dara
31.03.07,21:36
mám takýto problém, známi mi doniesla vykonať daň priznanie, mala príjmy zo závislej činnosti + predaj bytu....-

ale ten predaj bytu prebehol dosť nešťastn pre ňu.

byt ofociálne kúpila za 560 tisí, avšak na papieri má len 280 tisíc....potom tento byt predala a za sumu 560...., a to aj dala na papier.

rozdiel mezdi 560 - 280 tis. je 280 tisíc, z toho je vyšlo platiť daň, je to dosť veľa okolo 53 tisíc, prosím poradte čím by to mohla znížiť? platby za nájom, neviem, lebo ho neprenajímala....
Anja111
31.03.07,19:43
mám takýto problém, známi mi doniesla vykonať daň priznanie, mala príjmy zo závislej činnosti + predaj bytu....-

ale ten predaj bytu prebehol dosť nešťastn pre ňu.

byt ofociálne kúpila za 560 tisí, avšak na papieri má len 280 tisíc....potom tento byt predala a za sumu 560...., a to aj dala na papier.

rozdiel mezdi 560 - 280 tis. je 280 tisíc, z toho je vyšlo platiť daň, je to dosť veľa okolo 53 tisíc, prosím poradte čím by to mohla znížiť? platby za nájom, neviem, lebo ho neprenajímala....
A ako dlho mala v ňom trvalý pobyt? Ako dlho ho vlastnila?
dara
31.03.07,19:51
no práve dlho, ale nebola prihlásená na TP, to som už zisťovala.

Nemôžem jej tam dať ako preukázateľné vynaložené výdavky za rekonštrukciu bytu, keď ho kupovala?
dara
31.03.07,19:53
ako je mi to moc ľúto, lebo je to obyčajná žena, rada by som jej v tomto pomohla, fakt som z toho bola prekvapená, lebo som myselala, že to bude v suchu, keď povedala, že kúpila aj predal za tú istú sumu, nuž, ale vraj to chceli kupujúci tak, takže má miesto 560 inú sumu
Anja111
31.03.07,19:54
no práve dlho, ale nebola prihlásená na TP, to som už zisťovala.

Nemôžem jej tam dať ako preukázateľné vynaložené výdavky za rekonštrukciu bytu, keď ho kupovala?
Myslela som, že či ho nevlastnila viac ako 5 rokov,...
Výdavky, preukazateľne vynaložené na rekonštrukciu a opravy, jej tam môžeš dať.
dara
31.03.07,19:56
vážne, čiže nikdy som to nerobila, priložím, jej tam kúpu o predaji bytu, o nadobudnutí bytu.

potom ofotím doklady za prestavbu bytu, pokladničné a faktúry?

náklady za znalecky posudok, overenie u notára?
dara
31.03.07,19:57
ja viem čo si myslela, bývala tam práve 3 roky, keby tam mala TP nemusela by platiť žiadnu dań
Anja111
31.03.07,19:58
Ešte by si tam mohla dať poplatky pri kúpe bytu za znalecký posudok, poplatky za návrh na zápis do katastra, poplatky u notára,...
dara
31.03.07,19:59
náklady za nájomné a elektrinu, asi nie. však: prosím ťa čo všetko tam konkrétne môžem do rekonštrukcie dať?

Lebo ako tak kukám, mám tu doklady:
- podlaha laminát
- murovanie jadra
- maliarske práce
- žalúžie
- elektrika a vodárenské práce?
Anja111
31.03.07,20:00
vážne, čiže nikdy som to nerobila, priložím, jej tam kúpu o predaji bytu, o nadobudnutí bytu.

potom ofotím doklady za prestavbu bytu, pokladničné a faktúry?

náklady za znalecky posudok, overenie u notára?
Tie kúpne zmluvy a ofotené doklady nech si odloží pre prípadnú daňovú kontrolu. K DP to neprikladáš.
Anja111
31.03.07,20:01
náklady za nájomné a elektrinu, asi nie. však: prosím ťa čo všetko tam konkrétne môžem do rekonštrukcie dať?

Lebo ako tak kukám, mám tu doklady:
- podlaha laminát
- murovanie jadra
- maliarske práce
- žalúžie
- elektrika a vodárenské práce?
Nájomné a elektrina, nie. V žiadnom prípade.
Ostatné tam môže ísť všetko.
dara
31.03.07,20:08
takže ja by som jej to spravila takto, do exelu jej spíšem všetky položky, ktoré mala na prestavbu bytu + náklady u notára a znalca. K tomuto priložím tie doklady a založím k ofotenému DP.

Anja prosím ťa, je to určite tak, že toto je tam môžem dať? Logicky by mi to aj dávalo zmysel, že vlastne ak som kúpila, mala náklady a zhodnotila, pak by si tie náklady mala aj niekde uplatniť, nie len zisk z predaja, ale robím to prvý krát ako som spomínala, ešte som takýto príapad nemala.

Ešte sa spýtam, započítať jej všetky výdavky súvisiace s prestavbou bytu? napr.aj výmenu dverí, alebo zárubní?
Anja111
31.03.07,20:16
takže ja by som jej to spravila takto, do exelu jej spíšem všetky položky, ktoré mala na prestavbu bytu + náklady u notára a znalca. K tomuto priložím tie doklady a založím k ofotenému DP.

Anja prosím ťa, je to určite tak, že toto je tam môžem dať? Logicky by mi to aj dávalo zmysel, že vlastne ak som kúpila, mala náklady a zhodnotila, pak by si tie náklady mala aj niekde uplatniť, nie len zisk z predaja, ale robím to prvý krát ako som spomínala, ešte som takýto príapad nemala.

Ešte sa spýtam, započítať jej všetky výdavky súvisiace s prestavbou bytu? napr.aj výmenu dverí, alebo zárubní?
Určite to tak je. Pozri si § 8, odst. 5 Zákona č. 595/2003 Z.z.
Ja by som jej započítala všetky výdavky, ktoré má preukázateľne podložené, (aj zárubne a dvere).
Zoltán Kovács
31.03.07,20:18
takže ja by som jej to spravila takto, do exelu jej spíšem všetky položky, ktoré mala na prestavbu bytu + náklady u notára a znalca. K tomuto priložím tie doklady a založím k ofotenému DP.

Anja prosím ťa, je to určite tak, že toto je tam môžem dať? Logicky by mi to aj dávalo zmysel, že vlastne ak som kúpila, mala náklady a zhodnotila, pak by si tie náklady mala aj niekde uplatniť, nie len zisk z predaja, ale robím to prvý krát ako som spomínala, ešte som takýto príapad nemala.

Ešte sa spýtam, započítať jej všetky výdavky súvisiace s prestavbou bytu? napr.aj výmenu dverí, alebo zárubní?

Všetky výdavky, ktoré pridali na hodnotu bytu sa môžu započítať ako uznateľné náklady.

Napr.: Odiciálna kúpna cena 280.000,-

Výmena jadra 100.000,-
Podlahy 30.000,-
Okná 100.000,-
.
.
.
.
Suma 230.000,-

Predajná cena 560.000,-
Zdaniteľné 560.000 - 280.000 - 230.000 = 50.000,-

Toto je iba príklad.
dara
31.03.07,20:46
a keď tam má doklady ako žiarovka, farba, maliarske náradie?
Zoltán Kovács
31.03.07,20:48
a keď tam má doklady ako žiarovka, farba, maliarske náradie?

Tie nie...
dara
31.03.07,20:54
tie teda nie? tak čo prosím ťa môžeš mi vyšpecifikovať?
Zoltán Kovács
31.03.07,21:05
Už sme vymenovali:

laminátová podlaha,murovanie jadra, obklady a dlažba, nová vaňa a WC, umývadlo, batérie, sprchový kút, zárubne a dvere, okná, a platby za vykonaná práce (ak boli s dokladom)
dara
31.03.07,21:10
ďakujem vám krásne!
atka4
31.03.07,22:21
Tie nie...

žiarovka...to patrí skôr do bežnej údržby.
Treba vyčísliť veci - nákup materiálu a služieb, ktorých "zapracovaním" do bytu sa tento zhodnotil.
kiri4444
10.05.08,20:39
Tie kúpne zmluvy a ofotené doklady nech si odloží pre prípadnú daňovú kontrolu. K DP to neprikladáš.
Takže tie bločky a faktúry si stačí odložiť, a nemusia sa prikladať k DP? Stačí do DP napísať len celkovú sumu za prestavbu, alebo sa to tam musí rozpísať?
Katy a R
10.05.08,21:30
Takže tie bločky a faktúry si stačí odložiť, a nemusia sa prikladať k DP? Stačí do DP napísať len celkovú sumu za prestavbu, alebo sa to tam musí rozpísať?

V DP máš na to jeden riadok ... v slĺpci 1 príjmy, v stĺpci 2 výdavky ;) ako by si to tam rozpisoval :confused:

http://www.porada.sk/t72017-dan-z-predaja-bytu.html
spekulant22
16.05.08,12:00
Ako to vlastne je s tym trvalym pobytom? Aby bol clovek od dane oslobodeny, musi ho mat v byte aspon 2 roky BEZPROSTREDNE pred predajom. Co znamena to slovo BEZPROSTREDNE? Nemoze mat 2 roky trvaly pobyt v danom byte a potom si ho zmenit inde ale pritom byt preda uz ako clovek ktory v nom nema trvaly pobyt? Od kedy sa rata ten trvaly pobyt? Odkedy vydal potvrdenie o zmene pobytu obecny urad alebo az od dna kedy bola tato zmena zapisana do katastra?
kocsing
21.05.08,14:14
Pri predaji nehnuteľnosti, ktorá podlieha dani z príjmu je možné v zmluve dojednať prepis v katastri povedzme v máji 2008 a zaplatenie až v januári 2009? Ak je to možné, tak v jednoduchom účtovníctve to bude príjem až v roku 2009? Je to tak možné?

Prosím, potrebujem rýchlu odpoveď. Vďaka.
zk24
02.02.11,18:51
Ahojte,

dá sa dať do nákladov aj zariadenie (obývacia stena, gauč, postel...) ked predávam byt aj so zariadením a predajna cena bytu je o to vyssia?

- kuch.linka
- zabudovane spotrebice
- vstavane skrine
- obyvacia stena
- gauč
- ine skrine
- .....

Ďakujem
p.peto
07.02.11,17:49
Poradte

Dobry den

Pre danovu povinost na nehnutelnost ktora este neny 5rokov vo vlastnictve pri predaji na hypoteku je pre danovy urad podstatna kupno-predajna zmluva a cena na nej a dan s predajnej ceny.Alebo podstatny sudnoznalecky posudok a ohodnotena cena na nej a s tej ceny sa plati dan.Na zaklade jakej listiny a s coho sa plati dan s predajnej ceny na zmluve alebo cisto nezavysle na predajnej ceny sa bere cena ktora je na znaleckom pusudku.Aj ked tieto ceny su rozdielne co je pre danovy urad podstatne a s coho vychadza.Dakujem nikde som nenasiel na toto odpoved.
p.peto
07.02.11,17:50
Poradte

Dobry den

Pre danovu povinost na nehnutelnost ktora este neny 5rokov vo vlastnictve pri predaji na hypoteku je pre danovy urad podstatna kupno-predajna zmluva a cena na nej a dan s predajnej ceny.Alebo podstatny sudnoznalecky posudok a ohodnotena cena na nej a s tej ceny sa plati dan.Na zaklade jakej listiny a s coho sa plati dan s predajnej ceny na zmluve alebo cisto nezavysle na predajnej ceny sa bere cena ktora je na znaleckom pusudku.Aj ked tieto ceny su rozdielne co je pre danovy urad podstatne a s coho vychadza.Dakujem nikde som nenasiel na toto odpoved.

nechcem zakladat temu
zk24
08.02.11,06:30
Poradte

Dobry den

Pre danovu povinost na nehnutelnost ktora este neny 5rokov vo vlastnictve pri predaji na hypoteku je pre danovy urad podstatna kupno-predajna zmluva a cena na nej a dan s predajnej ceny.Alebo podstatny sudnoznalecky posudok a ohodnotena cena na nej a s tej ceny sa plati dan.Na zaklade jakej listiny a s coho sa plati dan s predajnej ceny na zmluve alebo cisto nezavysle na predajnej ceny sa bere cena ktora je na znaleckom pusudku.Aj ked tieto ceny su rozdielne co je pre danovy urad podstatne a s coho vychadza.Dakujem nikde som nenasiel na toto odpoved.


Kupno predajna zmluva - tvojim prijmom je to, za co si byt predal, nie aka bola vyska posudku.


Dufam teda. pretoze, tiez predavam byt, a novi majitelia urobili znalecky posudok po znamosti (kvoli hypo) na taku sumu ze keby sa bralo to, tak budem na dani doplacat 5,000 €. Mna ich posudok nezaujima.
Zita5
08.02.11,07:18
Ahojte,

dá sa dať do nákladov aj zariadenie (obývacia stena, gauč, postel...) ked predávam byt aj so zariadením a predajna cena bytu je o to vyssia?

- kuch.linka
- zabudovane spotrebice
- vstavane skrine
- obyvacia stena
- gauč
- ine skrine
- .....

Ďakujem

Je to možné v prípade , ak to bude špecifikované v kúpno- predajnej zmluve .Ak to tam nie je , nie je dôkaz na uplatnenie preukázateľných výdavkov a že vôbec uvedené veci boli predané s nehnuteľnosťou.
p.peto
08.02.11,11:41
Kupno predajna zmluva - tvojim prijmom je to, za co si byt predal, nie aka bola vyska posudku.


Dufam teda. pretoze, tiez predavam byt, a novi majitelia urobili znalecky posudok po znamosti (kvoli hypo) na taku sumu ze keby sa bralo to, tak budem na dani doplacat 5,000 €. Mna ich posudok nezaujima.

Ide o to ze danovy urad moze preskumat znalecky posudok na ktorom bude trhova cena ina nez predajna na kupnej zmluve.A s tej na znaleckom vyrubit dan pokial sa bude zdat ze cena na zmluve je omnoho nisia ako na znaleckom posudku.
p.peto
08.02.11,14:29
Ide o to ze danovy urad moze preskumat znalecky posudok na ktorom bude trhova cena ina nez predajna na kupnej zmluve.A s tej na znaleckom vyrubit dan pokial sa bude zdat ze cena na zmluve je omnoho nisia ako na znaleckom posudku.

podobny dotaz ktory som nasiel>
Otázka "Nemal by znalecký posuok určovať trhovú hodnotu nehnuteľnosti?" - odpoveď on asi aj určuje. Iba si treba znalecký posudok prečítať celý nie iba koniec. Znalec k vypracovaniu znaleckého posudku použil právny predpis "vyhlášku MS SR č. 492/2004 Z.z. o stanovení všeobecnej hodnoty.

Otázka "môže to neskôr ovplyvniť pri predaji daň z príjmu?" V akom zmysle?

Co je potom s pravneho hladiska spravne pre predavajuceho aby neporusil zakon o Daň z predaja nehnuteľnosti pokial preda nehnutelnost za inu cenu ci uz lacnejsie alebo drahsie?