JDM
30.03.07,08:54
Prosím, poradili by ste mi, či účtujem správne nájom na 518+343, alebo by som mala účtovať 474+343+568+odpisy? Neviem tú zmluvu posúdiť, tu je citácia:
Nájomná zmluva medzi prenajímateľom a nájomcom. My sme nájomci.
Prenajímateľ v súlade so svojím predmetom podnikania a zmluv. zaistením s dodávateľom jeoprávnených touto zmluvou prenajať predmet nájmu. Po celú dobu platnosti tejto zmluvy zostáva predmet nájmu vo vlastníctve prenajímateľa.
Typ nájmu: "Miete Low Service"
Doba trvania zmluvy: 60 mesiacov
Prvá zvýšená splátka......
Splátka nájomného...... /mesiac
Posledná zvýšená splátka.......
Dohodnutý kilometrovný výkon......
Havarijná ochrana......./mesiac
Doba nájmu sa začína dňom prevzatia predmetu zmluvy a končí v deň odovzdania predmetu zmluvy, v zmysle podpísaného protokolu o spätnom prevzatí, ale nie pred uplynutím dohodnutej doby nájmu.

Ďakujem za posúdenie.
betka
30.03.07,08:00
Už sme o tom raz písali v tomto istom príspevku.
1. doba prenájmu je min. 60% doby odpisovania majetku
2. vlastnícke právo prejde na Vašu spoločnosť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu, ak nedojde k porušeniu podmienok.
Ide o leasing, a postupijete v účtovaní ako pri klas. leasingu.

Ak sa vráti vec spat prenajímateľovi, ak nedôjde pri ukončení nájmu vlastnícke právo na Vás, vec nie je Vaša, ide o operatívny prenajom, tu máte dohodnuté tiež podmienky.
JDM
30.03.07,08:06
Ľudia, ja som totálne mimo. Z Betkinho príspevku som vyrozumela, že mám účtovať ako klasický leasing a do nákladov teda mesačne budem rozpúšťať odpisy. A keďže nikde nemám udanú celkovú cenu predmetu, tak si ju musím vypočítať takto: 1.zvýšená splátka + 60xmesačný odpis + posledná zvýšená splátka.
Znovu ďakujem.
betka
30.03.07,08:20
Ľudia, ja som totálne mimo. Z Betkinho príspevku som vyrozumela, že mám účtovať ako klasický leasing a do nákladov teda mesačne budem rozpúšťať odpisy. A keďže nikde nemám udanú celkovú cenu predmetu, tak si ju musím vypočítať takto: 1.zvýšená splátka + 60xmesačný odpis + posledná zvýšená splátka.
Znovu ďakujem.

Napíšem, že nemám uvedenú cenu predmetu. Predmet bude Váš, alebo nie po ukončení. Nepôjde o operatívny pren?