inuska
26.01.05,11:08
Minuly rok v decembri sme uzavreli dohodu o vykonani prace
so studentami strednej školy na roznos letakov. bola to praca na 2 vikendy. Treba ich aj niekde prihlasovat alebo len dan z vyplatenej ciastky
uviest v danovom priznani za rok 2004?
ricij
26.01.05,10:27
Daj im podpísať vyhlásenie (ak ho nepodpísali niekde inde) a daň odvádzaš len zo sumy nad 6.736,- Sk. Potom poslať do SP úrazové poistenie.
inuska
26.01.05,10:30
Dakujem, este dotaz

ake vyhlasenie mu presne musim dat podpisat.
Nemusia sa hlasit na danovom urade?

Dik
ZuzanaA
26.01.05,10:34
To je tlačivo, ktoré kúpiš bežne v ŠETe volá sa - Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyz. osôb zo závislej činnosti podľa zákona č. ....o dani z príjmov.
ricij
26.01.05,10:36
Čo myslíte, ak budem zamestnávať študentku na DoBPŠ (však nebudem tajiť, že je to preto, aby som platil nižšie dane), pričom jej odmena nikdy nepresiahne odpočítateľnú položku (takže daň bude vždy nulová) musím sa na DÚ prihlásiť ako platiteľ dane zo závislej činnosti a mesačne posielať nulové hlasenia? Hm?
ZuzanaA
26.01.05,10:39
Sa mi zdá Riči, že áno. Kým som neuplatňovala vo firme daň. bonus, bežne som posielala na DÚ nulové hlásenia.
Jara
26.01.05,10:43
aku odpocitatelnu polozku chces dat na dohodu? Na dohodu predsa stiahnes dan z celej sumy t.j. 19% a zaplatis odvod na urazove do soc. poistovne 0,8%. Teda oproti pracovnej zmluve neplatis odvody ale nie nizsiu dan. No a na dohodu nemozes zamestnavat ludi na cyklicky sa opakujucu cinnost a mas tam stanovene, ze max.300 hodin do roka.
ricij
26.01.05,10:45
aku odpocitatelnu polozku chces dat na dohodu? Na dohodu predsa stiahnes dan z celej sumy t.j. 19% a zaplatis odvod na urazove do soc. poistovne 0,8%. Teda oproti pracovnej zmluve neplatis odvody ale nie nizsiu dan. No a na dohodu nemozes zamestnavat ludi na cyklicky sa opakujucu cinnost a mas tam stanovene, ze max.300 hodin do roka.Ale môžeš Jara. Celkom určite. No a na DoBPŠ môžeš aj viac ako 300 hodín. Treba to len vymedziť na výsledok práce.
Jara
26.01.05,11:41
Chcem reagovat rici pretoze podla mna nemas pravdu, pozri si PMPP č.11-12/2004. Toto co hovoris sa tyka pracovneho pomeru na zaklade pracovnej zmluvy, kde tiez je stanovene ze u mladistveho pod 16 rokov je pr. zmluva na 30 hodin tyzdenne a nad 16 rokov 37,5 hod. a tiez moze byt aj na kratsi pr. cas, ale to uz je pracovna zmluva a nie dohoda o brig. praci. No a na str. 25 asi v polovicke mas jasne napisane ze dohoda o brig.praci sa robi citujem: na ulohy ktore maju zvycajne kratokodoby charakter, su ojedinele a su vymedzene vysledkom prace a vykon ktorych by bol pre zamestnavatela neucelny keby bol v prac. pomere al. nehospodarny. Na strane 28 sa uvadza, citujem: DoBPŠ moze zamestnavatel uzatvorit ak predpokladany rozsah prac je minimalny a nepresahuje 100 hodin v kalendarnom roku.

Iste ze mozes tam dat menej ako 100 hodin a potiahnut to aj na dlhsie obdobie ked das ze Ti robi 5 hod. za mesiac. Ale neviem ci nebudu mat daniari namietky. Aj tak by som im dala riadnu dan preddavkovu za mesiac a potom v rocnom zuctovani by mohli podpisat vyhlasenie a mohla by sa im vratit. Aspon myslim ze by to bolo cistejsie.
ricij
26.01.05,11:41
Čo myslíte, ak budem zamestnávať študentku na DoBPŠ (však nebudem tajiť, že je to preto, aby som platil nižšie dane), pričom jej odmena nikdy nepresiahne odpočítateľnú položku (takže daň bude vždy nulová) musím sa na DÚ prihlásiť ako platiteľ dane zo závislej činnosti a mesačne posielať nulové hlasenia? Hm?Platiteľom dane je osoba, ktorá odvádza správcovi dane daň vybranú od daňovníka alebo zrazenú daňovníkovi a majetkovo za ňu zodpovedá (§ 5 Zákona o správe daní a poplatkov).
Keďže neodvádzam daň, tak sa nemusím hlásiť, nie?
ricij
26.01.05,11:51
Iste ze mozes tam dat menej ako 100 hodin a potiahnut to aj na dlhsie obdobie ked das ze Ti robi 5 hod. za mesiac. Ale neviem ci nebudu mat daniari namietky. Aj tak by som im dala riadnu dan preddavkovu za mesiac a potom v rocnom zuctovani by mohli podpisat vyhlasenie a mohla by sa im vratit. Aspon myslim ze by to bolo cistejsie.Nie tých 100 hodín v prvom odseku je zmätočný údaj, nevšímaj si to. Maximum je polovica pracovnej doby v priemere (ods. 2). A vyhlásenie podpisovať môže, prečo by nemohol?
Jara
26.01.05,12:17
Nie tých 100 hodín v prvom odseku je zmätočný údaj, nevšímaj si to. Maximum je polovica pracovnej doby v priemere (ods. 2). A vyhlásenie
podpisovať môže, prečo by nemohol?
Myslim ze si vyberas len niektore tebe vyhovujuce odseky ale aj ten druhy si nedocital pretoze ak by si ho docital, ze maximum je polovica pracovnej doby, no zaroven sa musi prepocitat aby sa tento limit neprekrocil. No a logika hovori ze dohody sa uzatvaraju len na urcitu cinnost a prave novy ZP to vymedzil aby sa nepohadzovalo so zamestnancami a aby boli chraneni aby mali dovolenky a proste bla... bla... bla... aby nam to stazili. No a preco nepodpisat vyhlasenie? Pretoze tento student sa moze v priebehu roka riadne zamestnat na prac. zmluvu napr. s kratsim prac. casom alebo moze mat zivnost a preto tie okolnosti u studenta velmi jasne niesu. Ja myslim ze ak na konci roka preukaze ze nemal iny prijem tak podpise vyhl. a urobis mu rocne vyuctovanie. Mozno som tvrdohlava a mal by nas asi niekto rozsudit. No ja to necham na Teba aby si sa rozhodol. Dohody robim len na prilezitostne prace.
ricij
26.01.05,12:32
Ták, konečne sa mi podarilo nájsť dva linky - dobré debaty na tému, že koľko hodín môže študent pracovať. Vyhlásenie môže pravdaže podpísať len u jedného zamestnávateľa. Ale môže. V prípade, že prejde k inému, u jedného zruší a u druhého podpíše nové.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=2667
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4005
Jara
26.01.05,12:47
Dnes mame solo, vsak. Myslim ze zase to robis len s tym umyslom ako sa vyhnut alebo ako okabatit zakon. Ako vies ze ako budes platit tuto osobu dalej. Co ak Ti vykona pracu za viac ako odpoc. polozka- Si ty ale spekulant. Myslim ze taky zivnostnik by ta bral vsetkymi 20-timi lebo pozeras ako zakon obist. Ked zamestnavas, tak by si sa podla mna mal aj zaregistrovat spravcovi dane
vladan
26.01.05,12:50
Jarka, tuším by ti nikto z Porady nepovedal, že sa snaží zákon obísť (zákon je zákon, "nedá" sa obísť!). My sa snažíme zákon dodržiavať, ale keď tam je legislatívny diera ... no, môžme my zato? Treba túto legislatívnu dieru využiť, nie? :D
ricij
26.01.05,12:55
Čo myslíte, ak budem zamestnávať študentku na DoBPŠ (však nebudem tajiť, že je to preto, aby som platil nižšie dane), pričom jej odmena nikdy nepresiahne odpočítateľnú položku (takže daň bude vždy nulová) musím sa na DÚ prihlásiť ako platiteľ dane zo závislej činnosti a mesačne posielať nulové hlasenia? Hm?Čo vy ostatní na túto otázku? Há?

A čo, však chodím do práce, okrem toho mám ďalšie 4 firmy, ako to mám bez tej brigádničky stihnúť? Inak, ona nemá o účte ani šajn. To je dobrý spôsob ako si znížiť základ dane. Zaplatíš úrazové poistenie a 19% ušetríš. A keby len 19%, ďalších 14% na ZP - ak sa oni (mám na mysli parlament) zachovali tak hnusne, že nám okrem riadnej dane naparili ešte aj zdravotnú daň, nevidím dôvod, aby som nehľadal cesty ako ušetriť 33%.
Jara
26.01.05,13:08
Tuto debatu som necitala, pretoze som na tejto stranke novacikom, ale velmi ma nepresvedcil ani pan Mihal a to preto lebo tam pisal ze ZP je "zmetocny". Neviem ci je alebo nieje ale len taky je a nebol novelizovany, takze nemozeme ho jednoducho obist. Potom ked pride niekto na kontrolu tak sa neodvolame na tieto adresy a na nase dohady, ale podstatne bude ako si to ten pritomny kontrolor vysvetli. Poukaze na zakon a sme bohuzel v prd...
Jara
26.01.05,13:12
dakujem za rozsudenie, ta legislavny... diera sa mi naozaj celkom paci. Myslim ze je to pekna bodka za touto otazkou. Pekny zvysok dna vladan aj ricij
Jozef Mihál
26.01.05,13:31
...ma nepresvedcil ani pan Mihal a to preto lebo tam pisal ze ZP je "zmetocny"
Jara, Jara...

Náš ZP je inak veľmi pohodový zákon a som rád, že ho taký máme, ale tá jedna veta v § 227 ods.1:

"...aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín..."

je skutočne "zmetocna".

Nuž a keď som Vás vďaka tomu nepresvedčil...
Jara
27.01.05,10:38
Jara, Jara...

Náš ZP je inak veľmi pohodový zákon a som rád, že ho taký máme, ale tá jedna veta v § 227 ods.1:

"...aj keď predpokladaný rozsah nepresahuje 100 hodín..."

je skutočne "zmetocna".

Nuž a keď som Vás vďaka tomu nepresvedčil...Ospravedlnujem sa ak sa Vas to dotklo, pretoze inak vidim ze Vase odpovede su naozaj fundovane. Ja suhlasim aj s touto Vasou odpovedou ze je zmetocny ale fakt je ze existuje ...No su kontrolori ktori prave budu brat tych 100 hodín za zaklad. Este raz prepacte a pekny den
Jara
28.01.05,06:07
bavis sa? ha, ha ...
Richard
28.01.05,07:24
téma presunutá