kornelia2
30.03.07,11:53
Chcela by som sa opytat:
Konatel bol na sluzobnej ceste vo francuzku, ale mal vsetko zabespecene ubytovanie a strava, akurat sme ako firma platila listok na letisko a letenku.
Moja otazka je:
Kolko alebo ako mam vyuctovat sluzobnu cestu a naco ma narok?
Chobot
30.03.07,10:26
Chcela by som sa opytat:
Konatel bol na sluzobnej ceste vo francuzku, ale mal vsetko zabespecene ubytovanie a strava, akurat sme ako firma platila listok na letisko a letenku.
Moja otazka je:
Kolko alebo ako mam vyuctovat sluzobnu cestu a naco ma narok?

Ak ako firma viete evidentne preukázať, že mal zabezpečenú stravu v plnom rozsahu (napr. potvrdenie o školení, kde je uvedené, že v rámci skolenia sú zabezpečené raňajky, obed a večera), tak zamestnanec síce na stravné nemá nárok, ale má nárok na vreckové. Pokiaľ iné vedľajšie náklady neprukáže, tak viac sa mu ani vyplácať nebude.

Ak zabezpečenú stravu neviete preukázať alebo viete ju preukázať len čiastočne zabezpečenú a zamestnanec neuvedie, že mal zabezpečenú stravu, tak má nárok aj na primerané stravné.

Vyúčtovanie spravíš normálne ako každé iné, len v kolonke stravné bude nula, v kolonke vreckové bude príslušný nárok na vreckové a ostatné náhrady bude tiež nula.
kornelia2
30.03.07,10:47
Dakujem Chobot, a este by som sa chcela opytat ze kolko je vreckove, dakujem
Chobot
30.03.07,11:17
Dakujem Chobot, a este by som sa chcela opytat ze kolko je vreckove, dakujem

Pre FR je základná náhrada 45,- EUR, takže 5-40% z 45,- EUR.
kornelia2
30.03.07,11:25
dakujem este raz
pepanius
31.08.09,12:27
Ahojte poradaci.

Vysielame kolegov na sluzobnu cestu do CH. Sluzobna cesta bude trvat cca. 2 mesiace. Sef sa rozhodol, ze im zabezpeci stravovanie (ranajky, obed) formou kantiny, ktora je u zakaznika kam budu nasi kolegovia vyslani. Tato kantina funguje na zaklade cipovych kariet. Tieto by sme kolegom "dobili" na naklady firmy, a z nej by si si kupovali ranajky a obed.

1. Mozeme v tomto pripade zamestnancom kratit diety o ranajky a obed (% tak ako udava zakon)?
2. Bude "dobitie" tejto karty danovym nakladom pre firmu?
3. Maju kolegovia narok na doplatok diet (ak napr. ranajky stoja 10 CHF a ich narok na ranajky je 20 CHF)
4. Vreckove 5-40% je povinne alebo dobrovolne zo strany zamestnavatela?

Dakujem
Chobot
31.08.09,22:55
Ahojte poradaci.

Vysielame kolegov na sluzobnu cestu do CH. Sluzobna cesta bude trvat cca. 2 mesiace. Sef sa rozhodol, ze im zabezpeci stravovanie (ranajky, obed) formou kantiny, ktora je u zakaznika kam budu nasi kolegovia vyslani. Tato kantina funguje na zaklade cipovych kariet. Tieto by sme kolegom "dobili" na naklady firmy, a z nej by si si kupovali ranajky a obed.

1. Mozeme v tomto pripade zamestnancom kratit diety o ranajky a obed (% tak ako udava zakon)?

Áno, môžete.


2. Bude "dobitie" tejto karty danovym nakladom pre firmu?

Bude daňovým nákladom do výšky stravného ustanoveného osobitným predpisom - vyhláškou o náhradách stravného pre ZPC. Ak firma zaplatí za stravu vyššiu sumu, tak suma nad ustanovené stravné bude nedaňový náklad.


3. Maju kolegovia narok na doplatok diet (ak napr. ranajky stoja 10 CHF a ich narok na ranajky je 20 CHF)

Nie.


4. Vreckove 5-40% je povinne alebo dobrovolne zo strany zamestnavatela?

Dakujem

Vreckové je povinné. Ak firma neurčila žiadne vreckové, tak majú nárok na 5%.
Zdenka 0705
27.09.09,16:25
Konateľ bol na služ. ceste súkromným /vlastným/ autom vo V. Británii. Okrem náhrady preukázateľného nákupu PHM mu účtujem aj základnú náhradu za 1 km.
Nie je mi jasné, či sú daňové výdavky pri použití súkr. auta tieto vedľajšie výdavky:
- rakúske diaľničné nálepky
- poplatky za diaľnice vo Francii
- parkovanie vo V.B.
- platba loďou
- poplatok za prevoz Eurotunelom
Chcela by som sa uistiť, či som správne účtovala tieto náklady ako daňovo uznané.
Ďakujem .
Chobot
27.09.09,20:48
Konateľ bol na služ. ceste súkromným /vlastným/ autom vo V. Británii. Okrem náhrady preukázateľného nákupu PHM mu účtujem aj základnú náhradu za 1 km.
Nie je mi jasné, či sú daňové výdavky pri použití súkr. auta tieto vedľajšie výdavky:
- rakúske diaľničné nálepky
- poplatky za diaľnice vo Francii
- parkovanie vo V.B.
- platba loďou
- poplatok za prevoz Eurotunelom
Chcela by som sa uistiť, či som správne účtovala tieto náklady ako daňovo uznané.
Ďakujem .

Podľa môjho názoru sú to všetko náklady, ktoré súvisia s dopravou na pracovnú cestu. Preto sú to daňovo uznané náklady.
Zdenka 0705
28.09.09,04:50
Ďakujem za odpoveď, mýli ma hlavne diaľničná nálepka v Rakúsku a poplatky vo Francii pri použití súkromného auta, nezaradeného do majetku.
V tuzemnsku predsa nákup diaľničnej známky pri tomto aute nie je daňovým nákladom, aj keď sa používa na služobné účely.
Alebo tomu tak nie je? Mám v tom asi nejaký chaos.
A základnú náhradu za 1 km vyplácam okrem uvedeného?
Zdenka 0705
28.09.09,08:58
Nikto ste nemali služobnú cestu do zahraničia súkromným autom?
Chobot
28.09.09,10:41
Ďakujem za odpoveď, mýli ma hlavne diaľničná nálepka v Rakúsku a poplatky vo Francii pri použití súkromného auta, nezaradeného do majetku.
V tuzemnsku predsa nákup diaľničnej známky pri tomto aute nie je daňovým nákladom, aj keď sa používa na služobné účely.
Alebo tomu tak nie je? Mám v tom asi nejaký chaos.
A základnú náhradu za 1 km vyplácam okrem uvedeného?

Problematika diľaničnej nálepky pri použití iného, než firemného auta už bola na Porade viackrát riešená. Padali rôzne názory, ja tvrdím, že zamestnancovi, ktorý použila svoje auto (nie firemné) patrí okrem základnej náhrady 0,183 EUR/km a náhrady PHM aj náhrada za diaľničné poplatky ako nevyhnutný vedľajší výdavok.

ALE! Tieto náklady za diaľničné popltky musia byť v súlade s dĺžkou prac cesty, teda nemôže si nechať preplatiť ročnú diaľničnú nálepku pre AT, ak tam bol 3 dni. V tom prípade sa mu praplatí len alikvótna časť za 3 dni. Ak si kúpi týždennú, tak tam nie je problém preplatiť celú, týždennú, lebo na 3 dni sa nedá kúpiť. Teda uznateľná je taká, ktorá je najbližšia k trvaniu prac cesty (ak je tam 3 týždne na PC, tak uznateľná je mesačná).

Ak je diaľničný poplatok vo forme mýta (teda od prejazdených km), tak uznateľné sú tie poplatky, ktoré vznikli počas pracovnej cesty.

A neviem, prečo by to nemalo platiť pre tuzemské cesty a diaľničné poplatky na SK. Podľa mňa to platí obdobne ako som uviedol.

Napr. na tejto stránke máš v príklade č. 4 takú situáciu:

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=/Main/TArticles.ascx&phContent=/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=3605&LngID=0

Aj iné zdroje uznávajú diaľničné poplatky:

http://www.ekonzult.sk/idea/ucto.php

http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=36&Itemid=66

http://www.msponline.sk/content/automobil-v-podnikan%C3%AD
kocka503
30.09.09,09:10
Ahojťe, chcem sa opýtať. Mám zamestnanca, ktorý chodí do Česka na SC. Celá služobná cesta mu trvá 3 dni, tak mu dávam 45 Eur diétu. Ak stál v Česku aj vo sviatok, má nárok na 45 Eur + 50% ??? Diéty sa posudzujú podľa toho, či bol sviatok alebo nie??? Nikde to nenachádzam... Pomoooc
alušik
30.09.09,09:18
Nie, k diétam sa nedávajú "príplatky za sviatok". Dostane normálne diéty aj na ten deň, keď je to deň trvania služobnej cesty... ;)
Len nechápem, prečo 45 €? Diéty pre ČR sú 600 CZK - samozrejme, po dohode so zamestnancom, môžu byť vyplatené aj v EUR, ale určite to prepočítané kurzom nebude sedieť na 45 €.