Mickya
26.01.05,12:28
Prosím, poraďte, lebo už sa zbláznim:
Ide o Jú, účet nie je devízový, došlá faktúra zo zahraničia bola vystavená v dolároch 30.12.2004 (je to jediný dátum, kt. je na fa).
Z účtu nám banka úhradu tejto fa strhla 4.1.2005.
1.) zaevidovala som ju až v januári do knihy záväzkov. Je to veľká chyba - alebo ako to má byť?

2.) platia v tomto prípade 2 kurzy pre DPH? Podľa mňa nie. Keď je na nej uvedený len 1 dátum (30.12.).

ďakujem
ekonella
26.01.05,11:39
Podľa mňa sa jedná o záväzok r 2004. AK sa jedná o dodávku tovaru z krajín EÚ, prepočíta sa kurzom NBS platným v deň vzniku daň.povinnosti pozri § 26 odst.1
ricij
26.01.05,11:39
Aj ja som mal takúto faktúru, kde bol iba jeden dátum a daňováci to brali v pohode. DPH aj do knihy záväzkov daj do decembra a úhradu v januári.
saman
26.01.05,11:51
Mickya - predpokladam, ze vasa firma je platitelom DPH, takze zavazok treba zaevidovat este do r. 2004 (kurzom vystavenia FA a samozrejme ak sa jedna o fakturu z EU treba posudit nadobudnutie tovaru alebo co to je a zaradit pripadne do DPH za 12/04) a k 31.12.2004 prepocitat kurzom NBS a len v knihe zavazkov upravit prepocet novym kurzom, aby si spravne vykazala zavazky vo vykaze majetku a zavazkov (danovo ti to nic neovplyvni). Az v r. 2005 ked doslo k uhrade budes vo vydavkoch danovych mat skutocnu uhradenu sumu z banky (rozdiel k ktory ti vyjde oproti sume zavazku v knihe DoFa a uhrade je kurzovy rozdiel ktory len "nedanovo" internym dokladom alebo inak jednoducho neuctovne upravis do knihy zavazkov, aby bol konecny stav zavazku 0). Dufam, ze som to napisala zrozumitelne:).
Mickya
26.01.05,12:03
Podľa mňa sa jedná o záväzok r 2004. AK sa jedná o dodávku tovaru z krajín EÚ, prepočíta sa kurzom NBS platným v deň vzniku daň.povinnosti pozri § 26 odst.1To je deň 30.12. al. 4.1.?
Ďakujem
Mickya
26.01.05,12:05
Aj ja som mal takúto faktúru, kde bol iba jeden dátum a daňováci to brali v pohode. DPH aj do knihy záväzkov daj do decembra a úhradu v januári.Ja som to ale už dala do januára a za touto fa mám už zaevidovaných ďalších 60, takže je to asi nemysliteľné zmeniť. Ja fakt neviem čo s tým. Viem len to, že som spravila chybu.
Mickya
26.01.05,12:07
Mickya - predpokladam, ze vasa firma je platitelom DPH, takze zavazok treba zaevidovat este do r. 2004 (kurzom vystavenia FA a samozrejme ak sa jedna o fakturu z EU treba posudit nadobudnutie tovaru alebo co to je a zaradit pripadne do DPH za 12/04) a k 31.12.2004 prepocitat kurzom NBS a len v knihe zavazkov upravit prepocet novym kurzom, aby si spravne vykazala zavazky vo vykaze majetku a zavazkov (danovo ti to nic neovplyvni). Az v r. 2005 ked doslo k uhrade budes vo vydavkoch danovych mat skutocnu uhradenu sumu z banky (rozdiel k ktory ti vyjde oproti sume zavazku v knihe DoFa a uhrade je kurzovy rozdiel ktory len "nedanovo" internym dokladom alebo inak jednoducho neuctovne upravis do knihy zavazkov, aby bol konecny stav zavazku 0). Dufam, ze som to napisala zrozumitelne:).Sme platcami DPH, ide o služby - výnimky z §15 ods.8
saman
26.01.05,12:08
Ok, pozri danovo sa nic nestalo, len uctovne si to mala vykazat v zavazkoch roku 2004. Ak to je v poriadku v DPH, tak nie je problem. Ja by som do vykazu majetku a zavazkov pridala aj tuto sumu, hoci vystup z uctovnictva ju neobsahuje a napisala by som si do poznamky, ze pre toto a pre toto som to takto urobila, aby aj po rokoch niekto vedel co som tym chcela vyriesit. Ja si myslim, ze danovaci z toho nebudu robit problem. Nie je dovod robit paniku, kazdy problem ma riesenie:).
saman
26.01.05,12:10
No pri sluzbe § 15 ods. 8 ak ti taku sluzbu poskytla firma z EU si povinna odviest DPH v SR a aj si ju mozes odpocitat na vstupe (ak splnas podmienky). Pri sluzbe sa pouzije kurz NBS dnom dodania sluzby, ale ked mas iba jeden datum na FA tak to asi bude 30.12.2004, alebo to bude dodane neskor a toto je len zalohova faktura? O aku sluzbu presne islo?
barbadoss
26.01.05,12:11
To je deň 30.12. al. 4.1.?
Ďakujem
Podľa toho či máš tovar alebo službu :
- u služby - kedy bola služba poskytnutá ak to bolo do 31.12.2004. Od nového roka už je tento dátum nahradený dátumom vystavenia FA.
- v prípade tovaru :
- buď kurz z 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom
mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru,
alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre
nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena.
Do záväzkov patrí do roku 2004.
Mickya
26.01.05,13:01
No pri sluzbe § 15 ods. 8 ak ti taku sluzbu poskytla firma z EU si povinna odviest DPH v SR a aj si ju mozes odpocitat na vstupe (ak splnas podmienky). Pri sluzbe sa pouzije kurz NBS dnom dodania sluzby, ale ked mas iba jeden datum na FA tak to asi bude 30.12.2004, alebo to bude dodane neskor a toto je len zalohova faktura? O aku sluzbu presne islo?DPH som odviedla za december, Rátala som 19 % zo sumy, ktorú mi banka strhla z účtu, čo je ako-tak čítam zle.
Služba (firma je z Ameriky) je poskytnutá od 30.12.2004 do 29.12.2005, ale faktúru (ostrú) vystavujú už 30.12.2004.
saman
26.01.05,13:08
Kurz NBS sa mal pri prepocte DPH 19% pouzit datum dodania sluzby - 30.12.04. Ale nie je to az taky problem ked si to dala na "vystup" aj na "vstup???" do DPH! Taky ci onaky kurz DPH rozdiel - dopad na DPH je 0!
Mickya
26.01.05,14:02
Ok, pozri danovo sa nic nestalo, len uctovne si to mala vykazat v zavazkoch roku 2004. Ak to je v poriadku v DPH, tak nie je problem. Ja by som do vykazu majetku a zavazkov pridala aj tuto sumu, hoci vystup z uctovnictva ju neobsahuje a napisala by som si do poznamky, ze pre toto a pre toto som to takto urobila, aby aj po rokoch niekto vedel co som tym chcela vyriesit. Ja si myslim, ze danovaci z toho nebudu robit problem. Nie je dovod robit paniku, kazdy problem ma riesenie:).Ešte ma napadlo riešenie, že by som túto faktúru v roku 2005 vymazala s poznámkou - preradená do roku 2004.
To by som mohla spraviť,nie?
(Už začínam trochu aj myslieť po prvopočiatočnom šoku a strese. Ale či dobre?...)
ďakujem
saman
26.01.05,14:03
Pozri, chod sa najest daj si nieco dobre, urob si kavu:). Potom si sadni za poradu, este raz si vsetko precitaj a bude ti to jasne:). Nic hrozne sa nestalo!
Kludne to vymaz s tou poznamkou preradene do r. 2004 a daj to normalne na koniec roku 2004.
rene
26.01.05,21:18
[QUOTE=Mickya]Ešte ma napadlo riešenie, že by som túto faktúru v roku 2005 vymazala s poznámkou - preradená do roku 2004.
To by som mohla spraviť,nie?

Spravila by som to presne tak.
Mickya
01.02.05,12:05
Mickya - predpokladam, ze vasa firma je platitelom DPH, takze zavazok treba zaevidovat este do r. 2004 (kurzom vystavenia FA a samozrejme ak sa jedna o fakturu z EU treba posudit nadobudnutie tovaru alebo co to je a zaradit pripadne do DPH za 12/04) a k 31.12.2004 prepocitat kurzom NBS a len v knihe zavazkov upravit prepocet novym kurzom, aby si spravne vykazala zavazky vo vykaze majetku a zavazkov (danovo ti to nic neovplyvni). Az v r. 2005 ked doslo k uhrade budes vo vydavkoch danovych mat skutocnu uhradenu sumu z banky (rozdiel k ktory ti vyjde oproti sume zavazku v knihe DoFa a uhrade je kurzovy rozdiel ktory len "nedanovo" internym dokladom alebo inak jednoducho neuctovne upravis do knihy zavazkov, aby bol konecny stav zavazku 0). Dufam, ze som to napisala zrozumitelne:).
Ahojte, už som túto chybu rozdýchala a pochopila triezvejším rozumom, čo ste mi skvelí poradcovia napísali.
Ale zase sa vraciam k starému problému:
1.) Počas roka sa v tomto prípade kurzové rozdiely v JÚ neúčtujú (účet máme len v SK), že? Alebo sa mýlim? Účtujú sa len na konci roka, že?

2.) Ak nemám účet, ani pokladňu vedenú v cudzej mene, tak nemusím daň. úradu oznamovať, že nezahŕňam kurz. rozdiely do ZD?

3.) Ak vystavujem Fa (pohľadávkovú) len v SK, tak sa týkajú kurzové rozdiely aj týchto vystavených faktúr?

4.) kurz. rozdiely ovplyvňujú daň, že?

Viem, že je tých otázok veľa, ale prosím, poraďte mi.
saman
01.02.05,12:17
1.) Ak mas ucet aj pokladnu v SKK nie je dovod uctovat kurzove rozdiely. Len pri UHRADACH dodavatelskych (kedze odberatelske FA mas v SKK) faktur, ktore by boli v zahranicnej mene moze vzniknut kurzovy rozdiel.
Priklad:
a/ DoFa z 11.11.2004 na sumu 100 EUR. Uctujem kurzom NBS "doslo dna" alebo "dodania sluzby" (podla interneho predpisu ze kedy si si stanovila datum uskut.zdan.plnenia). napr. 4000,- Sk.
b/ Potom k 31.12.2004 prepocitam tento zavazok kurzom NBS k 31.12.2004 (4100,- Sk)ale sumu upravim len v knihe DoFA (neovplyvni zaklad dane) +100,- Sk.
c/ Uhrada 1.1.2005 cez banku (ucet v SKK). Komercna banka vypocita kurz a z uctu mi strhne 3900,- Sk. TATO SUMA JE TVOJ DANOVY VYDAVOK a rozdiel 200,- Sk (4000+100-3900) zuctujes v ramci internych dokladov alebo inak ako ti program dovoluje ale bez danoveho dopadu, len aby sa ti vynulovali zavazky!!!

2.) vseobecne plati, vsetci zahrnuju kurzove rozdiely do zakladu dane (ak nemaju co, tak nic) a ti co sa rozhodnu prechodne KR nezahrnovat do zakldu dane to oznamia. Takze ty nic.
3.) veduca co chces kurzovo rozlisovat vo fakture vystavenej v SKK. Predpokladam ze nic!
4.) ako ktore. V podvojnom uctovnictve ano, v jednoduchom k 31.12.2004 KR pri pokladni a banke ovplyvnuju zaklad dane a pri pohladavkach a zavazkoch nie.
Mickya
01.02.05,12:38
3.) veduca co chces kurzovo rozlisovat vo fakture vystavenej v SKK. Predpokladam ze nic!
Myslela som to tak, že vystavíme zálohovú fa v 100% výške na 100 Sk.
Na účet nám je pripísaných 95 Sk. Ostrú fa vystavím len na tých 95 Sk.
Tých 5 Sk som myslela ako kurz. rozdiel.
Ak nám nabehne 105 Sk, tak vystavím fa na 100 Sk a tých 5 Sk dám príjem ostatné.
Mickya
01.02.05,12:52
1.) Ak mas ucet aj pokladnu v SKK nie je dovod uctovat kurzove rozdiely. Len pri UHRADACH dodavatelskych (kedze odberatelske FA mas v SKK) faktur, ktore by boli v zahranicnej mene moze vzniknut kurzovy rozdiel.
Priklad:
a/ DoFa z 11.11.2004 na sumu 100 EUR. Uctujem kurzom NBS "doslo dna" alebo "dodania sluzby" (podla interneho predpisu ze kedy si si stanovila datum uskut.zdan.plnenia). napr. 4000,- Sk.
b/ Potom k 31.12.2004 prepocitam tento zavazok kurzom NBS k 31.12.2004 (4100,- Sk)ale sumu upravim len v knihe DoFA (neovplyvni zaklad dane) +100,- Sk.
c/ Uhrada 1.1.2005 cez banku (ucet v SKK). Komercna banka vypocita kurz a z uctu mi strhne 3900,- Sk. TATO SUMA JE TVOJ DANOVY VYDAVOK a rozdiel 200,- Sk (4000+100-3900) zuctujes v ramci internych dokladov alebo inak ako ti program dovoluje ale bez danoveho dopadu, len aby sa ti vynulovali zavazky!!!

Ako je to v prípade:
a/ DoFa z 11.11.2004 na sumu 100 EUR. Uctujem kurzom NBS "doslo dna" alebo "dodania sluzby" (podla interneho predpisu ze kedy si si stanovila datum uskut.zdan.plnenia). napr. 4000,- Sk.
b/ Potom k 31.12.2004 prepocitam tento zavazok kurzom NBS k 31.12.2004 (4100,- Sk)ale sumu upravim len v knihe DoFA (neovplyvni zaklad dane) +100,- Sk.
c/ Uhrada 1.1.2005 cez banku (ucet v SKK) 4105 Sk alebo 3900 Sk Tak čo s tými 5 Sk alebo 100 SK? Dám ich ako neovplyvňujúce daň?
-------------------------------------------

2.) Ten istý prípad, ale úhrada by bola napr. 10.12.2004 - sumu tejto fa by som opravila len v knihe záväzkov alebo by som musela aj interným dokladom zaúčtovať kurz. zisk alebo stratu?

ĎAKUJEM ZA TRPEZLIVOSŤ
saman
01.02.05,12:55
Nem tudom! Ja nechapem preco je kurzovy rozdiel pri SKK fakturach!
To akoze klientovy vystavis zalohovu fakturu v EUR (vo svojom ucte si ju prepocitas na SKK) napr. 100 EUR = 4000 SK. Na ucet ti prijde 100 EUR v prepocte 4100 SKK (kurz kom.banky - mate SKK ucet). Tak tvoj prijem danovy je 4100 SKK - abstrahujem od § 17 ods. 12b zakona o dani z prijmu.
Dalej vystavis zuctovaciu fakturu na 100 EUR, prepocitas kurzom trebars NBS ku dnu vystavenia a posles klientovi.
Vo svojich pohladavkach sparujes zalohu s ostrou FA. Vsetky kurzove rozdiely v knihe OdFA (medzi zalohovou fakturou vystavenie - uhrada, medzi ostrou Fa vystavenie - uhrada) NEMAJU DANOVY DOPAD.
saman
01.02.05,12:58
Ako je to v prípade:
a/ DoFa z 11.11.2004 na sumu 100 EUR. Uctujem kurzom NBS "doslo dna" alebo "dodania sluzby" (podla interneho predpisu ze kedy si si stanovila datum uskut.zdan.plnenia). napr. 4000,- Sk.
b/ Potom k 31.12.2004 prepocitam tento zavazok kurzom NBS k 31.12.2004 (4100,- Sk)ale sumu upravim len v knihe DoFA (neovplyvni zaklad dane) +100,- Sk.
c/ Uhrada 1.1.2005 cez banku (ucet v SKK) 4105 Sk alebo 3900 Sk (píšem prípad, keď mi Komercna banka vypocita kurz a z uctu mi nestrhne 3900,- Sk, lebo poplatky hradí 2. strana. )
Tak čo s tými 5 Sk alebo 100 SK? Dám ich ako neovplyvňujúce daň?
-------------------------------------------

2.) Ten istý prípad, ale úhrada by bola napr. 10.12.2004 - sumu tejto fa by som opravila len v knihe záväzkov alebo by som musela aj interným dokladom zaúčtovať kurz. zisk alebo stratu?

ĎAKUJEM ZA TRPEZLIVOSŤ
Bod. 1 c)
Ak ti z uctu odide 4105,- Sk tak 4105,- Sk je tvoj DANOVY VYDAVOK.
Ak ti z uctu odide 3900,- SK tak 3900,- Sk je tvoj DANOVY VYDAVOK.
Dalsia polozka v banke moze byt poplatok za sluzbu, ale ten sa uctuje do rezie... to s kurzovymi rozdielmi nema nic spolocne.
Mickya
15.02.05,08:47
Ešte môžem k tomuto prípadu - ako je to počas roka?
1.10.2004 došlá fa (DPH nepíšem, lebo to mi je jasné).
Do knihy záväzkov zapíšem kurzom k 1.10.2004 to vyjde napr. 350 Sk.
13.10.2004 úhrada - strhli mi 355 Sk. - táto suma ide do denníka - to mi je jasné.

Ale v knihe záväzkov mám napísať:
1) 350 Sk záväzok, 5 Sk kurz. rozdiel
alebo:
2) záväzok 355 Sk

V DÚPP 1/2005 som sa stretla s možnosťou 1), ale keďže je tam k tej 1) ešte napísané, že už nikde žiadny zápis nerobím - mám s tým problém. Ak to nechám tak, ako píšu, v knihe záväzkov mi bude vidieť dosť faktúr - budú mi visieť ako neuhradené. Mala by byť možnosť aby mi to zmizlo zo záväzkov a neišlo do denníka, ale mne program Oberon túto možnosť nedáva. Viem, že iné programy túto možnosť majú.

Môžem využívať možnosť 2)?

Ďakujem za odpoveď
saman
17.02.05,20:33
Ja to vidim tak:

Mam zavazok 350
Uhrada -355
Stav zavazku -5
-----------------------
takto to samozrejme nemoze byt, takze ja v mojom programe Alfa aj Money viem "vojst do zavazku" a zapisat tam "-5" kurz.rozdiel - samozrejeme nikam sa to nezauctuje, len zostatok zavazku bude 0.
------------------------
Neviem aky je "Oberon" ale podstata je, aby si v denniku mala 355 a v zavazkoch 0! Tak to nejak tak urob! :)
Mickya
18.02.05,06:47
Ďakujem, budem to musieť jedine spraviť tak, že dám záväzok 355 a po vytlačení knihy záväzkov to ručne opravím na 350 a 5 Sk. Inak sa to nedá, volala som do firmy, ktorá ten Oberon vyrába.
Ešte mi povedala dotyčná pani tam, že zapísať na 350 Sk záväzok a 5 Sk kurz. rozdiel je možný, ale tých 5 Sk musím dať aj do denníka ako nepeňažnú operáciu.-čo vlastne nie je správne.
Takže naozaj mi nič iné nezostáva.
Ešte raz ďakujem za rady.