vegoska
30.03.07,11:43
Obcianske zdruzenie ma reklamu na webe a berie za to peniaze, samozrejme na zaklade zivnosti. Sme povinni byt platcami dph, ked ideme robit dalsie weby a viac aj dostaneme platieb za reklamu? Predavame aj tricka a chceme aj ine veci este, lebo mame zivnost na nakup a predaj, sme povinni byt platcovia DPH, vobec ani neviem, co to je, len viem, ze to ma ist k cenam, no my mame ceny bez dph, ktoreho si my urcime.
Janiča
30.03.07,10:06
Registračná povinnosť
§ 4
Na začiatok


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
Muška
30.03.07,10:12
Len doplním Janiču:
Zákon o DPH
§ 3
Zdaniteľná osoba
(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
vegoska
05.04.07,07:04
neviem, ci dobre rozumiem, povedzte mi to prosim normalne, vzdy ked mi niekto nieco kopci, vobec nerozumiem, co mam z toho vycitat
takze ak za rok nezarobime 1 500 000 sk tak nemusime? mozeme si podnikat a predavat kolko chceme iba s DIC a s cenou ktoru si urcime?
Zoltán Kovács
05.04.07,07:05
neviem, ci dobre rozumiem, povedzte mi to prosim normalne, vzdy ked mi niekto nieco kopci, vobec nerozumiem, co mam z toho vycitat
takze ak za rok nezarobime 1 500 000 sk tak nemusime? mozeme si podnikat a predavat kolko chceme iba s DIC a s cenou ktoru si urcime?

Za tú hranicu 1.500.000,- sa berie obrat za posledných 12 mesiacov.
vegoska
05.04.07,07:06
Podla prveho chapem, ze nemusime, podla druheho, ze musime, tak prosim napiste to normlane slovami clovkeu, ktory sa do toho nerozumiem, taktiez tym odpovediam z danoveho uradu tazko rozumiet, ked je to svetko takym jazykom samy zakon a oficialne citacie....
vegoska
05.04.07,07:07
ok takze nemusime a docitala som sa, ze mozeme byt dobrovolne, co by nam to pomohlo???