petovsan
31.03.07,10:28
už som tu prečítala snáď všetko o úrokoch z úveru a úprimne, som z toho ešte väčší pako ... prosím súrne o pomoc !!!
- v 05/2005 zobral podnikateľ (JÚ) úver na obstaranie a rekonštrukciu budovy (určenej na podnikanie), táto budova je stále v štádiu rekonštrukcie a ani k 31.12.2006 nebola zaradená do užívania
- v publikácii 1000 riešení č. 3/2006 som na str. 161 našla príklad: obstaranie dlh. nehm. majetku z úveru, kde je napísané, citujem: ...od 01.01.2006 úroky z úverov budú tvoriť súčasť OC dlhodobého majetku. Do 31.12.2005 súčasťou nákladov spojených s obstaraním DM nemohli byť úroky z úverov.
Otázka: mohla som postupovať v zmysle tohto príkladu v r.2005 aj v tom prípade, že sa jedná o JÚ, alebo tento postup platí iba pre PÚ ???
Úroky z tohto úveru som v r.2005 účtovala ako VOZD, tento rok účtujem úroky ako VNZD a súčasne navyšujem OC rekonštruovanej budovy, t.z. že súčasťou OC budú iba úroky uhradené v r.2006 a neskôr, až do doby zaradenia majetku do užívania? Od momentu zaradenia ich môžem účtovať do VOZD, je to tak, či nie? ... prosím skúsenejších o radu.
ekopo
31.03.07,08:38
úroky z úveru do doby zaradenia do užívania sú súčasťou OC IM. Do doby uvedenia do užívania sú úroky VNZD, od zaradenia do používania sú VOZD - PR.
petovsan
31.03.07,08:45
úroky z úveru do doby zaradenia do užívania sú súčasťou OC IM. Do doby uvedenia do užívania sú úroky VNZD, od zaradenia do používania sú VOZD - PR.
ďakujem za odpoveď, ekopo, tak myslíš, že mám podať dodat. DP za r.2005 a zvýšiť základ dane o úroky z úveru, ktoré boli v r.2005 zaúčtované ako VOZD? ... keď v 1000 riešení píšu, že ... do 31.12.2005 súčasťou nákladov spojených s obstaraním dlhod. nehm. majetku nemohli byť úroky z úverov ... alebo že by sa to v tom r.2005 týkalo iba nehmotného dlhod. majetku? Ktorý predpis by to mohol upravovať? ... neviem to nikde nájsť ...
ekopo
31.03.07,08:53
Ja som účtoval o úrokoch (v súvislosti z úverom za účelom IM) ako o VNZD. Podľa mňa veta "súčasťou nákladov...nemohli byť" znamená, že nemohli byť VOZD.
Zita5
31.03.07,09:04
Postupy účtovania pre JU

PODROBNOSTI O POSTUPOCH ÚČTOVANIA PRI OCEŇOVANÍ MAJETKU
§ 11
Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html#hore)


PODROBNOSTI O POSTUPOCH ÚČTOVANIA PRI OCEŇOVANÍ MAJETKU
§ 11
Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovaní dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38186-postupy-uetovania-jednoduche-uetovnictvo-od-112006.html#hore)



(1) Súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku sú najmä náklady na



a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasne odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,



b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=128), a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady za odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie9), dopravné, montážne práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=128) a clo,



c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie práce a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,



d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytnuté vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov ) a platby za ekologickú ujmu ) v súvislosti s výstavbou,



e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody ako i úhradu vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia ).



(2) Jednotlivé súčasti tvoriace obstarávaciu cenu dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú na základe účtovného dokladu do knihy dlhodobého majetku.



(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä



a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,



b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,



c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,



d) náklady na biologickú rekultiváciu,



e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,



f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,



g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.



(4) Ocenenie dlhodobého hmotného majetku alebo dlhodobého nehmotného majetku sa zvýši o náklady vynaložené na technické zhodnotenie, ak sa o technické zhodnotenie zvyšuje vstupná cena dlhodobého hmotného majetku alebo dlhodobého nehmotného majetku podľa osobitného predpisu3). Ak suma technického zhodnotenia pri jednotlivom majetku neprevýši sumu ustanovenú osobitným predpisom3), nezvýši sa obstarávacia cena tohto majetku. Ocenenie súboru hnuteľného majetku sa zvyšuje o obstarávaciu cenu vecí dodatočne zaradených do súboru hnuteľného majetku.



(5) Ako dlhodobý majetok sa účtuje majetok, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o majetok štátu, obce alebo vyššieho územného celku. O dlhodobom majetku sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide



a) dlhodobý hnuteľný majetok, ku ktorému vlastnícke právo alebo právo správy prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva, tento majetok kupujúci užíva,

b) dlhodobý nehnuteľný majetok obstaraný na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva účtovná jednotka nehnuteľnosť užíva,

c) technické zhodnotenie prenajatého dlhodobého hmotného majetku, ktoré na základe písomnej zmluvy s vlastníkom odpisuje nájomca za podmienok ustanovených v osobitnom predpise,17a)

d) technickú rekultiváciu, ktorá nie je súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého majetku a vykonáva sa na pozemkoch vo vlastníctve inej osoby ako je účtovná jednotka,

e) dlhodobý hmotný majetok pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva17b) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke17c) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,

f) dlhodobý nehmotný majetok, dlhodobý majetok obstaraný finančným prenájmom.
Zita5
31.03.07,09:20
petovsan
31.03.07,09:26
Pripájam link z roku 2005 ....odpoveď andrej rv .....

http://www.porada.sk/t9491-stavba-budova-a-jej-obstaravacia-cena.html?highlight=Budova+%FAroky

... v uvedenom linku andrej rv píše: ...Ak náhodou máte na stavbu budovy úver, môžeš sa rozhodnúť, či úroky do doby dokončenia budeš účtovať na tiež na účet 042 (obstaranie budovy) alebo priamo do nákladov (562).
... dá sa toto aplikovať aj pre postupy oceňovania majetku v JÚ?

... pretože v tom r.2005 som účtovala úroky z úveru do VOZD, bolo to správne, či nie? Ale nikde som sa nedočítala o zmene postupov, ktorá prikazuje, že od 01.01.2006 tvoria súčasť obstarávacej ceny dlhodob. majetku, pokiaľ nebol zaradený do užívania tak, ako to píšu v 1000 riešení č.3/2006. Z predchádzajúceho príspevku o postupoch účt. pre JÚ mi vychádza, že žiadna zmena oproti právnemu stavu, platnému k 31.12.2005 nenastala.
Alebo si už načisto sedím na kábliku?
Zita5
31.03.07,09:30
Však si prečítaj postupy JU , tam som Ti to zvýraznila červenou .....podľa mňa je na rozhodnutí účtovnej jednotky .
petovsan
31.03.07,09:37
Však si prečítaj postupy JU , tam som Ti to zvýraznila červenou .....podľa mňa je na rozhodnutí účtovnej jednotky .
no veď už si pripadám ako totálny idiot, ja som si to tiež doteraz myslela, že je to na rozhodnutí účt. jednotky, či zaúčtuje úroky z úveru do VOZD alebo VNZD, ale doplietlo ma to tvrdenie v 1000 riešení 3/2006, kde poukazujú na to, že od 01.01.2006 budú úroky z úverov tvoriť súčasť OC a do 31.12.2005 nemohli byť súčasťou nákladov spojených obstaraním DM.
... pretože čo sa tohto týka, tak som zmenu v postupoch účtovania do 31.12.2005 a od 01.01.2006 nepostrehla.
Nerada by som sa v tomto kopla, pretože v r.2006 sa mi jedná o úroky z úveru použitého na obst. DM, ktorý ešte stále nie je zaradený v používaní vo výške 250.000,-; teda ak by mi to pri kontrole za r.2006 vyhodili z VOZD, malo by to značne nepriaznivé následky ...
petovsan
31.03.07,09:40
a môžem spraviť aj to, že tieto úroky nechám v r.2005 vo VOZD, pretože tak do momentu zaradenia do používania o tom účt. jednotka rozhodla, a v r.2006 ich budem účtovať ako VNZD s tým, že navýšim OC budovy?
Zita5
31.03.07,09:52
1000 riešení 5/2005 odpoveď Ján Mintál /VII/2005 str.55-56-57

Okrem iného píše v súvislosti s úrokom :

Na základe doteraz uvedeného som názoru , že všetky v otázke spomínané súvisiace výdavky s obstaraním budovy budú súčasťou jej vstupnej ceny na účely zaradenia do účtovníctva, s výnimkov úrokov z úveru do doby zaradenia majetku do používania, ktoré postupy účtovania v znení platnom od.1.1.2005 neprikazujú účtovať povinne na účet 042- obstaranie Dlhodobého hmotného majetku . Ich zahrnutie do vstupnej ceny je teda dobrovoľné a záleží na konkrétnom rozhodnutí .
Uvedený postup platí rovnako aj pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JU .
Zita5
31.03.07,09:53
1000 riešení 5/2005 odpoveď Ján Mintál /VII/2005 str.55-56-57

Okrem iného píše v súvislosti s úrokom :

Na základe doteraz uvedeného som názoru , že všetky v otázke spomínané súvisiace výdavky s obstaraním budovy budú súčasťou jej vstupnej ceny na účely zaradenia do účtovníctva, s výnimkov úrokov z úveru do doby zaradenia majetku do používania, ktoré postupy účtovania v znení platnom od.1.1.2005 neprikazujú účtovať povinne na účet 042- obstaranie Dlhodobého hmotného majetku . Ich zahrnutie do vstupnej ceny je teda dobrovoľné a záleží na konkrétnom rozhodnutí .
Uvedený postup platí rovnako aj pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JU .

Ja nevidím nikde obmedzenie v roku 2006 je to na rozhodnutí , ale nech sa pripojí aj niekto ďalší......:)
petovsan
31.03.07,09:58
Zitka, nedá mi 2x po sebe prideliť Ti bodík, učiním tak neskôr, vrelé díky za nesmiernu snahu a odborné poradenstvo; môžeš sa mi vyjadriť ešte k tejto mojej otázke ? ...a môžem spraviť aj to, že tieto úroky nechám v r.2005 vo VOZD, pretože tak do momentu zaradenia do používania o tom účt. jednotka rozhodla, a v r.2006 ich budem účtovať ako VNZD s tým, že navýšim OC budovy?
... fakt som stratila istotu, či neopraviť účtovanie v r.2005 a prehodiť tie úroky do VNZD s tým, že tieto výdavky nahradím dodatočne nejakým odpisom DM (mali sme tam prerušené odpisy u niektorého majetku, tak by sa mi zákl. dane nejako vyrovnal - skúsila by som to napasovať) a tento rok to celé účtovať ako VNZD a všetky úroky by som účtovala na obstranie IM? čo bude istejšie?
petovsan
31.03.07,10:02
1000 riešení 5/2005 odpoveď Ján Mintál /VII/2005 str.55-56-57

... idem naštudovať 1000 riešení 5/2005, díky za dobrý tip, tak ďaleko dozadu som sa už nedostala ...
už ma z toho picne, posledné moje tohtoročné DP a neviem sa dopátrať toho správneho "magického čísla"
Zita5
31.03.07,10:35
Prešla som príspevky na PORADE a odpovede sa rôznia ..........najlepšie pre Teba by bolo , ak by dal príspevok , konkrétny účtovník , ktorý úrok z podobného úveru účtoval .Čiže jeho osobnú skúsenosť . Narazila som aj na príspevok , kde si už túto otázku zadávala , betka odpovedala že úrok v Tvojom prípade VNZD , tak ako píše ekopo .....

Úrok z úveru som účtovala , ale netýkal sa rekonštrukcie budovy ........doporučujem prekonzultovať na Vašom DÚ alebo požiadaj UDRSR o odpoveď na Tvoj dotaz , je tu aj taká možnosť
Muška
31.03.07,10:59
Zitka, našla som toto od Andreja_rv, čo potvrdzuje aj Tvoje príspevky
http://www.porada.sk/showpost.php?p=61464&postcount=5
Zita5
31.03.07,11:06
Zitka, našla som toto od Andreja_rv, čo potvrdzuje aj Tvoje príspevky
http://www.porada.sk/showpost.php?p=61464&postcount=5


To je super link ...vzácny ....aj pre petovsan ...
Muška
31.03.07,11:11
Som vás len tak tíško pozorovala,;) a snažila sa niečo pohľadať, lebo som v tom tiež nemala celkom jasno. Aspoň sme si urobili podaňové školenie. :D Ďakujem za bodíky .
petovsan
31.03.07,11:19
Som vás len tak tíško pozorovala,;) a snažila sa niečo pohľadať, lebo som v tom tiež nemala celkom jasno. Aspoň sme si urobili podaňové školenie. :D Ďakujem za bodíky .
... poniektoré/í ešte aj preddaňové, bože, ani neviete, aká som happy, že sa môžem konečne pohnúť o značný kus v ústrety môjmu poslednému finálnemu výrobku (rozumej: tlač DP) :)
... ešte raz všetkým moje veľké díííííky !!!
ekopo
31.03.07,11:25
Len by som rád privítal uvedenie §§ podľa ktorých sa úrok povinne účtoval do nákladov aj pri IM pred r. 2004. (podľa linku)
Muška
31.03.07,11:34
Postupy účtovania JU do 31.12.2004
(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
.
g) úroky


Postupy účtovania JU od 1.1.2005
(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
.
g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
ekopo
31.03.07,11:50
Muška, cením si snahu, ale pýtal som sa, podľa ktorého § bolo povinné účtovať úrok do nákladov, tak ako bolo uvedené v linku. K téme sa ešte určite vrátim, teraz horí termín.
petovsan
31.03.07,12:02
Muška, cením si snahu, ale pýtal som sa, podľa ktorého § bolo povinné účtovať úrok do nákladov, tak ako bolo uvedené v linku. K téme sa ešte určite vrátim, teraz horí termín.
tak už som sa dopátrala toho, čo mi nebolo jasné hneď od začiatku, dúfam, že to popíšem zrozumiteľno:
v publikácii 1000 riešení 3/2006 str. 161 riešia prípad ocenenia dlh. nehmotného majetku a záver je ten, že od 01.01.2006 úroky z úverov budú tvoriť súčasť OC dlh. nehm. majetku. Bola som v tom, že toto sa týka aj dlh. hmotného majetku, pretože postupy pre JÚ upravujú ocenenie IM spoločne aj pre hmotný, aj nehmotný, avšak pre PÚ je § 34 určený pre nehmotný a 35 pre hmotný dlh. majetok.
Teraz som zistila, že pre PÚ bola novela postupov platná od 01.01.2006, kde je skutočne zmenené znenie § 34 takto:

§ 34

Účtovanie obstarávania dlhodobého nehmotného majetku
(1) Na účte 041 - Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý nehmotný majetok do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. Súčasťou nákladov súvisiacich s obstaraním nie sú úroky a kurzové rozdiely
...
ale to sa týka iba nehmotného majetku,
takže pri oceňovaní IM v JÚ sa držím postupov pre JÚ, kde platí § 11:
§ 11 Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovanídlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku

(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
...g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

takže mne z toho pre r. 2006 vychádza takýto záver:
- v JÚ sa môžem rozhodnúť, či v prípade ešte nezaradeného majetku v používaní budú úroky z úveru alebo nebudú súčasťou OC majetku
- v PÚ pri nehmotnom dlh. majetku sú takéto úroky jednoznačne súčasťou vstupnej ceny IM
- v PÚ pri hmotnom dlh. majetku má účt. jednotka taktiež právo rozhodnúť sa, či budú alebo nebudú súčasťou OC majetku

uff, prosím Vás, je môj názor správny? ...
Muška
31.03.07,12:07
Muška, cením si snahu, ale pýtal som sa, podľa ktorého § bolo povinné účtovať úrok do nákladov, tak ako bolo uvedené v linku. K téme sa ešte určite vrátim, teraz horí termín.
Podľa mňa úrok z úveru je možné účtovať ako každý iný daňový náklad podľa § 19 zákona o dani z príjmu, ak je úver poskytnutý na účely podnikania.

Akurát od 1.1.2005 je možnosť tento úrok neúčtovať ihneď ako daňový náklad, ale sa môžeš rozhodnúť a postupovať podľa § 11 písm. g) - Postupy JU
ekopo
31.03.07,12:16
OK ale jedná sa o úrok z úveru na obstaranie IM. (účtovanie pred r. 2005) pokým IM nebol zaradený do užívania - a to je niečo iné.
Muška
31.03.07,13:00
OK ale jedná sa o úrok z úveru na obstaranie IM. (účtovanie pred r. 2005) pokým IM nebol zaradený do užívania - a to je niečo iné.
Ekopo,
neviem prečo v tom hľadáš niečo iné, podľa mňa je to daňový náklad - ak je úver obstaraný za účelom ďalšieho podnikania. Je to daňový náklad § 19. Od 1.1:2005 je možnosť tento úrok dať do obstarávacieho ceny OM podľa postupov JU § 11 písm. g)
betka
31.03.07,18:02
Toto sa neusále menilo v postupoch účtovania, teda ako účtovať uroky z úveru pri obsatávaní majetku.
Pred rokom 2003 - 042/221.
V roku 2004, 2005 nemohli byť súčasťou VOZD
2006 mohli byť,
S týmito úrokmi a OC som to sledovávala, to sa menilo každý rok, neviem čo im tak "švihalo s tými zmenami...

Ináč za rok 2006 sa môže daňovník rozhodnúť, či dať, či nie. Peťo nech sa rozhodne ako mu to vychádza, ak v roku 2006 dá do OC, v roku 2007 by zrejme nemal dávať ako VOZD, nemalo by sa s tým manipulovať. A po zaradení do používania je to jasné.
Muška
31.03.07,18:12
Betka, ináč sa bavíme o JU.

A prečo nemohli byť úroky VOZD?
V Postupoch JU je zmena od 1.1.2005 - nie 2006
Muška
31.03.07,18:17
renča1
31.03.07,18:18
takže pri oceňovaní IM v JÚ sa držím postupov pre JÚ, kde platí § 11:
§ 11 Podrobnosti o postupoch účtovania pri oceňovanídlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku

(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
...g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

takže mne z toho pre r. 2006 vychádza takýto záver:
- v JÚ sa môžem rozhodnúť, či v prípade ešte nezaradeného majetku v používaní budú úroky z úveru alebo nebudú súčasťou OC majetku
- v PÚ pri nehmotnom dlh. majetku sú takéto úroky jednoznačne súčasťou vstupnej ceny IM
- v PÚ pri hmotnom dlh. majetku má účt. jednotka taktiež právo rozhodnúť sa, či budú alebo nebudú súčasťou OC majetku

uff, prosím Vás, je môj názor správny? ...



Presne tak, musíš sa riadiť postupom účtovania pre JÚ a nie pre PÚ. Pokiaľ si v r.2005 zahrňovala úroky z úveru do VOZD, tak to máš o.k. a nemusíš podávať DDP. Aj tento rok bude správne, ak bude postupovať tak ako v r.2005.:)
Zita5
31.03.07,18:40
Toto sa neusále menilo v postupoch účtovania, teda ako účtovať uroky z úveru pri obsatávaní majetku.
Pred rokom 2003 - 042/221.
V roku 2004, 2005 nemohli byť súčasťou VOZD
2006 mohli byť,
S týmito úrokmi a OC som to sledovávala, to sa menilo každý rok, neviem čo im tak "švihalo s tými zmenami...

Ináč za rok 2006 sa môže daňovník rozhodnúť, či dať, či nie. Peťo nech sa rozhodne ako mu to vychádza, ak v roku 2006 dá do OC, v roku 2007 by zrejme nemal dávať ako VOZD, nemalo by sa s tým manipulovať. A po zaradení do používania je to jasné.

Betka pozri tu je vyznačená zmena ...
betka
02.04.07,06:27
Betka, ináč sa bavíme o JU.

A prečo nemohli byť úroky VOZD? samozrejme, že môžu, veď sa rozhodujem. Ja netvrdím, že nemôžu. V roku 2003 mohli byť iba VOZD, nemohli byť napr. súčasťou OC, úroky z úveru sa v priebehu niekoľkých rokov menili v postupoch, raz to bolo tak, raz onak,
V Postupoch JU je zmena od 1.1.2005 - nie 2006 ano

Nepochopili sme sa Muška, ......, nejdem to rozoberať
Muška
02.04.07,08:48
Betka, ináč sa bavíme o JU.

A prečo nemohli byť úroky VOZD? samozrejme, že môžu, veď sa rozhodujem. Ja netvrdím, že nemôžu. V roku 2003 mohli byť iba VOZD, nemohli byť napr. súčasťou OC, úroky z úveru sa v priebehu niekoľkých rokov menili v postupoch, raz to bolo tak, raz onak,
V Postupoch JU je zmena od 1.1.2005 - nie 2006 ano

Nepochopili sme sa Muška, ......, nejdem to rozoberať
Betka, išlo o to, že sme sa bavili o JU, kde je zmena od 1.1.2005 a tým, že si tam zamontovala PU - tak to bolo "mierne" domotané.
betka
15.04.07,06:30
Ešte niečo k účtovaniu úrokov z úverov:
Do 31.12.2002, úroky boli len súčasťou OC , VNZD (náklad vo forme odpisov)
Rok 2003 - úroky z úveru mohli byť len VOZD, prev. réžia (nemohli byť súčasťou OC)
Rok 2004 - úroky z uverov nebolo predmetom rozhodnutia UJ a do OC v zmysle postupov pre JU nevstupovali (VOZD) (Ak išlo o PU, bolo na rozhodnutí UJ (buď 562 alebo 042))
rok 2005 - úroky môžem účtovať ako súčasť obstarania, alebo priamo ako VOZD (t.j. rozhodnutie UJ)
ekopo
15.04.07,07:07
Toto platí aj keď napr. stavba na ktorú bol braný úver do dnešného dňa nie je kolaudovaná a požívaná na podnikanie? Hlavne rok 2003 a 2004. Všetko v JU.
Danila
15.04.07,07:23
Toto platí aj keď napr. stavba na ktorú bol braný úver do dnešného dňa nie je kolaudovaná a požívaná na podnikanie? Hlavne rok 2003 a 2004. Všetko v JU.V zmysle postupov účtovania účinných od 1.1.2003 došlo k zásadnej zmene v ponímaní úrokov splácaných z titulu úveru na obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Všetky úroky bolo potrebné zaúčtovať ako úroky nákladové. Uvedené vyplýva:
pre subjekty účtujúce v sústave PÚ z §-35 ods.2 písm.h opatrenia MFSR , ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch...
pre subjekty účtujúce v sústave JÚ z §-11 ods.3 písm g. opatrenia MFSR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch....
Novelizáciou s účinnosťou od 1.1.2005 je to na rozhodnutí daňovníka, a budú vstupovať do OC dlhodobého majetku, ak sa o tom do času uvedenia tohoto majetku do používania rozhodne.