sybila3
30.03.07,20:43
Ubytovanie môžem dať na 518?
Zoltán Kovács
30.03.07,18:46
Ubytovanie môžem dať na 518?

Málo info. Je to vyúčtované zamestnancovi v rámci služobnej cesty? Ak áno tak je to 512.
Ak doklad je vystavený na firmu potom to môže byť aj 518, samozrejme ak účel ubytovania má niečo spoločné s činnosťou firmy.
sybila3
30.03.07,19:44
Platil to konateľ firmy a bolo to ubytovanie, ktoré súviselo s prácou v inom meste. Môžem uplatniť aj dph? Lebo moja predchodkyňa to dala na 513 ale to sa mi nezdá? dík
Je tam aj nejaký poplatok to tiež dám na 518, alebo nie? dík
liba2
31.03.07,03:26
Platil to konateľ firmy
znamená to, že doklad je vystavený na jeho meno ? alebo je vystavený na firmu ?
a bolo to ubytovanie, ktoré súviselo s prácou v inom meste.
Konateľ si vyúčtoval pracovnú cestu v tejto súvislosti ? teda bol v tom meste pracovne (vo veci firmy) ? alebo súkromne ?
Môžem uplatniť aj dph?
v závislosti od toho ako je vystavený doklad, či spĺňa náležitosti a aká je odpoveď na predchádzajúce otázky...
Lebo moja predchodkyňa to dala na 513 ale to sa mi nezdá?
Práve to nasvedčuje tomu, že išlo pravdepodobne o súkromnú cestu/ubytovanie...
Je tam aj nejaký poplatok to tiež dám na 518, alebo nie?
Poplatok sa zaúčtuje ako ubytovanie.
dík
Slabo si prečítala odpoveď o smith. Skús doplniť ešte zadanie podľa modrého textu.
sybila3
31.03.07,11:27
Na doklade je názov firmy-nie konateľa a bol tam pracovne.
A ešte mám otázočku, ked mám na výpise neidentifikovateľné platby z účtu alebo platby na ktoré nemá doklady, môžem to dávať na 513 alebo na aký účet? díky moc
sybila3
01.04.07,07:07
Nikto mi neodpovadal, že na aký účet by som mala dať platby na ktoré nie sú doklady-z účtu, na 513? díky moc
Paula
01.04.07,07:28
Nikto mi neodpovadal, že na aký účet by som mala dať platby na ktoré nie sú doklady-z účtu, na 513? díky moc

Účtovala by som ako pohľadávku voči spoločníkovi, resp. konateľovi.
liba2
01.04.07,11:07
Účtovala by som ako pohľadávku voči spoločníkovi, resp. konateľovi.
Súhlasím a doplňujem, že ak sa to zaúčtuje do nákladov, je to pre konateľa nepeňažný príjem, teda mala by sa mu predpísať k úhrade daň z príjmov.
Preto radšej odporúčam zvoliť účtovanie pohľadávky - ako uvádza aj Paula - buď sa k tomu doložia doklady vzťahujúce sa na prevádzku firmy a potom sa to preúčtuje do nákladov, alebo to zostane ako pohľadávka k náhrade konateľovi.
Použi účet 365 ak je to konateľ. Ak je to niekto iný, použi 378.
sybila3
01.04.07,11:22
A môžem to dať 365/221, lebo mám veľa pohonných hmôt, na ktoré nemá doklady, moja predchodkyna účtovala 513, a potom sa to ako vysporiada? Lebo 513 sa pripočítava k ZD? Boli to určite výdavky na phm, ale čo ho zabijem, ked stráca bloky-resp.strácal, už teraz sa mu to nestáva, díky.
liba2
01.04.07,11:31
A môžem to dať 365/221, lebo mám veľa pohonných hmôt, na ktoré nemá doklady, moja predchodkyna účtovala 513, a potom sa to ako vysporiada? Lebo 513 sa pripočítava k ZD? Boli to určite výdavky na phm, ale čo ho zabijem, ked stráca bloky-resp.strácal, už teraz sa mu to nestáva, díky.Ak vieš istotne, že je to za PHL, tak zaúčtuj na 501 A-nedaňové. Veď PHL nie je repre :--- . Je to už r. 2007 ? , lebo tie bloky by sa dali ešte zohnať dodatočne; a dovtedy nech je to ako pohľadávka.
Ak je to ešte r.2006 potom už nemáš veľa času a daj to ako pohľadávku. Veď na základ dane to bude mať rovnaký vplyv v obidvoch prípadoch ho neovplyvní.
sybila3
01.04.07,11:40
Nie finišujem rok 2006 a preto si zisťujem, či to nechám na 513 alebo čo s tým. Ked to dám na 501 a nedaňové, nebude to pripočitateľná položka?
Vedel by mi niekto poradiť, ktoré sú pripoč. 513,545, 563 a odpočitateľné? díky moc.
Paula
01.04.07,14:29
Nie finišujem rok 2006 a preto si zisťujem, či to nechám na 513 alebo čo s tým. Ked to dám na 501 a nedaňové, nebude to pripočitateľná položka?
Vedel by mi niekto poradiť, ktoré sú pripoč. 513,545, 563 a odpočitateľné? díky moc.

Neskutočnééééé (v dobrom), účtovník má plýtvať energiu a trápiť sa, čo s tým????:confused: ...Ak nedodali doklady pre zaúčtovanie do nákladov daňovo uznateľných, netreba strácať čas a nervy, zaúčtovať ako pohľadávku ! Sybila, u nás (na Porade) ťažko zistíš, kde to máš nechať. Predsa nebudeš čakať do zatvorenia pošty v pondelok , či náhodou majitelia firmy niečo ešte "dodajú" :) . Odpočítateľné položky sú tie, ktoré si účtovala do výnosov a pritom nie sú výnosmi účtovného obdobia 2006...napr. penále odberateľovi, ktoré v r. 2006 neuhradil ale v r. 2006 si mu ho účtovala.
Maxinka
20.04.07,11:07
Chcem sa opýtať ako zaúčtovať ubytovanie + stravu:
Platil to konateľ firmy
Na bloku nie je ani jeho meno ani firma, je tam len meno toho hotela?
a bolo to ubytovanie, ktoré súviselo s prácou v inom meste.
Konateľ si vyúčtoval pracovnú cestu v tejto súvislosti ? NIE.teda bol v tom meste pracovne (vo veci firmy) ? alebo súkromne ?PRACOVNE.
Musí si konateľ vyúčtovať PC?
Môžem uplatniť aj dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=83)?
Daň z pobytu - 518?
Tweety
20.04.07,11:11
Chcem sa opýtať ako zaúčtovať ubytovanie + stravu:
Platil to konateľ firmy
Na bloku nie je ani jeho meno ani firma, je tam len meno toho hotela?
a bolo to ubytovanie, ktoré súviselo s prácou v inom meste.
Konateľ si vyúčtoval pracovnú cestu v tejto súvislosti ? NIE.teda bol v tom meste pracovne (vo veci firmy) ? alebo súkromne ?PRACOVNE.
Musí si konateľ vyúčtovať PC?
Môžem uplatniť aj dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=83)?
Daň z pobytu - 518?
Konateľ si vypíše CP, dostane diéty podľa zákona o CN plus ostatné náklady spojené s PC. Všetko sú to náklady účtu 512. Z nákladov hradených počas PC nie je nárok na odpočet dph.
Maxinka
20.04.07,11:42
Konateľ si vypíše CP, dostane diéty podľa zákona o CN plus ostatné náklady spojené s PC. Všetko sú to náklady účtu 512. Z nákladov hradených počas PC nie je nárok na odpočet dph.
A ked to nebude pracovná cesta,ale súkromná ale bloček mi dá ,tak potom mám čo robiť?
Tweety
20.04.07,11:43
A ked to nebude pracovná cesta,ale súkromná ale bloček mi dá ,tak potom mám čo robiť?
AK to bude súkromná cesta- nie je to VOZD. Súkromné cesty by sa nemali dostať do účtovníctva vôbec.
Maxinka
20.04.07,14:53
Konateľ si vypíše CP, dostane diéty podľa zákona o CN plus ostatné náklady spojené s PC. Všetko sú to náklady účtu 512. Z nákladov hradených počas PC nie je nárok na odpočet dph.
Takže konateľ si vypíše CP /3dni), dostane diéty?koľko(na bločku je aj strava 1200,-/3dni), + aké ešte náklady môže mať?Prečo nebude vrátená DPH, ked to platil aby mohol byť na školení?
liba2
21.04.07,04:22
Takže konateľ si vypíše CP /3dni), dostane diéty?koľko(na bločku je aj strava 1200,-/3dni), + aké ešte náklady môže mať?Prečo nebude vrátená DPH, ked to platil aby mohol byť na školení?
Maxinka, kedy môžeš odpočítať DPH? Pozri do zákona. Na doklade nie je uvedená vaša firma, tak odpočítať nemôžeš.
Stravné si pozri tu:
http://www.porada.sk/t38438-sadzby-stravneho-v-slovenskych-korunach-pri-pracovnych-cestach.html