,lebo mohli byˇmať k tomu výhrady daňovníci.Potom si môžeš uplatniť do nákladov spotrebu podľa technického preukazu a vykazovania ciest,musíš zaplatiť cestnú daň,alebo otec,ak ho používa na podnikanie,t.j.stačí jeden z Vás.Opravy a ostatné do nákladov podľa toho ako uzatvoríte zmluvu.

Huta, prepáč, ale nesúhlasím.

Ak si prenajmem auto od kohokoľvek za akúkoľvek sumu a chcem ho používať na podnikanie, musí mať toto auto zaplatenú cestnú daň. Ak ho na podnikanie používajú dvaja ľudia stačí ak má zaplatenú cestnú daň raz, ale potom daňováci veľmi dôsledne kontrolujú evidenciu ako je kniha jázd a cestovné príkazy, aby sa u týchto dvoch podnikateľov nekrižovali jazdy. Potiaľto máš pravdu. Ale:
:rolleyes: Ak používam súkromné motor. vozidlo na podnikanie( to znamená, že nie je v majetku firmy, ale moje alebo prenajaté súkr. auto) môžem dať do nákladov cestnú daň + (ak je prenajaté,sumu za prenájom) + priem. spotrebu z TP x cena PHL /100, x km vykázané v knihe jázd + 6,20 Sk(paušálna náhrada) - eto vsjo - žiadne opravy, poistky, náhradné diely a pod. - to je všetko v tej náhrade.
:rolleyes: Jedine vtedy, ak je vozidlo v majetku firmy môžem dať do nákladov spomínané položky, ale potom nemôžem účtovať paušálnu náhradu a všetky kilometre musím evidovať v knihe jázd na služobné účely. Ak by sa v knihe jázd objavili súkromné jazdy, museli by sa všetky náklady na opravy, poistky a pod. upraviť pomernou časťou na súkr. a služ. účely.
pietrofacile
05.02.07,14:35
mama žije v rakúsku a prenajala mi auto na podnikanie, ktoré má zahraničné poznavacie značky. dá sa uplatniť do nákladov najom a pohonné hmoty, ked nemam zaplatenú cestnú daň na slovensku. za rýchlu odpoved dakujem
pietrofacile@post.sk
M&J
13.02.07,19:33
Do konca roka 2005 za súkromné motorové vozidlo /vlastné alebo prenajaté/ používané na podnikateľské účely musel zaplatiť daň z motor. vozidiel majiteľ auta (teda ten, kto je zapísaný v TP). Od začiatku roka 2006 platí túto daň ten, kto motorové vozidlo používa na podnikateľské účely.
Toto mi je jasné. Mňa by zaujímalo, ako si auto prenajať - požičať, aby to nemusela byť nájomná zmluva.
To znamená hľadám nejakú zmluvu, dohodu alebo niečo podobné, z ktorej by vyplývalo, že môžem používať motorové vozidlo pána XY a on za to nič nechce a ja nemusím nič platiť.

Existuje aj Zmluva o výpožičke, kde sa strany dohodnú o požičaní veci bezodplatne.Dá sa nájsť v Poradcovi.