enad
30.03.07,13:09
Ahojte,

má právo auditor robiť fyzické inventúry pokladne, skladu a majetku?:eek:
Ďakujem
koňo
30.03.07,11:18
Má povinnosť zúčastniť sa na inventarizáciii.
enad
01.04.07,15:36
OK. A viete mi aj napísať nejaký zákon, podľa ktorého to tak je?
Ďakujem
atka4
01.04.07,16:16
Má povinnosť zúčastniť sa na inventarizáciii.

Nuž nie som si istá, či audítorovi táto povinnosť prítomnosti na fyzickej inventúre z niečoho vyplýva.
Podľa mňa jeho povinnosťou je overiť skutkový stav účtovníctva - správnosť vedenia a on musí (podľa mňa) veriť vykonanej invenatrizácii - fyzickej aj dokladovej, ktorá mu má byť predložená k nahliadnutiu.

Čisto teoreticky:
V súlade so Zákonom o účt. je ÚJ povinná minimálne 4x do roka vykonať inventarizáciu pokladní. Na základe uvedeného stanoví Plán inventúr, tie podľa toho vykonáva. Budete snáď volať na poslednú inventúru v roku audítora? A platiť mu aj za takto strávený čas vo vašej firme?
(Koniec koncov, táto tzv. zo zákona povinná 4. inventúra môže byť stanovená na hociktorý iný deň aj mesiac a on overuje stav k 31.12. - kto by prišiel do práce 31.12.2006-v nedeľu?)
Myslím si, že inventúru vykonávajú v spoločnosti osoby, ktorým táto povinnosť vyplýva zo zákona, a to podľa typu spoločnosti a jej fungovania (štatutárne orgány alebo ním poverené osoby, dozorná rada...) a audítor nemá právo namietať závery vysledkov inventúr.
Povinnosť audtu majú predsa (zo zákona) nie už práve malé spoločnosti - hodnota majetku, počet zamestnancov......, t.j. veľké "šaškovanie" si tiež nemôžu dovoliť - aj keď.... Iné by to mohlo byť v spoločnostiach, kde si audit dajú urobiť dobrovoľne.......
Ťažko povedať, verím v prezumpciu neviny:)

A už by som tiež chcela vidieť, aby prišiel audítor preratávať zvitky plechov alebo mlieko, syry a čo ja viem čo v mliekarňach, tehly v tehelni......
Do roku 2005 som robila účto aj v 3 a.s.- (tento rok 2),kde je povinnosť auditu a nikdy sme neboli vyzvaní k fyzickej inventarizácii. Koniec koncov, audítor predsa nemusí vykonávať audit priebežne v roku, ale často krát - najmä u "menších" spoločností podľa rozsahu agendy to robia v priebehu 01-03 nasledujúceho roka. T.j. vtedy už je účtovný aj fyzický stav (pokladní, ale majetku - zásob....) odlišný od stavu k 31.12., ktorý overuje.

Náš audítor nám nechával podpísať Prehlásenie od štatutárnych orgánov spoločnosti, že nič nezamlčali, nezatajili, .....uvedené údaje sú pravdivé.... Nakoniec, auditom sa štatutárny orgán nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva. Audit overuje správnosť jeho vedenia v súlade s platnými právnymi predpismi a vyslovuje svoj záver, či účt. závierku overuje bez výhrad, alebo s výhradami a vo svojej správe vytkne, čo nebolo urobené podľa jeho názoru v súlade s legislatívou. Stretla som aj taký prípad, keď konateľ trval na svojom a nechcel sa nijakovsky v určitom obch. a následne účtovnom prípade podriadiť usmerneniu audítora (nechcel uznať čas rozlíšenie nákladov, ale všetko do nákladov), tak to audítor v správe uviedol.
Čo vy ostatní? Aké máte skúsenosti?
GABAZ
01.04.07,18:47
Pracovala som vo firme, ktora robila aj audity, sefka bola auditorka. Neviem podla akeho predpisu, ale zastupca nasej auditorskej firmy sa zucastnoval na fyzickej inventure. Tento rok vediem uctovnictvo firme, ktora ma povinnost auditu. Audit robila znama nadnarodna firma a takisto mali zaujem zucastnit sa fyzickej inventarizacie zasob tovaru / ide o velke sumy. Co sa tykalo pokladne, stacili im bezne inventarizacie, cez pokladnu sa vsak realizovali zanedbatelne obraty. Co sa tyka bankovych uctov, museli sme vyziadat specialne potvrdenie od banky o vyske zostatkov. Nestacilo im bezne zasielane tlacivo banky.
ingi
01.04.07,21:43
Ahojte,

má právo auditor robiť fyzické inventúry pokladne, skladu a majetku?:eek:
Ďakujem

Právo určite má, ale povinnosť zúčastniť sa, ako je napísané v príspevku č. 2 podľa mňa nie, vyplýva to zo zákona o audítoroch a Slovenskej komore audítorov, v ktorom sú práva a povinnosti audítorov a audítorských spoločností uvedené v §§ 15 a 16, vyberám napr. z § 15:


" (5) Pri vykonávaní auditu účtovnej závierky a výročnej správy je audítor povinný overiť,

a) či údaje auditovanej účtovnej závierky verne zobrazujú finančnú situáciu a výsledok hospodárenia účtovnej jednotky,



b) či údaje vo výročnej správe sú v súlade s účtovnou závierkou alebo údaje v konsolidovanej výročnej správe sú v súlade s konsolidovanou účtovnou závierkou,
c) ďalšie skutočnosti, ktoré ustanovuje osobitný predpis. /2/"
a z § 16:
"(5) Audítor má právo, aby mu účtovná jednotka poskytla požadované doklady a iné písomnosti, informácie a vysvetlenia potrebné na riadne poskytovanie audítorských služieb. Povinnosť poskytovať potrebné informácie, doklady a dokumentáciu o účtovnej jednotke, ktorej sa poskytovanie audítorských služieb týka, majú s jej súhlasom aj obchodní partneri tejto účtovnej jednotky, a to na základe žiadosti audítora. Audítor je oprávnený požiadať banku alebo pobočku zahraničnej banky o správu /12/ obsahujúcu informácie vedené o účtovnej jednotke v banke alebo v pobočke zahraničnej banky. Audítor je oprávnený byť prítomný pri inventarizácii majetku a záväzkov účtovnej jednotky alebo vyžiadať vykonanie inventarizácie v oblasti, v ktorej zistil nedostatky. Účtovná jednotka je povinná požiadavkám audítora vyhovieť. "
mudroš
04.04.07,09:41
Zúčastniť sa na invetúre zásob vyplýva audítorovi z audítorských štandardov. Ak by zásoby boli významnou zložkou majetku a audítor by si ich stav nemohol overiť iným spôsobom, musí vydať modifikovaný výrok ( s výhradou).
Ako bolo uvedené, účtovná jednotka je povinná poskytnúť audítorovi poskytnúť všetky požadované údaje. Ak tak neurobí, audítor mausí zvážiť, či vydá modifikovaný výrok alebo odmietne vydať výrok. Je to obmedzenie jeho práce.
Za účtovnú závierku je zodpovedné vedenie účtovnej jednotky, ale audítor je zodpovedný za svoj výrok. A pri audite msí dodržiavať audítorské štandardy. Ak nemôže, tak to musí zohľadniť vo výroku.