rika7
30.03.07,21:19
Poradí mi niekto?
Daňovník má príjem 10 000,-Sk za ozvučenie hudobných podujatí a hudobnej produkcie. Môže sa tento príjem považovať za príležitostný podľa §8 ods.1 písm.a/. Nemá živnosť. Ak by bol v tomto roku príjem vyšší musí mať založenú živnosť?
Marína
30.03.07,19:52
Ak to bol len príležitostný príjem, §8 ods.1. Ak by to už nebol náhodný príjem, ale viackrát sa opakujúci, §6. Mne logika hovorí, že ak FO z toho príjmu "žije" pravidelne, je to živnosť. To je môj názor.
rika7
30.03.07,20:04
Daňovník je zamestnaný v inej organizácii má pracovno-právny vzťah a hudobnú produkciu robí nepravidelne niekoľkokrát do roka.
rika7
31.03.07,06:55
Ďakujem za radu
axara
03.03.08,20:45
Prosím Vás, nerozumiem tomu celkom. Podľa §8 náhodný príjem je príjem z príležitostných činností. Pokiaľ mám príležitostne nejakú prácu, v oblasti ktorej aj podnikám a neprekročím hranicu 5násobku životného minima, nemusím podávať daňové priznanie, je tak? Príklad: manžel je grafik. Popri práci občas vykoná na dohodu nejakú prácu z tejto oblasti. Súčet príjmu z tejto bočnej činnosti je do 20tis za rok. Znamená to, že to nemusí "priznávať" v daňovom, ktoré mu robí zamestnávateľ, je tak? Ďakujem.
dadasv
03.03.08,23:25
Prosím Vás, nerozumiem tomu celkom. Podľa §8 náhodný príjem je príjem z príležitostných činností. Pokiaľ mám príležitostne nejakú prácu, v oblasti ktorej aj podnikám a neprekročím hranicu 5násobku životného minima, nemusím podávať daňové priznanie, je tak? Príklad: manžel je grafik. Popri práci občas vykoná na dohodu nejakú prácu z tejto oblasti. Súčet príjmu z tejto bočnej činnosti je do 20tis za rok. Znamená to, že to nemusí "priznávať" v daňovom, ktoré mu robí zamestnávateľ, je tak? Ďakujem.

Daňové priznanie sa nemusí podávať len ak súčet všetkých príjmov neprekročí 5-násobok životného minima. Teda príjem zo zamestnania + z podnikania + ostatné príjmy, pokiaľ z nich nebola zrazená zrážková daň. Ak mal z dohody zrazenú zrážkovú daň tak mu môže zamestnávateľ vykonať RZ a tento príjem nemusí priznávať, lebo sa považuje za vysporiadaný.
axara
04.03.08,08:14
Vysporiadaná? Znamená to, že nemusí zamestnávateľovi dokladovať tento príjem k RZ, alebo musi? Z tých dohôd má potvrdenie o príjmoch ale nie od všetkých. Musí si ich pozháňať, alebo je to "vysporiadané" a nemusí sa tým zapodievať? Prepáčte, tuším je odpoveď už v príspevku od dadasv, ale chápem dnes trošku ťažkopádne a nerada by som to poplietla. Ďakujem.
KvetkaK
04.03.08,08:20
Daňové priznanie sa nemusí podávať len ak súčet všetkých príjmov neprekročí 5-násobok životného minima. Teda príjem zo zamestnania + z podnikania + ostatné príjmy, pokiaľ z nich nebola zrazená zrážková daň. Ak mal z dohody zrazenú zrážkovú daň tak mu môže zamestnávateľ vykonať RZ a tento príjem nemusí priznávať, lebo sa považuje za vysporiadaný.
Nesúhlasím. Zamestnávateľ nemôže vykonať RZ, ak chce daňovník požiadať o vrátenie zrážkovej dane. A áno, ak nechce vrátiť túto daň, tak sa považuje za vysporiadanú a nemusí ju priznávať.
KvetkaK
04.03.08,08:22
Vysporiadaná? Znamená to, že nemusí zamestnávateľovi dokladovať tento príjem k RZ, alebo musi? Z tých dohôd má potvrdenie o príjmoch ale nie od všetkých. Musí si ich pozháňať, alebo je to "vysporiadané" a nemusí sa tým zapodievať? Prepáčte, tuším je odpoveď už v príspevku od dadasv, ale chápem dnes trošku ťažkopádne a nerada by som to poplietla. Ďakujem.
Ak z tých všetkých dohôd mal len zrážkovú daň, môže ju považovať za vysporiadanú. Ale možno by bolo pre neho výhodné si podať daňové priznanie, ak jeho celkové príjmy neboli vysoké a táto daň by mu bola vrátená.
axara
04.03.08,09:45
Ďakujem! mam ešte jednu otazku. Myslela som si, že zo všetkých dohôd o vykonaní práce zamestnávateľ automaticky zráža daň, ale dočítala som sa tu aj o dohodách, kde daň nebola zrazená. Je to teda potrebné kontrolovať? Ak by daň nebola odvedená, zamestnávateľ nemôže urobíť RZ a manžel by si musel sám podať DP, je tak? ešte raz ďakujem!
Vladimír Ozimý
04.03.08,10:12
Ďakujem! mam ešte jednu otazku. Myslela som si, že zo všetkých dohôd o vykonaní práce zamestnávateľ automaticky zráža daň, ale dočítala som sa tu aj o dohodách, kde daň nebola zrazená. Je to teda potrebné kontrolovať? Ak by daň nebola odvedená, zamestnávateľ nemôže urobíť RZ a manžel by si musel sám podať DP, je tak? ešte raz ďakujem!

osoba pracujúca na dohody je osoba ktorá má príjem zo závislej činnosti podľa § 5. Ak nepodpíše vyhlásenie a má príjem do 5000 sk je zamestnávateľ povinný robiť zrážkovú daň podľa § 43 čím je daň vysporiadaná pokiaľ sa osoba nerozhodne považovať takúto daň za preddavkovú. Ak ano a chce si ju nárokovať zamestnávateľ mu nevykoná ročné zúčtovanie pretože on nemôže zohľadniť zrážkovú daň ale si podá daňovník daňové priznanie. Ak má na dohody príjem vyšší ako 5000 sk alebo si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku potom ide vždy o daň preddavkovú a ak má príjem vyšší ako 50% nezdaniteľnej čiastky musí sa buď vykonať ročné zúčtovanie alebo podať daňové priznanie