Etela
26.01.05,09:19
Priatelka robi uctovnictvo na dohodu o vykonani prace bratovi, ktory je SZČO. Poculi sme, ze od 1.1.2005 nie je mozne robit uctovnictvo na dohodu o vykonani prace. Je to pravda?
pochemi
26.01.05,18:25
Ja robím účtovníctvo v rodine zdarma, snáď aj to už nebude možné ?
MIRKA
27.01.05,13:55
Priatelka robi uctovnictvo na dohodu o vykonani prace bratovi, ktory je SZČO. Poculi sme, ze od 1.1.2005 nie je mozne robit uctovnictvo na dohodu o vykonani prace. Je to pravda?
na dohodu o vykonaní práce sa nemohlo účtovníctvo robiť ani predtým (toť výklad lektora zo školenia o zákonníku práce)
aladin
27.01.05,14:07
na dohodu o vykonaní práce sa nemohlo účtovníctvo robiť ani predtým (toť výklad lektora zo školenia o zákonníku práce)doplnil by som mirku...nie preto že sa jedna o uctovnictvo ...ale podla mna skor preto že sa jedna o pravidelne opakujucu sa činnost. A na pravidelne opakujucu sa cinnost nie je mozne robiť dohodu o vykonaní prace.... Obhajoba že iba na konci roka si mu dal papiere za celý rok neobstoji lebo uctovnictvo sa ma robiť priebežne , minimalne mesacne....
Nike
27.01.05,14:08
A dôvod?

Žeby - na DVP sa nemôže robiť pravidelná činnosť. Alebo niečo iné?
MIRKA
27.01.05,16:13
aladin: presne tak, ako píšeš, lebo ide o opakovanú činnosť (predtým sa to mohlo robiť na dohodu o pracovnej činnosti, ale už nie)
Daphne
27.01.05,16:20
co tak archivacia, triedenie a spracovanie udajov, monitoring ? to nemusi byt opakovana cinnost.....
Maja2
27.01.05,16:26
Aladin myslím, že netreba robiť účtovníctvo mesačne, ak nie si platca DPH. Ak moje účtovníctvo pozostáva z toho, že vystavím 12 faktúr, mesačne zaplatím odvody do SP a ZP, tak účtovníctvo aj s daňovým priznaním spravím za jeden deň. Podľa mňa by to mohlo byť na dohodu o vykonaní práce. Sľubujem, že sa od počítača ani nehnem. :-)
MIRKA
27.01.05,16:36
Maja2, veď keď presvedčíš kontrolu, tak to bude OK.
Etela
28.01.05,08:09
Bolo doporučené urobiť dohodu každý mesiac na pár hodín, teda 12 x do roka, bolo by to možné? Existuje nejaký zákon, ktorý vyslovene zakazuje robiť učtovníctvo na dohodu, alebo je to len individuálny výklad zákonníka práce ? Na úrade práce nám dali rozne výklady t.j. robiť dohodu na každý mesiac, ďalej že pokial nepresiahne 300 hodín v roku je to v súlade zo zákonníkom práce, ďalej si nevedeli vysvetliť čo sa pod pojmom pravidelne opakujúce práce myslí, t.j. denne, obedeň, týždenne, mesačne, ročne a pod. To nedefinuje ani výklad zákonníka práce. Je to teda vec ako to kto pochopí? Existuje teda jednoznačná odpoveď na otázku, či je možné osobe SZČO urobiť učtovníctvo na dohodu ? Veľká vďaka za vaše názory a odpovede ?
aladin
18.04.05,08:51
Ja vychadyam zo skutocnosti že v starom zakonníku prace bola veta ktora znela nejako tak.... pokial sa zamestnavatelovi oplatí, alebo je výhodnejsie ...... tak môže zamestnat na inu formu... ... bolo to niekde hned na zaciatku .. ja sa ako zamestnavatel som mohol to povedať že ano pre mna je to výhodnejsie lebo z dohod neplatim odvody... co sa týka pravidelne opakujucej sa cinnosti . pocul som aj o takom extreme že zamestnannec - predavac v obchode robil na dohodu o pracovnej cinnosti. :-)))))
robís uctovnictvo len za januar , februar a za marec az november robí niekto iný ? a december to robís opat ty ? tak je to sporadicke.. nie...
a mzsli na to že ak socialna poistovna urobí kontrolu a povie že treba doplatit spatne odvody lebo na uvedenú cinnnosť tak ako to je uvedene v DVP to nie je ta spravna forma, tak podnikatel bude mat problem s doplatením... rovnako ako aj FO ktorá bola zamestnana.. a potom a prípadnom penale ani nehovoriac... tam je max 100 sk za každý i začatý deň omeskania..
Ozaj a preco mu nieco nevzmaľuješ, ,,, je to jednorázovka,, alebo preco mu nepomôžeš s inventúrou na konci roka...aj to je jednorázovka... alebo... však sa stačí troxa zamyslieť....
Bionda
18.04.05,09:01
Môj názor je, že na dohodu sa nemôže robiť účtovníctvo, je to pracovná činnosť , ktorá sa môže kontrolovať, riadiť a to je, že ak by bola uvedená osoba na dohodu a bude vykonávať uvedenú prácu pravidelne ona, jedná sa podľa mňa o disimulované pracovné úkony.
Timcsi
18.04.05,09:17
Podľa §223 Z.práce: "Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s FO dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny." T.j. podľa mňa, ak SZČO má tak málo dokladov, že sa dá celé účtovníctvo a daňové priznanie robiť za pár dní, resp. pár týždňov a výsledkom je uzatváranie daného roka, tak môže byť aj dohoda. Vôbec by nebolo pre takého SZČO hospodárne zamestnať i keď napr. na skrátený úväzok účtovníka.
durisovad
18.04.05,09:31
Podla mojho nazoru je mozne robit aj uctovnictvo na dohodu, ale nesmie sa to v zmluve nazvat "Vedenie uetovnictva", ale napriklad od januara do marca spravit rocnu uzavierku a prislusne vykazy, potom na april stvrtrocny vykaz DPH / u stvrtrocneho platcu/, na dalsie mesiace archivacia dokladov, konzultacie o vykonani uctovania, poradenstvo v oblasti zuctovania dokladov, atd. Ved za vedenie a vysledky uctovania je zodpovedny majitel a nie uctovnik. A je na majitelovi, akym sposobom si zabezpeci, aby bol so statom v azurit
Sany
18.04.05,09:44
Tiež si myslím, že môžem robiť účto na dohodu - práca je vymedzená výsledkom - výsledkom je - "spracované účtovníctvo za rok a vypracované daňové priznanie".
Veď do kolonky vykonaná úloha dám spracovanie účtovníctva a vypracovanie daňového priznania. Slovenský jazyk má dokonavý a nedokonavý vid slovies a keď tam použijem spracovanie, je to jednorázové, keby som použila slovo vedenie, je to proces dlhotrvajúci.
Janca
18.04.05,09:50
Suhlasim so Sany. Zvlast, ked je to spracovanie ucta vo februari za cely predchadzajuci rok. Je to jednorazova akcia pre uctovnika.