bystricanko
30.03.07,08:40
Som fyzicka osoba nepodnikatel a vlastním rodinný dom aj garáž. Za rok 2006 som mal príjmy z prenájmu časti rodinného domu a z prenájmu garáže. Na základe viacerých príspevkov na tejto stránke už viem, koľko z toho budem platiť daň z príjmu ale stále zostáva pre mňa otáznik, či náhodou nie som povinný platiť aj nejakú vyššiu sadzbu dane z nehnuteľnosti, kedže časť mojho domu prenajímam a mám z toho teda zisk.
vikinka
30.03.07,06:44
Ak sa nehnuteľnosť využíva na podnikat.účely,mení sa aj sadzba dane,ktorú si určuje mesto alebo obec,treba ísť na miestny úrad a nahlásiť zmenu užívania nehnuteľnosti.
betka
30.03.07,06:46
Ano, mali by ste platiľ vyššiu daň z nehnuteľnosti. Mali by ste nahlásiť na úrade, že uvedené priestory používate na podnikanie. Tie sumy sú naozaj vyššie pri podnikaní.... To Vám teda poviem.... (osobne platím za jednu budovy 27 tis. Sk, keby som tam bývala, a nepouž. na podnik, vyjde mi to nejakých 2.5 tis.)
bystricanko
30.03.07,08:57
Práve som sa vrátil z mestského úradu a tam ma vysmiali, ze preco chcem platit zvysenu sadzbu, ked nie som podnikatel. Podla tej pani (robi na tom mieste 5 rokov) platia zvysene sadzby iba podnikatelia. Ked bezny obcan nepodnikatel prenajima svoju nehnutelnost, tak on zvysenu sadzbu vraj neplati... Tak teda ako? :-)
Johanka
30.03.07,09:32
Súhlasím, s tým, čo povedali na úrade. Ak občan prenajíma nehnuteľnosť a zdaňuje príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov ,nejde o podnikanie.
willma
30.03.07,09:32
Práve som sa vrátil z mestského úradu a tam ma vysmiali, ze preco chcem platit zvysenu sadzbu, ked nie som podnikatel. Podla tej pani (robi na tom mieste 5 rokov) platia zvysene sadzby iba podnikatelia. Ked bezny obcan nepodnikatel prenajima svoju nehnutelnost, tak on zvysenu sadzbu vraj neplati... Tak teda ako? :-) Dovolím si súhlasiť s tou pani, ty predsa ten byt skutočne nepoužívaš na podnikanie.
Johanka
30.03.07,09:35
V rámci vzdelávania :) :
Obchodný zákonník
§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.
betka
30.03.07,10:01
Súhlasím, s tým, čo povedali na úrade. Ak občan prenajíma nehnuteľnosť a zdaňuje príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov ,nejde o podnikanie.

To fakt? Spýtym sa. Mám TP v rod. dome. Mám nehnuteľnosť, kt. prenajímam 6/3 paušálne výdavky. Mám to ako polyfunkčný dom. Ja platím 3 roky, vysokú daň z nehnuteľností. Ľudia, aj ja ďakujem, asipôjdem tých našich úradníkov pozab ...... mne povedali, že musím platiť túto 10-nás. vyššiu daň z nehnuteľností.
Johanka, Renča fakt je to tak?? normálne by som Vás vybozkala. :D:D
Potvrdte mi to ešte raz, prosíííím
bystricanko
30.03.07,15:22
Tak kto ma vlastne pravdu? :-)
Muška
30.03.07,15:30
Súhlasím, s tým, čo povedali na úrade. Ak občan prenajíma nehnuteľnosť a zdaňuje príjmy podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov ,nejde o podnikanie.

Ja sa len opýtam:
Ak hovoríte o nehnuteľnoti. Tzn., že keby som ako FO vlastnila napr. Slovnaft a prenajímala podľa § 6 odst. 3 - tak nemusím platiť vyššie poplatky mestu??
renča1
30.03.07,15:35
To fakt? Spýtym sa. Mám TP v rod. dome. Mám nehnuteľnosť, kt. prenajímam 6/3 paušálne výdavky. Mám to ako polyfunkčný dom. Ja platím 3 roky, vysokú daň z nehnuteľností. Ľudia, aj ja ďakujem, asipôjdem tých našich úradníkov pozab ...... mne povedali, že musím platiť túto 10-nás. vyššiu daň z nehnuteľností.
Johanka, Renča fakt je to tak?? normálne by som Vás vybozkala. :D:D
Potvrdte mi to ešte raz, prosíííím

Je to naozaj tak, prečo je to tak, dôvod uviedla Johanka vo svojom príspevku.

Obchodný zákonník
§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:

a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.


Johanka, dovolila som si ešte raz okopírovať tvoj príspevok:;)
Betka skús sa nájsť v jednom bode podľa zvýraznených písmenok. Tak ako bystricanko tak aj ty sa tam nenájdete a viete prečo? pretože vy podnikáte na základe ničoho. Nie ste zapísaný v OR, nepodnikáte na základe ŽO, .... vy dosahujete príjem ako súkromná osoba.:rolleyes: :) a nie ako podnikateľ.
renča1
30.03.07,15:59
Ja sa len opýtam:
Ak hovoríte o nehnuteľnoti. Tzn., že keby som ako FO vlastnila napr. Slovnaft a prenajímala podľa § 6 odst. 3 - tak nemusím platiť vyššie poplatky mestu??

Ak by si prenajímala Slovnaft, tak si povinná sa registrovať na Živnost.Úrade, pretože popri prenájme by si poskytovala aj iné služby okrem základných služieb, viĎ § 4 Živnost.zákon. Vtedy by tvoj príjem bol zdaňovaný ako príjem zo živnosti a na teba by sa už vzťahovalo platiť poplatok mestu. Ty by si bola už podnikateľkou podľa § 2 ods.2 bola by si osoba podnikajúca na základe napr,:živnostenského oprávnenia - písm.b)
Muška
30.03.07,16:16
Reni, čo je to iné?? Myslíš elektriku a tak...
Veď betka tiež píše, že má polyfunkčný dom - tak potom dobre platí zvýšenú platbu mestu, ale zle zaraďuje prenájom do DP.

Baby, ja sa fakt len pýtam, ešte som nemusela riešiť poplatky k mestu....a nemám čo robiť :D....a možno sa mi to raz hodí, tak ak máte čas....ma trošku vyškoľte _)
renča1
30.03.07,16:16
Tak kto ma vlastne pravdu? :-)

Pani z M.Úradu;) :)
Muška
30.03.07,16:20
Reni,
to sa mi zdá normálne, že prenajíma niekto nehnuteľnosť na bývanie - tak prečo by mal platiť vyššiu daň - viď bystričanko.

Len ak prenajímam nejakú nehnuteľnosť ....a dotyčný bude v tej nehnuteľnosti podnikať...tak potom čo? - podľa mňa by mal platiť vyššie poplatky mestu.

Ale možno kecám
Zita5
30.03.07,16:20
Ja sa len opýtam:
Ak hovoríte o nehnuteľnoti. Tzn., že keby som ako FO vlastnila napr. Slovnaft a prenajímala podľa § 6 odst. 3 - tak nemusím platiť vyššie poplatky mestu??

Podľa môjho skromného názoru musíš , nakoľko priestory sú používané na podnikateľské účely .....
Muška
30.03.07,16:22
Zitka, veď o to mi ide....viď môj príspevok 13 a 15
renča1
30.03.07,16:23
Reni, čo je to iné??

Iné služby spojené s prenájmom, ako sú napr: pranie, prezliekanie perín - záleží v čom podniká. Základné služby sú voda, elekt., vykurovanie.

Myslíš elektriku a tak...
Veď betka tiež píše, že má polyfunkčný dom - tak potom dobre platí zvýšenú platbu mestu, ale zle zaraďuje prenájom do DP.

_)

Lenže Betka dosahuje príjem ako súkromná osoba nepodnikajúca podľa písm.a,b,c,d. A pokiaľ je osobou nepodnikajúcou na základe písm.a, b,c,d, tak sa považuje za nepodnikateľa a nemá povinnosť platiť zvýš.daň. Iba podnikateľ , ktorý je opísaný v § 2 ods.1,2 má povin.platiť zvýš.daň.
Zita5
30.03.07,16:23
Reni, čo je to iné?? Myslíš elektriku a tak...
Veď betka tiež píše, že má polyfunkčný dom - tak potom dobre platí zvýšenú platbu mestu, ale zle zaraďuje prenájom do DP.

Baby, ja sa fakt len pýtam, ešte som nemusela riešiť poplatky k mestu....a nemám čo robiť :D....a možno sa mi to raz hodí, tak ak máte čas....ma trošku vyškoľte _)

Muška ja som mala v prenájme priestor v RD ...bol to priestor garáže , nakoľko sa tam neparkovlo auto , ale priestor sa používal na podnikanie , tak sme tieto priestory museli vyňať z účelu garáže na účel podnikateľského priestoru a tým sme platili aj vyššiu daň mestu .....napríklad rozdiel na m2 120 Sk .....len pre porovnanie
Muška
30.03.07,16:25
To fakt? Spýtym sa. Mám TP v rod. dome. Mám nehnuteľnosť, kt. prenajímam 6/3 paušálne výdavky. Mám to ako polyfunkčný dom. Ja platím 3 roky, vysokú daň z nehnuteľností. Ľudia, aj ja ďakujem, asipôjdem tých našich úradníkov pozab ...... mne povedali, že musím platiť túto 10-nás. vyššiu daň z nehnuteľností.
Johanka, Renča fakt je to tak?? normálne by som Vás vybozkala. :D:D
Potvrdte mi to ešte raz, prosíííím

Ide mi o tento príspevok.
Čo to znamená polyfunkčný?....sú tam nájomcovia, ktorí podnikajú? Potom je to ako?

Buď betka platí správnu daň, a nesprávne si zaraďuje príjem do DP, alebo opačne
renča1
30.03.07,16:29
Veď , Betka nám určite povie čo znamená polyfunkčný dom. Ja sa musím priznať že nerozumiem slovíčku polyfunkčnosť. Usúdila som , že ide o súkrom.osobu , pretože zaraduje príjem do § 6 ods.3.., ale možno naozaj zaraduje zle príjem do DP .
Zita5
30.03.07,16:30
Muška ja som mala v prenájme priestor v RD ...bol to priestor garáže , nakoľko sa tam neparkovlo auto , ale priestor sa používal na podnikanie , tak sme tieto priestory museli vyňať z účelu garáže na účel podnikateľského priestoru a tým sme platili aj vyššiu daň mestu .....napríklad rozdiel na m2 120 Sk .....len pre porovnanie

Ja ešte dodám k príspevku , to sme vlastne nie my mmuseli vyňať ale vlastníci RD , nakoľko sa v prenajímaných priestoroch podnikalo a vlastníci museli za tých napr.40m2 platiť daň z nehnuteľnosti ako za podnikateľské priestory .
Zita5
30.03.07,16:34
Veď , Betka nám určite povie čo znamená polyfunkčný dom. Ja sa musím priznať že nerozumiem slovíčku polyfunkčnosť. Usúdila som , že ide o súkrom.osobu , pretože zaraduje príjem do § 6 ods.3.., ale možno naozaj zaraduje zle príjem do DP .

Reni ja si predstavujem polyfunkčný dom ...že v časti domu sa býva a včasti domu sa podniká ....
Muška
30.03.07,16:34
Muška ja som mala v prenájme priestor v RD ...bol to priestor garáže , nakoľko sa tam neparkovlo auto , ale priestor sa používal na podnikanie , tak sme tieto priestory museli vyňať z účelu garáže na účel podnikateľského priestoru a tým sme platili aj vyššiu daň mestu .....napríklad rozdiel na m2 120 Sk .....len pre porovnanie
Zitka , o toto mi ide.....ten kto Ti to prenajímal.. a priznával príjem podľa § 6 odst. 3???
Muška
30.03.07,16:37
Takže tiež si myslím , ako hovorí Zitka,

Prenajímam nehnuteľnosť - na súkromné využitie - nemusím platiť vyšší poplatok

Prenajíma nehnuteľnosť niekomu, kto tam bude podnikať - musím platiť vyšší poplatok
Zita5
30.03.07,17:05
Ja si myslím , že dobre zdaňuje príjem z prenájmu nehnuteľnosti podľa §6 odst.3 ...ona je síce súkromná osoba prenajímajúca určitý bytový priestor, ale vzhľadom k tomu že ten priestor prenajíma firme a v ňom sa podniká , tak sa platí aj vyššia daň z nehnuteľnosti v sadzbe podľa VZN mesta .
betka
30.03.07,17:06
Joooj, že som sa neozvala skôr. potrápila som Vás...
Ide o nehnuteľnosť, kde na prízemí a prvom poschodí prenajímam FO podnikatelovi priestory, zdaňujem podľa 6/3 paušálnymi, nedala som si OM. Teraz sa stavia 2, a 3.nad.podlažie, kde na 3. budú 2 bytové priestory. Toto je polyf. dom. Bývam inde, nemám tu ani trvalý pobyt, ani nič. Od roku 2004,5, som platila daň z nehnuetľnosti okolo 30 tis, v roku 2006 znova o niečo viac...
Teraz som sa dočítala toto. Teraz neviem, čo mám robiť, rok 2007, keď mi pošlú výmer, skúsim sa odvolať, ale najskôr tam zájdem, a poviem im, že ibba prenajímam, nemám v živnosti prenájom nehnut. (mám v živnosti účto, realit. kancel.....blbosti, ako každý....)
AK náhodou je toto všetko pravda, budem môcť podať DDP z nehnut., asi mi to bude platné..., za aké obdobie dozadu by mi mohli čoto vrátiť. pozerala som si aj zákon, ale nič, asi si musím pozrieť správu daní a poplatkov....
Neviem, či som to dostatočne podala ..
Muška
30.03.07,17:21
Betka, ale podľa mňa za tie priestory, ktoré prenajímaš na podnikanie - platíš správne vyššie poplatky.

Za priestory, kde budeš mať byty - tak by si mala platiť klasické bežné poplatky
betka
30.03.07,17:22
Baby nesrandujte, že som si zle zaradila prenájom:eek: :eek:
Radím tu ohľadne nehnuteľností vo vačšine mojich všetkých príspevkov, a na sebe by som sa popálila? Nemám v ZL prenájom nehnuteľností, zaraďujem dobre 6/3, nie som zatiaľ plátca DPH, prenajímam priestory plátcovi v NZ mám, aj si nájomca platí energie, ja si platím len daň z nehnuteľností ...
Muška
30.03.07,17:25
Betka, to som len ja polemizovala, to mi z tej debaty vyplývalo, že buď platíš jedno špatne, alebo príjem zle zaraďuješ....

Ale záver aspoň mne vyšiel taký:
že dobre zaraďuješ príjem, ale aj správne platíš vyššie poplatky /nakoľko si ich prenajala na podnikanie/
Leontin
30.03.07,17:29
Teraz neviem, čo mám robiť, rok 2007, keď mi pošlú výmer, skúsim sa odvolať, ale najskôr tam zájdem, a poviem im, že ibba prenajímam, nemám v živnosti prenájom nehnut. (mám v živnosti účto, realit. kancel.....blbosti, ako každý....)


Ja sa vzdy rad pridam k debate, kde sa riesia nehnutelnosti. A nakolko som si toho preskakal dost, tak reagujem.
Takze Betka takto. Je mi luto, ale ked pojdes na Ziv.urad a budes sa snazit dostat do zivnosti prenajom nehnutelnosti, tak zistis, ze taka zivnost NEEXISTUJE !!!
Proste prenajom nehnutelnosti nie je zivnost a preto taku nedostanes.
Ale aby to nebolo jednoduche, jedna sa len o prenajom v zmysle zivnostenskeho zakona, ktory v § 4 ods 1 pise o tom, ze kazdy iny prenajom ako holy prenajom (prenajom + energie) je uz zivnostou.
Takze si mozes otvorit len jednu jedinnu zivnost, kde je spomenuty prenajom a to takyto :
prenajom nehnutelnosti s poskytovanim inych nez zakladnych sluzieb.
A to z dovodu, aby sam ziv.urad neporusil ziv.zakon!!! Trosku absurdne, ale to tak.

A teraz sa vratim k povodnemu prispevku.
Raz som tu niekde k teme pouzitie svojho sukromneho auta, pre ucely SRO pouzil slovo logika a bolo mi odpovedane, ze logika nepomoze a treba sa pozerat na to ta, ze nepodnika ten majitel auta, ale podnika predsa SRO.

A z tohoto iste argumentu vychadzam, ked napisem, ze ja ako FO nepodnikatel, ked vlastnim dom a ciastocne ho prenajimam nejakej firme, tak platim a vzdy platim len dan z nehnutelnosti ako obcan, nie ako firma.
To znamena, ze ja tu budovu predsa nepouzivam na podnikanie, ja mam z nej len prijem. A to, ze je tam nejaka PO, ci SZCO, to ma netrapi. Oni podnikaju, nie ja. Takze by som platil len dan z nehnutelnosti ako obcan, nic poodnikatelke. Treba sa opriet o LV, kde je predsa napisane, ci sa jedna o bytovu jednotku, ci rodinny dom alebo ide o obchodnu prevadzku a podobne.
Takze na urcenie dane sa treba prv pozriet do LV !
betka
30.03.07,17:31
Muška, veď to, už som celá z tejto témy dopletená. Zobrala som síce starý (2005) zákon o miestnych poplatkoch a pozerala som, čo je predmet dane: stavba na bývanie ako taká to nie je, poľnohosp-nieje, rekreač.a zahrad- tiež nieje, priemys.stavby, garáže-nie sú, a posledný bod z kt. sa platia najvyšie dane je: stavby na ostatnú podnikat. činnosť a zárobkovú činnosť, skladovanie a adminstratívu. Len sem by to mohlo ísť.
Prenajímam nehnuteľnosť, ale nejde o podnikanie ani zárobkovú činnosť podľa ZDP???? Už som prepracovaná, ..
Muška
30.03.07,17:35
A nakolko som si toho prekakal dost, tak reagujem.


Leontin....., to fakt??? :eek:
betka
30.03.07,17:38
Leontin, tiež s nehnuteľnosťami čoto ....
Práveže nejde o daň z bytov, ale so stavieb, - polyfunkčný dom..., nmám tam TP, proste postavená nehnuteľnosť .... už som to vyššie spomínala...
Nemám v ZL, prenájom... schválne som si ho tam nedala..... (odvody)....
Leontin
30.03.07,17:39
Leontin....., to fakt??? :eek:

:):):) Hmm, uz som to opravil aj s poznamkou :):):)
Zita5
30.03.07,17:39
Muška, veď to, už som celá z tejto témy dopletená. Zobrala som síce starý (2005) zákon o miestnych poplatkoch a pozerala som, čo je predmet dane: stavba na bývanie ako taká to nie je, poľnohosp-nieje, rekreač.a zahrad- tiež nieje, priemys.stavby, garáže-nie sú, a posledný bod z kt. sa platia najvyšie dane je: stavby na ostatnú podnikat. činnosť a zárobkovú činnosť, skladovanie a adminstratívu. Len sem by to mohlo ísť.
Prenajímam nehnuteľnosť, ale nejde o podnikanie ani zárobkovú činnosť podľa ZDP???? Už som prepracovaná, ..

Betka Leontin voľačo hovorí ...LV .......ale Ty spomínaš polyfunkčný dom , dá sa chápať tak, že Ty to máš na LV ako rodinný dom , alebo sa tam vybavovala aj zmena účelu ?
Leontin
30.03.07,17:42
Leontin, tiež s nehnuteľnosťami čoto ....
Práveže nejde o daň z bytov, ale so stavieb, - polyfunkčný dom..., nmám tam TP, proste postavená nehnuteľnosť .... už som to vyššie spomínala...
Nemám v ZL, prenájom... schválne som si ho tam nedala..... (odvody)....

No dobre, je jedno ci tam mas TP alebo nemas. Ale je dolezite sa na to pozriet, ako si to skolaudovala!. Ci ako bytovy, ci ako nebytovy?
Ako to mas na LV?
betka
30.03.07,17:43
Nie Zitka, nie je to rodinný dom, je to prízemie + 3 poschodia (dokopy asi 900m2), preboha kto by býval v takej ohave. Len na 3-tom poschodí sú 2 byty, a tie pod tyým sú na prenájom, na nejaké obchody, proste účel bol, aby sa to dalo do prenájmu.)
betka
30.03.07,17:44
No dobre, je jedno ci tam mas TP alebo nemas. Ale je dolezite sa na to pozriet, ako si to skolaudovala!. Ci ako bytovy, ci ako nebytovy?
Ako to mas na LV?

Nebytové prízemie, 1,2 posch. 3-bytové ....(2,3 sa ešte robia), išlo o dočasnú stavbu...
Muška
30.03.07,17:47
Takže mrkla som trošku do zákona - Miestne dane.

A hovorí sa , že podľa § 10 ods. 1 zákona o miestnych daniach sa stavby zaraďujú do predmetu dane a to podľa účelu ich využitia.
Leontin
30.03.07,17:48
Nebytové prízemie, 1,2 posch. 3-bytové ....(2,3 sa ešte robia), išlo o dočasnú stavbu...
Prepac Betka, ale mam pocit, ze mi popisujes stav, ale nie to co je na LV. Na LV ma predsa cast PARCELY a STAVBY.
Pochybujem, ze na LV mas napisane v casti stavby, ze to je nebytove prizemie. Skus sa prosim pozriet na LV.
Leontin
30.03.07,17:49
Takže mrkla som trošku do zákona - Miestne dane.

A hovorí sa , že podľa § 10 ods. 1 zákona o miestnych daniach sa stavby zaraďujú do predmetu dane a to podľa účelu ich využitia.

Presne tak. A ucel ich vyuzitia je zapisani v LV !!!
Muška
30.03.07,17:52
Leontin, to myslím, že nemáš pravdu.

Do LV sa nepíše účel využitia, ale o akú stavu sa jedná
Muška
30.03.07,17:54
Keď si pozrieš § 10 , tak je tam množstvo rozdelení stavieb - a takto detailne sa to v LV nerozpisuje /si myslím /
betka
30.03.07,17:58
Na LV sa píše: súpisné čislo, na parcele číslo, charakteristika (rodinný dom, ....)poznámka, položka výkazu zmien (ale nemám ten LV, doma, čo potrebujem). Ale to je jedno.
Muška ináč bude to vyššia dať, zapletla som sa do nesprávnej témy, a chytila som sa niečoho, čoho som sa nemala, nejde o prípad RD, ale je tu iný účel, ale aj tak ďakujem, v pondelok pojdem na úrad, a ešte sa popýtam (bol by rozdiel platiť 30,40 tis. a okolo 2.5-3 tis) Keby to takto platili, tak by mestá nemali také príjmy z nehnuteľností ako majú, a jeden človek môže mať aj 10 nehnuteť, neusí podnikať, ale dane z nich platit musí. Veď napokon na čo sú tie nehnuteľ...
Muška
30.03.07,17:59
Myslím, že by zákon o miestnych poplatok neriešil, že kde zaradí objekt /podľa účelu využitia/ ak by to bolo presne dané na LV.
Leontin
30.03.07,18:01
Leontin, to myslím, že nemáš pravdu.

Do LV sa nepíše účel využitia, ale o akú stavu sa jedná

A aka to je stavba, ak je tam obch.prevadzka? To potom plati, ze ked si spravim obch.prevadzku a nebudem ju vyuzivat na podnikanie, tak nebudem platit zvysenu dan z NH? Asi urcite nie. Dan z NH je miestna dan a obec na skumanie tohoto pouziva opis z katastra, aby vedel kam treba zaradit aku nehnutelnost. Ci sa vyuziva na podnikanie alebo na byvanie. No a ked byvam na cinziaku a spravim si tam firmu, tak mam akoze platit dan NH zvysenu? To je hlupost. Na LV je to raz bud byt alebo prevadzka.
betka
30.03.07,18:05
Keď si pozrieš § 10 , tak je tam množstvo rozdelení stavieb - a takto detailne sa to v LV nerozpisuje /si myslím /

MUška v príspevku 32, som išla vylučovačkou v PAR.10. Uf, ale sa to tu rozkrútilo, keď si to prečíta zadávateľ témy, čo spôsobil (v dobrom). Baby, ak sa nenahneváte, hodím to do tmy...
Leontin
30.03.07,18:06
Keby to takto platili, tak by mestá nemali také príjmy z nehnuteľností ako majú, a jeden človek môže mať aj 10 nehnuteť, neusí podnikať, ale dane z nich platit musí. Veď napokon na čo sú tie nehnuteľ...

Betka, mestu ani tak nejde o prijem z NH u polyfunkcnych domov, ale skor ich zaujimaju velke podniky, na velkych pozemkoch a s velkymi halami. Ak zvysia dan o 20% na m2, co sa stane z prijmami z objektov ktore su napr polyfunkcne na 300m2, a co sa stane z podnikmi, ktore su na 20000m2 ???
A o to ide mestam. To su ich prijmy !!! Nie Ty, ale podniky.
Zita5
30.03.07,18:09
Betka najlepšie bude ísť na mesto ...a informovať sa tam osobne , či je to správne , alebo nesprávne a potom Ťa poprosím daj nám vedieť tu do tejto témy ........:) ;)
betka
30.03.07,18:11
Betka, mestu ani tak nejde o prijem z NH u polyfunkcnych domov, ale skor ich zaujimaju velke podniky, na velkych pozemkoch a s velkymi halami. Ak zvysia dan o 20% na m2, co sa stane z prijmami z objektov ktore su napr polyfunkcne na 300m2, a co sa stane z podnikmi, ktore su na 20000m2 ???
A o to ide mestam. To su ich prijmy !!! Nie Ty, ale podniky.

Súčet nás obyvateľov a polyfunkčákov je určite vyšší na dani z NH ako jednej fabriky. Už to nechávam tak.....
Muška
30.03.07,18:18
Betka, a hlavne nech Ťa poučia a hodia nejaké §§§, a daj vedieť.
A Ty potom poučíš nás :)
Leontin
30.03.07,18:33
Súčet nás obyvateľov a polyfunkčákov je určite vyšší na dani z NH ako jednej fabriky. Už to nechávam tak.....

Ako jednej ano, ale ako sucet vsetkych fabrik, tak pochybujem. To bude tak pomer 1000:1. O tom nepochybujem!
A mas pravdu, uz o tom koncime a necham to aj ja tak.
Evanka
30.03.07,18:57
Z hľadiska dane z príjmu, je prenájom nehnuteľnosti vždy príjem podľa § 6 ZDP ods. 3. Príjmami zo živnosti by boli iba vtedy, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom. (ŽZ §4).

Z hľadiska dane z nehnuteľnosti treba rozlišovať stavby na bývanie a stavby na podnikanie.
Ak v nejakom bytovom priestore podnikám, daň z nehnuteľnosti bude vyššia. Keby som napríklad uviedla na MÚ, že podnikám v byte na 40m2 z cekového priestoru 100 m2 , musela by som z tých 40m2 platiť vyššiu daň. V tom prípade by som si ale mohla dávať alikvótnu časť nájmu, energií a aj tú daň z časti nehnuteľnosti, vyčlenenej na podnikanie (resp rozdiel) do nákladov.
Prenajímateľ nehnuteľnosti bude tiež platiť daň z nehn. podľa toho, či ju prenajímam na podnikanie alebo na bývanie.

Možno som už tiež prepracovaná,..... ale takto to chápem ja.
betka
31.03.07,16:55
Už to dnes páli lepšia, po takej peknej sobote. Má byť tá daň určite vyšia, ako som sa vyjadrila hneď s Vikinkou na začiatku. Mal by si to prečítať aj Bystričanko. Po jeho príchode z úradu sme boli trošku zmatení...
betka
16.04.07,06:48
Betka, a hlavne nech Ťa poučia a hodia nejaké §§§, a daj vedieť.
A Ty potom poučíš nás :)

Stravby nemožno zudaňovať podľa toho, ako sú zaradené v katastri nehnuteľností, ale podľa skutočného účelu stavby so stavom k 1.1. zdaňovacieho obdobia. Stavby sa zaraďujú do predmetu dane podľa členenia par.10/1. Pre správne zaradenie stavieb do predmetu dane, je na aký účel sa stavba využíva, bez ohľadu na to, ako je zapísaná na katastri. Ak bude rodinný dom slúžiť nielen na bývanie, ale aj ako predajňa, bude sa prenajímať, je potrebné najneskôr do 31.1. bud. roka podať DP a časť RD zaradiť do predmetu dane so stavieb a časť ako stavbu na ostatné podnikanie a zárobkovú činnosť.

Prenájom nehnutel.( 6/3 )nie je podnikaním ani živnosťou ani zárobkovou činnosťou. Nie je možné nehnuteľnosť vo vlastníctve FO alebo PO prenajatú inej FO alebo PO zaradiť podľa par. 10/1/f. Pres právne zaradenie stavieb do predmetu dane je podstatné na aký účel sa stavba využíva, a to bez ohľadu na to, či sa stavba alebo časť prenajíma alebo ju využíva vlastník nehnuteľnosti. Stavba, kt. sa prenajíma, kt. ju napr. využíva pre obchodnú činosť, výrobu nejakých výrobkov...., je potrebné zaradiť podľa skutočného účelu využitia.
Muška
16.04.07,10:49
Betka, ďakujeme za info, takže je to presne ako som písala v príspevku
http://www.porada.sk/showpost.php?p=439864&postcount=40
bystricanko
17.04.07,20:12
Ja samozrejme tuto debatu sledujem, ale kedze sa tu vyskytuju vacsinou len dohady, tak sa dalej radsej nezapajam. Na slovensku su tisice roznych zivnostnikov a malych firiem, ktori vyuzivaju svoje byty a domy na podnikanie, ale dan z nehnutelnosti tito ludia zvacsa neplatia. Podla mojich informacii kontroluju dan z nehnutelnosti na mestskom urade podla katastra...
betka
18.04.07,05:13
Ja samozrejme tuto debatu sledujem, ale kedze sa tu vyskytuju vacsinou len dohady, tak sa dalej radsej nezapajam. Na slovensku su tisice roznych zivnostnikov a malych firiem, ktori vyuzivaju svoje byty a domy na podnikanie, ale dan z nehnutelnosti tito ludia zvacsa neplatia. Podla mojich informacii kontroluju dan z nehnutelnosti na mestskom urade podla katastra...

Už sme sa s Muškou vyjadrili, že prenájom garáže vo Vašom prípade je potrebné potom zatriediť podľa účelu načo sa stavba využíva, t.j. načo ju potom používa nájomca (ak má v garáži napr. nejakú dielňu, kt. používa na podnikanie, alebo sú v RD kancelárie na podnikanie, tie sa potom zaraďujú podľa par.10/1...)
Nie je podstané ako je zapísaná na katastri!!!!!!!!

Ináč, to čo som písala naposledy, nie sú dohady, ale fakty z odbor.literatúry, ale je na Vás ako sa zariadite. dala by som si to na papier, aké inf. Vám poskytli na úrade a dala by som si to podpísať osobou, kt. Vám inf. poskytla.
Evanka
30.04.07,09:14
Ja samozrejme tuto debatu sledujem, ale kedze sa tu vyskytuju vacsinou len dohady, tak sa dalej radsej nezapajam.
Do diskusie sa zapájať treba. Veď iba tak dospejeme k správnemu záveru.

Na slovensku su tisice roznych zivnostnikov a malych firiem, ktori vyuzivaju svoje byty a domy na podnikanie, ale dan z nehnutelnosti tito ludia zvacsa neplatia. Podla mojich informacii kontroluju dan z nehnutelnosti na mestskom urade podla katastra...

Daň z nehnuteľnosti sa platí podľa účelu. Každá obec, mesto má v svojom Záväznom nariadení podľa toho rozkategorizovanú výšku dane.

Ak máš v byte kanceláriu a chceš uplatniť uznateľné alikvótne výdavky za prenájom, energie, bude táto časť predstavovať nebytový priestor a musíš požiadať o vyňatie tejto časi bytu z bytového fondu. Z toho vyplýva vyššia daň z nehnuteľnosti. Ak máš však v jednej mietnosti bytu PC a pracuješ na ňom aj pre podnikateľské účely, nie je povinnosť vyňatia, ale nemôžeš si ani uplatňovať časť energí a nájomného.