majatko
30.03.07,17:26
vedel by mi niekto poradiť:živnostník má aj v ČR otvorenú personálnu agentúru a funguje ako FO zapísaná v OR. ako to mám zaúčtovať v JU? keď som žiadala o radu na DU, boli mi povedané dve úplne rozdielne verzie, ktoré nemali absolútne nič spoločné.
ďakujem
zuzanar
30.03.07,18:58
Dúfam, že nepomýlim.
Ak pracuje slovák na základe českej živnosti v ČR - FO zapísaná v OR v ČR musí viesť podvojné účtovníctvo.
Už dávno som robila jednému pánovi účto zo živnosti v SR, ktorý takto podnikal aj v ČR. Z ČR mi účtovníčka poslala údaje (príjmy, výdaje, zaplatená daň) z českého daňového priznania a tie som po prerátaní kurzom prirátala k slovenským príjmom a výdajom a započítala daň.
Ale skúste počkať na múdrejšie hlavičky.
majatko
30.03.07,19:28
zuzanar aj ja som si myslela to isté, ale bolo mi povedané niečo iné. v ČR je to vraj nezávislá účtovná jednotka a aj keď je to vlastne tá istá osoba najlepšie by vraj bolo vystaviť zo slovenskej firmy fa na českú a takto presunúť príjmy. nezdá sa mi logické, aby si jedna a tá istá osoba vystavovala fa sama. v ČR účtuje v PU. som z toho dosť zúfalá, lebo zaestnancov má vedených na slovenskú živnosť a vykonávajú prácu v ČR a neboli mu uznané ani výdavky na ich cestovné a stravné a tým mu vznikol nedoplatok na DPFO. škoda, že som poradu nenašla skôr.
zuzanar
30.03.07,19:47
Keď som to účto robila to už je asi 9 rokov dozadu, ale mali sme presne takýto istý prípad. Zamestnancom sme mzdy vystavovali veľmi komplikovane, odvody platili na slovensku, ale zo mzdy sa zrážala česká daň a platila sa do Čiech, pretože príjmy mali z územia ČR.
Keď mám povedať pravdu, len dúfam, že to už nikto nebude kontrolovať, lebo odvtedy sme mali už kontrolu na rok 2004 a hádam späť už nebudú.
Ale logicky si myslím, že je to len jedna FO s dvomi druhmi príjmu, ktoré zdaňuje spoločne v SR. To že vedie PU neznamená, že je právnická osoba.
majatko
30.03.07,20:12
čím viac nad tým rozmýšľam, tým som z toho nervóznejšia. najhoršie na tom je, že som to urobila podľa seba s tým, že som logicky postupovala tak, ako by sa malo podľa zákonov a po porade na du som bola nútená to prerobiť a neprešlo to cez kontrolu. dorubená daň nie je až taká zanedbateľná čiastka a v podnikaní sa pokračuje a nechcem sa dožiť dňa, keď to bude zase na tom istom.