Tatiana19
29.03.07,16:09
Dobrý deň, mám dve otázky:
1. pri dvojsmennej prevádzke môže byť stanovený týždenný prac. čas 37,5 hodiny, lebo v Zákonníku práce je len napísaný max. čas 38,75, ak dám do prac.zmluvy 37,5 hod. tak je to správne?
2. 12-hodinové smeny: časť výrobných robotníkov musí určitý čas t.j. 1-2 mesiace odpracovať 12-hod.smeny, je treba nejak to ošetriť? Viem, že musí byť dodržaný prac. fond a čas nepretržitého odpočinku.
ďakujem
Tatiana
Jana Motyčková
29.03.07,16:42
1. 38,75 je maximálny TPČ. 37,5 môže byť.
2. Myslím, že stačí mať urobený rozvrh pracovných zmien. Ak majú v pracovnej zmluve uvedený iný reźim práce, bolo by teba urobiť aj dodatok k pracovným zmluvám.
Tatiana19
02.04.07,08:54
aké sú podla zákonníka prestávky pri 12-hod. smenách, lebo som našla len že po odpracovaní 6 hodín má nárok na 0,5 hod., znamená to že pri 12-hod. je to tiež len 0,5 hod.?
ďakujem
vrublovska
03.04.07,05:30
Má nárok na dve prestávky, jednu 0,5h a 0,15h
endrju
03.04.07,05:38
Má nárok na dve prestávky, jednu 0,5h a 0,15h

Mohla by si, prosím, uviesť odkaz na konkrétne ustanovenie všeobecne záväzného predpisu, z ktorého tento nárok vyplýva?
Ďakujem.
vrublovska
03.04.07,05:55
Zákonná prestávka na odpočinok a jedenie v zmysle §91 odst.1 ZP je ustanovená na 30 minút v rámci prac.zmeny, pričom podľa odst. 2 tohto ustanovenia je možné prestávku predĺžiť po dohode so zástupcami zamestnancov, o ďalšiu prestávku 15min. To sa využíva pri tvz. 12-hodinových pracovných zmenách. Prečítaj si PMPP 1/2007 na strane č. 18.
endrju
03.04.07,06:35
Zákonná prestávka na odpočinok a jedenie v zmysle §91 odst.1 ZP je ustanovená na 30 minút v rámci prac.zmeny, pričom podľa odst. 2 tohto ustanovenia je možné prestávku predĺžiť po dohode so zástupcami zamestnancov, o ďalšiu prestávku 15min.Ďakujem.
Uvedené ustanovenie som si po dlhšom čase znovu prečítal a ...

... dovolím si odcitovať odsek 2 §91 Zákonníka práce:

"(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov."

Nič sa v tomto odseku nehovorí o 15 minútach. Môže to byť aj 0 minút a môže to byť aj 30 minút alebo ...

Pýtal som sa na konkrétne ustanovenie všeobecne záväzného predpisu aj z toho dôvodu, že "má nárok" asi nie je zhodné s "po dohode je možné predĺžiť"...
Nemal som istotu, či mi niečo neuniklo.


Prečítaj si PMPP 1/2007 na strane č. 18.

PMPP neodoberám. Takže si to asi neprečítam.
Prečo sa v PMPP spomína práve 15 minút a nie nejaké iné číslo?

Informácie uvádzané v PMPP alebo v inej odbornej publikácii považujem za názory, ktoré sú rovnocenné svojou záväznosťou s názormi ktoréhokoľvek diskutujúceho na Porade alebo na inom diskusnom fóre.
Určite ich nemôžem bezpodmienečne považovať za nespochybniteľné vyjadrenia rovnocenné s ustanoveniami všeobecne záväzných predpisov.
vrublovska
03.04.07,08:07
Pri tzv. 12-hodinových zmenách sa javí žiadúce prestávku predĺžiť na 3/4 hodiny. Predĺžením prestávky sa zabezpečí rovnaký pomer medzi "čistým" a "hrubým" pracovným časom tak ako u osmičkárov, ale zároveň sa uľahčí aj tvorba zmenového kalendára. Pri 12-h môže mať nárok na ďalšie teplé jedlo /resp. stravný lístok/, ale toto všetko po dohode so zamestnávateľom.