Lila
26.01.05,13:13
Hrôza! To myslia vážne???
Od 1.1.2005 sa každý konateĺ STAL SZČO. Do svojej zdrav. poisťovne sa musí prihlásiť ako nová SZČO a je povinný sám si určiť výšku preddavkov poistného. /Ale z čoho, keď má len jeden príjem???/
Ja neviem aký to má zmysel, keď má tento konateľ len prac. pomer a žiadne
iné príjmy. V našom prípade konateľ za funkciu "konateľa" nemá nič.
Z tohto usudzujem, že tento konateľ, ktorý má jediný príjem svoju mzdu, platí navyše min. 910.-Sk /?/ x 12 mesiacov , mzd. účtovník mu bude riadne strhávať zo mzdy zdrav. poistenie a na konci roka konateľovi vznikne preplatok tých navyše hradených preddavkov /910 x12 Sk...10.920.-Sk/.
Predpokladám , že je to všetko kvôli tomu, aby mali z čoho poisťovne žiť.
Alebo sa mýlim????
Beba
26.01.05,12:35
Pozri v téme "nový zákon o zdravotnom poistení " nájdeš odpoveď v tých stovkách dotazov a odpovedí /skoro 40 000 videní /
drahovsky
26.01.05,12:41
Myslim, ze predkladatel zakona to nedomyslel. V plane asi mal podchytit konatelov, ktory nie su zamestnanci a ziju len z koncorocnych podielov na zisku. Bohuzia negativne tym zasiahol aj niekoho ineho.
Riesenie je len novelizacia zakona. Ak je niekto poisteny ako zamestnanec nemal by platit duplicitne preddavky za to, ze je aj konatel.
Monika
26.01.05,12:47
Ja neviem, ale včera som bola na školení ohľadom tohto zákona a bolo nám povedané, že ak je konateľ s.r.o. a zároveň aj zamestnanec v jednej spoločnosti, tak preddavky ako konateľ platiť nebude, ak ako konateľ nemá žiadny príjem. Bude platiť preddavky len ako zamestnanec.
Náš konateľ sa bol prihlásiť v zdr.poisťovni ako SZČO, ale keďže ako konateľ príjem nemá, tak mu na preddavky dali 0,- Skk. Vypisovala to pani z poisťovne a povedala, že je to dobre, že bude platiť preddavky len ako zamestnanec, ale ročné zúčtovanie preddavkov si bude musieť podať sám ako SZČO.

Pekný deň.
Mirka D
26.01.05,13:11
Prosím o odsúhlasenie:

1./ konateľ, ktorý je zároveň zamestnanec. Z titulu zamestnanca si platí maximálne možné poistné, z titulu konateľ nemá žiadnu odmenu.
T.j. - prihlásený ako zamestnanec je, ako konateľa=SZČO som ho mala povinnosť prihlásiť do 8.1.05

2./ konateľ, ktorý je rakúskym štátnym občanom, nie je zamestnanec ani nemá žiadnú odmenu z titulu konateľ
T.j. prihlásim ho do vybranej poisťovne a on (nie zamestnávateľ) si platí zdravotné poistenie 14% z minimálnej mzdy

Pochopila som to správne?
Majka
26.01.05,13:55
u nas je to tak ze sme A.S. majitelia su 3 a kazdy je zamestnancom a plati si odvody. dvaja z nich su v dcerskej spolocnosti konatelmi prijem maju len z dohody o vyk.prace tak 2-3x do roka. aj oni sa musia prihlasit do zdrav.ako SZCO z tej dcerskej spolocnosti ale nie je mi jasne ze ci maju aj platit preddavky alebo sa len prihlasit.
uz to ma niekto uplne v oku ako to je v praxi?
Jozef Mihál
26.01.05,14:08
Myslim, ze predkladatel zakona to nedomyslel. V plane asi mal podchytit konatelov, ktory nie su zamestnanci a ziju len z koncorocnych podielov na zisku. Bohuzia negativne tym zasiahol aj niekoho ineho.
Riesenie je len novelizacia zakona. Ak je niekto poisteny ako zamestnanec nemal by platit duplicitne preddavky za to, ze je aj konatel.
Nesprávne ste pochopili zákon. Presne to, čo hovoríte, že predkladateľ zákona nedomyslel, práveže predkladateľ zákona až veľmi dobre domyslel. Konateľ, ktorý je súčasne aj zamestnancom, preddavky platiť nemusí a ak ako konateľ nebude mať žiadny príjem, žiadne ďalšie poistné platiť nebude.

Toto ustanovenie zákona je namierené proti tým konateľom, za ktorých by inak platil poistné štát.
Jozef Mihál
26.01.05,14:10
Prosím o odsúhlasenie:

1./ konateľ, ktorý je zároveň zamestnanec. Z titulu zamestnanca si platí maximálne možné poistné, z titulu konateľ nemá žiadnu odmenu.
T.j. - prihlásený ako zamestnanec je, ako konateľa=SZČO som ho mala povinnosť prihlásiť do 8.1.05

2./ konateľ, ktorý je rakúskym štátnym občanom, nie je zamestnanec ani nemá žiadnú odmenu z titulu konateľ
T.j. prihlásim ho do vybranej poisťovne a on (nie zamestnávateľ) si platí zdravotné poistenie 14% z minimálnej mzdy

Pochopila som to správne?1. Ako konateľ sa mal sám prihlásiť do zdravotnej poisťovne, inak to máte OK
2. Detto moja odpoveď k bodu 1.
Beata
27.01.05,09:01
Jozef, poprosím veľmi pekne, ako to bolo s konateľom, zároveň zamestnancom a tiež SZČO do 31.12.2004?

Mám tu jedného takého konateľa a platil odvody zo mzdy do zdravotnej, sociálnej a predtým samozrejme aj ÚP. Ako SZČO bol prihlásený v sociálnej poisťovni, ale do zdravotnej neodvádzal nič, ani nebol prihlásený ako SZČO.
Robil to správne?

Od 1.1.2005 bude naďalej platiť do ZP a SP príslušné odvody podľa mzdy, ako zamestnanec. Ako SZČO bol povinný sa prihlásiť do ZP, do 8.1.2005 a v SP už prihlásený je, takže mu táto povinnosť nevzniká, keďže konatelia od 1.1.2005 sú vedení ako SZČO.

Dobre píšem, Jozef? ;)
tamara
27.01.05,09:06
P. Mihal, chcem sa spytat, konatela ktorý je zamestnancom a ako konatel nema ziadny prijem treba prihlasit na predpisanom tlacive zo ZP alebo staci poslat oznamenie o zmene platitela poistneho /na vzore aky ste minule uviedli/?

dakujem
Anonymka
27.01.05,09:22
Zdravím!

Ako je to prosím u konateľoch, ktorý sú aj zamestnancami zároveň? Platia 2x? Zamestnávateľ za nich má odviesť preddavky na ZP zo mzdy, a aj on sám si zaplatí z min.mzdy? Alebo má platiť on všetko z oboch základov?
vladan
27.01.05,09:48
Mám tu jedného takého konateľa a platil odvody zo mzdy do zdravotnej, sociálnej a predtým samozrejme aj ÚP. Ako SZČO bol prihlásený v sociálnej poisťovni, ale do zdravotnej neodvádzal nič, ani nebol prihlásený ako SZČO.Bee, to že neodvádzal do zdravotnej poisťovne nič, neznamená, že nebol v ZP prihlásený. Každý SZČO by sa mal pri založení živnosti prihlásiť do ZP, ale keďže mal pravdepodobne súbeh, tak zdravotnej poisťovne neodvádzal nič. Ale prihlásený by mal byť - no ale možno dobre vravíš, že nebol, keď na túto povinnosť zabudol :D
Beata
27.01.05,10:07
Vladi, opýtam sa ináč. V minulosti ak bol SZČO aj zamestnanec, bol povinný odvádzať do ZP, alebo nie? Predtým sa neplatili preddavky... Samozrejme, že by som to mohla vyhľadať v st. zákone, ale práve preto, že nemám čas (nechce sa mi) obrátila som sa na Poradu, s nádejou, že mi niekto vysvetlí ako to vlastne malo byť a ako to je teraz. Už som prečítala všetky príspevky ohľ. ZP a SP, niektoré veci sú mi jasné, ale veru mám slušný zmätok, keďže sa venujem sedemdesiatim veciam na raz.
saman
27.01.05,10:10
sorry ze odpovedam, ked sa ma nikto nepyta:), ale ked mal SZCO subeh so zamestnanim musel platit zdravotne ak mal vymeriavaci zaklad zo SZCO vyssi ako 3.000,- Sk v rozhodujucom obdobi.
Priklad: SZCO (sucasne zamestnanec). V r. 2003 ciastkovy zaklad dane z § 7 (zivnost) pred odpoc.polozkami: 100.000 Sk. VZ pre ZP 100000/(2*12) = 4166,67 t.j. viac ako 3000 plati 14% zo 4167 = 584 Sk od 1.7.04.
vladan
27.01.05,10:11
Vladi, opýtam sa ináč. V minulosti ak bol SZČO aj zamestnanec, bol povinný odvádzať do ZP, alebo nie?... v minulosti platilo také niečo, že keď mal SZČO súbeh so zamestnaním nemal povinnosť odvádzať do ZP. Ale marí sa mi, že tam bola nejaká hranica 50% či čo ... no neviem ... skús ešte počkať, nech sa niekto vyjadrí, možno tú podmienku neplatenia bude vedieť presne

Bee, v mojom príspevku som hovorila o prihlásení/neprihlásení, nie o odvádzaní/neodvádzaní ... či som nepochopila tvoju otázku? :o
Beata
27.01.05,10:33
Vladi, veď už čakám ako na tŕňoch, kedy sa ukáže Jozef. Už to musí aj cítiť ako na neho myslím :)
vladan
27.01.05,10:38
Vladi, veď už čakám ako na tŕňoch, kedy sa ukáže Jozef. Už to musí aj cítiť ako na neho myslím :)Bee, v príspevku saman niečo uvádza, tak možno to bude ono.

saman, prosím ťa, nevieš uviesť aj konkrétny paragraf zákona, aby sme si to vedeli overiť čierne na bielom? ďakujem :D
saman
27.01.05,10:41
yes (uz som si zvykla, ze mi tu nikdo kvoli tomu "nicku" neveri:)))
§ 13 ods. 7 zakona c. 273/1994 o zdravotnom poisteni, financovani....
"Vymeriavacim zakladom na urcenie poistneho SZCO, ktore su na zdravotnom poisteni zucastnene uz z ineho dovodu, je polovica pomernej casti zakladu dane z prijmov dosiahnutych v rozhodujucom obdobi v suvislosti s vykonom samostatnej zarobkovej cinnosti, ak je vyssi ako 3000 Sk".
vladan
27.01.05,10:46
§ 13 ods. 7 zakona c. 273/1994 o zdravotnom poisteni, financovani ... "Vymeriavacim zakladom na urcenie poistneho SZCO, ktore su na zdravotnom poisteni zucastnene uz z ineho dovodu, je polovica pomernej casti zakladu dane z prijmov dosiahnutych v rozhodujucom obdobi v suvislosti s vykonom samostatnej zarobkovej cinnosti, ak je vyssi ako 3000 Sk".Bee, no hovorím, že jakoška 50% ... :D

... saman, priznám sa, že sem-tam neverím ani sama sebe :D
luebchenko
27.01.05,10:56
Vladi, veď už čakám ako na tŕňoch, kedy sa ukáže Jozef. Už to musí aj cítiť ako na neho myslím :)
že by jozef vítal nového poraďáčika na svete :) ? Držme palce :) :) :) V takejto metelici aká je tu v BA môže byť cesta do pôrodnice hodne "zábavná".
Beata
27.01.05,11:18
yes (uz som si zvykla, ze mi tu nikdo kvoli tomu "nicku" neveri:)))
§ 13 ods. 7 zakona c. 273/1994 o zdravotnom poisteni, financovani....
"Vymeriavacim zakladom na urcenie poistneho SZCO, ktore su na zdravotnom poisteni zucastnene uz z ineho dovodu, je polovica pomernej casti zakladu dane z prijmov dosiahnutych v rozhodujucom obdobi v suvislosti s vykonom samostatnej zarobkovej cinnosti, ak je vyssi ako 3000 Sk".
Saman... či predsa len šaman ;) veríme Ti, veríme, neboooooooj. Aj som si prečítala Tvoju reaktion. Síce je fakt, že som vo svojom dotaze oslovila pána Jozefa, ale to už zo zvyku, že on je majstrom nad majstrov v danom zákone. Ale v každom prípade som vďačná za každý príspevok, lebo sa musím... MUSÍM dozvedieť všetko, ja som zvedko :D
Jozef Mihál
27.01.05,13:33
Uff, už to bude, či možno už aj je, ak ešte nie som trojnásobný oco, tak možno o hodinu...

Isto mi prepáčite, že sa Vám tu dnes nevenujem.
Katarína STR
27.01.05,13:37
Uff, už to bude, či možno už aj je, ak ešte nie som trojnásobný oco, tak možno o hodinu...

Isto mi prepáčite, že sa Vám tu dnes nevenujem.


Bóže, gratulujem. To je krásne. :)
Takéto veci ma vždy dojmú. Je to najväčší zázrak na svete.

Ešte raz gratulujem.
vladan
27.01.05,13:50
Uff, už to bude, či možno už aj je, ak ešte nie som trojnásobný oco, tak možno o hodinu...
Isto mi prepáčite, že sa Vám tu dnes nevenujem.
Jožko, všetko prepáčime, len sa potom rýchlo chváľ, že čo a ako :D
luebchenko
27.01.05,13:53
Uff, už to bude, či možno už aj je, ak ešte nie som trojnásobný oco, tak možno o hodinu...

Isto mi prepáčite, že sa Vám tu dnes nevenujem.
Jožko, pri tom počte palcov, ktoré tu všetci držíme tebe aj manželke verím že to bude krásny nový človiečik (a ak čo len trochu po tatovi, tak bude určite OK) ktorý vám bude prinášať okrem tých bežných bábätkovských starosťoradostí hlavne veľa tej radosti a užijete si s ním kopec srandy. Treba si to vychutnať, kým je to také ňuňinko nemotorné, odkázané na mamu a tatu, lebo potom keď to začne mať vlastný rozum už to môžte len nekonečne milovať a akceptovať hlášky "zasa som nespravil (skúšku), nemáš prispieť, portmonke kručí žalúdok? Ideme s partiou na pifčo... a pod. :)
Inak ja som to tušila, viď príspevok vyššie :D Vari len nesedíš s laptopom a bezdrôtovým internetom pred pôrodnou sálou?!!!
Tak sa držte a daj vedieť, nech sa tešíme spolu!
Ave
27.01.05,15:00
Máme konateľa, ktorý nie je zamestnancom, ale je ako SZČO. Sám si platí odvody do zdravotnej poisťovne, máme ho prihlásiť aj my, alebo sa má ešte raz prihlásiť sám?
luebchenko
27.01.05,15:08
Máme konateľa, ktorý nie je zamestnancom, ale je ako SZČO. Sám si platí odvody do zdravotnej poisťovne, máme ho prihlásiť aj my, alebo sa má ešte raz prihlásiť sám?
Nemusíte ho prihlasovať, to že pre účely zákona o ZP bolo konatelia postavení do pozície SZČO sa netýka tej firmy, kde sú konateľmi. Povinnosť hlásiť sa majú oni, a keďže tento váš už prihlásený je, tak sa hlásiť druhý krát nemusí. Mne na poisťovni povedali (tiež som aj SZČO, aj konateľ, ba dokonca aj zamestnanec :p), že im mám len oznámiť, že okrem tej živnosti, ktorú mám u nich nahlásenú som aj vo funkcii konateľa a že mám predložiť DP za r. 2003 (potom aj 2004) aby vedeli, koľko mám platiť :D.
ingi
27.01.05,15:47
Jožko, Jožko, my tu všetci visíme na porade, čakáme správu správ - a Ty nič!
Žeby sa Tvojej dcérulienke nechcelo ešte medzi nás - nezbedníkov?
Alebo už becherovkuješ?????
Jozef Mihál
27.01.05,19:16
Dnes o 15.40, Michaela, 46 cm, 2,8 kg, že vraj krásavica po ocovi, a úplne všetko je OK, sme veľmi štastní.
bepo
27.01.05,19:18
Gratulujem,gratulujem,gratulujem-k 3 . :D
Lucy
27.01.05,19:56
Gratulujem z celého srdca, až mi slzičky vyhŕkli :-) Nie od únavy, lebo ešte trčím v práci, ale od dojatia. Takže veľa zdravíčka malej a maminke, a celej Vašej rodinke a všetko len to najlepšie. Lucy.
Zuzka
27.01.05,20:10
Blahoželám z celého srdca, veľa zdravia, šťastia a radosti celej rodine. :) :) :)
ingi
27.01.05,20:28
Zo srdca prajem krásne chvile v pätici. :)
zajkulka
27.01.05,21:40
Dnes o 15.40, Michaela, 46 cm, 2,8 kg, že vraj krásavica po ocovi, a úplne všetko je OK, sme veľmi štastní.
Blahozelame mamke aj ockovi a prajeme vela krasnych, veselych a pozehnanych chvil.
Fajdy
27.01.05,21:48
Blahoželám a malej Michaele i mamičke prajem veľa zdravia. :)
babenko1
27.01.05,23:52
Gratulujeeeem, Tebe Jožko aj Tvojej manželke, hlavne nech ste zdraví.
Takže začnú nespavé nôcky :-) a dúfam, že to neovplyvní aktívny príchod na poradu :-)
Jozef Mihál
28.01.05,00:42
...ako to bolo s konateľom, zároveň zamestnancom a tiež SZČO do 31.12.2004?

Mám tu jedného takého konateľa a platil odvody zo mzdy do zdravotnej, sociálnej a predtým samozrejme aj ÚP. Ako SZČO bol prihlásený v sociálnej poisťovni, ale do zdravotnej neodvádzal nič, ani nebol prihlásený ako SZČO.
Robil to správne?

Od 1.1.2005 bude naďalej platiť do ZP a SP príslušné odvody podľa mzdy, ako zamestnanec. Ako SZČO bol povinný sa prihlásiť do ZP, do 8.1.2005 a v SP už prihlásený je, takže mu táto povinnosť nevzniká, keďže konatelia od 1.1.2005 sú vedení ako SZČO.saman i vladan to tu uz zhodnotili na 100%, takže ja len zopakujem:
- mal sa ako SZČO prihlásiť do ZP do 8 dní od získania živn.listu
- poistné na zdravotné mal povinnosť platiť len ak by jeho VZ ako SZČO vychádzal vyšší, ako 3000 Sk, kde VZ = polovica pomernej časti dane z príjmov v predch.období
- od 1.1.2005 musí byť prihlásený do zdravotnej ako SZČO nielen z titulu živnosti (čo už dávno prihlásený mal byť) ale aj ako konateľ.

Nech teda rýchlo beží do zdravotnej a modlí sa, aby mu nedali žiadnu pokutu za neskoré prihlásenie sa.
Beata
28.01.05,00:50
Vrelá vďaka Jozef. Ešte podotázka, ak som dobre pochopila, keď je konateľ registrovaný ako SZČO, tak už sa nemusí znova registrovať ako konateľ?! Iba keby nemal živnosť, tak by mu zo zákona vyplývala registrácia. Dobre som povedala?... napísala ;)
Jozef Mihál
28.01.05,00:55
Tak .
luebchenko
28.01.05,08:14
Jožko, verím že je to z tvojej strany nezvládnutá reakcia na emócie šťastia ktoré ťa zaplavili a potreba ich ventilácie, že tu ešte pracuješ!!! Plienky hybaj naháňáť, mastičky, čajíčky, olejčeky, babätko mojkať! Gratulujem a prajem hlavne veľa zdravia, šťastia, ale aj trpezlivosti a rodinnej súdržnosti.
Monika
28.01.05,08:24
Pripájam sa ku gratuláciám pán Mihál, všetko len to naj...

Krásny deň.
J.T.International
28.01.05,10:23
Aký je vymeriavací základ konateľa spoločnosti, nie je zamestnanec, pre odvod zdravotného poistenia. Napr. daňový základe za rok 2003 je 1 000 000,-, VZ je 1 000 000:12:2, je to správne. Čo sa považuje za odmenu konateľovi, ked odvádza zdravotné ako zamestnanec.
Jozef Mihál
28.01.05,10:38
Na celej veci je najveselšie to, že je objektívne veľký problém ako určiť vymeriavací základ konateľa - keďže jeho odmena sa podľa zákona o dani z príjmu radí medzi § 5 - príjmy zo závislej činnosti, medzi kopu iných príjmov, ktoré konateľ môže mať ako zamestnanec na pracovnú zmluvu, ako spoločník s odmenou za prácu spoločníka, na dohody atď.
Pokiaľ ide o určenie výšky preddavkov od januára, nerozmýšľajte o tom, aké mal konateľ ako konateľ príjmy v roku 2003. Berte to tak, že jeho základ dane "neexistuje alebo sa nedá určiť" a preddavky bude mať 910 Sk. Ak je zároveň zamestnanec, preddavky 0 Sk.
Diana
28.01.05,10:50
Neviem, čo sa považuje za odmenu konateľovi, keď je aj zamestnanec. Napr.Vyplatí si podiel na zisku, je to odmena? Bude sa započítavať do VZ pri ročnom zúčtovaní.
vladan
28.01.05,10:52
Diana, podiel na zisku sa vypláca spoločníkom nie konateľom :D
Diana
28.01.05,10:52
V roku 2004 nemal konteľ žiadny príjem, ani podiel na zisku, nebol zamestnaný lebo je starobný dôchodca, od 1.1.2005 platí ako konateľ teda 910,- sk, ak sa zamestná platí ako zamestnanec?
Diana
28.01.05,10:55
Spoločník a konateľ je tá ista osoba.
pozit
28.01.05,11:04
Dnes o 15.40, Michaela, 46 cm, 2,8 kg, že vraj krásavica po ocovi, a úplne všetko je OK, sme veľmi štastní.
Pán Mihál (či po školení už Jožko?!),

až teraz som sa dozvedela novinku, že už je vás o jedného viac, takže aj ja vám chcem pogratulovať k malej slečinke. Dobre to zapite becherovkou, aby maličká aj mamička boli zdravé!!!
Prajem pekný víkend prežitý v eufórii a radosti!

pozit
Diana
28.01.05,11:16
Pan Mihal a spolok, ďakujem vam za odpovede, dufam, ze aj ja vam budem vediet v buducnosti pomôct. Zároven sa pripájam ku gratulácii. Prajem veľa veľa zdravia maličkej, mamičke a samozrejme celej rodinke.
vladan
28.01.05,11:22
V roku 2004 nemal konteľ žiadny príjem, ani podiel na zisku, nebol zamestnaný lebo je starobný dôchodca, od 1.1.2005 platí ako konateľ teda 910,- sk, ak sa zamestná platí ako zamestnanec?
ak sa zamestná bude platiť ako zamestnanec, potom ako konateľ neplatí (ak nemá príjem)
Diana
28.01.05,11:37
A čo sa považuje za príjem konatela? Konateľ a spoločník je jedna a tá istá osoba. Vedel by mi niekto poradiť?
Vladimír Ozimý
28.01.05,11:50
ale stale neviem ci to je firemny naklad tie odvody do ZP alebo je to zodpovednost konatela si platit poistenie a s firmou to nema nic spolocne...
vladan
28.01.05,11:52
A čo sa považuje za príjem konatela? Konateľ a spoločník je jedna a tá istá osoba. Vedel by mi niekto poradiť?
1. konateľ poberá odmenu za výkon funkcie konateľa, to by malo byť na základe mandátnej zmluvy alebo zmluvy o výkone funkcie
2. spoločník poberá podiely na zisku, to je na základe toho, že je spoločníkom v obchodnej spoločnosti podľa výpisu z obchodného registra
ankap
28.01.05,12:12
Manžel je 10 rokov SZČO. Je prihlásený v ZP, platí odvody. Minulý rok sa stal konateľom novej s.r.o. bez odmeny/alebo príjmu/. Musí sa ešte raz nahlásiť do ZP? Jednoduchá otázka, poprosím jednoduchú odpoveď. Ďakujem.
vladan
28.01.05,12:20
Manžel je 10 rokov SZČO. Je prihlásený v ZP, platí odvody. Minulý rok sa stal konateľom novej s.r.o. bez odmeny/alebo príjmu/. Musí sa ešte raz nahlásiť do ZP? Jednoduchá otázka, poprosím jednoduchú odpoveď. Ďakujem.
jednoduchá odpoveď znie: nie, ako konateľ sa do ZP nahlásiť ešte raz nemusí
Diana
28.01.05,12:36
A ak je konateľ SZČO, čo tvorí alebo aký je jeho VZ? Na školení bolo povedané, že pri registrácii na ZP sa musí predložiť DP za rok 2003 a z daňového základu sa vypočíta VZ.
Ďakujem