Aljoska
30.03.07,14:15
Dobry den,
nasla som si stare prispevky týkajúce sa odchodného do predčasného dôchodku, ale napriek tomu Vas chcem požiadať o radu resp. rady:
Pani si podala žiadosť o rozviazanie PP dohodou k 31.03.2007 z dôvodu prvého odchodu do dôchodku. Teraz čerpá dovolenku mimo Slovenska. Moja otázka znie či má nárok na PD ak :
-plní podmienku, že sa jedná o prvé skončenie PP
-požiadala o predčasný dôchodok počas prac. pomeru, ale odpoveď ešte nemá a nám tiež nič nedokladovala...

..., pretože pre nárok na odchodné je potrebné, aby ku skončeniu PP došlo až po nadobudnutí nároku na dôchodok?Čo to presne znamená prosím? Bude tým nárokom odpoveď zo soc. poisťovne?a nám resp. zamestnávateľovi nič nemusela doložiť o tom, že žiadala o predčasný dôchodok?

Za odpovede Vám krásne ďakujem.Silvia.
adv
30.03.07,12:57
par. 76 ods. 6 - Pri prvom skonèení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predèasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonáva zárobkovú èinnos je viac ako 70%, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesaèného zárobku pod¾a § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skonèením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skonèení.
jankasm
01.04.07,19:54
Má nárok na odchodné, ak jej bude dôchodok priznaný. Jedná sa o predčasný starobný dôchodok, takže môže sa stať, že jej ho nepriznajú.
Takže s vyplatením odchodného by som počkala kým Vám donesie potvrdenie zo sociálnej poisťovne o priznaní dôchodku. Odchodné jej môžete vyplatiť aj potom, keď už u Vás nebude pracovať. Nemusela Vám dokladovať nič o tom, že žiadala o dôchodok, Vám bude stačiť potvrdenie zo SP o priznaní dôchodku.