coolmarko
31.03.07,23:27
Nie je mi jasna jedna vec. Kedze dan z darovania je zrusena a dan z prijmu ziskany darovanim je oslobodena v plnej miere pri hnutelnych aj nehnutelnych veciach, je preco sa nepouziva institut darovania namiesto kupnej zmluvy, a da sa potom vyhnut dani z prijmu? vysvetlite mi to prosim vas, ci som to spravne pochopil.
Zoltán Kovács
31.03.07,21:33
Nie je mi jasna jedna vec. Kedze dan z darovania je zrusena a dan z prijmu ziskany darovanim je oslobodena v plnej miere pri hnutelnych aj nehnutelnych veciach, je preco sa nepouziva institut darovania namiesto kupnej zmluvy, a da sa potom vyhnut dani z prijmu? vysvetlite mi to prosim vas, ci som to spravne pochopil.

1. darovanie je bezodplatné konanie (nedostaneš peniaze, ani žiadnu inú protihodnotu)
2. ak to robíš cez darovaciu zmluvu nemáš istotu,že dostaneš to čo chceš, právne nemáš nárok, a už sme pri jednom zo základných vlastnosti človeka - spekulatívnosť
2. pochybujem, že by bolo priechodné pri dokazovaní ak občan daruje nehnuteľnosť v nemalej hodnote cudziemu (toto by ťažko zhltla kontrola)

Odpovede berte iba ako odlahčenie tohto napätého obdobia.
coolmarko
31.03.07,21:51
Dakujem za odpoved, ale,

Dajme priklad, ze som podnikatel ktory chce kupit od druheho podnikatela budovu vo vyssej hodnote. Kedze sa chceme vyhnut plateniu akejkolvek dani, tak namiesto kupnej zmluvy situaciu vyriesime darovanim nasledovne, ja darovanim darujem peniaze v danej vyske a druhy podnikatel mi daruje tu budovu zvlast inou darovacou zmluvou. Tak v podstate obidve darovania boli bezodplatne, mam pravdu? Odhliadnime este od toho ze by ma podnikatel nejako podviedol, pytam sa len ci je tento dany priklad realny? A takisto nerozumiem o akej kontrole hovorite? Preco by nejaka kontrola, a teda aka, by mala nieco kontrolovat? Dakujem vopred za odpoved,
katarina.j
31.03.07,21:56
Coolmarko- totálna hlúposť sú tie tvoje špekulácie.Totiž,ak by si toto takto urobil, nemáš žiadnu šancu na žiadnu reklamáciu a čo by bol pre teba ešte vačšší risk- za určitých okolností sa súdne dá domahať spaťvydania darovanej veci, takže nakoniec by si nemal ani nehnuteľnosť ani peniaze!!!
Zoltán Kovács
31.03.07,21:58
Keď si naozaj právnik, čo podľa profilu aj si, tak by si mal vedieť sám sebe odpovedať. Nechcem porušiť bod 14 Etikety porady odpoveďou na tebou položenú modelovú situáciu. Prečítaj si prosím ten bod.
katarina.j
31.03.07,21:59
a ako povedal SMITH- už nič nápadnejšie neexistuje
coolmarko
31.03.07,22:19
Zdravim, asi ste ma nepochopili, mna nezaujimaju dosledky darovania, ale pytam sa konkretne ci je to realne vykonatelne? Ak si niekto mysli ze je to porusenie alebo obchadzanie zakona, tak nech napise podla coho to kvalifikuje ako porusenie? Lebo mne sa to zda ako zakonne vyuzitie institutov ktore OZ upravuje. Ak sa mylim budem rad ak sa vecne vyjadrite, a prosim nepiste ked neviete k tomu nic napisat okrem odkazovania ma na etiketu. Dakujem,

P.S. Jeden kolega tu spomenul ze by mohla nejaka kontrola zacat konat, je to pravda? a na zaklade coho?
Zoltán Kovács
31.03.07,22:24
Trebárs na základe oznámenia tvojho neprajníka. Pri dožiadaní z iného úradu (krížové kontroly), majetkové priznania.