romana R.
29.03.07,19:12
ahojte poradte mi prosim:
idem robit prvy raz dan.prizn.FO uctuj.v JU
nemam ani program,mam tlacivo penazny dennik-vypisujem rucne,poradte prosim,kam zaradit:

vydavky:
-bank.poplatky-pen.prostriedky v pen.ustave-vydavok-prevadzkova rezia?

(FO poskytuje programatorske sluzby)
- uhrada doslej fa za pocitac -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU?
-uhrada doslej fa za software -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU?
-uhrada doslej fa za registraciu domeny (sluzba,ktoru FO potrebuje k vykonavaniu svojej cinnosti) -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU?

prijmy:
-za vystavenu fakturu-programatorske sluzby:
pen.prostr.v hotovosti prijem, prijmy-predaj vyrobkov a sluzieb??
-kreditny urok-prijem v pen.ustave-ostatne prijmy?

-vklad na bank.ucet-nie z pokladne,lebo nemam nic v pokladni-moze byt-prijmy kt.nesmu ovplyvnit ZD-uver,dotacia,dary,vklady,ostatne??

DAKUJEM ZA POMOC
vikinka
29.03.07,17:21
ahojte poradte mi prosim:
idem robit prvy raz dan.prizn.FO uctuj.v JU
nemam ani program,mam tlacivo penazny dennik-vypisujem rucne,poradte prosim,kam zaradit:

vydavky:
-bank.poplatky-pen.prostriedky v pen.ustave-vydavok-prevadzkova rezia?áno

(FO poskytuje programatorske sluzby)
- uhrada doslej fa za pocitac -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU?áno ak je suma do 30 000,-
-uhrada doslej fa za software -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU?áno do 50 000,-
-uhrada doslej fa za registraciu domeny (sluzba,ktoru FO potrebuje k vykonavaniu svojej cinnosti) -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU? réžia

prijmy:
-za vystavenu fakturu-programatorske sluzby:
pen.prostr.v hotovosti prijem, prijmy-predaj vyrobkov a sluzieb?? služby
-kreditny urok-prijem v pen.ustave-ostatne prijmy?áno-ostat.príjmy

-vklad na bank.ucet-nie z pokladne,lebo nemam nic v pokladni-moze byt-prijmy kt.nesmu ovplyvnit ZD-uver,dotacia,dary,vklady,ostatne?? áno,vklad-dotácia

DAKUJEM ZA POMOC
Odpovede červenou farbou.
romana R.
29.03.07,17:47
dakujem ti vikinka
prosim ta a do knihy pohladavok a zavazkov - tam porade davam za sebou podla datumu vystavene aj prijate faktury,podla datumu, ze napr. miesam vystavenu fakturu 2.1.06-ocislujem por. c. fa 1, potom 10.1.06 dosla fa-ocislujem c. 2, vystavenu fa 3.3.06 - ocislujem c. 3.. atd?
vikinka
29.03.07,18:00
Do knihy pohľadávok len pohľadávky podľa čísla fa.chronologicky za sebou a závazky tak isto.To ako si budeš číslovať v knihe pohľ.a záv.je na tebe,poznačí sa v internej smernici aké účt.jednotka zvolila číslovanie.Ale treba mať rozlíšené aj pohľ.a záv.lebo budeš mať z toho "guláš",ak sa ti budú zhodovať čísla s pohľ.a záv.
romana R.
29.03.07,18:34
ja som videla uctovnictvo tam su pomiesane dosle a vystavene faktury, su cislovane za sebou porade, len podla datumu, miesaju sa vystavene s prijatymi
ja mam len 10 faktur, zacala som ti cislovat tak gulasovo..
ak to nie je chyba, necham to tak
moze byt?:confused:
vikinka
29.03.07,18:51
ja som videla uctovnictvo tam su pomiesane dosle a vystavene faktury, su cislovane za sebou porade, len podla datumu, miesaju sa vystavene s prijatymi
ja mam len 10 faktur, zacala som ti cislovat tak gulasovo..
ak to nie je chyba, necham to tak
moze byt?:confused:
Ja by som na tvojom mieste tých 10 fa.opravila,nie je toho tak veľa,pri kontrole možeš mať s tým problém,nie je to prehľadné.;)
Zita5
29.03.07,18:56
ja som videla uctovnictvo tam su pomiesane dosle a vystavene faktury, su cislovane za sebou porade, len podla datumu, miesaju sa vystavene s prijatymi
ja mam len 10 faktur, zacala som ti cislovat tak gulasovo..
ak to nie je chyba, necham to tak
moze byt?:confused:

čo to bolo za evidenciu ? Pohľadávky so záväzkami pomiešané spolu ....
to neodporúčam.....netreba si brať vzor z toho ako sa to nemá ....
romana R.
29.03.07,19:00
tak som to opravila:) to cislovanie faktur:
a mozem to cislovat napr.
dosle faktury N1,N2.. ako naklady
odoslane V1,V2 - vynosy (skratka)

na doslych fakturach som mala:
pocitac - do 30 tis, softver do 50 tis,
vypisujem prehlad majetku a zavazkov - mam uviest do riadku material pocitac + software??
mam
doslu fakturu za tvorbu domen - to tam nemam kde uviest, tak asi neuvediem:confused:

na riadok peniaze a ceniny davam zostatok pokladne
na riadok ucty v banka-zostatok na bank.ucte
zaokruhlujem matematicky..
moze byt?
dik moc za spolupracu:)
Manual
29.03.07,19:05
A nebolo by praktickejšie to značiť
DF1, DF2 ako došlé faktúry dodavateľské
OF1, OF2 ako vyšé faktúry odberateľské
Takéto označovanie používa 95% SW a firiem
romana R.
29.03.07,19:09
A nebolo by praktickejšie to značiť
DF1, DF2 ako došlé faktúry dodavateľské
OF1, OF2 ako vyšé faktúry odberateľské
Takéto označovanie používa 95% SW a firiem
ok:) mam opravene dik
treba viest prosim ta aj nejaky prehlad kradkodobeho majetku-hmotny a nehmotny?
tam mam ten PC + software..
Zita5
29.03.07,19:11
ok:) mam opravene dik
treba viest prosim ta aj nejaky prehlad kradkodobeho majetku-hmotny a nehmotny?
tam mam ten PC + software..

Ja ti poradím , z www.kros.sk (http://www.kros.sk) si stiahnu bezplatne ALFU a ak toho nie je veľa , tam to pekne všetko zaúčtujeteš , sú tam pohľadávky,záväzky a všetky evidencie ......
romana R.
29.03.07,19:11
tak som to opravila:) to cislovanie faktur:
a mozem to cislovat napr.
dosle faktury N1,N2.. ako naklady
odoslane V1,V2 - vynosy (skratka)

na doslych fakturach som mala:
pocitac - do 30 tis, softver do 50 tis,
vypisujem prehlad majetku a zavazkov - mam uviest do riadku material pocitac + software??
mam
doslu fakturu za tvorbu domen - to tam nemam kde uviest, tak asi neuvediem:confused:

na riadok peniaze a ceniny davam zostatok pokladne
na riadok ucty v banka-zostatok na bank.ucte
zaokruhlujem matematicky..
moze byt?
dik moc za spolupracu:)

pocitac a software asi uvediem do vykazu o prijmoch a vydavkoch - nakup materialu.. spravne?
inak asi nikde - len som zmätena ci to davat aj do vykazu majetku - zasoby materialu - ale skor myslim ze to tam nepatri:confused:
a prevadzkova rezia-vykaz o prijmoch-tam davam bank.poplatky
romana R.
29.03.07,19:14
Ja ti poradím , z www.kros.sk (http://www.kros.sk) si stiahnu bezplatne ALFU a ak toho nie je veľa , tam to pekne všetko zaúčtujeteš , sú tam pohľadávky,záväzky a všetky evidencie ......

och joj:( ked ja uz to vsetko mam povypisovane rucne..
Manual
29.03.07,19:17
och joj:( ked ja uz to vsetko mam povypisovane rucne..
Investuj 48 hodín práce v tomto alebo inom SW, zabudni na ručné práce a budeš spokojná...:) a bude to OK
romana R.
29.03.07,19:22
Investuj 48 hodín práce v tomto alebo inom SW, zabudni na ručné práce a budeš spokojná...:) a bude to OK

len ked ja uz nemam 48 hodin:( zajtra si to pride zobrat, je z ineho mesta, takze to idem nejako dovypisovat
to co som pisala vyssie, prosim ta, je to ok - ohladom PC a software uz mi z toho sisi:(
ale nabuduce investujem do prace v krose, slubujem:)
Manual
29.03.07,19:27
Ano PC aj SW dáš do evidencie krátkodobého majetku. Treba viesť o ňom evidenciu v prípade jeho opravy... atď.
romana R.
29.03.07,19:28
prosim vas a obdobie na vykaz pisem od 012006 aj ked zacal napr. v 092006, ok?
vikinka
29.03.07,19:34
prosim vas a obdobie na vykaz pisem od 012006 aj ked zacal napr. v 092006, ok?
Keď začal v 09 2006 vo výkazoch píšeš od 09 do 12.
tinaM
29.03.07,19:34
ahojte poradte mi prosim:
idem robit prvy raz dan.prizn.FO uctuj.v JU
nemam ani program,mam tlacivo penazny dennik-vypisujem rucne,poradte prosim,kam zaradit:

vydavky:
-bank.poplatky-pen.prostriedky v pen.ustave-vydavok-prevadzkova rezia?áno

(FO poskytuje programatorske sluzby)
- uhrada doslej fa za pocitac -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU? áno /zápis do evidencie krátkodob.majetku/

-uhrada doslej fa za software -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU? áno /zápis do evidencie krátkodob.majetku/

-uhrada doslej fa za registraciu domeny (sluzba,ktoru FO potrebuje k vykonavaniu svojej cinnosti) -pen.prostriedky v hotovosti vydaj-NAKUP MATERIALU? prev.réžia

prijmy:
-za vystavenu fakturu-programatorske sluzby:
pen.prostr.v hotovosti prijem, prijmy-predaj vyrobkov a sluzieb?? áno

-kreditny urok-prijem v pen.ustave-ostatne prijmy?áno

-vklad na bank.ucet-nie z pokladne,lebo nemam nic v pokladni-moze byt-prijmy kt.nesmu ovplyvnit ZD-uver,dotacia,dary,vklady,ostatne??príjem NZD-osobný vklad

DAKUJEM ZA POMOC
Odpovede v texte.
Anja111
29.03.07,19:34
prosim vas a obdobie na vykaz pisem od 012006 aj ked zacal napr. v 092006, ok?
Vo výkazoch píšeš obdobie kedy začal, napr. 092006 - 122006.
tinaM
29.03.07,19:38
pocitac a software asi uvediem do vykazu o prijmoch a vydavkoch - nakup materialu.. spravne?
inak asi nikde - len som zmätena ci to davat aj do vykazu majetku - zasoby materialu - ale skor myslim ze to tam nepatri:confused: Podľa Postupov účtovania v JÚ to tam patrí.
a prevadzkova rezia-vykaz o prijmoch-tam davam bank.poplatky
Bank.poplatky do prev. réžie.
romana R.
29.03.07,19:43
odpoved Tine:
takze PC+software uvediem aj vo vykaze o majetku-zasoby-material,
predpokladam, ze to tam budem uvadzat aj buduci rok, ak majetok nevyradi..:confused:
romana R.
29.03.07,19:46
inak na PC mam len doslu fakturu, ktora este nie je zaplatena..
ale do evidencie majetku to uz uvediem, datum obstarania mam..
do nakladov to dam az v r.2007 ked zaplati..
dufam ze je to v poriadku:confused:
tinaM
29.03.07,19:46
odpoved Tine:
takze PC+software uvediem aj vo vykaze o majetku-zasoby-material,
predpokladam, ze to tam budem uvadzat aj buduci rok, ak majetok nevyradi..:confused:
Tohto roku to tam uvedieš.

Budúci rok uvedieš to, čo nakúpiš budúci rok. Všetko eviduješ v evidencii krátkodobého majetku.
tinaM
29.03.07,19:49
inak na PC mam len doslu fakturu, ktora este nie je zaplatena..
ale do evidencie majetku to uz uvediem, datum obstarania mam..
do nakladov to dam az v r.2007 ked zaplati..
dufam ze je to v poriadku:confused:
Došlú faktúru len zaeviduješ v záväzkoch. Vo výkaze ju vykážeš tiež v záväzkoch na základe evidencie záväzkov.
Zita5
29.03.07,19:50
odpoved Tine:
takze PC+software uvediem aj vo vykaze o majetku-zasoby-material,
predpokladam, ze to tam budem uvadzat aj buduci rok, ak majetok nevyradi..:confused:

Zásoby materiál uvádzaš len vtedy , ak si ho nezaradila do používania .Ak je počítač + SW v sume do 30 000 SK, je v používaní a účtovaný ako materiál , tak ho vedieš v Knihe drobného majetku .....tento neuvádžaš vo výkaze o Z a M.......... ale sa môžeš aj rozhodnúť tento PC zaúčtovať aj do dlhodobého majetku a účtovať o ročných odpisoch v prevádzkovej réžii ...v tomto prípde by si zostatkovú cenu uvádzala vo Výkaze o majetku a záväzkoch ...na riadku 02
romana R.
29.03.07,19:56
Zásoby materiál uvádzaš len vtedy , ak si ho nezaradila do používania .Ak je počítač + SW v sume do 30 000 SK, je v používaní a účtovaný ako materiál , tak ho vedieš v Knihe drobného majetku .....tento neuvádžaš vo výkaze o Z a M.......... ale sa môžeš aj rozhodnúť tento PC zaúčtovať aj do dlhodobého majetku a účtovať o ročných odpisoch v prevádzkovej réžii ...v tomto prípde by si zostatkovú cenu uvádzala vo Výkaze o majetku a záväzkoch ...na riadku 02

no ved to sa mi nezdalo.. ze co s tym kratkodobym majetkom..
takze uz mi je to jasnejsie
ja ho dam rovno do spotreby-tym padom ho vo vykazoch neuvediem,len v knihe drobneho hm.majetku
pocitac je 20tis, software 40tis..
a vsetko je uz snak :confused:ok

DAKUJEM VELMI MOC ZA POMOC
margaretka100
31.03.07,11:52
ahojte,poradte mi prosim

ako postupovat, ked SZČO začala podnikat v r.2006.
ma vklad na bank.ucet-mam to dat akoby to vlozil z pokladne (aj ked v pokladni nic nema,takze by som musela dat nejaky zaciatocny vklad do pokladne) a potom -prevod z poklad.na BU-to su priebezne polozky?
-v pen.denniku to evidujem ako vklady ostatne spravne?
ja by som to dala len ze "vklad na ucet", nie z pokladne..

a ked mam koncom roka minusovu pokladnu, dam vklad do pokladne, to sa uctuje ako "osobny vklad":confused:

poradte prosim, moc sa v tom nevyznam
Zita5
31.03.07,11:58
ahojte,poradte mi prosim

ako postupovat, ked SZČO začala podnikat v r.2006.
ma vklad na bank.ucet-mam to dat akoby to vlozil z pokladne (aj ked v pokladni nic nema,takze by som musela dat nejaky zaciatocny vklad do pokladne) a potom -prevod z poklad.na BU-to su priebezne polozky?
-v pen.denniku to evidujem ako vklady ostatne spravne?
ja by som to dala len ze "vklad na ucet", nie z pokladne..

Prvotný vklad na BU pri zriadení účtuj ako PNZD - vklad podnikatela .

a ked mam koncom roka minusovu pokladnu, dam vklad do pokladne, to sa uctuje ako "osobny vklad":confused:

poradte prosim, moc sa v tom nevyznam

Mínusová pokladňa nemôže vzniknúť pri správnom účtovaní a využívaní finančných prostriedkov z podnikateľskej činnosti , ale ak to bolo na začiatku podnikania , tak možno podnikateľ platil zo svojich financií určité výdavky , je to pochopiteľné , ale peniaze môžeme vydať len zo zostatku pokladne , nie z mínusového zostatku .To znamená ,že je potrebné zaúčtovať do pokladňe ...príjem pokladňa ...PNZD-vklad podnikateľa a potom môžete účtovať o hotovostných výdavkoch z pokladne .

Zostatok pokladne treba sledovať , lebo inak mínus sa môže objaviť aj v priebehu roku ....pokiaľ je nepriaznivá finančná situácia vo firme , treba to riešiť vkladom v hotovosti do pokladne .
margaretka100
31.03.07,12:10
dakujem
prosim ta a este v dan.priznani mi vysla strata v r.2006 10000 Sk
napisem do r.57 10000,- Sk
potom r.63 10000,- Sk
r.64 minusom? -10000,- Sk
r.66 minusom? -10000,- Sk
r.68 0 sk
?
Zita5
31.03.07,12:17
dakujem
prosim ta a este v dan.priznani mi vysla strata v r.2006 10000 Sk
napisem do r.57 10000,- Sk
potom r.63 10000,- Sk
r.64 minusom? -10000,- Sk
r.66 minusom? -10000,- Sk
r.68 0 sk
?


Strata

riadok 43,57 a 63 ...
margaretka100
31.03.07,12:23
dakujem ti za pomoc
IKA K
02.04.07,21:52
Ja som zaradila nákup PC aj soft do prevádzkovej réžie v plnej sume 26tis.a 7tis.Sk, zaevidovala som do krátkodobého majetku, podľa predchádzajúcich
príspevkov som mala učtovať ako zásoby-materiál, urobila som chybu, čo ďalej?????? Do zásob sa učtuje napr. aj nákup chladničky, práčky,mikrovlnky?
Poradí mi, prosím niekto, čo s tým zaradením do prev. réžie? Mám podať opravné výkazy, alebo to nechám tak?
Za každú odpoveď budem vďačná.
Muška
02.04.07,22:08
Ika, nerob opravné, eviduj to na karte drobného majetku. Ak bol tento majetok uvedený aj do používania neeviduješ ho už ako zásoby
Postupy účtovania v JU
(5) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu7) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.
__________________________________________________ ___
(3) Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú
b) samostatné hnuteľné veci, alebo súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok a v ocenení vyššom ako je suma ustanovená v osobitnom predpise ) okrem hnuteľných vecí podľa písmena a),
Muška
02.04.07,22:15
Ika,
pre druhý krát budeš vedieť, že majetok, ktorý má dobu použitia dlhšiu ako jeden rok , tak do PD zaúčtuješ ako "Nákup materiálu", ale ja by som opravné z tohoto dôvodu nerobila.
IKA K
02.04.07,22:50
Muška, ďakujem Ti za odpoveď. Nebude mať moje zaradenie nákupu PC do réžie v budúcnosti náväznosť na iné výkazy, alebo evidenciu?
dara
03.04.07,05:38
Muška ja ak mám majetok, ktorý má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok a nákupná cena je pod 30.000,-- som tiež evidovala do prevádzkovej réžie a viedla samostatne na karte majetku. Je to takto nesprávne? Až tento rok som PC účtovala ako zásoby.
Muška
03.04.07,23:47
Muška, ďakujem Ti za odpoveď. Nebude mať moje zaradenie nákupu PC do réžie v budúcnosti náväznosť na iné výkazy, alebo evidenciu?
Ika,
vo výkazoch sa eviduje drobný majetok v zásobách iba ak nebol daný do používania. Čo predpokladám nie je Tvoj prípad, takže sa to vo výkazoch neprejaví.
IKA K
04.04.07,23:56
dievčatá ďakujem pekne...:)