mmpc
30.03.07,15:29
Zdravim vsetkych, riesim taku dilemu, ci sa mam dobrovolne registrovat na platcu DPH, aj ked obrat mavam tak do Miliona.
Potreboval by som to hlavne vysvetlit, co je pre mna lepsie. Mam obchodnu cinnost, skladam PC, servis, montuje siete LAN aWIFI atd. Problem je hlavne s firmami, ktore su platcovia, a ked im vystavim fakturu ako neplatca, sa im to nepaci.
Priklad: kupim tovar za 30 000 a predam ho za 40 000 Sk.
ako by som s tou DPH -ckou ? bolo by to aj pre mna vyhodne alebo iba pre tu firmu, co to odo mna kupi?
dakujem za odpovede...
bendži
30.03.07,13:32
Tvoje rozhodnutie zaleži od dvoch uhlov pohľadu:

1. ako veľmi ti záleží na tvojich zákazníkoch a koľko je tvojich zákazníkov, ktorí sú platcovia DPH - pretože pre nich je výhodnejšie brať tovary i služby od platcu DPH, než od neplatcu
2. či sú tvoji dodávatelia platcami DPH, ak áno, DPH ktorú im platíš, si budeš môcť odpočítať...
mmpc
30.03.07,13:53
ved prave preto, ze ja nakupujem PC komponenty a material vo velkosklade od platcu DPH.
Chcel by som polopate vysvetlit ten priklad, ktory som pisal vyssie.
od nakupu az po predaj koncovemu zak. , platcovi dph.
Leontin
30.03.07,14:58
ved prave preto, ze ja nakupujem PC komponenty a material vo velkosklade od platcu DPH.
Chcel by som polopate vysvetlit ten priklad, ktory som pisal vyssie.
od nakupu az po predaj koncovemu zak. , platcovi dph.

Tak polopate !!!, Uf to bude na dlho, uz to vidim, ale snad to pomoze.
Prv si treba povedat, co to je DPH. Nazov hovori ze je to dan z pridanej hodnoty. A väcsina beznych ludi ani nevie, ze je to vlastne dan, ktoru plati konecny bezny spotrebitel. Kazdy clovek, ako osoba je FO nepodnikatelom a teda prirodzenym neplatcom DPH (z hladiska pohladu dani).

PRIKLAD: Ako vznikne napriklad stol. Tak si predstav, ze vyrastie strom. Ten niekto zotne(firma strom) a vyrobi z neho 10ks dosiek. Naklady na zotnutie + vyrezanie dosiek su napriklad 100Sk /ks. Takze ten vyrobca, firma strom preda firme nabytku dosky za cenu 100(vyroba) + 20(marza) + 19%(DPH) = 142,80Sk. Takze toto je prvotny vznik DPH a ta vznika u vyrobcu zo zakona, nakolko ma obrat vyssi ako 1,5mil.
A cele sa nam to vezie az ku konecnemu spotrebitelovi.

Firma nabytok nakupi dosky za 120Sk + 22,80DPH. Z tych sa vyrobi nabytok, povedzme stol a bude ho tato firma dalej predavat za 120Sk(nakup) + 50(marza) + 32,30DPH = 202,30Sk. Dan z prijmu bude 170 - 120 (Predaj - nakup). Takze dan z prijmu bude 19% zo 50Sk. A co DPH co ma odviest bude 32,30 - 22,80 = 9,50Sk Toto odvedie danovemu uradu na odvod DPH.

A podme dalej. Maloobchod preda tento stol konec.zakaznikovy za cenu 170 + 80(marza) + 47,50Sk (DPH19%) = 297,50Sk. A z tohoto posledneho kroku je vidiet, ze konecny zakaznik plati 250Sk, ako cenu za tovar + 47,50 ako DPH z toho vyrobku. Maloobchodna firma odvedie DPH nasledovne 47,50 - 32,30 = 15,20Sk. A na dan z prijmu bude 19% zo sumy (250 - 170) = 80Sk

Takze ak to spravne pochopis, tak zistis, ze v celom retazci ak budu vsetci platcami DPH, tak celu sumu DPH t.j. 22,80(vyrobca) + 9,50(nabytok)+15,20(maloobchod) = 47,50 !!! tak celu DPH ktora sa odvadza statu zaplati len a len konecny spotrebitel. A ani sam o tom nevie, ale postupne ju zaplati vyrobcovi, nabytkarovi i predajcovi. A vtom je cely vtip ! :)

Ak teda porusis tento retazec, do ktoreho si vtiahnuty uz len tym, ze nakupujes od platcu DPH, tak sa stavas nevhodnym clankom pre dalsich platcov DPH. A preco???
Lebo oni ked od teba nakupia tovar, nemaju narok na odpocet DPH, nakolko si neplatca a tym padom, je pre nich ten tovar o 19% drahsi. O 19% musia vydat na nakup viac, ako keby kupovali od platcu DPH. Lebo tych 19% by si dalej odpocitali od svojho dalsieho odberatela, spotrebitela a zaplatili by len cast o ktoru zvysili cenu. A keby to brali napriklad do rezie, tak ich vlastne ukracujes o tych 19%DPH ktore si mohli uplatnit na danovom urade ako odpocet. Chapes???

Prepac, ze sem nebudem teraz pisat priklad, ako to je u neplatcu DPH, ale finta je v tom, ze ked predavas platcovi DPH, tak ten ta nuti byt tiez platcom, nakolko si moze odpocitat tuto dan. V opacnom pripade si pre nich drahsi o 19%. A to je dost. Ak ma platca DPH pocitac na predajni za 23800Sk vratane DPH a Ty ho mas za 21500 ako neplatca, tak mi ver, ze firma spravi lepsie, ked ho kupi za tych 23800 nakolko ma pre nich skutocnu hodnotu 20000 a tych 3800 ako DPH si daju do odpoctu. A tym padom bud zaplatia menej na odvode DPH alebo dokonca im tuto dan danovy urad vrati ako preplatok. A to uz by ti malo byt jasne, preco je dolezite byt platcom DPH.

A pre tvoju informaciu, kedze kazdy jeden obcan, ako konecny spotrebitel nie je platcom DPH, a nemoze si teda tuto zaplatenu dan nikde odpocitat, tak pre neho je lepsie a lacnejsie nakupovat od neplatcu DPH, teda od Teba. A tym mas z toho samozrejme vyssi prijem, tych 21500Sk. Ak by si bol platca, tak pri rovnakej cene, teda 21500 vratane DPH, mas z toho prijem len 21500/1,19 = cca 18000. A to uz je menej vyhodne. I ked celych 3500 nezaplatis danovemu uradu, nakolko si od toho odpocitas to, co uz si zaplatil dodavatelovi (len musi byt DPH). Ak by nebol, je zle a tych 3500 zaplatis danovemu uradu komplet.

Takze posledny prispevok. Ak mas odberatelov neplatcov, zostan si kludne neplatca a je ti jedno od koho nakupujes (ci platci, ci neplatcu), ak mas odberatelov platcov, tak sa stan platcom a nakupuj tiez od platcov (aby niekto nenarusil retaz).

Ufff a uz som uplne vycerpany. :):):)
mmpc
30.03.07,15:31
Dik moc za perfektne vysvetlenie. Budem este o tom rozmyslat, ale viac odberatelov mam neplatcov, len niekedy zväcsa firmy chcu odomna aby som bol platca.
A keby som sa teda stal platcom, je to o moc zlozitejsie uctovat? Ja si robim uctovnictvo sam v programe alfa.
a keby som uz bol platca, je este potom moznost vratit sa spät na neplatcu?
dik
orazel
30.03.07,15:49
... ak ostaneš neplatcom DPH, tak môžeš dodávať aj platcom, no v tom prípade tvoje ponuky pre nich musia byť také isté, alebo menšie,ako ponuky platcov DPH za ten istý tovar bez DPH. ak sa zaregistruješ ako platca, musíš ním ostať min. 12 mesiacov
Zita5
30.03.07,15:52
Dik moc za perfektne vysvetlenie. Budem este o tom rozmyslat, ale viac odberatelov mam neplatcov, len niekedy zväcsa firmy chcu odomna aby som bol platca.
A keby som sa teda stal platcom, je to o moc zlozitejsie uctovat? Ja si robim uctovnictvo sam v programe alfa.
a keby som uz bol platca, je este potom moznost vratit sa spät na neplatcu?
dik

Ja myslím , že ak by si sa aj stal plátcom DPH ...tak Alfa to zvládne super aj s Tebou ...;)
annna
31.03.07,17:19
Tiez mám príjmy okolo mil., robím učtovníctvo sama:ked porovnam zaplatenu DPH a prijatu DPH vyjde mi ztoho akurát práca naviac/kazdý 1/4rok priznanie DPH/
M (Em)
27.07.07,20:57
Ja som tuto otazku zacala riesit tento tyzden. Kedze mam internetovy predaj, mam vela zakaznikov neplatcov (konecny zakaznik + materske skoly). Ale zaroven mam aj zakaznikov malopredajne a ponuky do velkopredajni. Tak som si na to dnes sadla a zistila som, ze jedine riesienie je mat 2 firmy. Jedna sa zostane venovat velkoobchodu a vyrobe a stane sa platcom DPH (cize prvotna firma pisana na manzela) . A druhu si zalozim ja (zrejme uz rovno s.r.o) a budem neplatcom a venovat sa koncovym zakaznikom. Len neviem, ci danovy urad nebude zaujimat, preco si manzelia medzi sebou predavaju navzajom tovar?:) Viete mi niekto poradit?

dakujem
Kazu
27.07.07,22:47
Z pohľadu podnikania budete 2 firmy a tie môžu spolu obchodovať.
M (Em)
28.07.07,06:50
A mozem takto uprostred roku prejst na platcovstvo DPH ? Ako mam potom uzavriet uctovnictvo (JU v Alfe), mam spravit danove priznanie, alebo co s tym? Ani svokra, ani svagrina co su uctovnicky nevedia poradit :(
Lion Topoľčany
28.07.07,07:38
Ničm sa nedeje, keď prejdene na platcovstvo DPH uprosred roka. Aj my sme tak urobili. Jednoducho začnete byť platcom od istého dátumu-samozrejme musíte o to požiadať daňový úrad, ten vám pridelí číslo /kartičku/ a od tohto dátumu ste platcom DPH. Pravdepodobne sa dáte na kvartálny systém a vtedy nastupuje účtovníčka, kvartálne vám to musí samozrejme spracovávať.
Treba si uvedomiť, čo so zásobami v starom systéme, ale je tu hrozne veľa tém, kde sa podrobne dá naštudovať...
seflera
28.07.07,07:48
A mozem takto uprostred roku prejst na platcovstvo DPH ? Ako mam potom uzavriet uctovnictvo (JU v Alfe), mam spravit danove priznanie, alebo co s tym? Ani svokra, ani svagrina co su uctovnicky nevedia poradit :(

Pozri si opatrenie Ministerstva Financií SK č. 21378/2003-92, ktorým sa ustanovuje postup účtovania pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva......
http://www.finance.gov.sk/ImgAdmin/ico_rtf.gif (http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Fabova/Opatrenie_11158.rtf) Opatrenie_11158.rtf (http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Fabova/Opatrenie_11158.rtf)

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4512
Marína
28.07.07,07:49
Samozrejme, že môžeš. Požiadaš DÚ o registráciu na tlačive Žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty. Po vyhovení žiadosti Ti DÚ určí termín, od ktorého sa stávaš platiteľom DzPH. Účtovníctvo uzavrieš tak ako zvyčajne k 31.12. a aj daňové priznanie podáš ako zvyčajne v riadne termíne do 31.3. nasledujúceho roka. Na účtovaní sa Ti mení len to, že si zavedieš evidenciu DPH (čo Ti software po správnom zadaní údajov ošetrí) a v peňažnom denníku rozdiel medzi účtovaním platiteľa a neplatiteľa dane z PH bude ............ viď príklad(Alfu nepoznám, preto typ neuvádzam).
Do pozornosti dávam tému http://www.porada.sk/t33973-odpocet-dph-pri-registracii.html
Dodatok: Lion, uznávam, si rýchlejší(ia).;)
M (Em)
28.07.07,11:53
Dakujem za tieto super odpovede. Vsetka cest, ze pomozete a mate cas sa venovat aj novacikom.
Zita5
28.07.07,12:17
A mozem takto uprostred roku prejst na platcovstvo DPH ? Ako mam potom uzavriet uctovnictvo (JU v Alfe), mam spravit danove priznanie, alebo co s tym? Ani svokra, ani svagrina co su uctovnicky nevedia poradit :(


V ALFE v roku 2006 kde účtujete ako neplátca DPH - treba kliknúť hore na Číselník - REŽIM ÚČTOVANIA - a vľavo hore treba zafajknúť "X" -Platiteľ DPH ...potom OK . Následne sa treba vrátiť do ...Číselník-Firemné iniciále ...a zhruba v strede Tabuľky je okienko na IČDPH ....tam vpíšete pridelené IČ DPH , zakliknete OK . Tým pádom od toho momentu môžete účtovať v PD aj v ostatných evidenciách ako plátcovia DPH .Toto je možné v priebehu roka kedykoľvek v prípade nového plátcu DPH .

Žiadne daňové priznanie nerobíte ani neuzavriete účtovníctvo v prelomovom období neplátca DPH versus plátca DPH ,pokračujete ďalej v účtovaní so zreteľom na dodržiavanie príslušných zákov ako plátca DPH až do 31.12.2007.

Neviem či som to zrozumiteľne napísala ;)
Marína
28.07.07,12:49
mimotemy Zitka, dovolím si citovať len časť Tvojho príspevku.


Neviem či som to zrozumiteľne napísala ;)
Napísala si to úplne po lopate(v preklade zrozumiteľne).:)
Johanka
28.07.07,12:54
Pozri si opatrenie Ministerstva Financií SK č. 21378/2003-92, ktorým sa ustanovuje postup účtovania pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva......
http://www.finance.gov.sk/ImgAdmin/ico_rtf.gif (http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Fabova/Opatrenie_11158.rtf) Opatrenie_11158.rtf (http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/Fabova/Opatrenie_11158.rtf)

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4512


:eek: a z akého dôvodu by mal prejsť na podvojné účtovníctvo ???
FO ak sa stane platiteľom DPH bude pokračovať v JÚ.
Nová s.r.o., ktorá zatiaľ nebude platiteľ DPH, pri svojom vzniku otvorí účtovné knihy a bude si viesť svoje PÚ.
Johanka
28.07.07,12:58
A mozem takto uprostred roku prejst na platcovstvo DPH ? Ako mam potom uzavriet uctovnictvo (JU v Alfe), mam spravit danove priznanie, alebo co s tym? Ani svokra, ani svagrina co su uctovnicky nevedia poradit :(

Účtovníctvo vedieš ako účtovná jednotka. Zákon o účtovníctve ani Postupy účtovania JÚ nerozlišujú účtovné jednotky na platiteľov DPH a tých, ktorí nie sú platitelia DPH. Ak sa staneš platiteľom DPH pribudnú Ti povinnosti vyplývajúce zo Zákona o DPH ....
PS - svokre a švagrinej ukáž Poradu ;) .
M (Em)
29.07.07,08:50
To je uplne perfektne. jedine co mi chyba je modul DPH, ktory musime zakupit. To ma na alfe najviac stve. A ako to je zo starymi fakturami ? nevratia mi DPH za nejaky tovar? Taku informaciu mi dala tusim svokra.
veronikasad
29.07.07,09:09
To je uplne perfektne. jedine co mi chyba je modul DPH, ktory musime zakupit. To ma na alfe najviac stve. A ako to je zo starymi fakturami ? nevratia mi DPH za nejaky tovar? Taku informaciu mi dala tusim svokra.

Môžeš si uplatniť odpočítanie DPH pri registrácii,t.zn. že ku dnu registrácie za platiteľa DPH si urobiš inventúru zásob tovaru a ak si tovar nakúpila od platiteľa DPH, štát ti túto DPH v prvom daňovom priznaní DPH vráti.

-----------
Veronika
M (Em)
29.07.07,10:22
Takze to znamena, ze urobim inventuru k datumu den predtym ako ziskam povolenie na platcovstvo - zasoby na sklade. Ako je to so zvysnym majetkom zakupenym uprostred roku ? napriklad pocitac, knihy, stoly a to vsetko je Kratkodoby majetok. Nebudem mat potom nadmerny odpocet?
Tie zasoby potom uz musim vediem podla prikladu na prvej strane nakup + rabat + DPH - to znamena, ze uz aj faktury a prijmove a vydavkove doklady budu robene s DPH ? Jooj, radsej som mala ist asi studovat uctovnictvo ako matematiku :) ale snad to uz nejako moja siroka rodina uctovniciek vyriesi. A ked nie, vdaka, ze sa mozem s Vami poradit.
M (Em)
29.07.07,10:23
Este ma napadlo, ze skladova inventura sa netyka iba tovaru, ale napriklad aj materialu na vyrobu ? lebo mame nakupenu metraz, z ktorej vyrabame bytovy textil a tam asi pocitat kilomentre latky nema zmysel :(
Anja111
29.07.07,10:34
Este ma napadlo, ze skladova inventura sa netyka iba tovaru, ale napriklad aj materialu na vyrobu ? lebo mame nakupenu metraz, z ktorej vyrabame bytovy textil a tam asi pocitat kilomentre latky nema zmysel :(

Áno, máš nárok na vrátenie DPH pri registrácii, zo všetkých zásob tovaru i materiálu, podľa inventúrneho zoznamu. Totiž výrobky už budeš predávať aj s DPH, keďže si platiteľ DPH, a práve preto máš nárok na vrátenie DPH z nakúpených zásob...
Anja111
29.07.07,10:43
Takze to znamena, ze urobim inventuru k datumu den predtym ako ziskam povolenie na platcovstvo - zasoby na sklade. Ako je to so zvysnym majetkom zakupenym uprostred roku ? napriklad pocitac, knihy, stoly a to vsetko je Kratkodoby majetok. Nebudem mat potom nadmerny odpocet?
Tie zasoby potom uz musim vediem podla prikladu na prvej strane nakup + rabat + DPH - to znamena, ze uz aj faktury a prijmove a vydavkove doklady budu robene s DPH ? Jooj, radsej som mala ist asi studovat uctovnictvo ako matematiku :) ale snad to uz nejako moja siroka rodina uctovniciek vyriesi. A ked nie, vdaka, ze sa mozem s Vami poradit.
Zo zásob budeš mať nadmerný odpočet určite...
Áno, PPD a VPD budeš vystavovať s DPH...
Jana Acsová
29.07.07,10:46
drozdi
19.09.07,12:08
Konečne som nasiel podobne temy ako riesim. presne nad tymto som sa zamyslal. Priznám sa, nevedel som ako to funguje u platcov DPH a konečne mi to niekto "polopaticky" vysvetlil.Dík...
tiež rozmýslam o tom ci 2 firmy.
prosím Vás...v prípade ak sa stanem platcom DPH čo musim zmeniť v uctovníctve/treba podvojne?.../, a ake dalcie veci musim splnat alebo zmeniť ..a tak....Vdaka..
drozdi
19.09.07,12:16
Tiez nad tým uvazujem byt platcom DPH. Priznám sa neviem aké podmienky su pri registrácii platcu a kedy sa to oplatí a kedy nie. Ale potrebujem radu co vsetko musim zmenit ak sa chcem stat platcom DPH / som zivnostnik a neplatca DPH/a co vsetko potom musim splnať.....Vdaka
vikinka
19.09.07,12:21
Ak sa staneš platiteľom DPH,tvojou povinnosťou bude na všetkých daňových dokladoch uvádzať pridelené IČ DPH,ak používaš ERP,treba nastaviť na DPH,myslím že iné zmeny ,ktoré musíš vykonať nie sú,možno ma niekto doplní.
drozdi
20.09.07,05:14
A tie povinnosti....rok zostat ako platca DPH, stvrtročne odovzdavat výkazy/sice neviem ake...nieco ako Daňové priznanie???.../.Treba nieco aj s odvodmi? ...atd???...Dakujem
vikinka
20.09.07,05:54
A tie povinnosti....rok zostat ako platca DPH, stvrtročne odovzdavat výkazy/sice neviem ake...nieco ako Daňové priznanie???.../.Treba nieco aj s odvodmi? ...atd???...Dakujem
Áno,rok povinnosť byť registrovaný končí ak obrat nedosiahne za 12 predchádzajúcich po sebe nasled.kalend.mesiacov sumu 1 500 000,-,§ 81 zák.o DPH-zrušenie registrácie.Ak sa staneš Q.platiteľom si povinný Q.podávať daň.priznanie DPH-výkazy,alebo mesačne ak budeš registr.ako mesačný platiteľ,kde uvádzaš daň na vstupe a na výstupe za sledované obdobie.S odvodmi DPH nemá nič spoločné.
drozdi
20.09.07,13:44
Vikinka ďujem Ti...Takze v paxi to znamena jednoducho ist na DU a požiadat o registraciu ako platca DPH. V podstate sa nič nemení oktem mesačného, alebo Q odovzdavania daň.priznania. Žiadne podvojne učtovnictvo/ ako niekto tvrdi....čiže možem uctovať v jednoduchom Alfa, hmm akutat musim asi zmenit typ učtovnictva...alebo dat to niekomu robit.
petulinka
21.10.08,00:23
DOBRY VECER,

chcela by som pochvalit krasne vysvetlenie pre neznalcov :)

mam podobny problem ..dufam ze sa najde rada aj pre mna.
ako zivnostnik sa chystam sprostredkuvavat podujatia/aktivity pre skupiny cudzincov.
priklad, pride mi skupina cudzincov - obcania , chcu napriklad ist na strelnicu (nie su platcom DPH) a na rafting (platcovia DPH) ...
co je pre mna vyhodnejsie, ako pre sprostredkovatela, kedze konecny spotrebitel je obcan a viem, ze tieto aktivity su pre ich sukromne ucely. a ako je to pri vystaveni dokladu alebo FA pre nich? VOPRED DAKUJEM ZA ODPOVED
Dáša_
21.10.08,05:09
DOBRY VECER,

chcela by som pochvalit krasne vysvetlenie pre neznalcov :)

mam podobny problem ..dufam ze sa najde rada aj pre mna.
ako zivnostnik sa chystam sprostredkuvavat podujatia/aktivity pre skupiny cudzincov.
priklad, pride mi skupina cudzincov - obcania , chcu napriklad ist na strelnicu (nie su platcom DPH) a na rafting (platcovia DPH) ...
co je pre mna vyhodnejsie, ako pre sprostredkovatela, kedze konecny spotrebitel je obcan a viem, ze tieto aktivity su pre ich sukromne ucely. a ako je to pri vystaveni dokladu alebo FA pre nich? VOPRED DAKUJEM ZA ODPOVED

pokiaľ služby poskytuješ hlavne neplátcom dane, nakupuješ striedavo, od platcov aj od neplátcov, prípadne s prevahou neplátcov, tak je podľa mna oveľa lepšie byť neplátcom.
Janek22
12.11.08,12:19
Dobry den,

takze po precitani vsetkeho mozneho ohladom DPH som na to mozno prisiel. Ale potreboval by som pomoc, ci som to pochopil spravne ale nie.
Chystam sa zalozit s.r.o., za zriadovacie naklady (nakup strojov, materialu,...) zaplatim priblizne 350 000Sk aj s DPH. Predavat budem hlavne platcom DPH. Je mozne aby som sa stal dobrovolnym platcom DPH hned po vzniku DPH? A tym padom by som si mohol ziadat o vrateni DPH a to by bolo priblizne 66 500Sk? Zuctovanie DPH by som robil kazde 4 mes., takze dovtedy by som samozrejme este nejaku DPH z nakupovanych veci este zaplatit, takze by sa ta suma navysila ale zase aj by som nejaku DPH zaplatil statu.
Ohladom vracanie DPH od statu toho moc neviem...
Dakujem vam za pomoc!
ekopo
12.11.08,12:53
Dobry den,

takze po precitani vsetkeho mozneho ohladom DPH som na to mozno prisiel. Ale potreboval by som pomoc, ci som to pochopil spravne ale nie.
Chystam sa zalozit s.r.o., za zriadovacie naklady (nakup strojov, materialu,...) zaplatim priblizne 350 000Sk aj s DPH. Predavat budem hlavne platcom DPH. Je mozne aby som sa stal dobrovolnym platcom DPH hned po vzniku DPH? A tym padom by som si mohol ziadat o vrateni DPH a to by bolo priblizne 66 500Sk? Zuctovanie DPH by som robil kazde 4 mes., takze dovtedy by som samozrejme este nejaku DPH z nakupovanych veci este zaplatit, takze by sa ta suma navysila ale zase aj by som nejaku DPH zaplatil statu.
Ohladom vracanie DPH od statu toho moc neviem...
Dakujem vam za pomoc!
Ano, môžeš sa registrovať ako dobrovolný platca DPH.
V zmysle § 55 zákona o DPH je nárok na odpočet dane pri registrácii.
Zdanovacie obdobie je v tomto prípade štvrťrok, čiže 3mesiace nie 4. Vždy po ukončení štvrťroka sa zhotoví DP k DPH do 25-teho nasledujúceho mesiaca. Ak vznikne nadmerný odpočet, tento je možno započítať s danovou povinnostou v nasledovnom Q. Ak sa nezapočítáva, ža potom ho DU automaticky vracia.
Príklad: danové priznanie za I.Q. (január, február, marec) sa podáva do 25. príla. Vznikne nadmerný odpočet. Ak aj za druhý Q vznikne nadmerný odpočet, resp. nižšia danová povinnostť ako bol NO v I. Q, tak sumu z I.Q zníženú o sumu vykázanú v II. Q. zašle DU do 20.8.
elpka
12.11.08,13:43
Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať ohľadom DPH. Som živnostníčka a doteraz nie som platca, ale môj obrat mi každoročne vychádza do 1400 000,- Sk, ale od nového roka sa má znižovať strop pre neplatcov a tým sa budem musieť stať platiteľom, len neviem, či to bude k 31.01, alebo do 28.02.2009. Podľa zákona čo som čítala tak by to malo byť k 28.02., ale chcela som Vás poprosiť, či som si to správne vysvetlila. A ešte mám jeden dotaz a to či ostane JÚ, alebo budem musieť prejsť na PÚ. Vopred za rady ďakujem.:o
Anja111
12.11.08,14:05
Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať ohľadom DPH. Som živnostníčka a doteraz nie som platca, ale môj obrat mi každoročne vychádza do 1400 000,- Sk, ale od nového roka sa má znižovať strop pre neplatcov a tým sa budem musieť stať platiteľom, len neviem, či to bude k 31.01, alebo do 28.02.2009. Podľa zákona čo som čítala tak by to malo byť k 28.02., ale chcela som Vás poprosiť, či som si to správne vysvetlila. A ešte mám jeden dotaz a to či ostane JÚ, alebo budem musieť prejsť na PÚ. Vopred za rady ďakujem.:o
Do 31.12.2008 platí obrat 1,5 mil. Sk za posledných 12 mesiacov, t.j. 1. - 12. 2008.
Od 1.1.2009 platí obrat 35 tis. € za posledných 12 mesiacov, t.j. 2.2008 - 1.2009.
Žiadosť o registráciu za platiteľa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) podáš v tomto prípade do 20.2.2009...
Naďalej môžeš účtovať v JU...
Janek22
12.11.08,17:28
Ak som to pochopil spravne tak napr.
Za 1. Q (januar, feb. mar.) nakupim stroje, material a pod. za 500 tis. (DPH som zaplatit 95 tis.) a predam vyrobky za 100 000 + 19 000 (dph).
Takze mam preplatok 76 tis. Do 25.aprila poslem danove priznanie.
V 2. Q (april, maj, jun) Nakupim material za 100 000, (DPH som zaplatil 19 000) a predaj vyrobkov bude 200 000 (dph 38 000)
Takze mam nedoplatok 19 000.
Ak poslem do 25. jula DP, DU by mi mal vratit 57 tis? (76 000 - 19 000=57 000)
A ak budem mat v 3.Q preplatok napr. 20 000 z coho sa to bude odpocitavat? Z 2.Q? Takze by mi mali vratit 1 000?
Firma vznikla 1.1. Nakupujem od platcov DPH. A predavam neplatcom a aj platcom. Platci DPH to maju vyhodnejsie nakolko si mozu odpocitat DPH ako ja...
Dakujem za vysvetlenie, som v tom zaciatocnik. Diki moc!
Marianna01
12.11.08,17:46
Ak som to pochopil spravne tak napr.
Za 1. Q (januar, feb. mar.) nakupim stroje, material a pod. za 500 tis. (DPH som zaplatit 95 tis.) a predam vyrobky za 100 000 + 19 000 (dph).
Takze mam preplatok 76 tis. Do 25.aprila poslem danove priznanie.
V 2. Q (april, maj, jun) Nakupim material za 100 000, (DPH som zaplatil 19 000) a predaj vyrobkov bude 200 000 (dph 38 000)
Takze mam nedoplatok 19 000. potiaľto sedí, sumy som neprepočítavala, ale princíp je OK. "Nedoplatok" ale neexistuje, je to daňová povinnosť. "Preplatok" je zas nadmerný odpočet, aby sme si aj v budúcnosti rozumeli:)
Ak poslem do 25. jula DP, DU by mi mal vratit 57 tis? (76 000 - 19 000=57 000) ano, v tomto okamihu Ti štát vracia rozdiel medzi nadmerným odpočtom a daňovou povinnosťou v nasledujúcom zdaňovacom období.
A ak budem mat v 3.Q preplatok napr. 20 000 z coho sa to bude odpocitavat? Z 2.Q? Takze by mi mali vratit 1 000? Tu si sa úplne zamotal, "preplatok" čiže nadmerný odpočet Ti "štát" neodpočítava. Toto je užďalšie zdaňovacie obdobie, ktoré podáš na novom daň. priznaní. Tým, že Ti po 2. štvrťroku štát peniaze vrátil, máš celý prvý polrok vysporiadaný. Tretí kvartál už podávaš ako ďalšiu buď daň. povinnosť, ktorú musíš zaplatiť, alebo nadmerný odpočet, ktorý Ti štát vráti po ukončení nasledujúceho, čiže štvrtého štvrťroka.
Firma vznikla 1.1. Nakupujem od platcov DPH. A predavam neplatcom a aj platcom. Platci DPH to maju vyhodnejsie nakolko si mozu odpocitat DPH ako ja...
Dakujem za vysvetlenie, som v tom zaciatocnik. Diki moc!


Odpoveď vyznačená v texte červenou
Janek22
12.11.08,18:53
Dakujem za vybornu odpoved!
Takze stat ti vrati peniaze alebo ty zaplatis danovu povinnost 2. krat do roka? Pokazde po dvoch Q? A DP podavas 4 krat do roka, po kazdom Q. A stat ti vrati alebo ty zaplatis rozdiel medzi 2 Q.
Dufam ze som to pochopil spravne.
ekopo
13.11.08,12:34
Mýli ťa použitý termín "prvý polrok vysporiadaný" v predchádzajúcej odpovedi.
prípady:
I.Q. =NO 600,- .,
II.Q.= DP 400,- započítané je z I.Q. 400,- DU vráti 200,-.,
III.Q=DP 150,- to je potrebné uhradiť
IV.Q=DP 100,- to je potrebné uhradiť
I.Q. =DP 200,- to je potrebné uhradiť
II.Q.=NO 750,- nič sa nedeje
III.Q=NO 50,- DU vráti 750,-
IV.Q=DP 10,- započíta sa 10, DU vráti 40
I.Q. =DP 200,- to je potrebné uhradiť
a tak dokola, započítať sa môže len jedno predchádzajúce obdobie

NO= nadmerný odpočet., DP=danová povinnosť
elpka
13.11.08,15:34
ďakujem za radu.:)
erika_H
07.12.08,19:39
Do 31.12.2008 platí obrat 1,5 mil. Sk za posledných 12 mesiacov, t.j. 1. - 12. 2008.
Od 1.1.2009 platí obrat 35 tis. € za posledných 12 mesiacov, t.j. 2.2008 - 1.2009.
Žiadosť o registráciu za platiteľa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) podáš v tomto prípade do 20.2.2009...
Naďalej môžeš účtovať v JU...

Dobrý večer,chcela by som sa Vás prosím opýtať-
do obratu na registráciu DPH v podvojnom účtovníctve počítam tržby za poskytnuté služby a predaný tovar..
ako je to z prijatou zálohou?v prípade,že firma ešte nie je platcom DPH,a od 1.1.2009 by im to vyšlo-ale neviem,či mám počítať aj prijaté zálohy zaúčtované na účte 324?:confused:
Johanka
07.12.08,19:44
Zákon o DPH § 4

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

;)
erika_H
07.12.08,19:57
Zákon o DPH § 4

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

;)


ďakujem Johanka.Takže tomu rozumiem správne,že aj prijaté zálohy sú výnosy a počítam ich do obratu na výpočet DPH..?
optimistka
08.12.08,09:28
prijaté zálohy nie sú výnosom, sú len preddavkom na budúcu službu alebo tovar
tie nikdy neúčtujeme na do triedy 6 ale do triedy 3
takže jednoducho povedané spočítaš 601,602,604,648 ...
erika_H
08.12.08,15:48
prijaté zálohy nie sú výnosom, sú len preddavkom na budúcu službu alebo tovar
tie nikdy neúčtujeme na do triedy 6 ale do triedy 3
takže jednoducho povedané spočítaš 601,602,604,648 ...

No presne takto som si to aj myslela,len som si to pre istotu potrebovala overiť..
Ďakujem pekne,prijemny deň prajem
joebuggy
22.01.09,14:30
Poradte ludkovia. Možno by som odpovet nasiel sem, ale niektore topics su zalozene už dlhsie a neviem či odpovede aktualne.

Chcem si otvorit predajnu textilu. Som zivnostnik, zatial neplatca DPH. Tovar chcem nakupovat od vyrobcu z Polska. Vyrobca je platitelom DPH. DPH v polsku je 22%. Moj zakaznik bude samozrejme neplatca.

Napiste mi prosim priklad "polopate" ked chcem kupit tovar za 20 eur (bez 22% DPH). Za dvoch moznosti 1. ja som neplatca DPH 2. ja som platca DPH.

Vopred Dakujem.
pisc
20.09.09,21:39
PRIKLAD: Ako vznikne napriklad stol. Tak si predstav, ze vyrastie strom. Ten niekto zotne(firma strom) a vyrobi z neho 10ks dosiek. Naklady na zotnutie + vyrezanie dosiek su napriklad 100Sk /ks. Takze ten vyrobca, firma strom preda firme nabytku dosky za cenu 100(vyroba) + 20(marza) + 19%(DPH) = 142,80Sk. Takze toto je prvotny vznik DPH a ta vznika u vyrobcu zo zakona, nakolko ma obrat vyssi ako 1,5mil.
A cele sa nam to vezie az ku konecnemu spotrebitelovi.

Firma nabytok nakupi dosky za 120Sk + 22,80DPH. Z tych sa vyrobi nabytok, povedzme stol a bude ho tato firma dalej predavat za 120Sk(nakup) + 50(marza) + 32,30DPH = 202,30Sk. Dan z prijmu bude 170 - 120 (Predaj - nakup). Takze dan z prijmu bude 19% zo 50Sk. A co DPH co ma odviest bude 32,30 - 22,80 = 9,50Sk Toto odvedie danovemu uradu na odvod DPH.

A podme dalej. Maloobchod preda tento stol konec.zakaznikovy za cenu 170 + 80(marza) + 47,50Sk (DPH19%) = 297,50Sk. A z tohoto posledneho kroku je vidiet, ze konecny zakaznik plati 250Sk, ako cenu za tovar + 47,50 ako DPH z toho vyrobku. Maloobchodna firma odvedie DPH nasledovne 47,50 - 32,30 = 15,20Sk. A na dan z prijmu bude 19% zo sumy (250 - 170) = 80Sk

Takze ak to spravne pochopis, tak zistis, ze v celom retazci ak budu vsetci platcami DPH, tak celu sumu DPH t.j. 22,80(vyrobca) + 9,50(nabytok)+15,20(maloobchod) = 47,50 !!! tak celu DPH ktora sa odvadza statu zaplati len a len konecny spotrebitel. A ani sam o tom nevie, ale postupne ju zaplati vyrobcovi, nabytkarovi i predajcovi. A vtom je cely vtip ! :)


Ahojte, lamem si uz pol dna hlavu nad touto temou, a co mi z prispevkov vychadza je toto:



PLATCA DPH:
-z predaja vyrobku odvedie v danovom priznani dan z prijmu zo svojej marze
-za predaj vyrobku odvedie este aj svoju cast dane ako rozdiel dane z predavanej ceny vyrobku a kupenej ceny vyrobku
(obe sumy su totozne)

NEPLATCA DPH:
-z predaja vyrobku odvedie v danovom priznani dan z prijmu zo svojej marze

CIZE platca odvadza dvakrat velku sumu (tym padom ma o polku mensi zisk) z predaja vyrobku ako neplatca?


Listujem dalej a napada ma dalsi scenar-


PLATCA DPH:
-do nakladov si dam cenu bez dane - 100 (takze mam cisty prijem o 100 nizsi, teda platim o 19 menej na dani)
-odvod dane sa mi znizi o 19

NEPLATCA DPH:
-do nakladov si dam plnu cenu - 119 (takze mam cisty prijem o 119 nizsi, platim o 22,61 menej na dani)

CIZE ako platca som usetril na kupe 19 + 19, ako neplatca 22,61?


Ak niekto pochopil moje uvahy.... su spravne? :o
Dik
Dáša_
21.09.09,05:05
Ahojte, lamem si uz pol dna hlavu nad touto temou, a co mi z prispevkov vychadza je toto:



PLATCA DPH:
-z predaja vyrobku odvedie v danovom priznani dan z prijmu zo svojej marze
-za predaj vyrobku odvedie este aj svoju cast dane ako rozdiel dane z predavanej ceny vyrobku a kupenej ceny vyrobku
(obe sumy su totozne)

NEPLATCA DPH:
-z predaja vyrobku odvedie v danovom priznani dan z prijmu zo svojej marze

CIZE platca odvadza dvakrat velku sumu (tym padom ma o polku mensi zisk) z predaja vyrobku ako neplatca?


Listujem dalej a napada ma dalsi scenar-


PLATCA DPH:
-do nakladov si dam cenu bez dane - 100 (takze mam cisty prijem o 100 nizsi, teda platim o 19 menej na dani)
-odvod dane sa mi znizi o 19

NEPLATCA DPH:
-do nakladov si dam plnu cenu - 119 (takze mam cisty prijem o 119 nizsi, platim o 22,61 menej na dani)

CIZE ako platca som usetril na kupe 19 + 19, ako neplatca 22,61?


Ak niekto pochopil moje uvahy.... su spravne? :o
Dik

V podstate majú tvoje úvahy isté racionálne jadro.
PDôležité je vedieť, kto sú tvoji zákazníci, komu budeš predávať? Iba neplátcom dph? Alebo budeš mať aj plátcov DPH? A budeš nakupovať od neplátcov aj neplátcov dph?

Najhoršia možnosť je byť neplátca, nakupovať aj predávať platcovi.

t.j. nakúpiš za 119€, tvoja cena pre zákazníka je 141,61, co je 119+22,61.

Ak je tvoj zákazník platca DPH, tak mu to predáš za 141,61, z toho si on uplatni 22,61 DPH plus zníženie dane z príjmu 19€.
Tvoj zisk je zjednodušene 19€, DPH ti zaplatí zákazník

Ak si neplátcom DPH, predáš zákazníkovi tak isto za 141,61. Akurát zákazník, platitel dph si zníži daň z príjmu o 26,91. Takže pre neho si drahší, lebo si nemôže odpočítať DPH..
Tu je tvoj zisk 22,61.
Neplatiteľovi DPH je to jedno, dokonca pre neho by si mohol ísť s cenou na 138€ a zisk by si mal rovnaky, ako v 1. prípade

A netreba zabudnúť na to, že ako platiteľ máš nárok na odpočet DPH zo všetkého (až na nejaké výnimky), čo potrebuješ k svojmu podnikaniu.
pisc
21.09.09,19:59
V podstate majú tvoje úvahy isté racionálne jadro.
PDôležité je vedieť, kto sú tvoji zákazníci, komu budeš predávať? Iba neplátcom dph? Alebo budeš mať aj plátcov DPH? A budeš nakupovať od neplátcov aj neplátcov dph?

Najhoršia možnosť je byť neplátca, nakupovať aj predávať platcovi.

t.j. nakúpiš za 119€, tvoja cena pre zákazníka je 141,61, co je 119+22,61.

Ak je tvoj zákazník platca DPH, tak mu to predáš za 141,61, z toho si on uplatni 22,61 DPH plus zníženie dane z príjmu 19€.
Tvoj zisk je zjednodušene 19€, DPH ti zaplatí zákazník

Ak si neplátcom DPH, predáš zákazníkovi tak isto za 141,61. Akurát zákazník, platitel dph si zníži daň z príjmu o 26,91. Takže pre neho si drahší, lebo si nemôže odpočítať DPH..
Tu je tvoj zisk 22,61.
Neplatiteľovi DPH je to jedno, dokonca pre neho by si mohol ísť s cenou na 138€ a zisk by si mal rovnaky, ako v 1. prípade

A netreba zabudnúť na to, že ako platiteľ máš nárok na odpočet DPH zo všetkého (až na nejaké výnimky), čo potrebuješ k svojmu podnikaniu.

Asi sa mi konecne rozsvietila ziarovka.. doteraz som zrejme nevidel rozdiel medzi DANOU Z PRIJMU a DANOU Z PRIDANEJ HODNOTY :D

Neplatca pracuje len s danou z prijmu, platca ma k tomu aj pridanu hodnotu.

Vyhoda DPH je samozrejme pri odoberateloch platcoch, a tiez pri velkych nakladoch, investiciach ap.

Result, pokial ide napr o e-shop, kde naklady su tak akurat na domenu a webpriestor a predaj ide hlavne neplatcovi, tak kym predajca nepomysla nad kupou "firemneho" auta, notebooku a neviem coho, nad DPH ani nemusi uvazovat..
Dáša_
21.09.09,21:09
Asi sa mi konecne rozsvietila ziarovka.. doteraz som zrejme nevidel rozdiel medzi DANOU Z PRIJMU a DANOU Z PRIDANEJ HODNOTY :D

Neplatca pracuje len s danou z prijmu, platca ma k tomu aj pridanu hodnotu.

Vyhoda DPH je samozrejme pri odoberateloch platcoch, a tiez pri velkych nakladoch, investiciach ap.

Result, pokial ide napr o e-shop, kde naklady su tak akurat na domenu a webpriestor a predaj ide hlavne neplatcovi, tak kym predajca nepomysla nad kupou "firemneho" auta, notebooku a neviem coho, nad DPH ani nemusi uvazovat..


no ešte je jeden rozdiel, ked máš hlavného dodávateľa v zahraničí a je platiteľ dph.

kupuješ zo zahraničia a tam daný produkt stoji 12€, pre jednoduchosť 10+2€ je zahranična dph.
Ked si aj ty platiteľ, tak v zahraničí nakupuješ bez dph, teda za 1000€ privezieš v tomto prípade 100 kusov. Ak si neplatiteľ dph, tak zo zahraničia privezieš za 1000€ cca 83 kusov, lebo v zahraničí nakupuješ za celých 12€.
pisc
21.09.09,22:04
no ešte je jeden rozdiel, ked máš hlavného dodávateľa v zahraničí a je platiteľ dph.

kupuješ zo zahraničia a tam daný produkt stoji 12€, pre jednoduchosť 10+2€ je zahranična dph.
Ked si aj ty platiteľ, tak v zahraničí nakupuješ bez dph, teda za 1000€ privezieš v tomto prípade 100 kusov. Ak si neplatiteľ dph, tak zo zahraničia privezieš za 1000€ cca 83 kusov, lebo v zahraničí nakupuješ za celých 12€.
Uz je asi vela hodin a ostal som opat zmeteny, skusim zosumarizovat, pls opravte ma pripadne..

Vo vsetkych prikladoch kupujem od platcu, predavam neplatcovi

1. Kupujem na SK
1.1 Som Neplatca


Kupim za 119, predam za 178,5
Zisk je 59,5 - dan z prijmu (178,5 - 119 x 0,19) = 48,2
1.2 Som Platca
Kupim za 100 + 19, predam za 150 + 9,5 + 19 (DPH z 50 + DPH z 100)
Zisk je 50 - dan z prijmu (150 - 100 x 0,19) = 40,5
2. Kupujem v zahranici (co ma rovnaku vysku DPH ako SK)
2.1 Som Neplatca
Kupim za 119, predam za 178,5
Zisk je 59,5 - dan z prijmu (178,5 - 119 x 0,19) = 48,2

2.2 Som Platca
Kupim za 100 + nic, predam za 150 + 28,5 (DPH z 150)
Zisk je 50 - dan z prijmu (150 - 100 x 0,19) = 40,5

uffff
Dáša_
21.09.09,22:23
Uz je asi vela hodin a ostal som opat zmeteny, skusim zosumarizovat, pls opravte ma pripadne..

Vo vsetkych prikladoch kupujem od platcu, predavam neplatcovi

1. Kupujem na SK
1.1 Som Neplatca


Kupim za 119, predam za 178,5
Zisk je 59,5 - dan z prijmu (178,5 - 119 x 0,19) = 48,2
1.2 Som Platca
Kupim za 100 + 19, predam za 150 + 9,5 + 19 (DPH z 50 + DPH z 100)
Zisk je 50 - dan z prijmu (150 - 100 x 0,19) = 40,5
2. Kupujem v zahranici (co ma rovnaku vysku DPH ako SK)
2.1 Som Neplatca
Kupim za 119, predam za 178,5
Zisk je 59,5 - dan z prijmu (178,5 - 119 x 0,19) = 48,2

2.2 Som Platca
Kupim za 100 + nic, predam za 150 + 28,5 (DPH z 150)
Zisk je 50 - dan z prijmu (150 - 100 x 0,19) = 40,5

uffff

ano, ak predávaš neplatcovi, máš pravdu.

(
pisc
22.09.09,09:37
ano, ak predávaš neplatcovi, máš pravdu.

Ano, naschval som si zvolil ten priklad predaja neplatcovi, lebo princip retazenia DPH mi je jasny a viem, ze ak by som predaval platcovi, lepsie by som mal, keby som bol platca.
A druha vec, ze chcel som si ujasnit toho zahranicneho dodavatela.. tam by sa to oplatilo byt platcom, keby bola DPH v tom zahranicnom state vyssia, a teda dodavatel by mal o to lacnejsiu cenu zakladu, a ja by som na SK pridal akurat tu 19% DPH..

Cize ostava uz len premysliet, co bude lepsie..
BTW platcom (dobrovolnym) sa mozem stat aj mesiac po zacati zivnosti, ked zistim, ze chcem kupit napr. auto, ze...
lucy25
07.12.09,07:28
Dobre ranko, mala by som aj ja nejake otazky ohladom dobrovolneho platcu DPH:
1) je vyhodou byt platca DPH ak novovzniknuta sro, ktora bude prevadzkovat obchod kde budu konecnymi spotrebitelmi zakaznici - sukr.osoby (cize neplatci DPH)???
2) ak sa sro stane dobrovolnym platcom DPH a pocas roka nedosiahne obrat 1,5 mil.SK moze sa odhlasit ako platca DPH???
3) ak sa sro stane platcom DPH az ked dosiahne obrat 1,5mil. SK kolko spatne si moze uplatnit DPH a z akeho druhu nakupov???
(firma bude nakupovat zariadenie predajne ako napr. pulty, regale, reg.pokladna, PC so softverom,tovar na predaj, nejake pristroje do kuchynky, do kancelarie nabytok, svetelna reklama, .....) ako sa uvedeny tovar bude evidovat aby sa s neho mohla uplatnit DPH aj neskor (teda ak by fy dosiahla obrat a musela sa stat platcom DPH)
lucy25
07.12.09,08:56
PROSIM NEVIE MI NIEKTO ODPOVEDAT NA MOJE OTAZKY???
Lianka
07.12.09,16:24
Dobre ranko, mala by som aj ja nejake otazky ohladom dobrovolneho platcu DPH:
1) je vyhodou byt platca DPH ak novovzniknuta sro, ktora bude prevadzkovat obchod kde budu konecnymi spotrebitelmi zakaznici - sukr.osoby (cize neplatci DPH)??? - skuste si urobit kalkulaciu, ake vydavky mate - aky objem z nich od platitelov a aky od neplatitelov DPH, pri obchodnej cinnosti (predaj tovaru) sa to podla mojho nazoru zvacsa oplati,
2) ak sa sro stane dobrovolnym platcom DPH a pocas roka nedosiahne obrat 1,5 mil.SK moze sa odhlasit ako platca DPH??? - ak nedosiahne obrat 49 790 EUR moze, najskor vsak po 12 mesiacoch,
3) ak sa sro stane platcom DPH az ked dosiahne obrat 1,5mil. SK kolko spatne si moze uplatnit DPH a z akeho druhu nakupov??? - z tovarov a majetku, ktore nakupila od platitelov DPH (treba urobit inventuru, prejst kazdy doklad),
(firma bude nakupovat zariadenie predajne ako napr. pulty, regale, reg.pokladna, PC so softverom,tovar na predaj, nejake pristroje do kuchynky, do kancelarie nabytok, svetelna reklama, .....) ako sa uvedeny tovar bude evidovat aby sa s neho mohla uplatnit DPH aj neskor (teda ak by fy dosiahla obrat a musela sa stat platcom DPH) - pokial ho nakupujete v case, ked nie ste platitelom DPH, cela obstaravacia cena je pre vas vstupna cena, v tejto cene majetok evidujete.

K tomu odpoctu uz skor nakupeneho tovaru a majetku je to viacero tem, skus pohladat.

Odpovede v texte.
jindrich
15.11.13,21:10
zdravim, budem mat zalozenu sro a potreboval by som radu aj ked viem, ze rady su cenne a budem aspon povdacny, mam dilemu byt alebo nebyt platcom dph kedze pocitam so vstupnou investiciou cca 5000e na nakup strojov a zariadeni od platcu dph a sluzby budu urcene konecnemu zakaznikovy ako neplatcovy dph , rad by som bol keby sa mi vratilo dph z nakupu strojov , dalsi material budem brat od platcu dph ,ale to bude iba v " stovkach eurach", dakujem
Dáša_
15.11.13,21:26
zdravim, budem mat zalozenu sro a potreboval by som radu aj ked viem, ze rady su cenne a budem aspon povdacny, mam dilemu byt alebo nebyt platcom dph kedze pocitam so vstupnou investiciou cca 5000e na nakup strojov a zariadeni od platcu dph a sluzby budu urcene konecnemu zakaznikovy ako neplatcovy dph , rad by som bol keby sa mi vratilo dph z nakupu strojov , dalsi material budem brat od platcu dph ,ale to bude iba v " stovkach eurach", dakujem


myslím, že aktuálne treba zvažovať aj také veci, ako je daňová licencia pre sro, ktorá je podľa návrhu o cca 500€ za rok vyššia pre platiteľa dph. Tak je fakt otázka, či sa ti rátenie tej dane oplatí...
jindrich
15.11.13,21:34
ano , to som zvazoval ,ale novozvniknuta sro by mala byt prvy rok oslob. od dan.licencie
Dáša_
15.11.13,21:43
a ta firma vznikne do konca tohto roka? Aby ten prvy rok nebol uz tento...
Ale ako myslíš, ja osobne, keby som mala predavať koncovým zákazníkom by som teraz do dph rozhodne nešla. už len tá zložitosť, ktorú teraz do toho celého zavádzajú...
marjankaj
15.11.13,22:17
No ty si zrejme chceš vyskúšať podávanie kontrolného výkazu.
Ja by som sa do toho až tak nehnal. Počkaj si až to zrušia.:eek:
sana12
15.11.13,22:45
aj taká registrácia platiteľa DPH nie je moc jednoduchá, treba zobrať do úvahy, že budeš musieť na rok poskytnúť daňovému úradu zábezpeku
jindrich
16.11.13,15:52
Ked, nakupim stroje za cca 5000e s dph , z toho bude dph 1000e , co by sa mi malo vratit, dalej budem kupovat material len od platcu dph, bude to material v radoch 100ch eur , cize by som si mohol odpocitat dph.Ako neplatca dph musim aj tak nakupovat od platcov dph a dph si nemohol odpisat.Inak k tej zabezpeke : http://www.investujeme.sk/je-mozne-sa-vyhnut-povinnemu-zlozeniu-zabezpeky-pri-registracii-za-platitela-dph/
Dáša_
16.11.13,16:10
Ked, nakupim stroje za cca 5000e s dph , z toho bude dph 1000e , co by sa mi malo vratit, dalej budem kupovat material len od platcu dph, bude to material v radoch 100ch eur , cize by som si mohol odpocitat dph.Ako neplatca dph musim aj tak nakupovat od platcov dph a dph si nemohol odpisat.Inak k tej zabezpeke : http://www.investujeme.sk/je-mozne-sa-vyhnut-povinnemu-zlozeniu-zabezpeky-pri-registracii-za-platitela-dph/
a dobre si si ten článok prečítal?


Firmám „v rozbehu“ neostáva nič iné, len buď zábezpeku zložiť alebo začať podnikať ako neplatiteľ DPH a nejakú dobu status „platiteľa DPH“ oželieť. Keď už bude dokladov či iných dôkazov o ekonomickej činnosti dostatok, firma môže požiadať o registráciu pre DPH, pričom daňový úrad nebude mať zákonný dôvod na vyrubenie zábezpeky.


nezabudni ale, že keď budeš predávať koncovému zákazníkovi, tak pre neho to celé bude o dph drahšie.


si platiteľ, nakúpiš za 120 predáš za 150, "tvojich" je 25 , štátu odvedieš 5 (25-5)

nie si platiteľ, nakúpiš za 120, predáš za 150, ostane ti 30
Alebo predáš za 145, ostane ti 25 ako vyššie, ale si o 5 lacnejší

nezabudni, ze uctovnictvo platitela je drahšie, hlavne s ohľadom na nové povinnosti, vyššia "možnosť" pokút, vyššia licencia....