Siska
26.01.05,12:20
Ahojte, chcela by som sa Vás opýtať ohľadne Cestnej dane. Bolo potrebné zaplatiť daň z motorových vozidiel za rok 2004 za osobný automobil kúpený na lízing, ktorý bol kúpený na firmu, keď sa vôbec nepoužívalo na podnikateľské účely, teda nedávala sa do nákladov phl , ale odpisy sa urobili.

Čo urobiť v takomto prípade,že podnikateľ, ktorý má kúpený úžitkový automobil /lízing/ a zaradený v majetku firmy a tento rok nebude využívať automobil na podnikateľské účely a tým si nebude dávať do nákladov phl, musí alebo nemusí zaplatiť daň z motorových vozidiel na rok 2005?

dakujem
Danielle369
26.01.05,11:24
MUSI ZAPLATIT,.
ekonella
26.01.05,12:16
Keď sa nevyužívalo vozidlo na dosiahnutie zdaniteľných príjmov, keďže sa neúčtovala spoteba PH nemôžu ísť do výdavkov ani odpisy!
tibor
26.01.05,13:02
ekonella - ono je to trochu komplikovanejšie - môžu sa dať do nákladov odpisy - ale musí byť nejaká zmluva, trebárs managerská, že auto slúži pre riaditeľa, ktorý o môže používať aj na súkromné účely a na konci roku v knihe jázd musí mať v tomto prípade 100% jázd ako súkromné. v tomto prípade je to naturálny príjem pre riaditeľa mesačne vo výške 1% OC, odpisy idú do nákladov, lebo je náklad pre riaditeľa, ktorý je tak poctivý (alebo blbý?), že všetko píše ako súkromné jazdy.

a ohľadom otázky "sisky" - nerobím s leasingom - ale niekedy to bolo tak, pri aute obstaranom na leasing sa do nákladov dávali leasingové mesačné splátky plus sa rozpúšťala akontácia - žiadne odpisy! ale opakujem - nerobím s leasingom už 7-8 rokov...a nemám záujem to ani študovať.
Manual
23.04.05,06:16
Mám prosbičku, vie niekto /aj na Porade to bolo prilepené/ sadzby dane z mot. vodidiel
čo vydal VUC Trnava alebo VUC Blava ? Jedná sa mi o malý prívesný vozík za osobné auto. Na stránkach VUC to už nie je alebo to nevidím.
Ďakujem
evina
23.04.05,07:34
Manual
23.04.05,07:44
http://www.trnava-vuc.sk/zastupitelstvo/vzn/VZN4.docEvina ďakujem ale nevidím tam kategoriu "O" pripojné zariadenia alebo. Ak máš chuť pozri to aj Ty
Ďakujem
evina
23.04.05,07:51
Veru nevidím, ale počkaj chvíľu ešte čosi pozriem
Zita5
23.04.05,07:59
Študujem ozvem sa .
evina
23.04.05,08:04
Manual myslím, že je to tak, že kategória O sa neuvádza nikde ale rozhoduje počet náprav. Nevidela som v živote TP od prívesu ale asi by to malo byť takto: že zaradíš podľa hmotnosti a počtu náprav auto a príves /príves má č. 6 v rámci druhu/ zvlášť. Ale vodítkom by malo byť to ako je to uvedené v TP. Ak máš hnotnosť a nápravy v TP pre príves zvlášť tak by som to tak urobila.
Zita5
23.04.05,08:11
Sadzby pre uvedené mestá som nenašla ani já , ale určite postupuješ podľa §6 a§ 8 zákona o dani z motorových vozidiel . Len tá sadzba ?
evina
23.04.05,08:21
Zita 5 ty asi uvádzaš §§ zo zákona o cestnej dani ale ten bol k 1.1.2005 zrušený a nahradený zákonom 582/2004 Z.z. o miestnych daniach ...

Manual, podľa zákona č. 725/2004 o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.. je v § 2 písmeno c uvedené, že prípojným vozidlom je nemotorové vozidlo určené na ťahanie iným vozidlom, s ktorým je spojené do jazdnej súpravy.

Postupovala by som podľa § 88 zákona č. 592/2004, aj keď zas ma tam mýli návesová jazdná súprava. Ale najlepším vodítkom sú asi údaje z TP


§ 88
Sadzba dane
(1) Vyšší územný celok môže na svojom území zaviesť daň z motorových vozidiel všeobecne záväzným nariadením, v ktorom určí sadzby dane.
(2) Sadzba dane sa určí pre a) osobný automobil podľa zdvihového objemu motora v cm3 uvedeného v technickom preukaze vozidla,
b) úžitkové vozidlo a autobus podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v technickom preukaze vozidla, osobitne pre motorové vozidlo a osobitne pre prípojné vozidlo,
c) vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy (ťahač a náves) podľa celkovej hmotnosti a počtu náprav uvedených v technickom preukaze vozidla, osobitne pre ťahač a osobitne pre náves; vozidlo sa z hľadiska určenia sadzby dane zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej
Zita5
23.04.05,08:51
Evina já som to pozerala " Daňové zákony v roku 2005 " tam je uvedený zákon o cestnej dani , ktorý nadobudol účinnosť od 1.4.2004 ale nový zákon o dani z motorových vozidiel nemôžem nájsť , už som preliezla aj www.zbierka.sk/archív (http://www.zbierka.sk/archív) .Pozerala som aj tú Trnavu , ale pokiaľ Trnava nezvyšovala sadzby tak sa riadi podľa sadzieb zákona o cestnej dani z roku 2004 .
A Ty máš aký zákon , nasmeruj , prosím ?
evina
23.04.05,08:55
Evina já som to pozerala " Daňové zákony v roku 2005 " tam je uvedený zákon o cestnej dani , ktorý nadobudol účinnosť od 1.4.2004 ale nový zákon o dani z motorových vozidiel nemôžem nájsť , už som preliezla aj www.zbierka.sk/archív (http://www.zbierka.sk/archív) .Pozerala som aj tú Trnavu , ale pokiaľ Trnava nezvyšovala sadzby tak sa riadi podľa sadzieb zákona o cestnej dani z roku 2004 .
A Ty máš aký zákon , nasmeruj , prosím ?
Zita5 upravila som predchádzajúci príspevok pozri
Zita5
23.04.05,09:07
Zákon o miestnych poplatkoch 582/2004 Z.z. z 23.9.2004 2 x novelizovaný zákonom 733/2004Z.z, a zákonom 747/2004 Z.z. V uvedenom zákone je aj Daň z motorových vozidiel a to § 84 a ďalšie .

No čo už , ale stále nevieme sadzby podľa príslušných miest .
evina
23.04.05,09:12
Ziti, ten §§ 88 je podľa mňa smerodajný pre určenie sadzby
/tá citácia moja je z poslednej novelizácie zákona 582/2004
Manual
23.04.05,09:17
Zákon o miestnych poplatkoch 582/2004 Z.z. z 23.9.2004 2 x novelizovaný zákonom 733/2004Z.z, a zákonom 747/2004 Z.z. V uvedenom zákone je aj Daň z motorových vozidiel a to § 84 a ďalšie .

No čo už , ale stále nevieme sadzby podľa príslušných miest .Ďakujem že to riešite bezo mňa ale musel som odbehnúť. Zitka vieme už sadzby pre Trnavu ale tam nie sú "vozíky" kategória "O". Vystrojím toho pána čo to chce na VUC nech mu to tam vysvetia. Nie ?
Pekný deň želám...
evina
23.04.05,09:23
Ďakujem že to riešite bezo mňa ale musel som odbehnúť. Zitka vieme už sadzby pre Trnavu ale tam nie sú "vozíky" kategória "O". Vystrojím toho pána čo to chce na VUC nech mu to tam vysvetia. Nie ?
Pekný deň želám...
Podľa mojich predchádzajúcich príspevkov si myslím, že kategóriu O nenájdeš rieši sa to spolu ako uvázam vyššie
Zita5
23.04.05,09:26
Evina áno presne ako hovoríš , já viem podľa zákona , aké sú sadzby , ale rozumiem tomu tak , že VÚC si ich svojim nariadením môže meniť , čiže môžu byť aj vyššie . Nie ? Alebo uvažujem nesprávne , asi som sa zamotala .Hm..?

Manuál , to nie je na škodu takáto debata , je v prospech nás . To nevadí , že to riešime bez Teba , lebo nakoniec sa môže aj u nás objaviť taký prípad s prívesným vozíkom .
evina
23.04.05,09:33
Evina áno presne ako hovoríš , já viem podľa zákona , aké sú sadzby , ale rozumiem tomu tak , že VÚC si ich svojim nariadením môže meniť , čiže môžu byť aj vyššie . Nie ? Alebo uvažujem nesprávne , asi som sa zamotala .Hm..?

Manuál , to nie je na škodu takáto debata , je v prospech nás . To nevadí , že to riešime bez Teba , lebo nakoniec sa môže aj u nás objaviť taký prípad s prívesným vozíkom .
Ziti uvažuješ správne, ale sadzby už máme za trnavský kraj teraz je problém ako zaradiť spolu, každé zvlášť, a či ako
Manual
23.04.05,09:33
Dievčatá máte pravdu nie je na škodu táto debata ale pre lepšiu a hlavne rýchlejšiu orientáciu by mali VUC vo svojich VZN podobne ako u áut oceniť aj velké prívesy, vozíky atď. Takto treba pátrať po zákonoch a byť na pochybách, či som si tú cenu stanovil správne. Vždy ide o princíp. Alebo mám zlý názor?
Pekný deň...
evina
23.04.05,09:37
Dievčatá máte pravdu nie je na škodu táto debata ale pre lepšiu a hlavne rýchlejšiu orientáciu by mali VUC vo svojich VZN podobne ako u áut oceniť aj velké prívesy, vozíky atď. Takto treba pátrať po zákonoch a byť na pochybách, či som si tú cenu stanovil správne. Vždy ide o princíp. Alebo mám zlý názor?
Pekný deň...
Myslím, Manual, že máš pravdu 50 na 50 :) Ak pozrieš môj príspevok, kde citujem zákon o ..prevádzke na cestných komunikáciách.. príves nie je samostatnou motorovou časťou
to znamená treba ho riešiť podľa mňa podľa § 88 písmeno c. Na Vuc by som si overila to, či je toto uvažovanie správne ak ide o osobné motorové vozidlo + príves , a podľa toho je sadzba daná. Keď ideš na úrad pripravený, je to lepšie, lebo bohužiaľ nie vždy to vedia i oni sami a musíš ich k tomu postupne dotlačiť. :)
Zita5
23.04.05,09:40
Evina ďakujem .

Manual súhlasím s Tebou .
Manual
23.04.05,09:40
Myslím, Manual, že máš pravdu 50 na 50 :) Ak pozrieš môj príspevok, kde citujem zákon o ..prevádzke na cestných komunikáciách.. príves nie je samostatnou motorovou časťou
to znamená treba ho riešiť podľa mňa podľa § 88 písmeno c. Na Vuc by som si overila to, či je toto uvažovanie správne ak ide o osobné motorové vozidlo + príves , a podľa toho je sadzba daná. Keď ideš na úrad pripravený, je to lepšie, lebo bohužiaľ nie vždy to vedia i oni sami a musíš ich k tomu postupne dotlačiť. :)Neboj, potrénujem a zatlačím ich do kúta... neporiadnikov
Ahoj
Zita5
23.04.05,09:47
Lenže ťahač,náves a prívesný vozík sú tri pojmy .
evina
23.04.05,09:48
Lenže ťahač,náves a prívesný vozík sú tri pojmy .No veď to:) To je tá ich presnosť v zákonoch. :( Oni v zákone riešia návesovú jazdnú súpravu a neriešia len jazdnú súpravu.
Vevey
28.04.05,13:37
Uctuje sa na 538 alebo 548?
petra:-)
28.04.05,14:40
Uctuje sa na 538 alebo 548?

Čo máš na mysli?
Ak myslíš daň z motorových vozidiel, ja ju účtujem na 531 - Cestná daň :D
Vevey
29.04.05,11:34
Čo máš na mysli?
Ak myslíš daň z motorových vozidiel, ja ju účtujem na 531 - Cestná daň :D
Nuz, niekde som tu citala dovody, pre ktore uz tam nie, ale teraz ten prispevok nemozem najst. Dovod bol asi taky, ze ta dan zmenila svoj charakter? :-)) Vazne neviem.