creating
31.03.07,12:38
Smie konateľ sro,poveriť inú osobu ustným splnomocnením na odovzdanie daňového priznania?
Alebo len písomným splnomocnením,overeným u notára?Ak ano, podľa akého zákona resp. paragrafu
josh
31.03.07,12:38
Na ustne ukony je treba ustne splnomocnenie, na pisomne ukony pisomne. Analogicky mi z tohto vyplyva, ze na pisomne ukony, kde je nutne overit podpis, je treba pisomne splnomocnenie s overenym podpisom splnomocnitela. Ibaze by zakon hovoril inak.
Danove priznanie mojej manzelky som odovzdal tiez ja, bez akehokolvek splnomocnenia. Alebo sa da poslat aj postou.
adv
01.04.07,14:31
na danovych uradoch neoveruju totoznost podavatela danoveho priznania. ale pre istotu sa treba preukazat pisomnym plnomocenstvom, kde spolocnost prostrednictvom jej stat. organu - konatela splnomocni inu osobu na podanie dan. priznania.

§ 9

Zastupovanie

(1) Fyzická osoba, ktorá nemôže v daòovom konaní vystupova samostatne, musí by zastúpená svojím zákonným zástupcom. 6) Ak opatrovník nie je ustanovený súdom, ustanoví pre daòové konanie správca dane zástupcu. Proti rozhodnutiu o ustanovení zástupcu sa možno odvola.

(2) Správca dane môže ustanovi zástupcu aj tomu, koho pobyt nie je známy alebo komu sa nepodarilo doruèi písomnos na známu adresu v zahranièí, ako aj tomu, kto nemôže v daòovom konaní vystupova osobne najmä z dôvodu väzby, výkonu trestu odòatia slobody, dlhodobého pobytu v zahranièí a dlhodobej chorobe a nezvolil si žiadneho zástupcu. Rozhodnutie o ustanovení zástupcu môže správca dane vyda len s predchádzajúcim súhlasom navrhovaného zástupcu. Proti rozhodnutiu o ustanovení zástupcu sa možno odvola.

(3) Daòový subjekt, jeho zákonný zástupca alebo jeho opatrovník sa môže da zastupova zástupcom, ktorého si zvolí a ktorý koná v rozsahu plnomocenstva udeleného písomne s úradne overeným podpisom alebo ústne do zápisnice u správcu dane. Ak nie je rozsah plnomocenstva presne vymedzený, považuje sa toto plnomocenstvo za všeobecné. V tej istej veci môže ma len jedného zástupcu. Zástupca koná osobne, ak z obsahu plnomocenstva nevyplýva, že za zástupcu môže kona aj iná osoba; na takéto konanie udelí zástupca inej osobe plnomocenstvo s úradne osvedèeným podpisom. Konanie inej osoby v rozsahu udeleného plnomocenstva sa považuje za konanie zástupcu.

(4) Zastupovanie daòového subjektu zástupcom nevyluèuje, aby správca dane rokoval v nevyhnutných prípadoch s daòovým subjektom priamo alebo aby ho vyzval na vykonanie niektorých úkonov. Daòový subjekt je povinný výzve správcu dane vyhovie. Správca dane musí o tomto konaní vyrozumie zástupcu daòového subjektu.

(5) Ak v tej istej veci koná daòový subjekt a ním zvolený zástupca a ich konanie si odporuje, rešpektuje správca dane konanie daòového subjektu. Správca dane o tom vyrozumie zástupcu daòového subjektu.

(6) Ak urobilo nieko¾ko daòových subjektov spoloèné podanie alebo ak vystupujú spoloène v rovnakej veci, prípadne sú spoluvlastníkmi veci, ktorá je predmetom zdanenia, sú povinní zvoli si spoloèného zástupcu pre úèely daòového konania. Ak tak neurobia ani na výzvu, urèí spoloèného zástupcu správca dane sám a vyrozumie o tom všetky príslušné daòové subjekty.
ajobs
01.04.07,19:25
na danovych uradoch neoveruju totoznost podavatela ..............

Áno, aj ja mám túto skúsenosť, podával som x-DP, a nikoho nezaujímalo, v akom právnom vzťahu som k daňovníkovi, za ktorého podávam DP. Aspoň takúto skúsenosť mám z Košíc.
Jozef I
02.04.07,04:50
Súhlas. Ani u nás sa nekontroluje, kto podáva DP. Ja štandartne podávam aj 3-4 DP naraz a nikoho to nezaujíma za koho. Potvrdí sa, že je podané a hotovo. :)