evelien
26.01.05,08:23
Máte niekto poznatky, ako sa pozerajú daňováci pri kontrole na lísky MHD? Nemôžu ich odmietať s tým, že takéto doklady si môžem zohnať kedykoľvek aj na zemi pri zastávke?
SlavkaS
26.01.05,07:33
poznatky z daň kontroly nemám, ale môj názor je taký, že to patrí medzi daňovo uznané náklady, veď u nás v Prešove keď by si cestovala MHD, tak ti pri označovaní na lístok vypíše čas a číslo linky. Keď vyšleš pracovníka napr.na nakup, alebo po nejakých úradoch tak podľa mňa stačí ak vypíšeš cestovný príkaz priložíš MHD lístky vyplníš účel cesty a z uznaním do daň nakladov by nemal byť žiaden problém.

Ja mám jedného živnostíka, ktorý nemá automobil, a spostredkuváva pôžičky, jemu napr.dávam do nákladov celý mesačný lístok. Pekne si spravý rozpis s odôvodnením, že kupovať samostatne lístky by bolo pre neho drahšie.
m.hladka
28.01.05,21:10
Poznatky z kontroly tiež nemám, ale roky používam MHD lístky do nákladov a je to správne, ale mesačný lístok asi daniari neuznajú, pretože ho môžeš použiť aj na súkromné cestovanie, možno alikvótna čiastka by sa mohla dať do nákladov (50-75%).
Ináč ako hovoríš, treba urobiť cestovný príkaz a rozpis ciest.
Nike
29.01.05,15:57
S lístkami MHD nemám skúsenosť, ale určite vyhodia mesačný lístok, s tým skúsenosť mám. Dôvod = nie je rozdiel medzi súkromným a služobným a ako súkromná osoba by si mesačný lístok kúpila v tej hodnote bez ohľadu na to či ho použije aj služobne.

Mám skúsenosť, že všetko čo nie je písané a zriadené na firmu nie je možné dať do výdavkov, pokiaľ to priamo neumožňuje zákon napr.súkromné auto.
babenko1
29.01.05,19:49
Alebo sa môže tá suma cestovného paušalizovať
Nike
30.01.05,12:40
Alebo sa môže tá suma cestovného paušalizovať
Ako to myslíš? Aká suma a ako paušalizovať?
Kači
01.02.05,19:32
Treba doložiť doklad o kúpe lístkov. Potom nemôžu povedať, že si ich môžeš nájsť na zemi.
M0NIKA
01.02.05,20:08
S lístkami MHD nemám skúsenosť, ale určite vyhodia mesačný lístok, s tým skúsenosť mám. Dôvod = nie je rozdiel medzi súkromným a služobným a ako súkromná osoba by si mesačný lístok kúpila v tej hodnote bez ohľadu na to či ho použije aj služobne.

Mám skúsenosť, že všetko čo nie je písané a zriadené na firmu nie je možné dať do výdavkov, pokiaľ to priamo neumožňuje zákon napr.súkromné auto.
Pri električenke vraj daňováci akceptujú alikvótnu časť, ale určite je dobré byť pripravená na otázku: Viete to obhájiť? Ak áno, si za vodou.

Raz nám na školení lektorka povedala, že pre človeka ako ona sú aj kostým a lodičky pracovným oblečením, ALE.... všetko závisí od toho, čo vieš obhájiť. Ona sama povedala, že sa pri kontrole drží zásady: môj nádych musí byť kratší ako daňovákov a zásadne ho nesmiem pustiť k slovu... :cool:
Nike
02.02.05,06:15
Je to ako hovoríš na obhájení. Ale podľa výkladu DR je to tak ako som napísala. Napriek tomu mám aj ja klientov, ktorí to sú ochotní risknúť to a obhájiť. Podľa mňa majú pravdu, ale záleží na úradníkovi a tiež na celkove situácii v účtovníctve a činnosti klienta.