adankova
29.03.07,18:16
Zdravím Vás,
rada by som sa Vás opýtala, aký máte názor v nasl. prípade:
S.r.o. má v majetku OMV, ktoré odpisuje. V roku 2006 najazdil z celkového počtu km 25% na súkromné účely.
Môžem to vyriešiť nasledovne:
25% z odpisov preúčtujem na 378-pohľadávky voči konateľom/551 odpisy.
alebo 378A/648A


Zároveň sa suma uhradí v hotovosti 211/378.
Spoločnosť nie je platcom dph.
Viem, že sa to môže riešiť aj cez daňové a nedaňové odpisy, ale takto by som mala hneď HV presne vo výške, aká je skutočnosť. Zdá sa mi to prehľadnejšie, okrem toho sa mi prenesie počiatočný stav HV v potrebnej výške.
Ďakujem za príspevky
betka
29.03.07,17:06
Dodám, že o 25% neponížite len odpisy, ale aj všetky ostatné výdavky (náklady), kt. Vám vznikli s používaním OA konateľom: opravy, údržba, pneumatiky, PHM, ....
adankova
29.03.07,17:14
To je samozrejme, nechcela som to tak komplikovať v príspevku.
Je lepšie 378/551 alebo 378/648?
Konateľovi záleží na tom, aby odpisy sa rovnali 082 -tak to dám radšej na 648.
drjohn
29.03.07,17:40
Je tu niekto, kto aj v skutocnosti uctuje odpisovanie vozidla pouzivaneho konatelom ciastocne aj na sukromne ucely takymto sposobom (25% vysky rocneho odpisu na 378/551 a potom 211/378) ?

Preco by mal konatel platit spolocnosti sumu vo vyske 25% rocneho odpisu za pouzivanie vozidla aj na sukromne ucely ?

Ako sa moze takymto sposobom vyparit do vzduchu 25% nakladov z uctu 551 ?
ondrejvla
29.03.07,18:42
Je tu niekto, kto aj v skutocnosti uctuje odpisovanie vozidla pouzivaneho konatelom ciastocne aj na sukromne ucely takymto sposobom (25% vysky rocneho odpisu na 378/551 a potom 211/378) ?

Preco by mal konatel platit spolocnosti sumu vo vyske 25% rocneho odpisu za pouzivanie vozidla aj na sukromne ucely ?

Ako sa moze takymto sposobom vyparit do vzduchu 25% nakladov z uctu 551 ?

drjohn a ako chceš vykryť tých 25%, ktoré konateľ, lebo nepíšeš, či je aj spoločníkom použil na súkromné účely? Podľa mňa je to do určitej miery daňový únik, ak si dá konateľ a z toho mi vychádza, že asi aj spoločník do daňových nákladov svoje súkromné, nie? To už potom môže dávať do daňových nákladov aj súkromné nákupy napr.nábytok, vysávač...
drjohn
29.03.07,18:53
Ja som pisal o uctovnych odpisoch a nesuhlasil s pomernym kratenim uctovnych odpisov. Podla mna sa prave na taketo pripady pouziva odlisenie uctovnych a danovych odpisov, t.j. zauctuje sa rocny uctovny odpis v celej vyske a o rozdiel (t.j. 25%) sa zvysi zaklad dane z prijmov.
ondrejvla
29.03.07,19:04
Ja som pisal o uctovnych odpisoch a nesuhlasil s pomernym kratenim uctovnych odpisov. Podla mna sa prave na taketo pripady pouziva odlisenie uctovnych a danovych odpisov, t.j. zauctuje sa rocny uctovny odpis v celej vyske a o rozdiel (t.j. 25%) sa zvysi zaklad dane z prijmov.

No to je podľa mňa to isté len v ružovom, nie? Ten základ DzP sa zvýši aj tým zaúčtovaním na účet 648, a nemusí sa účtovať pripočitateľná položka.
drjohn nehnevaj sa na mňa, ale teraz je tu krásna ukážka toho, že to auto je v skutočnosti využívané pre súkromné účely a pre firemné ten zvyšok nie?
Dobre, nech je po tvojom, zaúčtuj celé odpisy 551/082 za 12 mesiacov, a potom si kráť v v pripočitateľných položkách hoci aj takto : 551/082 - 25%, nemáš pocit, že hovoríme o tom istom?
lenkak
29.03.07,19:09
ešte doplním
V takomto prípade by sa musela vylúčiť z daňových výdavkov spotreba pohonných hmôt na jazdy na súkromné účely.
adankova
29.03.07,19:18
Ospravedlňujem sa, že som začala v JÚ, ale môj konateľ ma upozornil na túto tému, myslím si , že ani tak nejde o účty, ako o systém.
Teda naúčtujem si odpisy za celý rok, náklady na pohonné látky nemám za súkromnú jazdu, teda tam nemám náklad . Účtovné odpisu budú sedieť s oprávkymi. Daňové si označím na kartu OMV
Zaúčtujem pohľadávky 378/648 ktoré uhradím.
Vlasta, Lenkak - súhlasíte?
ondrejvla
29.03.07,19:23
Ospravedlňujem sa, že som začala v JÚ, ale môj konateľ ma upozornil na túto tému, myslím si , že ani tak nejde o účty, ako o systém.
Teda naúčtujem si odpisy za celý rok, náklady na pohonné látky nemám za súkromnú jazdu, teda tam nemám náklad . Účtovné odpisu budú sedieť s oprávkymi. Daňové si označím na kartu OMV
Zaúčtujem pohľadávky 378/648 ktoré uhradím.
Vlasta, Lenkak - súhlasíte?

adankova ja z môjho pohľadu určite súhlasím! Pán Boh ochráň pred takýmito konateľmi, pri ich firemno-súkromných nákladoch ma dvíha zo stoličky. Ak nebolo využívané pre služobné účely, tie odpisy by boli určite neoprávnene.
Ale pozor, prečo by si to mala uhrádzať ty? Nie vari ten konateľ?
lenkak
29.03.07,19:25
jedine s tou úhradou to nie je kóšer, nech si platí ten kto minul.
adankova
29.03.07,19:26
Pardon, ja keď účtujem, myslím v prvej osobe.

Ďakujem za príspevky, Betty
drjohn
29.03.07,20:06
No to je podľa mňa to isté len v ružovom, nie? Ten základ DzP sa zvýši aj tým zaúčtovaním na účet 648, a nemusí sa účtovať pripočitateľná položka.
drjohn nehnevaj sa na mňa, ale teraz je tu krásna ukážka toho, že to auto je v skutočnosti využívané pre súkromné účely a pre firemné ten zvyšok nie?
Dobre, nech je po tvojom, zaúčtuj celé odpisy 551/082 za 12 mesiacov, a potom si kráť v v pripočitateľných položkách hoci aj takto : 551/082 - 25%, nemáš pocit, že hovoríme o tom istom?

Ak sa nejaky moderator nahodou prave nudi, poprosim ho presunut tuto temu od prispevku c.17 do sekcie PU.

Nie som uctovnik, ale s napisanym vobec nesuhlasim. Uctovnictvo ma podavat verny obraz o stave majetku firmy. Odpisy vyjadruju uroven opotrebenia majetku.

Vozidlo je majetkom firmy. Rocny uctovny odpis vozidla je 100 000 Sk. O tuto sumu sa vozidlo firme "opotrebovalo" bez ohladu na to, kto ho vyuzival a na aky ucel.

To znamena, ze uctovnictvo ma za dany rok v polozke odpisy vykazovat sumu 100 000 Sk, suma opravok sa ma takisto zvysit o sumu 100 000 Sk,
pretoze to je realne zobrazenie opotrebenia vozidla v uctovnictve za 1 rok.

Kedze sa vsak z 25% vozidlo nepouzivalo na zabezpecenie prijmov, je potrebne to z danoveho hladiska osetrit a podla mna aj kvoli tomu existuju v danovom priznani 2 riadky: "Odpisy zahrnute do zakladu dane" a "Uctovne odpisy".

Vasimi metodami (vratane "kratenia 551/082", ktoremu vobec nerozumiem) bude uctovnictvo vykazovat na konci roka opotrebenie daneho vozidla 75 000 Sk, co vobec nezodpoveda realite.

Dufam, ze nikto nechce tvrdit, ze uctovny odpis 100 000 Sk so zvysenim zakladu dane v danovom priznani o 25 000 Sk na jednej strane a uctovny odpis 75 000 Sk na druhej strane su z pohladu uctovnictva a verneho zobrazenia stavu majetku jedno a to iste?

A zopakujem moje nezodpovedane otazky tykajuce sa tu navrhovanych (podla mna nespravnych) rieseni (vid prispevok c.17):
1. Naozaj niekto v skutocnosti uctuje tak, ze pomerne KRATI UCTOVNE odpisy z dovodu vplyvu na zaklad dane z prijmov, t.j. v nasom pripade 25% na 378/551 ?
2. Aky uctovny pripad si mam predstavit pod zapisom 378/648 vo vyske 25% rocneho uctovneho odpisu ?
3. Preco by mal sumu vo vyske 25% rocneho uctovneho odpisu zaplatit konatel/spolocnik firme (211/378) ?
adankova
30.03.07,04:21
Stále píšete o znížení nákladov - nevšimli ste si účet 648?
Účtovné odpisy budú v celej výške, ktoré sa rovnajú oprávkam.
Možnosť vyjadriť rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi by som využila v prípade prerušeného odpisu.
V účtovníctve sa dajú veci riešiť rôznymi spôsobmi, neexistuje len jedna cesta, myslím si, že sme tu preto, aby sme si zvolili správnu ale aj jednoduchšiu cestu.
drjohn
30.03.07,04:33
Stále píšete o znížení nákladov - nevšimli ste si účet 648?
Účtovné odpisy budú v celej výške, ktoré sa rovnajú oprávkam.
Možnosť vyjadriť rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi by som využila v prípade prerušeného odpisu.
V účtovníctve sa dajú veci riešiť rôznymi spôsobmi, neexistuje len jedna cesta, myslím si, že sme tu preto, aby sme si zvolili správnu ale aj jednoduchšiu cestu.

Ucet 648 som si vsimol, dokonca som sa konkretne nanho aj pytal. Mozete mi odpovedat na otazky c.2 a 3 z mojho prispevku vyssie?
adankova
30.03.07,05:02
378/648 je zápis v ID - preúčtovanie pohľadávok namiesto zápisu 378/551

211/378-úhrada pohľadávok.
Aj keby sme riešili nedaňové odpisy Vašim spôsobom, stále by sme mali rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi. - Na konci odpisovania by ste museli riešiť vyrovanie účt. a daň. odpisov - preto si myslím, že je jednoduchšie to riešiť hneď v účt. období, ktorého sa týkajú súkr. jazdy.
adankova
30.03.07,05:06
Mám dojem, že ďalej by sme nemali riešiť náš súkromný spor v PORADE. Už ste dostali odpovede a názory poraďákov, teda je jasné, že s mojim názorom súhlasia.
drjohn
30.03.07,05:28
Myslim, ze tu vobec nejde o sukromny spor, ale o verejnu diskusiu o problematike uctovania odpisovania.

Som presvedceny, ze mnohi uctuju (uz niekedy uctovali) odpisovanie automobilu, ktory vyuziva spolocnik/konatel aj na sukromne ucely.

Zaujimalo by ma, ci niekto v praxi pouziva sposob uvedeny o 2 prispevky vyssie (t.j. ze spolocnik/konatel plati firme za to, ze vyuziva vozidlo v majetku firmy aj na sukromne ucely) ?
ondrejvla
30.03.07,10:17
Myslim, ze tu vobec nejde o sukromny spor, ale o verejnu diskusiu o problematike uctovania odpisovania.

Som presvedceny, ze mnohi uctuju (uz niekedy uctovali) odpisovanie automobilu, ktory vyuziva spolocnik/konatel aj na sukromne ucely.

Zaujimalo by ma, ci niekto v praxi pouziva sposob uvedeny o 2 prispevky vyssie (t.j. ze spolocnik/konatel plati firme za to, ze vyuziva vozidlo v majetku firmy aj na sukromne ucely) ?


drjohn, myslím si, že naše odpovede nepovažuješ za adekvátne tvojmu zámeru, a síce kúpiť auto na firmu a využívať ho súkromne a ešte si aj zvýšiť náklady. Tak prečo nie výnosy? Alebo je to len tvoja súkromná pomsta účtovníčke? Alebo kto je pri kormidle vedie flotilu? Máš pravdu, bráň seba a ostatných zašliap, nech nezavadzajú! Som zástancom šikovných a pracovitých účtovníčiek, ale vidím, že s likvidátorom týchto šikuliek sa nedá polemizovať.
drjohn
30.03.07,12:55
drjohn, myslím si, že naše odpovede nepovažuješ za adekvátne tvojmu zámeru, a síce kúpiť auto na firmu a využívať ho súkromne a ešte si aj zvýšiť náklady. Tak prečo nie výnosy? Alebo je to len tvoja súkromná pomsta účtovníčke? Alebo kto je pri kormidle vedie flotilu? Máš pravdu, bráň seba a ostatných zašliap, nech nezavadzajú! Som zástancom šikovných a pracovitých účtovníčiek, ale vidím, že s likvidátorom týchto šikuliek sa nedá polemizovať.

Preco taka podrazdena reakcia? Polozil som vecnu otazku a ocakavam vecnu odpoved, nie osobne utoky.
lenko
30.03.07,14:29
je aj zmluvne ošetrené, že konateľ môže vozidlo zahrnuté v majetku firmy používať na súkr. účely? A aj presne vyčíslená spotreba phm?
lenkak
30.03.07,18:02
prikladám názor:
skaspa
1.) kedže auto nevyužívate 100 % na podnikanie - ale aj na súkromné účely, treba pomerne krátit aj ostatné výdavky (napr. odpisy, opravy) a nie len vyčleniť PHM, ktoré boli spotrebované pri súkromných jazdách; ak napr. máte ročný odpis 50 000 Sk a služobne najazdíte 400 km a súkromne 100 km daňovo uznaných môže byť z odpisu len 40 000 Sk; celý odpis výške 50 000 Sk totiž nemožno považovať za výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov, lebo v 20 % (tých 100 km) nebol na podnikanie využívaný.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=378680&postcount=3
lenkak
30.03.07,18:07
drjohn
30.03.07,18:23
prikladám názor:
skaspa
1.) kedže auto nevyužívate 100 % na podnikanie - ale aj na súkromné účely, treba pomerne krátit aj ostatné výdavky (napr. odpisy, opravy) a nie len vyčleniť PHM, ktoré boli spotrebované pri súkromných jazdách; ak napr. máte ročný odpis 50 000 Sk a služobne najazdíte 400 km a súkromne 100 km daňovo uznaných môže byť z odpisu len 40 000 Sk; celý odpis výške 50 000 Sk totiž nemožno považovať za výdavok na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov, lebo v 20 % (tých 100 km) nebol na podnikanie využívaný.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=378680&postcount=3

S tymto na 100% suhlasim a presne toto tvrdim vo svojich prispevkoch. Je potrebne odlisit danove a uctovne odpisy.
lenkak
30.03.07,18:29
ale rozdiel potom je ako pripočitateľná položka v DP
Riadok 150
– rozdiel, o ktorý odpisy hmotného majetku uplatnené v účtovníctve prevyšujú daňové odpisy tohto majetku (tabuľka B – III. časť)
Na tomto riadku sa uvedie dočasný rozdiel, o ktorý odpisy hmotného majetku uplatnené v účtovníctve prevyšujú daňové odpisy tohto majetku. Opačný rozdiel sa uvedie na riadku 250 priznania ako položka znižujúca výsledok hospodárenia. Rozdiely na riadkoch 150, resp. 250 nadväzujú na údaje na riadku 1 a 2 pomocnej tabuľky B.
Na riadku 1 pomocnej tabuľky B – Odpisy hmotného majetku sa uvedú odpisy hmotného majetku vypočítané v súlade s § 22 až 29 zákona o dani z príjmov. Na riadku 2 sa uvedú účtovné odpisy dlhodobého hmotného majetku vypočítané podľa odpisového plánu účtovnej jednotky. Na riadku 3 sa uvedie výška odpisov nezahrnutých do daňových výdavkov z dôvodu prerušenia odpisovania podľa § 22 ods. 9 zákona o dani z príjmov.
lenkak
30.03.07,18:57
ale raz príde k vyrovnaniu daňových a účtoných odpisov, či to bude o rok či o desať, aj tak sa raz zdaní.

a sme na začiatku témy.




Viem, že sa to môže riešiť aj cez daňové a nedaňové odpisy,


No to je podľa mňa to isté len v ružovom, nie? Ten základ DzP sa zvýši aj tým zaúčtovaním na účet 648, a nemusí sa účtovať pripočitateľná položka.

Dobre, nech je po tvojom, zaúčtuj celé odpisy 551/082 za 12 mesiacov, a potom si kráť v v pripočitateľných položkách hoci aj takto : 551/082 - 25%, nemáš pocit, že hovoríme o tom istom?

buď tak alebo tak.
drjohn
30.03.07,19:28
ale raz príde k vyrovnaniu daňových a účtoných odpisov, či to bude o rok či o desať, aj tak sa raz zdaní.

a sme na začiatku témy.





buď tak alebo tak.

A ktory postup je SPRAVNY (alebo "najspravnejsi", ak su v poriadku vsetky) ?
ondrejvla
30.03.07,19:29
ale raz príde k vyrovnaniu daňových a účtoných odpisov, či to bude o rok či o desať, aj tak sa raz zdaní.

a sme na začiatku témy.





buď tak alebo tak.

Tak toto sme tvrdili už na začiatku, raz k tomu príde, preto tam bolo aj navrhované 75% skutočne vynaložených nákladov zaúčtovať na odpisy a tých 25% odpisov dať do výnosov, čo je v podstate to isté ako pripočitateľná položka k základu dane.
No čo už, táto téma nemá koniec...
lenkak
30.03.07,19:32
A ktory postup je SPRAVNY (alebo "najspravnejsi", ak su v poriadku vsetky) ?

vybrať si musíš sám.
Darmo Ti budem tvrdiť jedno či druhé, aj tak si spravíš po svojom. Je to tvoje rozhodnutie, ale je viacej možností. A tvoja účtovníčka Ti navrhla práve to druhé.
drjohn
30.03.07,19:33
Tak toto sme tvrdili už na začiatku, raz k tomu príde, preto tam bolo aj navrhované 75% skutočne vynaložených nákladov zaúčtovať na odpisy a tých 25% odpisov dať do výnosov, čo je v podstate to isté ako pripočitateľná položka k základu dane.
No čo už, táto téma nemá koniec...

Miesat do toho vynosy je podla mna minimalne "pritiahnute za vlasy", pretoze tento sposob zahrna "uhradu spolocnika/konatela firme za pouzivanie motoroveho vozidla", ktorej podstatu som doteraz nepochopil. Moze mi ju niekto ozrejmit? Stretol sa s tym niekto v praxi?
ondrejvla
30.03.07,19:41
No čo už, síce som sa rozhodla, že nebudem v tejto téme pokračovať, ale áno, stretla som sa s tým už v praxi.
lenkak
30.03.07,19:44
Miesat do toho vynosy je podla mna minimalne "pritiahnute za vlasy", pretoze tento sposob zahrna "uhradu spolocnika/konatela firme za pouzivanie motoroveho vozidla", ktorej podstatu som doteraz nepochopil. Moze mi ju niekto ozrejmit? Stretol sa s tym niekto v praxi?

zbadáš pri kontrole z du.
magduska mala
30.03.07,20:05
Ja som sa v praxi stretla vela razy s tym, ze sluzobne auto sa pouzivalo aj na sukromne ucely, pouzivatel si kupil benzin za svoje, neuctoval ho do nakladov firmy, kilometre rozpisal na ostatne jazdy, v konecnom dosledku vykazal usporu PHM. Nikto sa nezatazoval dvojakymi odpismi, nikoho nenapadlo, ze pouzitie by sa malo zdanit. Ved vysoki vladni cinitelia vozia na sluzobnych autach nielen seba, ale aj svoje rodiny a benzin si urcite nekupuju, o nejakom zdanovani sa im ani len nesniva. A hovori sa, ze prikazy nabadaju, ale priklady tiahnu...
drjohn
30.03.07,20:32
zbadáš pri kontrole z du.

Ano?? A mas pod tym na mysli aj nieco konkretne?
lenkak
30.03.07,20:35
záleží ako sa k tvojmu prípadu postaví konkrétny daňovník. Či bude šprtať či nie, a záleží ako sa obhájiš.
ondrejvla
30.03.07,20:36
záleží ako sa k tvojmu prípadu postaví konkrétny daňovník. Či bude šprtať či nie, a záleží ako sa obhájiš.

mimotemy
Lenka...pošlem ti klapky na oči, vidíš, že je to už provokácia...
lenkak
30.03.07,20:47
... aspoň niekde mám trpezlivosť.
Manual
31.03.07,05:11
Ano?? A mas pod tym na mysli aj nieco konkretne?
Však sa nechaj prekvapiť a možno budeš mať šťastie. Čo chceš v tomto aké konkrétnosti ?
drjohn
31.03.07,14:38
Však sa nechaj prekvapiť a možno budeš mať šťastie. Čo chceš v tomto aké konkrétnosti ?

Ocenujem tvoju snahu, ale ocividne si moj prispevok nepochopil. Nechces radsej prispiet niecim k teme ? Ak si to este nezistil, jej nazov je "vozidlo v majetku firmy - sukromne jazdy konatela".