Sasha
30.03.07,13:59
Dobrý deň!
Chcela by som sa spýtať, či je v poriadku, ak mi príde faktúra, na ktorej sú zároveň plusové aj mínusové položky. Ešte som sa s tým nestretla a nie som si istá ako to mám zaúčtovať. Omylom nám dodali iný tovar ako bol na faktúre a teraz poslali faktúru, kde dali mínusom nedodaný tovar a plusom ten správny. Výsledná suma je na -94 Czk. Ako sa dá v omege naraz zaúčtovať zDF a zDD? A je to vôbec možné? Ďakujem.
Pejo
30.03.07,14:42
zaujímavý problém, nie som si vôbec istý či môže byť dobropis aj faktúra na jednom doklade, v programe to jednoznačne musí byť oddelene, lebo keď ju potom chcete uhradiť, potrebujete uhradiť len novú faktúru, a keď máte spojenú faktúru aj dobropis, nemáte vlastne čo uhradiť.
Sasha
30.03.07,15:10
Veď práve! Ja si tiež myslím, že sa to nedá správne zaúčtovať ani z hľadiska DPH... Sú to českí dodávatelia a už niekoľkokrát sa mi stalo, že keď som ich upozornila, že niečo robia nesprávne, tak ma ubezpečili, že u nich to nie je problém...
Ja nemám veľa skúseností a preto sa pre istotu pýtam, či je takýto postup bežný alebo prípustný a ak áno, tak ako?
Alebo ich mám ešte raz poprosiť, či by to nemohli prerobiť na dva doklady?
Vopred vďaka za odpoveď.
renča1
30.03.07,15:58
Ja som sa s takýmto niečim stretla, veď nikde nieje uvedené akou formou sa postupuje pri opravu základu dane. Dôležité je a platí to čo je napísané v § 25 a v § 74..

§ 25 Oprava základu dane:

1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane,a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.


§ 74
Faktúra pri nadobudnutí tovaru
z iného členského štátu a prijatí
služby zo zahraničia

Osoba povinná platiť daň pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 69 ods. 6) alebo pri prijatí služby alebo tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou zo zahraničia (§ 69 ods. 2 až 4) musí mať faktúru od dodávateľa. Vo faktúre môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane na slovenské koruny, sadzbu dane, prípadne oslobodenie od dane, a výšku dane v slovenských korunách.

Z uvedeného vyplýva, že nie je nikde napísané, že sa musí vystaviť dobropis. Dôležité je vystaviť doklad o oprave základu dane a to písomnou alebo elektronickou formou a to aj dodávateľ urobil. Pokiaľ doklad o oprave základu dane a zároveň ten istý daňový doklad obsahuje náležitosti podľa § 74 a § 25 je podľa môjho názoru možné bezproblémov účtovať o takomto doklade do účtovníctva.
Pejo
31.03.07,17:41
no keďže to vieme už po právnej stránke, v programe to môžeš spraviť takto, daj si zvlášť dobropis a zvlásť faktúru, daj im rovnaké externé číslo. No a ak bude robiť problém saldokonto v programe, tak daj prvú faktúru a dobropis nezahrnúť do saldokonta, si myslím, že by to mohlo byť takto správne.
Sasha
01.04.07,19:21
Ďakujem za odpovede aj za ochotu. Som rada, že je to v súlade so zákonom, len by som sa ešte chcela spýtať, či by nestačilo zaúčtovať to len ako dobropis, keďže je výsledná suma mínusom a vysporiadať si to iba na sklade. Ale nie som si istá, či je to správne z účtovného hľadiska.
Môžem pripnúť k takémuto dokladu zároveň príjemku na sklad - a účtovať 132/131 a výdajku 504/132 ?
Ako to robíte, ak ste sa už stretli s takým dokladom?
renča1
02.04.07,06:09
Postupovať budeš rovnako, ako keď dostaneš daň.doklad alebo dobropis.:

Plusové položky by som naúčtovala, tak ako keď účtuješ daň.doklad, pretože ako som pochopila ide o nové faktúrované položky tovaru, ktorý treba aj naskladniť. Z hľadiska dph, tiež postupuješ podľa zákona o dph.

Mínusové položky by som účtovala, ako dobropis - storno faktúry k tej faktúre, na ktorej bolo omylom faktúrovaný tovar a to s použitým kurzom nbs, ako bol použitý na mylnej faktúre, aby sa vystornovali položky v tej istej sume ako boli kvôli mylnej fa naúčtované do účtovníctva a naskladnené.
Z hľadiska dph postupuješ podľa zákona o dph.

Keď to bude naúčtované, tak potom priraď dobropis k tej faktúre, ku ktorej bol vystavený, v salde by ti mal zostať zostatok - 94 CZK.
veja 1
02.04.07,06:21
Ahojte,
vystvila som fa 2007050 29-03-07, ďalej fa 07051 tiež 29-03-07 a teraz som dostala PPD zo dňa 21-03-06 a potrebujem vystaviť faktúru. Tovar bol vydaný zo skladu 20-03-07 a zaplatili nám 21-03-07 v hotovosti. Aký mám dať dátum vystavenia faktúry?
Som začiatočník, prosím poraďte mi