Katty
26.01.05,09:56
Ahojte prosíím poraďte mi!!!

Čím viac študujem Zákon o dani z príjmov a odpis starých pohľadávok tým viac sa do toho zamotávam. Preto prosím toho kto je v tom doma o radu...

Máme dve staré pohľadávky obe z roku 1999:

1) zost. hodnota cca 60tis, živnostníčka v r.2001 zrušila živnosť z dôvodu platobnej nesch. splácať svoje záväzky, svoj dlh je však ochotná splácať v rámci svojich možností (tak znel list), čo však znamená cca 300 Sk ročne, každoročne potvrdzuje v rámci inventarizácie výšku svojho dlhu. Na túto pohľadávku sa nikdy nerobili opravné položky.

Aká je možnosť dostať tých 60tisíc z pohľadávok do daň. nákladov???

2) zost. hodnota cca 180tis, fy vytunelovaná prepísaná na XY človeka, pohľadávka bola daná na súd, odporca sa na pojednávanie nedostavil, rozsudok z r.2003 znie že náš nárok je odôvodnený a súd zaviazal odporcu na zaplatenie 180tis + trovy konania. Čo však v reále znamená, že nám nemá "kto" zaplatiť ani korunu. Fy podľa OR vraj existuje ale iba podla OR...
Ani na túto pohľadávku neboli robené opravné položky.

Je tu možný 100% odpis pohľadávky do daň. nákladov?

:confused: prosiiiiiiim
Katty
26.01.05,15:04
nikto neporadí????
accad
26.01.05,15:35
nikto neporadí????Katarína to je na kľudnejšie zamyslenie a viac času, hlavne v tom druhom prípade.

V komentári k účtu 391 je napísané, že sa tu účtujú opravné položky k pohľadávkam. Opravné pohľadávky sa členia na zákonné a ostatné.
Zákonné -
a) k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom a vyrovnávacom konaní,...
b) k nepremlčaným pohľadávkam, pri ktorých je riziko, že ich dĺžník úplne alebo čiastočne nezaplatí,...

U tej podnikateľky si myslím, že ak je z jej strany uznaný záväzok a je vyjadrená dobrá vôľa splácať záväzok aj keď 300,- ročne, podľa mňa túto pohľadávku by si nemala považovať za rizikovú. Bohužiaľ splatnosť záväzku bude dlhodobá. Až v prípade, že prestane splácať, tak by som na to tvorila opravnú položku. Čiže do daňových nákladov by som ju asi nedala.
Katty
26.01.05,16:01
hmm dík za názor
lenže ak bude splácať po 300sk tak to splatí najskôr za 200rokov ...

pôvodná dobrá vôľa bola splatiť to na trikrát 20+20+20tisíc podla splátk.kalendára, nakoľko však vraj bola na polovici živ.minima či ako to napísala, jej dobrá vôľa bola splácať mesačne ako sa bude dať, z mesačného platenia je ročné aj to pár korún, tak neviem, máme upustiť od vymáhania....ale to asi potom nebude daňový náklad.

Čo sa týka toho druhého prípadu, neviem... ale nemali by sme dať návrh na vyhlásenie konkurzu??? Súd by žiadosť zamietol z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty... a potom by bola táto pohľadávka daňovým výdavkom v plnej výške, či nie??? Ten návrh na vyhlásenie konkurzu môže podať ktokoľvek?
bepo
26.01.05,19:14
Návrh na konkurz podáva buď sama firma alebo veritelia,nie ktokoľvek.
accad
26.01.05,20:26
Katty, to čo si dopísala, to už zase zmenilo situáciu. Ak podáte návrh na konkurzné konanie, tak to už bude iné. Takže najprv by bolo treba urobiť daný krok. Možno by bolo dobré zistiť aj iných veriteľov a dohodnúť sa.
Katty
28.01.05,08:52
bepo ty si odborník,

šéf prišiel s nejakou radou od právnika že si máme najať exekútora ktorý zistí či daná fy nemá ešte niekde nejaký bank.účet a v prípade že by na ňom boli nejaké peniaze tak by išli nám...(čo v skutočnosti je šanca 1:1000000 lebo určite tam nie je ani halier), takže mi návrh na konkurzné konanie pripadá jednoduchšie a lacnejšie i keď sa možno mýlim...

accad s tým zistením iných veriteľov to nebude asi také ľahké, predsa je to z roku 1999 a ani neviem ako by sme ich hladali...
accad
28.01.05,14:57
Výzva sa robí uverejnením oznamu v dennej tlači.
Katty
01.02.05,10:57
Výzva sa robí uverejnením oznamu v dennej tlači.
najprv na súd a potom do tlače či ako? :eek:
Jozef I
03.03.05,12:58
Tak môj názor je, že by som vytvoril 100% opravnú položku ak:

-pohladávka bola voči slovenskej firme
-bola daná do príjmov u vás vo firme v roku 1999
-od splatnosti uplynulo 48 mesiacov
-je riziko, že nebude zaplatená

Samozrejme, ide o dočasné riešenie. V roku 2004 pôjde o daňový náklad ale v ďaľších rokoch to treba doriešiť. A to dať obe firmy na súd a žiadať rozhodnutie o tom, že ich majetok nepostačuje na uspokojenie veriteľa alebo prebehne konkurz. Na základe tohto rozhodnutia súdu sa potom opravná položka zruší do výnosov a súčasne sa zaúčtuje trvalý odpis pohladávky.
A verím, že je to správne, lebo som tak dal do nákladov niekoľko miliónov.:D
Katty
03.03.05,13:35
...a čo ak bola pohľadávka na súde a súd v rozsudku rozhodol že dlžník nám musí pohľadávku zaplatiť + trovy a pod. ale peniaze neprišli a ani neprídu... stačí tento rozsudok na to aby sa urobil daňový odpis tejto pohľadávky???
Jozef I
03.03.05,13:42
Podľa mňa nie. Lebo súd rozhodol, že majú zaplatiť. Čiže je predpoklad, že majú peniaze a teda, že pohľadávka bude uspokojená. Ak nefungujú, skúsil by som dať platobný rozkaz exekútorovi a možno niečo vymôže. Ak nie , tak konkurz.
Katty
03.03.05,13:48
lenže druhá strana tam ani nebola, citujem: "nakoľko sa odporca na pojednávanie nedostavil a súd vec prejednal a rozhodol v súlade s ust. § 101 ods.2 O.s.p."
"Vychádzajúc z uvedeného súd dospel k záveru, že nárok navrhovateľa je odôvodnený a že boli splnené náležitosti rozhodnutia rozsudkom pre zmeškanie a preto rozhodol tak, ako je uvedené vo výroku tohto rozsudku a zaviazal odporcu na zaplatenie istiny (plná výška pohľadávky)." a súd to týmto spôsobom ukončil, dalej sa už nič nekoná....tak ja už neviem
Sany
16.03.05,12:30
Jedine teraz posunúť exekútorovi, ktorý zistí, že dlžník nemá majetok, potom návrh na súd, aby súd zrušil exekúciu z dôvodu nemajetnosti a potom daňový odpis pohľadávky.
Katty
16.03.05,13:42
sany takže čo s rokom 2004, urobím 100% opravnú položku nakolko je to pohladávka z r.99 ale bude to pripočítateľná položka alebo si ju môžem daňovo uznať, pretože mi ešte nikto nepovedal ako riešiť opravné položky na pohľadávky splatné v r.99...
a potom ak budem mať v r.2005 rozhodnutie súdu o zrušení exekúcie zruším nedaňovú opravnú položku a urobím daňový odpis...
Katty
17.03.05,10:29
prosííím vie mi niekto odobriť či mám dať opravnú položku nedaňovú alebo daňovúú, chcem urobiť daňové priznanie a toto mi to dosť ovplyvní...
Slovenka
22.03.05,09:17
Vedieme podvojné účtovníctvo. K 1. 12. 2004 evidujeme na účte 314001 zostatok zálohy na zásoby poskytnutej v roku 2001. Záloha mala byť vyrovnaná do 31. 12. 2001.
Je zrejmé, že zásoby nám dlžník nedodá, ani zálohu nevráti. S dlžníkom máme v decembri 2004 podpísanú dohodu o trvalom upustení od vymáhania.
Môžeme v decembri zaúčtovať odpis pohľadávky 546/314, z toho daňovo uznateľný odpis pohľadávky vo výške 25 % v súlade s § 24 ods.2 písm. s/ bod 7 zákona 366/1999 ?

Prosím poradiť, či pre daňovú uznateľnosť nevadí, že ide o pohľadávku, ktorá nebola zahrnutá do príjmov, keďže sa v roku 2001 účtovala ako 314/221, teda nie do výnosov ?
hanulla
22.03.05,13:17
Ahojte, prosim Vás je takéto niečo aj JU, alebo nejaká škáročka na odpis pohľadávok npr. do nejakej sumy. dík
Slovenka
22.03.05,17:54
Vedieme podvojné účtovníctvo. K 1. 12. 2004 evidujeme na účte 314001 zostatok zálohy na zásoby poskytnutej v roku 2001. Záloha mala byť vyrovnaná do 31. 12. 2001.
Je zrejmé, že zásoby nám dlžník nedodá, ani zálohu nevráti. S dlžníkom máme v decembri 2004 podpísanú dohodu o trvalom upustení od vymáhania.
Môžeme v decembri zaúčtovať odpis pohľadávky 546/314, z toho daňovo uznateľný odpis pohľadávky vo výške 25 % v súlade s § 24 ods.2 písm. s/ bod 7 zákona 366/1999 ?

Prosím poradiť, či pre daňovú uznateľnosť nevadí, že ide o pohľadávku, ktorá nebola zahrnutá do príjmov, keďže sa v roku 2001 účtovala ako 314/221, teda nie do výnosov ?
Prosím, kto mi poradí?
anto
22.03.05,18:45
Ja by som sa s tým tak nehral, ak veriteľ nemá už nič, zbytočne budete vyhadzovať peniaze za súdne spory a zvyšovať si náklady. Pohľadávku odpísať do nákladov, neovplyvňujúcich základ dane a je to. Samozrejme to musí odsúhlasiť hlava firmy, inak by mohli byť problémy. A tiež vtedy, ak tá pohľadávka je niekoľko tisíc korún. Pri vyššich pohľadávkach je predsa len potrebné rozhodnutie súdu a potom si ju môžem dať priamo do nákladov.
Slovenka
22.03.05,19:08
Nechcem pohľadávku vymáhať súdnou cestou, dohodnem sa s veriteľom
o trvalom upustení od vymáhania. Chcem ale urobiť daňovo uznateľný
odpis pohľadávky.
Môžem do daňovo uznateľných nákladov účtovať 546/314 v roku 2004 čiastku vo výške 25 % aj keď ide o pohľadávku z poskytnutého preddavku ?
Vladimír Ozimý
05.12.05,17:22
no ja mam tiez problemy z pohladavky za rok 2001 a 2002 no ak ide o pohladavky do 1000 sk tak ich dufam rovno dam do nakladov a nebudem nad tym uvazovat firma skratka uz nehodla dalej nad tym rozmyslat a hlavne je to pre nu zanedbatelne...no ale hlavne mi ide o tie nad 1000 sk a to konkretne o ustanovenie paragarfu 24 ods 2 pism s bod 7, a to polozka ze do nakladov je ju mozne uznat postupne vo vyske 25 percent kazdy rok, dalej muselo ubehnut od doby splatnosti 24 mesiacov a obe strany sa dohodli na upusteni od vymahania...a je tam podmienka v roku ked zacal o tom uctovat...mam to chapat ako ze zauctovat odpis pohladavky v danom roku v plnej vyske ale z danoveho hladiska len 1/4 do danovych vydavkov. chapem to spravne? Od 1.1. 2003 sa riadim sucasnym zakonmi platnymi v tomto obdobi....no len ma trochu zaraza ze opravna polozka zacala platit az od 1.1. 2004 to jest danovo oznatelne su vydavky do 1000 sk ak som trvale upustil od ich vymahania a body v pismene h okrem 5 dakujem