Netka
29.03.07,16:43
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa spýtať, nemáte niekto skúsenosť?
Ako je to v príde, že osoba poberá rodičovský príspevok a pracuje na dohodu, z ktorej má priíjem viac ako 1/2 min. mzdy, musí si platiť odvody na zdravnoté poistenie? Ak ano, másí sám prihlásiť ako samoplatiteľ alebo má nejaké povinnosti voči ZP zamestnávateľ.
Alebo stačí ak vykoná RZZP?
Ďakujem.
Tweety
29.03.07,14:47
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa spýtať, nemáte niekto skúsenosť?
Ako je to v príde, že osoba poberá rodičovský príspevok a pracuje na dohodu, z ktorej má priíjem viac ako 1/2 min. mzdy, musí si platiť odvody na zdravnoté poistenie? Ak ano, másí sám prihlásiť ako samoplatiteľ alebo má nejaké povinnosti voči ZP zamestnávateľ.
Alebo stačí ak vykoná RZZP?
Ďakujem.
Nie, z dohôd zamestnanec neplatí preddavky na ZP, ani do SP. Zamestnávateľ odvádza iba 0,25% GP, 0,8% ÚP.
Netka
29.03.07,14:53
Nie, z dohôd zamestnanec neplatí preddavky na SP, ani do ZP. Zamestnávateľ odvádza ib 0,25% GP, 0,8% ÚP.


A platí to aj v prípade, že poberá RP?
V zákone o ZP som čítala v §11 ods 9 pis. c)
a tam sa píše že štát je platiteľom za osobu uvedenú v odseku 8 ak nie ja zamestnancom ani SZČO a ak v období, v ktorm sa považuje za osobu podľa ods.8 jej príjem, kotrý podlieha dani z príjmov okrem vyňatých príjmov, nepresahuje 1/2 z úhrnu MM.
Tak teraz neviem ....
Tweety
29.03.07,14:56
A platí to aj v prípade, že poberá RP?
V zákone o ZP som čítala v §11 ods 9 pis. c)
a tam sa píše že štát je platiteľom za osobu uvedenú v odseku 8 ak nie ja zamestnancom ani SZČO a ak v období, v ktorm sa považuje za osobu podľa ods.8 jej príjem, kotrý podlieha dani z príjmov okrem vyňatých príjmov, nepresahuje 1/2 z úhrnu MM.
Tak teraz neviem ....
Je to tak.
Netka
29.03.07,14:58
A teraz má ako postupovať? Má sa prihlásiť do ZP ako samoplatca alebo stačí ak podá RZZP?
Tweety
29.03.07,14:59
A teraz má ako postupovať? Má sa prihlásiť do ZP ako samoplatca alebo stačí ak podá RZZP?
Ak je na RD zo zamestnania, nemusí sa nikde prihlasovať. Urobí RZZP, a hotovo.
Netka
29.03.07,15:14
Ak je na RD zo zamestnania, nemusí sa nikde prihlasovať. Urobí RZZP, a hotovo.

Ďakujem. :-)
Jana Motyčková
29.03.07,17:46
Ak je na rodičovskej dovolenke zo zamestnania a zamestnanie trvá, nič na ZP nenahlasuje ani z titulu príjmu na dohodu nemusí robiť RZZP. Ak už zamestnaná nie je, nemusí sa prihlasovať ako samoplatiteľ, ale bude musieť urobiť RZZP.

Ak sa jedná o príjem na dohodu v roku 2007, tak k tomu sa chystá ešte novela k 1.7.. Popýtaj sa, keď bude uverejnená v Z.z..