Damián
29.03.07,20:40
Čakam babo a v septembri idem na materskú dovolenku. Problém je v tom, ž popri zamestnaní pracujem aj na dohody. Môžem pracovať na dohody aj počas materskej, do akej výšky môže byť môj príjem na dohodu?
Ďakujem
Zoltán Kovács
29.03.07,18:45
Čakam babo a v septembri idem na materskú dovolenku. Problém je v tom, ž popri zamestnaní pracujem aj na dohody. Môžem pracovať na dohody aj počas materskej, do akej výšky môže byť môj príjem na dohodu?
Ďakujem

Nie je ohraničené. Teraz som riešil podobný prípad. Matka po 1/2 roku po narodení dieťaťa sa vrátila do zamestnania popri materskej. Príjem nie je ohraničený (zisťovali sme na soc.odbore okresného úradu). Dieťa ostalo v starostlivosti rodinného príslušníka.
Anja111
29.03.07,18:52
Čakam babo a v septembri idem na materskú dovolenku. Problém je v tom, ž popri zamestnaní pracujem aj na dohody. Môžem pracovať na dohody aj počas materskej, do akej výšky môže byť môj príjem na dohodu?
Ďakujem
Počas materskej nie, ale počas rodičovskej áno.
Zoltán Kovács
29.03.07,18:53
Nie je ohraničené. Teraz som riešil podobný prípad. Matka po 1/2 roku po narodení dieťaťa sa vrátila do zamestnania popri materskej. Príjem nie je ohraničený (zisťovali sme na soc.odbore okresného úradu). Dieťa ostalo v starostlivosti rodinného príslušníka.

Takže aj ten môj prípad je, že počas rodičovskej robí a nie počas materskej.


Počas materskej nie, ale počas rodičovskej áno.

Materská je do 6 mesiaca veku dieťaťa?
Anja111
29.03.07,18:59
Áno. Keď oznámiš na SP, že už si na rodičovskej, tak môžeš začať aj pracovať, len dieťa nesmie byť v štátnej škôlke..
jankasm
30.03.07,07:18
Počas materskej nie, ale počas rodičovskej áno.

Nesúhlasím, počas materskej môže pracovať na základe dohody o vykonaní práce, pretože odmena z nej nevstupuje do VZ na nemocenské poistenie.
Počas rodičovskej dovolenky už môže pracovať nie len na základe dohody o vykonaní práce ale aj na klasický pracovný pomer.
Príjem nie je ohraničený. ;)
Anja111
30.03.07,07:31
Nesúhlasím, počas materskej môže pracovať na základe dohody o vykonaní práce, pretože odmena z nej nevstupuje do VZ na nemocenské poistenie.
Počas rodičovskej dovolenky už môže pracovať nie len na základe dohody o vykonaní práce ale aj na klasický pracovný pomer.
Príjem nie je ohraničený. ;)
Pokiaľ viem, tak pri materskej platia tie isté podmienky, ako pri PN. To znamená, že poberateľka materskej nemôže v tomto období pracovať...
jankasm
30.03.07,08:26
Pokiaľ viem, tak pri materskej platia tie isté podmienky, ako pri PN. To znamená, že poberateľka materskej nemôže v tomto období pracovať...

No toto som si niekedy myslela aj ja, ale na porade to už bolo viac krát rozoberané, a bolo povedané, že na dohodu sa môže pracovať aj počas MD. Možno niekto poradí, v ktorom § by sme to našli. ;)
Anja111
30.03.07,08:29
No toto som si niekedy myslela aj ja, ale na porade to už bolo viac krát rozoberané, a bolo povedané, že na dohodu sa môže pracovať aj počas MD. Možno niekto poradí, v ktorom § by sme to našli. ;)
Tak to by teda zaujímalo aj mňa. Lebo keď raz poberá nemocenské dávky, tak podľa mňa neexistuje žiadna výnimka.
jankasm
30.03.07,09:14
Tak toto som našla v jednej téme.

zákon 461/2003 Z.z.
(o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=10) poistení ) § 30
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca

Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.

Dohodár nie je zamestnanec a nemá príjem, ktorý sa považuje za VZ.
Anja111
30.03.07,09:48
Tak toto som našla v jednej téme.

zákon 461/2003 Z.z.
(o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=10) poistení ) § 30
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca

Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.

Dohodár nie je zamestnanec a nemá príjem, ktorý sa považuje za VZ.
Vždy sa rada nechám poučiť, ale toto sa mi nezdá. Aspom zatiaľ... Žeby nám zákonodarcovia nechali takúto únikovú cestičku?
jankasm
30.03.07,09:50
Vždy sa rada nechám poučiť, ale toto sa mi nezdá. Aspom zatiaľ... Žeby nám zákonodarcovia nechali takúto únikovú cestičku?

No zdá sa, že áno. :--- ;)
Mne sa to tiež nezdalo, lebo osobne som tu radila, že počas MD sa nesmie vôbec pracovať, ale presvedčili má skúsenejší, a teraz to posúvam ďalej. :cool:
Anja111
30.03.07,09:56
No zdá sa, že áno. :--- ;)
Mne sa to tiež nezdalo, lebo osobne som tu radila, že počas MD sa nesmie vôbec pracovať, ale presvedčili má skúsenejší, a teraz to posúvam ďalej. :cool:
Tak fajn... Asi sa celkom rada prispôsobím. Díky! A to si zaslúži aj ocenenie...
michelle84
03.03.08,08:34
Ešte stále platí, že počas materskej a rodičovskej dovolenky je možné pracovať na dohodu o vykonaní práce bez ohľadu na počet odpracovaných hodín a na výšku odmeny?
alušik
03.03.08,08:49
Áno, stále to platí.;)
jankasm
03.03.08,11:00
Ešte stále platí, že počas materskej a rodičovskej dovolenky je možné pracovať na dohodu o vykonaní práce bez ohľadu na počet odpracovaných hodín a na výšku odmeny?


Áno, stále to platí.;)

Ahoj Alenka :---
Stále si stojím za tým, že na dohodu sa popri materskej pracovať môže, pretože v zákone o SP som nenašla nič, čo by to zakazovalo.
Ale na druhej strane som sa stretla práve včera s opačným názorom. Jedna baba je na MD a chcela si trošku privyrobiť na dohodu, tak jej niekto na SP zisťoval, či je to možné. Odpoveď bola jednoznačná, NIE. Počas materskej vraj nesmie mať žiadny príjem. :confused:
Tak ako to vlastne je? Poradí niekto?

Pozerala som aj na stránku SP, ale tam je len príklad, že SZČO môže mať príjem aj počas materskej.
Petra29
03.03.08,11:12
Ahoj Alenka :---
Stále si stojím za tým, že na dohodu sa popri materskej pracovať môže, pretože v zákone o SP som nenašla nič, čo by to zakazovalo.
Ale na druhej strane som sa stretla práve včera s opačným názorom. Jedna baba je na MD a chcela si trošku privyrobiť na dohodu, tak jej niekto na SP zisťoval, či je to možné. Odpoveď bola jednoznačná, NIE. Počas materskej vraj nesmie mať žiadny príjem. :confused:
Tak ako to vlastne je? Poradí niekto?

Pozerala som aj na stránku SP, ale tam je len príklad, že SZČO môže mať príjem aj počas materskej.
Nárok na materské má ten, kto nemá príjem posudzovaný ako VZ
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1293&lang=sk#Podmienky%20nároku
takže podľa mňa máš úplnu pravdu.
Petra29
03.03.08,11:14
V uvedenom linku treba kliknúť na podmienky nároku.
KvetkaK
03.03.08,11:39
V uvedenom linku treba kliknúť na podmienky nároku.
Vymeriavací základ zamestnanca je

príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, určený v slovenskej mene pred jeho rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu,No ja neviem, ale príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov, je predsa aj príjem z dohody alebo nie????
Petra29
03.03.08,11:48
Vymeriavací základ na účely nemocenského poistenia /z ktorého mi je vyplácaná dávka - materské/ nie je príjem z dohody.
KvetkaK
03.03.08,11:58
Vymeriavací základ na účely nemocenského poistenia /z ktorého mi je vyplácaná dávka - materské/ nie je príjem z dohody.
Áno máš pravdu. Len ma to trošku zmiatlo, lebo vždy bol presadzovaný názor, že popri MD nesmieš zarobiť ani korunu.
Petra29
03.03.08,12:03
Áno máš pravdu. Len ma to trošku zmiatlo, lebo vždy bol presadzovaný názor, že popri MD nesmieš zarobiť ani korunu.
Poviem ti pravdu, ja som si to tiež myslela, aj počas svojej MD,
ja v tomto odkaze na soc.poisťovňu chápem VZ tak ako som napísala,
ale je možné, že niekto to bude posudzovať z hľadiska zákona o dani z pr., ako si písala ty, vtedy by išlo aj o príjem z dohody.
alušik
10.03.08,07:46
Ahoj Alenka :---
Stále si stojím za tým, že na dohodu sa popri materskej pracovať môže, pretože v zákone o SP som nenašla nič, čo by to zakazovalo.
Ale na druhej strane som sa stretla práve včera s opačným názorom. Jedna baba je na MD a chcela si trošku privyrobiť na dohodu, tak jej niekto na SP zisťoval, či je to možné. Odpoveď bola jednoznačná, NIE. Počas materskej vraj nesmie mať žiadny príjem. :confused:
Tak ako to vlastne je? Poradí niekto?

Pozerala som aj na stránku SP, ale tam je len príklad, že SZČO môže mať príjem aj počas materskej.

Janka, viem, že niektoré veci sa zdajú také jednoznačné. Tiež som si bola istá, že na dohodu popri materskej zarobiť môžem, no keď prišla materská, pre istotu som aj ja zisťovala, či rovnaký výklad používa aj naša pobočka SP.
Zisťovala mi to sesternica, tak mi prefotila nejaký ich vnútorný list, ktorým dostali vyjadrenie z ústredia a jednoznačná odpoveď bola, že môže mať žena na MD (alebo teda aj tehotná) takýto príjem. Príjem na dohodu o vykonaní práce nie je vymeriavacím základom a nechápe sa ako zárobková činnosť na účely nemocenského poistenia.
Ten list bol obsiahly a bohužiaľ, nemám skener, aby som Vám ho tu priložila.:o
jankasm
10.03.08,07:50
Janka, viem, že niektoré veci sa zdajú také jednoznačné. Tiež som si bola istá, že na dohodu popri materskej zarobiť môžem, no keď prišla materská, pre istotu som aj ja zisťovala, či rovnaký výklad používa aj naša pobočka SP.
Zisťovala mi to sesternica, tak mi prefotila nejaký ich vnútorný list, ktorým dostali vyjadrenie z ústredia a jednoznačná odpoveď bola, že môže mať žena na MD (alebo teda aj tehotná) takýto príjem. Príjem na dohodu o vykonaní práce nie je vymeriavacím základom a nechápe sa ako zárobková činnosť na účely nemocenského poistenia.
Ten list bol obsiahly a bohužiaľ, nemám skener, aby som Vám ho tu priložila.:o

Som rada, že si nám to objasnila. ;)
Ja mám rovnaký názor.
Ale tá známa sa o to zaujímala minulý mesiac a zisťovali to rovnako na našej pobočke. A odpoveď bola nie. Ja som ju presviedčala, že môže, nech kašle na to, čo jej povedali. Ale má strach, lebo povedali, že o to, čo zarobí na dohodu, jej ponížia materskú. :)
Však "múdrosť" tetušiek na SP dokazuje aj to, keď niektorým zamestnaným ženám tvrdia, že keďže sú zamestnané, nemôžu sa prihlásiť na DNP. :eek:
alušik
10.03.08,07:58
mimotemyJani, ja som už niekedy naozaj z týchto tetušiek mimo. Asi by som im tam napísala konkrétne písomný dotaz, nech od nich dostanem písomnú odpoveď aj s uvedeným §, podľa ktorého postupujú.
Mne pre istotu nevrátili celý preplatok poistného, lebo majú problém v systéme. No tak ako ich nezaujíma, keď majú napríklad mamičky na MD problém dostaviť sa do 15 dní po pôrode na SP, tak mňa nemusí zaujímať, že oni majú nejaký problém s ich softvérom. Som zvedavá, kedy to vyriešia - vraj potom aj ten zvyšný preplatok vrátia. Žiadosť tam je od novembra.:D
Petra29
10.03.08,08:33
Som rada, že si nám to objasnila. ;)
Ja mám rovnaký názor.
Ale tá známa sa o to zaujímala minulý mesiac a zisťovali to rovnako na našej pobočke. A odpoveď bola nie. Ja som ju presviedčala, že môže, nech kašle na to, čo jej povedali. Ale má strach, lebo povedali, že o to, čo zarobí na dohodu, jej ponížia materskú. :)
Však "múdrosť" tetušiek na SP dokazuje aj to, keď niektorým zamestnaným ženám tvrdia, že keďže sú zamestnané, nemôžu sa prihlásiť na DNP. :eek:
Netreba sa odradiť týmito SP tetami. Ja som 1 mamičke poradila z vlastnej skúsenosti aj z výborných rád na porade, ako si zvýšiť materskú, čaká 3.bábo. Išla na rizikové, odniesla všetky papiere a žiadala najprv PN zo zamestnania aj z DNP. Odbili ju, že nemá nárok. Tak som si našla čas a išla tam s ňou. A zrazu už to išlo, má max.
Katy a R
10.03.08,12:31
Som rada, že si nám to objasnila. ;)
Ja mám rovnaký názor.
Ale tá známa sa o to zaujímala minulý mesiac a zisťovali to rovnako na našej pobočke. A odpoveď bola nie. Ja som ju presviedčala, že môže, nech kašle na to, čo jej povedali. Ale má strach, lebo povedali, že o to, čo zarobí na dohodu, jej ponížia materskú. :)
Však "múdrosť" tetušiek na SP dokazuje aj to, keď niektorým zamestnaným ženám tvrdia, že keďže sú zamestnané, nemôžu sa prihlásiť na DNP. :eek:

Janka, tiež som sa stretla s podobným ... mamička na RD (poberajúca RP, nie je zamestnaná, ale platí DNP - doniesla do podateľne OČRku - aj ju strašili, že zavolajú na ÚP, aby jej zastavili vyplácanie RP. Keď povedala, že nech len volajú, OČRku pekne prebrali...
ivso
02.02.09,08:29
Pokiaľ viem, tak pri materskej platia tie isté podmienky, ako pri PN. To znamená, že poberateľka materskej nemôže v tomto období pracovať...
Presne toto isté mi povedala pani zo Sociálnej poisťovne, keď som tam telefonovala.
alenas1
30.04.09,11:08
Tiež som sa o to zaujímal a zo SP mi prišla táto odpoveď:

"v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení zamestnankyňa má nárok na materské, ak nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnankyne z dôvodu tehotenstva, alebo starostlivosti o narodené dieťa.

Na účely splnenia podmienok nároku na materské, zamestnankyňa nemôže mať príjem z toho nemocenského poistenia,z ktorého si nárok na materské uplatnila.

Pokiaľ však budete mať príjem za vykonanú prácu na základe dohody o vykonaní práce, alebo dohody o pracovnej činnosti, tento príjem sa v zmysle § 138 ods. 1 a 2 zákona o sociálnom poistení nepovažuje za vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, tzn. že pracovnoprávny vzťah na základe dohody o vykonaní práce, alebo dohody o pracovnej činnosti, neovplyvní poberanie materského.

Z takto uzatvoreného vzťahu Vám nevznikne ani povinné nemocenské a dôchodkové poistenie, takže štát bude aj naďalej za Vás platiť poistné na dôchodkové poistenie ako za osobu riadne sa starajúcu o dieťa do šiestich rokov jeho veku (ak ste na toto poistenie prihlásená).

V prípade potreby Vám informácie poskytne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne.

S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa"