Bambulka
26.01.05,09:24
Ahoj Poraďaci!
Co sa uctuje na internych dokladoch v JU? Poradte mi prosim, ak mozte aj konkretne pripady.
Dakujem Vam velmi pekne
babenko1
26.01.05,08:25
A čo chceš účtovať na tých interných dokladoch?
Bambulka
26.01.05,08:30
Zatial nemam nic
Mickya
26.01.05,08:35
k 31.12. cez ID dávam záväzok voči poisťovniam a daňovému úradu.
babenko1
26.01.05,08:36
Cez interné doklady sa k 31.12. účtujú napríklad odpisy hmotného majetku, kurzové rozdiely.
A aký program máš na JÚ?
Bambulka
26.01.05,08:54
Program od firmy KROS Alfa
Katarína STR
26.01.05,09:00
k 31.12. cez ID dávam záväzok voči poisťovniam a daňovému úradu.


Ako to dávaš? Myslela si tým JU ?
jess
26.01.05,09:03
Ja tiež kukám, načo to dávaš. To akože záväzky za december a daň za rok 2004 ? Nepochopila som to ....
Mickya
26.01.05,09:08
V JÚ záväzky:
živnostník zaplatí sociálke a zdravotnej odvody za december 5.januára, tak k 31.12.2004 spravím ID.
A takisto DPH za 4. Q tak robím.
jess
26.01.05,09:18
V JÚ záväzky:
živnostník zaplatí sociálke a zdravotnej odvody za december 5.januára, tak k 31.12.2004 spravím ID.
A takisto DPH za 4. Q tak robím.Mickya a to sa musí alebo si si to vymyslela ty? Logické to je, ale ALFA mi napr. nedovolí prejsť do nového roka pokiaľ nemám uzavretý predchádzajúci. A kým ho mám, tak tie sociálne záväzky a veru aj DPH už mám dávno uhradené. Musím to evidovať na papieri, aby som na niečo nezabudla.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
viktoria
26.01.05,09:26
Ja účtujem záväzky na odvody v JÚ za dec.2004 k 1.1.2005. Taktiež aj DPH za 4.Q ku dňu zostavenie výkazu.
Kristína
26.01.05,09:29
Cez interný doklad si dám aj tvorbu sociálneho fondu v rámci uzávierkových operácií. Účtujem len v JU bez DPH. Minulý rok som mala aj ID na úpravu úhrady nájomného za prenajaté miestnosti v jednom mesiaci. Omylom som uhradila viac. Vrátili nám rozdiel a tak som si takto upravila výdavky na konci roka.
Mickya
26.01.05,09:39
Mickya a to sa musí alebo si si to vymyslela ty? Logické to je, ale ALFA mi napr. nedovolí prejsť do nového roka pokiaľ nemám uzavretý predchádzajúci. A kým ho mám, tak tie sociálne záväzky a veru aj DPH už mám dávno uhradené. Musím to evidovať na papieri, aby som na niečo nezabudla.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gifNiekde som to čítala, ale teraz naozaj neviem kde, ale pýtala som sa na to aj viacerých skúsenejších účtovníčok, ktoré sa určite nepoznajú a potvrdili mi to.
Katarína STR
26.01.05,09:46
V JÚ záväzky:
živnostník zaplatí sociálke a zdravotnej odvody za december 5.januára, tak k 31.12.2004 spravím ID.
A takisto DPH za 4. Q tak robím.


Takže ti vznikne obyčajný záväzok, ktorý len prostredníctvom ID zaeviduješ a neovplyvňuje ti zamozrejme základ dane. Tak ?
Katarína STR
26.01.05,09:47
Priznám sa, že sa lepšie orientujem v PU, ale už sa mi zbierajú ľudia, ktorí majú JU a teda tento poznatok sa mi zíde. Ďakujem
jess
26.01.05,09:53
Niekde som to čítala, ale teraz naozaj neviem kde, ale pýtala som sa na to aj viacerých skúsenejších účtovníčok, ktoré sa určite nepoznajú a potvrdili mi to.... tak potom sa pridám k Vám ... človek sa musí učiť stále .....http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Kristína
26.01.05,09:57
Nerobím na takýto záväzok ID, mám to predsa uvedené v knihe záväzkov, že je to ešte neuhradené a aj v zápise koncoročnej inventarizácie pohľadávok a záväzkov.
Katarína STR
26.01.05,10:06
Nerobím na takýto záväzok ID, mám to predsa uvedené v knihe záväzkov, že je to ešte neuhradené a aj v zápise koncoročnej inventarizácie pohľadávok a záväzkov.

Ty si vedieš knihu záväzkov aj na poistné? Lebo mi sa tu bavíme o ID na konci roka o nezaplatenom poistnom a dani.
Mickya
26.01.05,10:07
Takže ti vznikne obyčajný záväzok, ktorý len prostredníctvom ID zaeviduješ a neovplyvňuje ti zamozrejme základ dane. Tak ?Áno, presne tak.
Katarína STR
26.01.05,10:09
Áno, presne tak.


Ďakujééééééém využijem to ;)
Mickya
26.01.05,10:15
Aby som bola presnejšia zobrazí sa to akurát vo Výkaze o majetku a záväzkoch v kolónke záväzky.
Mickya
26.01.05,10:17
Ja tiež kukám, načo to dávaš. To akože záväzky za december a daň za rok 2004 ? Nepochopila som to ....Treba to dať aj z toho dôvodu, že ak sa prechádza z Jú na PÚ, chýbalo by to tam.
jess
26.01.05,10:24
Nerobím na takýto záväzok ID, mám to predsa uvedené v knihe záväzkov, že je to ešte neuhradené a aj v zápise koncoročnej inventarizácie pohľadávok a záväzkov.
No hej ,ale mzdy napríklad a odvody robíš až najskôr 1.1.2005, takže to už máš zaevidované v novom roku ako záväzok r.2005. Ja to osobne robím až 1.1.2005 v knihe záväzkov s osobitným triedením ako "mzdový" alebo "daňový" záväzok. V prípade prechodu z JU na PU možno by som to tiež riešila ID k 31.12.2004, neviem toto som ešte nerobila.
Kristína
26.01.05,10:54
Katarína, Jess


No, vediem si to v všetko v knihe záväzkov: mzdu ako záväzok voci zamestnancovi, odvody ako záväzok voči poisťovniam, preddavok dane ako záväzok voči DÚ. Keď som začínala pred 3 rokmi, poradili mi,. že to mám takto viesť. A mala som aj k tomu takú literatúru, akože vzor účtovania pre začínajúceho podnikateľa. Tam tiež bolo uvedené, že to treba zaevidovať v knihe záväzkov.
jess
26.01.05,11:03
Katarína, Jess


No, vediem si to v všetko v knihe záväzkov: mzdu ako záväzok voci zamestnancovi, odvody ako záväzok voči poisťovniam, preddavok dane ako záväzok voči DÚ. Keď som začínala pred 3 rokmi, poradili mi,. že to mám takto viesť. A mala som aj k tomu takú literatúru, akože vzor účtovania pre začínajúceho podnikateľa. Tam tiež bolo uvedené, že to treba zaevidovať v knihe záväzkov.
... Však ja sa nehádam. Aj ja to vediem všetko v knihe záväzkov, len ten dátum, že dávaš mzdy za december, ktoré urobíš až v januári do decembra. Podľa mňa je to až záväzok r.2005, pretože ich urobíš až v r.2005 a aj ti to treba zaplatiť v r.2005, tak je to podľa mňa záväzok roku 2005, čiže ja by som to dala zaúčtovaním do knihy záväzkov ako záväzok voči zamestnancom s dátumom 1.1.2005(alebo kedy si ich robila) so splaňosťou napr.10.1.2005.

detto DPH, však to robíš až v januári po skompletovaní všetkých dokladov za príslušné obdobie, nie ? Tak potom je to záväzok voči DÚ r.2005.
Kristína
26.01.05,11:25
Robím iba JÚ bez DPH. Ale mne sa zdá, že v týchto dňoch som kdesi čítala a možno dokonca aj tu na Porade, že nevyplatené mzdy zamestnancov a neodvedené odvody za december sú záväzkom z r. 2004. Máme určený výplatný terním, tak ja neviem. Už viackrát som sa stretla s názorom, že je to tak.
Paula
26.01.05,11:52
súhlasím s jess....podľa mňa sú v JÚ záväzkami len neuhradené faktúry, ktoré som dostala v r.2004 a nezaplatila ich , prípadne výplaty a odvody za 11/04, ktoré som v decembri nezaplatila.
viktoria
26.01.05,11:54
Aj ja to vediem všetko v knihe záväzkov, len ten dátum, že dávaš mzdy za december, ktoré urobíš až v januári do decembra. Podľa mňa je to až záväzok r.2005, pretože ich urobíš až v r.2005 a aj ti to treba zaplatiť v r.2005, tak je to podľa mňa záväzok roku 2005, čiže ja by som to dala zaúčtovaním do knihy záväzkov ako záväzok voči zamestnancom s dátumom 1.1.2005(alebo kedy si ich robila) so splaňosťou napr.10.1.2005.

detto DPH, však to robíš až v januári po skompletovaní všetkých dokladov za príslušné obdobie, nie ? Tak potom je to záväzok voči DÚ r.2005.
Súhlasím s Jess.
jess
26.01.05,12:27
Robím iba JÚ bez DPH. Ale mne sa zdá, že v týchto dňoch som kdesi čítala a možno dokonca aj tu na Porade, že nevyplatené mzdy zamestnancov a neodvedené odvody za december sú záväzkom z r. 2004. Máme určený výplatný terním, tak ja neviem. Už viackrát som sa stretla s názorom, že je to tak.A nepomýlilo ťa náhodou to, že iba v PU sa robí časové rozlišovanie ? V JU sa rozlišuje časovo len nájomné a odpisy.
Mickya
26.01.05,12:31
Tak podľa Vás tam patrí aj DPH alebo nepatrí? Pretože mne účtovníčky, ktoré poznám, tvrdili, že DPH tam mám zahrnúť.
Ale je pravda, že minulý rok som do záväzkov dala len odvody do poisťovní, ale DPH som nedala. Tak tento rok rozmýšľam ako to spraviť.
jess
26.01.05,12:43
Tak podľa Vás tam patrí aj DPH alebo nepatrí? Pretože mne účtovníčky, ktoré poznám, tvrdili, že DPH tam mám zahrnúť.
Ale je pravda, že minulý rok som do záväzkov dala len odvody do poisťovní, ale DPH som nedala. Tak tento rok rozmýšľam ako to spraviť.Ja dávam do knihy záväzkov aj DPH ako "závazok voči DÚ", ale tiež napr. DPH za posledný štvrťrok 2004 dávam do knihy záväzkov až v januári, lebo vtedy ho zistím a vtedy ho mám aj zaplatiť.
Kristína
26.01.05,12:49
Vieš čo, pozriem sa, odkiaľ to mám a ozvem sa zajtra.
Mickya
26.01.05,12:52
Tieto záväzky evidujete aj počas celého roka (každý mesiac) alebo len ku koncu roka? Ďakujem
Kristína
26.01.05,13:07
Jess


Teraz som to našla na porade: Daň z príjmu - Daňové priznanie FO, založené MartaP.
Babenko1 radí, že áno, že sa to vykazuje ako záväzok vo výkaze majetku a záväzkov za r.2004
[/url]
[url="http://www.porada.sk/showthread.php?t=4808#"] (http://www.porada.sk/showthread.php?t=4808#)
Kristína
26.01.05,13:08
Záväzky si evidujem počas celého roka.
Kristína
27.01.05,08:32
Bola som sa včera informovať na daňovom. Tam mi povedali, že neuhradené platby do poisťovní za december 2004 treba uviesť vo výkaze majetku a záväzkov ako záväzok.
Katarína STR
27.01.05,09:48
Čo všetko dávate ako záväzoky cez ID?

nezaplatené poistné
DPH
mzdy
....

čo áno a čo nie ?
AdaG
27.01.05,16:54
Súhlasím iba so záväzkami voči poisťovniam podnikateľa, lebo iba o tých viem, aké sú.
DPH a mzdy zistíš až v r. 2005, preto patria až do r. 2005.
V programoch sa dá kniha záväzkov rozčleniť - Kniha došlých faktúr a Kniha ostatných záväzkov - tam tieto záväzky patria.
Lucy
27.01.05,17:07
Tiež robím v Alfe, ale nikdy som si nezadávala záväzky cez interné doklady. Všetky záväzky evidujem v knihe záväzkov. mám to pekne rozčlenené na došlé faktúry, záväzky voči zamestnancom, daňovému úradu, poisťovniam. Malo by sa to evidovať priebežne, veď ako chcete zistiť, čo máte zaplatiť alebo ste zaplatili, ak to všetko nechcete držať v hlave? A k 31.12. treba určite zaevidovať záväzok voči DU z DPH za 12.mesiac alebo 4.q., daň z príjmu za daný rok, aj keď sa platí až do 31.03. a ty ju vieš v marci nasledujúceho roku, tiež mzdy 12 mesiac + odvody. Neviem prečo by sa to nemalo k 31.12. evidovať. A mala som na to aj taký pekný príklad, už staršie vydanie ale presne sa to tam rozoberalo. A mne to znie aj logickejšie.
MIRKA
27.01.05,17:16
Tiež robím v Alfe, ale nikdy som si nezadávala záväzky cez interné doklady. Všetky záväzky evidujem v knihe záväzkov. mám to pekne rozčlenené na došlé faktúry, záväzky voči zamestnancom, daňovému úradu, poisťovniam. Malo by sa to evidovať priebežne, veď ako chcete zistiť, čo máte zaplatiť alebo ste zaplatili, ak to všetko nechcete držať v hlave? A k 31.12. treba určite zaevidovať záväzok voči DU z DPH za 12.mesiac alebo 4.q., daň z príjmu za daný rok, aj keď sa platí až do 31.03. a ty ju vieš v marci nasledujúceho roku, tiež mzdy 12 mesiac + odvody. Neviem prečo by sa to nemalo k 31.12. evidovať. A mala som na to aj taký pekný príklad, už staršie vydanie ale presne sa to tam rozoberalo. A mne to znie aj logickejšie.
robím to presne tak isto a aj v ALFE, okrem dane z príjmu (neviem prečo, tú tam nedávam; tá sa mi tam asi už nehodí :D )
Lucy
27.01.05,17:18
Ja tam tú daň dávam, bolo to v tom príklade, ak by som to našla, dam do "pľacu".

Tak to som rada, že so mnou niekto súhlasí http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
m.hladka
27.01.05,18:16
V JU sa účtuje len to, čo je zaplatené, na rozdiel od PU. Na konci roka sa robí ID a to na odpisy, leasing 1/36 odpis. popripade SF. Záväzky a pohľadávky sa vedú v knihách a tie sa len premietnu vo výkazoch o majetku a záväzkoch.
jess
27.01.05,18:33
Mirka, Lucy

a ako potom robíte prechod v ALFE do nového roka, len tak ručne si dopšete tie záväzky na mzdy a DPH a daň z príjmov ? Lebo, keď si urobíš prechod znovu, tak to čo už máš zaúčtované ti prepíše, resp. vynuluje. Poraďte fintu.
Lucy
27.01.05,18:59
Kuknem doma, lebo som sa s tým netrápila, akosi mi to automaticky šlo a potom napíšem.
MIRKA
27.01.05,19:34
Mirka, Lucy

a ako potom robíte prechod v ALFE do nového roka, len tak ručne si dopšete tie záväzky na mzdy a DPH a daň z príjmov ? Lebo, keď si urobíš prechod znovu, tak to čo už máš zaúčtované ti prepíše, resp. vynuluje. Poraďte fintu.
no, mňa sa týka len tá DPH, daň z príjmu a možno ešte niekedy nejaké iné záväzky, lebo ja vypočítavam mzdy už koncom roka a tiež odvádzam, takže to je OK.
prechod do ďalšieho roka robím až cca začiatkom februára, nakoľko ja spracúvam doklady raz mesačne, nie priebežne, ako chodia, takže nemusím mať prechod tak skoro urobený a dovtedy si vlastne môžem v starom roku robiť, čo chcem.
Mickya
31.01.05,05:49
V JÚPP č. 2/2002 (v tom súvislom príklade) je uvedené, že do záväzkov sa uvádza aj daň z príjmu a aj cestná daň + samozrejme aj poistné. (Priznám sa nad daňou z príjmu SZČO som polemizovala, ale na cestnú daň som úplne zabudla, že ju tam má strčiť).
MIRKA
31.01.05,11:59
a prečo aj cestná daň? veď tá sa platí na rok dopredu a do konca januára, takže by to nemal byť záväzok na predchádzajúci rok. tú daň z príjmu pochopím.
Mickya
31.01.05,12:15
a prečo aj cestná daň? veď tá sa platí na rok dopredu a do konca januára, takže by to nemal byť záväzok na predchádzajúci rok. tú daň z príjmu pochopím.Píšem len to, čo som prečítala.
--------------------------
Asi je to myslené takto:
1.1.2005 - mi vzniká záväzok, kt. uhradím napr. 15.1.2005
Aspoň ja to tak chápem
r.galovic
31.01.05,12:34
K akému dátumu účtujete vznik záväzku voči ZP a SP za odvody, napr. za január? 1.1. ? A záväzok voči DÚ za daň z príjmu 31.12. ? Ďakujem.
r.galovic
31.01.05,12:35
Knihu záväzkov a pohľadávok máte rozdelenú podľa veriteľov a dlžníkov alebo ju vediete chronologicky? Čo je správne?
misurka
31.01.05,12:41
Odvody za SZČO za 12/04 zaplatené v 01/05 sa stávajú výdavkami az v r.2005? Nie su vydavkami roku 2004, kedze boli zaplatené az v januari nasled.roka. Alebo sa mylim?
MIRKA
31.01.05,12:51
K akému dátumu účtujete vznik záväzku voči ZP a SP za odvody, napr. za január? 1.1. ? A záväzok voči DÚ za daň z príjmu 31.12. ? Ďakujem.
môže byť ako píšeš
Mickya
31.01.05,12:52
K akému dátumu účtujete vznik záväzku voči ZP a SP za odvody, napr. za január? 1.1. ? A záväzok voči DÚ za daň z príjmu 31.12. ? Ďakujem.Ja účtujem:
vznik záväzku voči ZP a SP za odvody, napr. za január - k 31.1.
(viem, že hore som uviedla pr. cestnej dane k 1.1.2005, ale bolo to moje vysvetlenie si pr. z JÚPP, ale nie pr. toho ako to účtujem ja)
MIRKA
31.01.05,12:52
Knihu záväzkov a pohľadávok máte rozdelenú podľa veriteľov a dlžníkov alebo ju vediete chronologicky? Čo je správne?
neviem, čo je správne, ale ja ju vediem podľa veriteľov a dlžníkov.
MIRKA
31.01.05,12:55
môže byť ako píšeš
ešte doplním:
tie odvody za SZČO viem dopredu, takže aj k 1.1, ale za zamestnancov ich budem vedieť, keď vypočítam mzdy, tak asi najskôr 31.1.
MIRKA
31.01.05,12:57
Odvody za SZČO za 12/04 zaplatené v 01/05 sa stávajú výdavkami az v r.2005? Nie su vydavkami roku 2004, kedze boli zaplatené az v januari nasled.roka. Alebo sa mylim?
áno, je to tak
Janna
31.01.05,13:06
Ako mám urobiť opravu, keď som vôbec o záväzkoch vodči soc. a zdravot. poisťovni - odvody za SZČO neúčtovala. Máme trvalý príkaz v banke a na základe výpisu z účtu účtujem len priamo do peňažného denníka. Čo s tým teraz?
jana
MIRKA
31.01.05,13:10
Ako mám urobiť opravu, keď som vôbec o záväzkoch vodči soc. a zdravot. poisťovni - odvody za SZČO neúčtovala. Máme trvalý príkaz v banke a na základe výpisu z účtu účtujem len priamo do peňažného denníka. Čo s tým teraz?
jana
kľudne ich dopíš do záväzkov teraz, veď toho nie je až tak veľa (alebo sa mýlim?)
Mickya
31.01.05,13:10
Veď ak neúčtuješ ručne, ale v programe, tak sa to dá ľahko opraviť. Poznám účtovníčky, ktoré do záväzkov nezapisujú celý rok, ale len na konci, aby sa im to zobrazilo vo Výkaze. Nespomínali, že by im to niekto vytkol pri kontrole.
Janna
31.01.05,13:17
Tie záväzky voči soc. a zdravot. poisťovni účtujete mesačne? To aj cestnú daň, zákonné poistenie, ... dávate do ev. záväzkov.
Ako označujete takéto záväzky - ja účtujem v ALFE a mám všetky prijaté faktúry označené ako DF - mám na to použiť iný symbol značenia?
j.
MIRKA
31.01.05,13:26
Tie záväzky voči soc. a zdravot. poisťovni účtujete mesačne? To aj cestnú daň, zákonné poistenie, ... dávate do ev. záväzkov.
Ako označujete takéto záväzky - ja účtujem v ALFE a mám všetky prijaté faktúry označené ako DF - mám na to použiť iný symbol značenia?
j.
áno, dávam tam takmer všetko.
tiež robím v alfe. DPH napr. označím DPH01/05, odvody a mzdy zamestnancov si exportujem z olympu a tam je označenie napr. M00001 a odvody SZČO nejak špeci neoznačujem (napr. len 01/2005), a tak isto aj iné záväzky (iné poistenia, dane...) - je to na tebe, ako si zvolíš.
Mickya
31.01.05,13:28
Tie záväzky voči soc. a zdravot. poisťovni účtujete mesačne? To aj cestnú daň, zákonné poistenie, ... dávate do ev. záväzkov.
Ako označujete takéto záväzky - ja účtujem v ALFE a mám všetky prijaté faktúry označené ako DF - mám na to použiť iný symbol značenia?
j.Záväzky voči SP a ZP účtujem mesačne. S cestnou daňou si neviem poradiť - kedy ju mám zaevidovať - čakám na odozvu múdrych hlavičiek:D .
Ja mám v programe možnosť iný záväzok - tak využívam túto možnosť.
M0NIKA
31.01.05,18:17
Ja som si to uľahčila a teraz mám z toho čo čítam v očiach des a hrôzu!
Ja som do Alfy mzdové záväzky neprenášala, o mzdách a odvodoch som účtovala v tom momente, keď odišli z účtu peniaze. :o . Takisto aj o DPH.
Takže som v JÚ časovo nič nerozlišovala .... to si nechávam pre PÚ.
Mám si teraz začať trhať vlasy????? :confused: :confused: :confused:

Inak v JÚ v Alfe účtujem cez ID okrem už spomínaného aj preúčtovanie zálohovej platby faktúry na realizačnú faktúru.
jeso
31.01.05,18:44
ja všetko evidujem aj v knihe záväzkov-
mzdy za február k 28.2., poistné za zamestnancov za február tiež k 28.2 zvlášť/osobitne ZP,SP,../ a tiež poistné, ktoré si má hradiť SZČO tiež k 28.2 ,aj danový bonus , ktorý mi má DÚ vyplatiť dávam do knihy záväzkov ale s mínusom
aj DPH mám evidované každý mesiac zvlášť napr. k 28.2. a splatnosť 25.3.
je to výhodné -hlavne ak SZČO neplatí načas a v plnej výške -nezabudnem na to !!!
do knihy záväzkov dávam aj záväzok voči banke-úver /nie kontokorent/
Všetky tieto záväzky musia byť evidované v knihe záväzkov -lebo ku koncu roka -aj počas roka vlastne znižujú hodnotu majetku firmy
Na ID dávam -vyúčtovanie lízingu/ napr. ak ho predčastne ukončím/, lízing po 1.1.2004-1/36 z odpisov +ostatné náklady, ktoré mi môžu ovplyvniť ZD -zost.cena predaného majetku,...
zuso
31.01.05,18:52
tiež som tu zhrozená čo všetko som v Alfe neučtovala, tiež som účtovala odvody tak ako sa uhradzali z účtu, do záväzkov som to neevidovala. Tak to bude asi lepšie všetko podopisovať. Mimochodom musí to byť? Inak som evidovala v knihe záväzkov len došlé fa, ktoré bolo treba uhradit. Vidieť že sa musím ešte hodne hodne učiť.
MIRKA
31.01.05,19:36
tiež som tu zhrozená čo všetko som v Alfe neučtovala, tiež som účtovala odvody tak ako sa uhradzali z účtu, do záväzkov som to neevidovala. Tak to bude asi lepšie všetko podopisovať. Mimochodom musí to byť? Inak som evidovala v knihe záväzkov len došlé fa, ktoré bolo treba uhradit. Vidieť že sa musím ešte hodne hodne učiť.
áno, musí to byť
M0NIKA
31.01.05,19:38
no ty jo, to je mi radosť... :rolleyes:

Čo ma môže postihnúť, keby som to nedorobila?:confused:
zuso
01.02.05,05:09
no ty jo, to je mi radosť... :rolleyes:

Čo ma môže postihnúť, keby som to nedorobila?:confused:

no to by aj mna zaujímalo:confused:
ekin
01.02.05,05:22
mickya - cestna dan v JU je výdavok v čase uhrady, nie je potrebné čas.rozlíšenie a mzdy do zavazkov, ako aj odvody dávam iba za mesiac december, ak v priebehu roka platim vsetko včas...
Janna
01.02.05,05:33
To znamená, že nemusíme dodatočne nahadzovať odvody do poistovni za cely rok, ale stačí, keď nahodím záväzok do poisťovní len za mesiac december?
My máme trvalý príkaz v banke a účtovala som len na základe výpisu.
Mickya
01.02.05,06:02
mickya - cestna dan v JU je výdavok v čase uhrady, nie je potrebné čas.rozlíšenie a mzdy do zavazkov, ako aj odvody dávam iba za mesiac december, ak v priebehu roka platim vsetko včas...
Ekin, tiež neviem, ako to mám evidovať v záväzkoch. Čítala som to v JÚPP 2/2002. A medzi ostatné záväzky bola naozaj spomenutá aj cestná daň - čo som sa tiež čudovala. Asi je to naozaj myslené tak, ako som spomínala už vyššie:
1.1.2005 - mi vzniká záväzok, kt. uhradím napr. 15.1.2005
M0NIKA
01.02.05,07:50
Asi som trúba :o , ale tomu s cestnou daňou nerozumiem... Veď v januári 2005 som zaplatila na rok 2005. Prečo by som tam mala niečo časovo rozlišovať? :(

Alebo sa bavíte o každomesačnom rozúčtovaní do nákladov (výdavkov)?
Mickya
01.02.05,07:55
Monika, neviem presne, ako to bolo myslené v tom príklade, pretože bolo to spomenuté len vo vete. Nebol tam napísaný presný príklad ako sa to má v praxi využívať.
r.galovic
01.02.05,08:29
Myslím, že je to tak, že jednoducho 1.1.2005 vniklo "zistenie" že treba zaplatiť daň z motorových vozidiel (viete o tom, že musíte zaplatiť) a až do zaplatenia (najneskôr do 31.1.2005) to je predsa záväzok. A druhá vec, keď to figuruje v knihe záväzkov, tak to v žiadnom prípade nemôžete zabudnúť zaplatiť, lebo aj to sa už stalo.

PS: Daňový úrad mi tento rok poslal tlačivo na daň z motorových vozidiel, aj keď už som ho podal aj zaplatil. Asi to posielajú všetkým aby "nezabudli" ?!
M0NIKA
01.02.05,09:48
Myslím, že je to tak, že jednoducho 1.1.2005 vniklo "zistenie" že treba zaplatiť daň z motorových vozidiel (viete o tom, že musíte zaplatiť) a až do zaplatenia (najneskôr do 31.1.2005) to je predsa záväzok. A druhá vec, keď to figuruje v knihe záväzkov, tak to v žiadnom prípade nemôžete zabudnúť zaplatiť, lebo aj to sa už stalo.

PS: Daňový úrad mi tento rok poslal tlačivo na daň z motorových vozidiel, aj keď už som ho podal aj zaplatil. Asi to posielajú všetkým aby "nezabudli" ?!
S tým záväzkom som to pochopila tak ako Ty, len mi nešlo do hlavy to časové rozlíšenie...
Ale ďakujem za vysvetlenie.
Mickya
01.02.05,09:55
Prečo by som tam mala niečo časovo rozlišovať? :(

....čítala som až teraz pozorne, až teraz som si všimla, že spomínaš časové rozlíšenie...
...spomínali sme, že cest. daň treba dať do záväzkov...
M0NIKA
01.02.05,10:02
....čítala som až teraz nepozorne, až teraz som si všimla, že spomínaš časové rozlíšenie...
...spomínali sme, že cest. daň treba dať do záväzkov...
Tak som nepozorná ja, ospravedlňujem sa za zmätok ;)
Mickya
01.02.05,10:09
Tak som nepozorná ja, ospravedlňujem sa za zmätok ;)V pohode, aj mne sa to stáva, pretože v robote mám veľa práce a nestíham to tu na Porade všetko čítať - tak tiež len tak zrakom preletím...