petovsan
30.03.07,13:05
... už hodinu tu brázdim po porade, avšak nepodarilo sa mi nájsť odpoveď, poradí mi niekto, prosím?
SZČO v 05/2006 skolaudovala a uviedla do používania stavbu, postavenú vo vlastnej réžii. Ešte v 03/2006 zobrala na dostavanie a čiastočné zariadenie budovy úver. Neviem, ako správne v JÚ zaúčtovať:
- spracovateľský poplatok z úveru uhr. 06.04.2006, t.j. pred uvedením stavby do používania (navýšiť OC budovy, či účtovať do VOZD?)


... keď Postupy účtovania v JÚ hovoria:
(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä ...


g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

... rozumiem tomu správne, že úroky z úveru uhradené pred momentom zaradenia majetku do užívania vstupujú do OC majetku, a po zaradení majetku do používania sa môže účt. jednotka rozhodnúť, že budú vstupovať priamo do prev. réžie? Ale nikde som sa nedočítala o spracovateľskom poplatku z takéhoto úveru ...
betka
30.03.07,11:15
Tiež je súčasťou OC nehnuteľnosti. Úver ste si zobrali na konkrétnu vec, na prenájom nehnuteľnosti, všetky výdavky, kt. Vám súvisia s obstaraním nehnuteľnosti, Vm zvyšujú OC (VNZD). Splátky úveru, tiež VNZD, Uroky z úveru, tvoria OC...... Všetko sú Vaše VNZD, kt. sa dostanú do nákladov cez odpisy.
Keď zaradíte nehnuteľnosť do používania, potom budete úroky účtovať do réžie.
blondy
30.03.07,11:23
Tiež je súčasťou OC nehnuteľnosti. Úver ste si zobrali na konkrétnu vec, na prenájom nehnuteľnosti, všetky výdavky, kt. Vám súvisia s obstaraním nehnuteľnosti, Vm zvyšujú OC (VNZD). Splátky úveru, tiež VNZD, Uroky z úveru, tvoria OC...... Všetko sú Vaše VNZD, kt. sa dostanú do nákladov cez odpisy.
Keď zaradíte nehnuteľnosť do používania, potom budete úroky účtovať do réžie.

Úroky z úveru môžu ale nemusia byť súčasťou obstarávacej ceny :


PODROBNOSTI O POSTUPOCH ÚČTOVANIA PRI OCEŇOVANÍ MAJETKU
§ 11
Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku
....

(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä


a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,


b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,


c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,


d) náklady na biologickú rekultiváciu,


e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,


f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,


g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
betka
30.03.07,11:31
Blondy pre postreh, zadávateľ témy to tam uviedol a vyznačil čiernym. Opakuješ, čo v zadaní bolo. Samozrejme, že aj, aj.
To: tiež je súčasťou OC.....( čo som napísala) to je spracovateľský poplatok, kt. mi vstupuje do OC ....
betka
30.03.07,11:35
Petovsan, má problematiku dobre naštidovanú, preto tam vycucol a napísal, čo nie je súčasť OC, len vpodstate ide o spracovateľský poplatok, kt tam nenašiel
blondy
30.03.07,11:35
áno, priznávam, môj postreh bol trošku mimo . už to vidím. To bude asi tým že sa zvíkendnieva :D
Milen
12.01.08,17:47
Je súčasťou obstarávacej ceny pri nákupe budovy aj poplatok za prepis u notára? Alebo kolky pri kúpe motorového vozidla na prihlásenie na DI,vstupujú do OC?
betka
12.01.08,18:50
Môj názor (sú i iné).
Kolok, kt. zaplatím na DI, podľa mňa vstupuje do OC. Predstavuje vedľajší výdavok súvisiaci s obstaraním DM do času uvedenia do používania. Ak by som ho nezaplatila, auto by som nezaradila do používania. Kolok je platený pred zaradením do užívania

Poplatky:
http://www.porada.sk/t68584-spotreba-kolkov.html?highlight=spr%E1vne+poplatky

Ešte poznámočku: Nedáno som študovala niečo ohľadom poplatkov, kt. platíme za poskytnutie dlhodobých úverov, ani som si to nejak neuvedomila, poplatok som mala šupnutý medzi bankové poplatky-úver. Šup prerobiť, pretože tento poplatok súvisí so získaním úveru, kt. potrebujem na nákup HM, predstavuje výdavok súvisaci s obstaraním majetku, na kt. úver čerpám. Uver bol čerpaný na nákup viacero druhov majetku, tak ho musím rozkoeficientovať a priradiť čiastkovo ku konkrétnemu majetku. (poplatky nie sú smiešne sumy)